Skocz do zawartości
  • 0
bohun

Z serii głupie pytania :)

Pytanie

Jest to pytanie z kategorii głupie pytania :) Najpierw parę słów wprowadzenia. Od jakiegoś czasu motam się, aby jak najlepiej skonfigurować wzmacniacz zarówno pod słuchanie muzyki jaki i oglądanie filmów. W końcu ustawiłem tak, że jak sygnał idzie z cd to mam tylko stereo, a przy blu-rayu 5kanałów +sub. Mam taką opcję we wzmacniaczu, że głośniki frontowe mogę ustawić jako małe (wg.instrukcji zdaje się o średnicy mniejszej niż 16 cm) lub duże. Moje głośniki, mimo, że są w dość pokaźnych skrzyniach ok. metrowych nie spełniają wg tego kryterium kwalifikacji jako duże głośniki, mimo to ustawiłem je jako duże bo lepiej to brzmiało przy słuchaniu płyt cd w stereo. Jak rozumiem do suba idą dźwięki Lfe + basy jeżeli głowne głośniki są ustawione jako małe. Więc jeśli mam ustawione - mam taką nadzieje, bo instrukcja nie jest do konca dla mnie jasna - że Lfe idą tylko do suba, to przy oglądaniu filmów pozostawienie głównych głośników jako duże nie będzie chyba miało jakiegoś negatywnego wpływu na eksploatacje, żywotność tych głośników? Jest tam taka jeszcze jedna opcja określona jako crossover. Przy ustawienu frontowych głośników jako małe myśłałem, że jeśli będe obniżał parametr crossover z 200Hz do 40 Hz to te basy będą przerzucane z suba do frontowych, w rzeczywistości efekt był zupełnie odwrotny - im bardziej obniżałem, tym głośniki frontowe były bardziej pozbawione basu. Może ktoś mi tu wyjaśnić o co tu chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Niewazne jaka wielkosc frontow, lepiej je dac na small z tego wzgledu, ze wzmacniacz w ampli sobie odsapnie (sub ma swojego wzmaka) i scena bedzie o wiele bardziej szczegolowa ( mam na mysli filmy czyli 5.1 lub 7.1 itd.). Crossover poszczegolnych glosnikow ustaw na 80 (jesli oczywiscie obsluguja ta czestotliwosc) a LFE na 120.

Edytowane przez makakam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przy ustawienu frontowych głośników jako małe myśłałem, że jeśli będe obniżał parametr crossover z 200Hz do 40 Hz to te basy będą przerzucane z suba do frontowych, w rzeczywistości efekt był zupełnie odwrotny - im bardziej obniżałem, tym głośniki frontowe były bardziej pozbawione basu. Może ktoś mi tu wyjaśnić o co tu chodzi?

Widocznie dla tego iż ludzkie ucho i mózg nie może zlokalizować kierunku źródła dźwięku niskich tonów .

Sub jest mocniejszym źródłem basów niż twoje kolumny .

Słyszałeś " gasnące " tony niskie w kolumnach , a tak naprawdę " słyszalny bas malał " w subie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Najpierw parę słów wprowadzenia. Od jakiegoś czasu motam się, aby jak najlepiej skonfigurować wzmacniacz zarówno pod słuchanie muzyki jaki i oglądanie filmów. W końcu ustawiłem tak, że jak sygnał idzie z cd to mam tylko stereo, a przy blu-rayu 5kanałów +sub.

Jeżeli chcesz wzmacniacz subem kanał LFE w 5.1 , 7.1 i jednocześnie żeby sygnał stereo 2.0 był wzmocniony tymże subem , to nic prostszego . W amplitunerze ustawiasz w ustawieniach dla suba wzmacnianie sygnału stereo , w Yamasze nazywa to się BOTH , a w HK bodajże LF + stereo , w twoim ampli może to nazywać się inaczej .

Napisz jaki masz amplituner .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie polecam wlaczac opcji (roznie nazywanej przez producentow) Both, LFE+Main albo tak jak w Onkyo Double Bass z nastepujacych powodow:

- gdy sub i glowne zagraja te sama czestotliwosc moze wystepowac "kasowanie" sie fal niskich czestotliwosci

- tam gdzie fale sie pokryja bas moze byc przesadnie dudniacy

- jesli uzywa kalibracji Audyssey to filtry zostana nalozone niewlasciwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Widocznie dla tego iż ludzkie ucho i mózg nie może zlokalizować kierunku źródła dźwięku niskich tonów .

Sub jest mocniejszym źródłem basów niż twoje kolumny .

Słyszałeś " gasnące " tony niskie w kolumnach , a tak naprawdę " słyszalny bas malał " w subie .

Nie przyszło mi to do głowy, ale to jest rozsądne wyjaśnienie. Zestawu używam w 80% do słuchania płyt CD więc zestaw chce siłą rzeczy ustawić pod to. Żadnych subów - może to jest dobre przy blusie, r&b czy soul ale nie przy thrash metalu, gdzie jest w dodatku sporo niemal garażowych produkcji (tak mi się zdaje, że przy niektórych kiepsko wyprodukowanych płytach własnie słysze jakieś niezamierzone dźwięki gdy mam włączony sub) Dlatego frontowe pozostawie jako large, bo wtedy mi sub się nie włącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zestawu używam w 80% do słuchania płyt CD więc zestaw chce siłą rzeczy ustawić pod to.

Amplituner nie nadaje się do muzyki stereo .

