Skocz do zawartości
Kemot7

Xtreamer PRO - Próba przeróbki na pasywne chłodzenie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zapewne nie tylko mnie denerwuje w Xtreamerze Pro szumiący wiatraczek. Dodatkowo w nowych wersjach oprogramowanie istnieje błąd w sterowaniu obrotami tego wentylatora. Każdorazowo po włączeniu urządzenie pierwsze co robię to ustawiam 120obr na wiatraczku dzięki czemu nie jest ona aż tak bardzo uciążliwy.

Postanowiłem jednak spróbować zmodernizować nieco odtwarzacz, tak aby pozbyć się nieszczęśliwego wentylatorka. Rozważałem dwa warianty.

1. Nowa obudowa z jakiego ITX’a (przy okazji można by dodać jakiś napęd DVD)

2. Pozostanie w oryginalnej „budzie” ale z radiatorem na procesorze.

Na początek spróbowałem drugiego rozwiązania, łatwiejsze i tańsze. Pierwsze co mnie mocno zaskoczyło to brak jakiegokolwiek radiatora na układzie Realteka. Co dziwniejsze w starszych wersjach XT PRO radiator na procesorze był (mały bo mały, ale jednak był). Teraz wiatrak dmucha bezpośrednio na układ. Wstępnie usunąłem z otworu wiatraka wszelkie „przeszkody”

Jako główny element chłodzący wykorzystałem radiator z uszkodzonej grafiki GeForce. Musiałem go troszkę poprzycinać, tak aby zmieścił się wewnątrz i nie zawadzał o niektóre elementy na płytce drukowanej Xtreamera. Gąbki widoczne na zdjęciu to oparcie dla metalowego elementu i jednocześnie zabezpieczenie przed kontaktem z elektroniką odtwarzacza. Bezpośredni styk z Realtekiem zapewnia pasta z domieszkami srebra (typowa „komputerowa”). Odpowiedni docisk całości uzyskałem dzięki oryginalnym nóżkom dla wiatraczka. Pięknie wciskają się one między blaszki radiatora zapewniając odpowiedni styk z Realtekiem.

th_rad01.jpg th_rad02.jpg th_rad03.jpg

th_rad04.jpg th_rad05.jpg

Czas na testy.

Do rozgrzewania procka wykorzystałem film Full HD.

Niestety z braku urządzenia do precyzyjnego pomiaru wszystko robione było, że tak powiem na palec.

Jeszcze przed zainstalowaniem radiatora sprawdziłem jak zachowuje się odtwarzacz przy „firmowym” chłodzeniu (obroty programowo ustawione na minimum – tak jak zwykle pracuje u mnie XT. Po około 15 minutach filmu płytka drukowana pod procesorem (czyli niejako od strony kieszeni na dyski) była bardzo gorąca, niektóre fragmenty nie pozwalały na mocniejsze przyciśnięcie palca gdyż po prostu parzyła.

Z pasywnym chłodzeniem sytuacja jest bardzo podobna. Sam radiator jest ciepły, żeby nie powiedzieć gorący. Płytka od wewnątrz również na dłuższą metę parzy. Być może nieco większe „otwarcie” obudowy z tyłu poprawiło by sytuację, ale nie chciałem aż tak dewastować urządzenia. Czyli niestety tego typu chłodzenie raczej nie zda egzaminu (być może nic by się nie stało, gdyż temperatury zdają się być bardzo podobne, jednak nie chciałem ryzykować uszkodzenia sprzętu.

Aby całości już nie rozbierać, zamocowałem prowizorycznie wiatraczek na zewnątrz obudowy (u mnie xtreamer jest dość mocno schowany i brak estetyki wcale mi nie przeszkadza). Idealnie byłoby, gdyby udało się odseparować wiatrak od obudowy, tak aby nie przenosił on drgań na całość. Wtedy praktycznie byłby niesłyszalny (ale pozostaje niestety konieczność każdorazowego ustawiania obrotów na 120). Przychodzi mi jeszcze do głowy wstawienie jakiegoś układu, który sam spowolni wiatraczek, dzięki czemu nie musiałbym za każdym razem ustawiać jego obroty. Ewentualnie jakiś cichy większy gabarytowo wiatraczek o niskich obrotach.

Warto wspomnieć jeszcze na koniec, że komplet radiator + wentylator znacząco schłodził wszystko (dlatego na chwilę obecną go zostawiłem). Płytka już nie parzy, ba jest one teraz po prostu chłodna.