Tobie jest potrzebny wzmacniacz stereo zintegrowany , możesz podpiąć go pod amplituner , tak żeby działało i kino domowe .

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Amplituner nie nadaje się do muzyki stereo .

Tobie jest potrzebny wzmacniacz stereo zintegrowany ...

A Tobie potrzebny jest ogromny zastrzyk wiedzy !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Amplituner wielokanałowy ma bardzo słabe stereo , to jest od dawna sprawdzone i wiadome dla wielu użytkowników , którzy czuli wielki m niedosyt w stereo z amplitunera .

Później dam linka , wychodzę z domu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Amplituner nie nadaje się do muzyki stereo .

- benzyna NIE NADAJE się do gaszenia pożarów

- beton NIE NADAJE się do jedzenia

To są oczywistości, a nie to, że amplituner nie nadaje się do STEREO ! ! !

Wszystko zależy od klasy urządzenia, a nie od zaszufladkowania przez pseudo specjalistów !

Słyszałeś np. o BI-AMPINGU lub TRI-AMPINGU, gdzie każda sekcja głośników (2/3 drożnych) jest

zasilana z pojedyńczej końcówki mocy amplitunera wielokanałowego ( TRYB STEREO)

A co powiesz o wysokich modelach czołowych producentów ? Na czym grasz stereo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wszystko zależy od klasy urządzenia, a nie od zaszufladkowania przez pseudo specjalistów !

Słyszałeś np. o BI-AMPINGU lub TRI-AMPINGU, gdzie każda sekcja głośników (2/3 drożnych) jest

zasilana z pojedyńczej końcówki mocy amplitunera wielokanałowego ( TRYB STEREO)

A co powiesz o wysokich modelach czołowych producentów ? Na czym grasz stereo ?

Flagowe amplitunery wielokanałowe są dobre za 20 000 PLN .

Słucham stereo z Pioneera A 9 J

Jeżeli zasilisz W BI- AMPINGU , to i tak mocno nie poprawi się , bo przedwzmacniacz amplitunera jest marny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wcześniej wspomniane linki :

http://hdtvpolska.com/topic/24043-pomoc-w-doborze-glosnikow-do-51/page__p__233862__fromsearch__1#entry233862

http://www.audiostereo.pl/roznice-dzwieku-pre-out-wznam-wzmak_90345.html/page__p__2365022__fromsearch__1#entry2365022

Do poprawnego połączenia działania kina domowego potrzebny jest amplituner z wyjściem wielokanałowym analogowym pre-out 5.1 , lub 7.1

Obecnie w niektórych nowych wzmacniaczach zintegrowanych stereo występuje funkcja , która pozwala podpiąć amplituner bezpośrednio do końcówek mocy . Odpada podwójne kręcenie pokrętłami głośności w wzmaku i ampli w czasie odsłuchu kina .

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

....przedwzmacniacz amplitunera jest marny .

Do poprawnego połączenia działania kina domowego potrzebny jest amplituner z wyjściem wielokanałowym analogowym pre-out 5.1 , lub 7.1

Jesteś niekonsekwentny - po co kombinować, skoro preamp amplitunera jest marny ?

STEREO podłączyć do wzmaka stereo, a amplituner wykorzystać jedynie do dekodowania i zasilania pozostałych kanałów kina.

Nie znamy budżetu i w ogóle temat nie jest o tym ................ szkoda nafty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Czyli ampli musi mieć wyjście specjalne 'pre out'aby podłączyć wzmacniacz stereo, a ten jak rozumiem musi mieć wejście 'pre in'. Mój ampli czegoś takiego nie ma. Pewnie nie da się jakoś podłączyć frontowych i do ampli i do wzmacniacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Czyli ampli musi mieć wyjście specjalne 'pre out'aby podłączyć wzmacniacz stereo, a ten jak rozumiem musi mieć wejście 'pre in'. Mój ampli czegoś takiego nie ma. Pewnie nie da się jakoś podłączyć frontowych i do ampli i do wzmacniacza?

Napisz w końcu jaki masz amplituner .

Z tym : " Pewnie nie da się jakoś podłączyć frontowych i do ampli i do wzmacniacza? " TO MUSISZ BYĆ BARDZO OSTROŻNY I POWOLI , BEZ POŚPIECHU WSZYSTKO PRZECZYTAĆ W TYM LINKU ( LINKI , W LINKU TEŻ MUSISZ OTWORZYĆ )

http://hdtvpolska.com/topic/24644-wzmacniacz-i-amplituner-jedna-para-kolumn/

Dla ułatwienia --- amplituner też jest " wzmacniaczem "

Edytuję : napiszesz jaki masz amplituner , to coś wymyślimy , Twój ampli musi mieć przynajmniej pre - out LR ( nie mylić z wyjściami pre - out Front LR , Center itd . )

Zapoznam się z Twoim ampli , to coś zaproponuję .

Wspomnę nawet o dzielniku napięcia .

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jesteś niekonsekwentny - po co kombinować, skoro preamp amplitunera jest marny ?

Odpisze ze spóźnieniem .

Przecież wiesz doskonale , że pre - amp amplitunera jest tylko potrzebny do działania kina domowego ( najlepiej żeby ampli miał dedykowane wyście na Front LR , do podłączenia zewnętrznych końcówek mocy ).

Przecież pomimo kiepskiej jakości pre- ampu amplitunera to w kinie i tak się poprawi , bo odciąża się końcówki mocy amplitunera .

A stereo to wiadomo , bezpośrednio ze źródła stereo analogiem , do wzmacniacza stereo zintegrowanego .

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...