Jeśli ktoś dotrwał do tego miejsca, pragnę mu pogratulować i podziękować za zapoznanie się z moim postem.

Chciałbym na koniec zapytać się, czy ktoś nie wie, jaki rodzaj odbiornika podczerwieni jest zastosowany w XT PRO. W moim przypadku odtwarzacz stoi dość nisko na komodzie i sterowanie polotem jest troszkę uciążliwe. Chętnie przeniósł bym odbiornik w bardziej dostępne miejsce (a nie chcę wylutowywać oryginalnego). Jasne że można kupić coś gotowego, lecz wiadomo – dodatkowe koszty, kolejne graty na komodzie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem byłby laptopowy ciepłowód z dużym radiatorem na zewnątrz , a na wentylator sposobem może być opornik lub potencjometr i jak myślę, to wymiana na

łżyskowany, bo ten na 100% to jakaś bucząca przeszkadzajka, Plusy za kreatywnośc i ofwagę majsterkowicza ! :) A napęd by się przydał, bo to szybkie i wygodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wzbogaciłem chłodzenie o rezystor, który spowolnił wiatraczek i już nie trzeba każdorazowo po uruchomieniu odtwarzacza zmniejszać jego obroty.

Nie chciałem na razie bawić się w jakieś wyszukane układy i po prostu wlutowałem 2W rezystor o wartości około 82ohm (dokładniej mówiąc to 2 połączone szeregowo). Wartość dobierałem doświadczalnie. Nie można przesadzić z wielkością rezystancji, gdyż w moim przypadku już dla 116ohm wiatrak nie był w stanie sam wystartować (był on co prawda praktycznie niesłyszalny, ale trzeba było go "pchnąć" aby ruszył :) ). Może w wolnej chwili zmajstruję prościutki układ znaleziony na elektrodzie, który daje pełne napięcie przy starcie a następnie obniży obroty wentylatora do żądanych (koszt elementów to kilka zł).

Na razie jednak jestem bardzo zadowolony.

Jedyne co jeszcze przetestuję, to przymocuję wentylator na silikonowych kołkach, takich jakie stosuje się do wyciszania PC.

Można jeszcze, tak jak radzi BoDeX, zmienić wentylator na ciut solidniejszy, np. Cooling Super Silent R4 który przy niespełna 2000obr/min generuje szum poniżej 8dB (dane ze strony producenta) - cena jakieś 16zł plus wysyłka.

Co do chłodzenia laptopowego. Rozważałem takie rozwiązanie, lecz nie miałem pomysłu, jak zapewnić prawidłowy równomierny docisk do procesora. Straszna ciasnota. Trzeba by całość umieścić w większej obudowie. Ale jak już zmieni się "budę" to pojawiają się inne możliwości chłodzenia. Choć sama zmiana obudowy wcale nie jest taka łatwa jakby mogło się wydawać. Trzeba by zastanowić się nad przedłużkami tylnych gniazd XT albo schować całość nieco w środku (po to żeby zmieścić pasywne głodzenie na Realteka). Kolejna sprawa to wpinanie HDD (teraz bezpośrednio w płytę). Idealnie byłoby skombinować jakąś giętką przejściówkę, aby dysk twardy umieścić wygodnie w obudowie bez konieczności bezpośredniego styku z płytą główną. Ale to już rozważania na osobny wątek. Kto wie, może kiedyś zdecyduję się na takie przeróbki...

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedać i kupić coś nowszego, cichego - to jest dopiero odkrywcze :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni już update Xtreamera PRO.

Kupiłem nowy wiatraczek i zamocowałem go na dołączonych silikonowych kołkach. Musiałem zmniejszyć resystor do 62Ohm (gdyż przy poprzednim "zestawie" ledwo co się obracał) i jest totalna cisza (pomimo, że wiatrak i tak kręci się szybciej niż poprzednio oryginalny). Żeby usłyszeć cokolwiek, trzeba przystawić ucho na jakieś 10cm od XT. 2,5" zewnętrzny dysk w welurowej osłonce jest znacznie głośniejszy teraz od XT (nie mówiąc o wewnętrznym Samsungu 1,5TB HD154UI).

Swoją drogą zasugerowałem się opiniami, że tan Samsung to taki cichy i chłodny dysk, idealny do playerków. Niestety ani on cichy ani chłodny. A "terkotanie" głowić co jakiś czas to jego dodatkowa "atrakcja".

Trochę brakuje estetyki w ułożeniach kabli, ale priorytetem było zabezpieczenie przed przypadkowym zwarciem.

th_rad07.jpg th_rad06.jpg

pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...