Skocz do zawartości
andsie1

Intel DH61AG

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra starczy bo andsie1 psami poszczuje.

Nie poszczuje :) Temat ciekawy i często zadawany więc dywagacje jak najbardziej potrzebne.

Mój zestawik: procesor 35W + grafika 40W a więc przy obudowie Feel 302 i jej wbudowanym zasilaczu (96W) zostanie około 20W na resztę komponentów. Od bidy powinno wystarczyć.

Co do poboru energii to ja się nie obawiam tych 20-30W więcej. Chodzi mi raczej o hałas. Tylko zasilacze PICO są bezgłośne.

Każdy tradycyjny zasilacz ma wiatrak. Próba jego wyłączenia kończyła się zawsze (przynajmniej u mnie, robiłem to już dwa razy) usmażeniem zasilacza.

Więc alternatywy są dwie. Albo:

- składam coś co mieści się w 96W, kupując za 260 zł obudowę Feel 302 z zasilaczem

- składam coś innego (>96W) z dowolną tanią obudową ITX i dokupuję odpowiedni zasilacz PICO

A co do AMD A8-3850 FM1 to znalazłem tylko jedną płytę ITX która jest dostępna na allegro: ASUS F1A75-I DELUXE. 550 zł ... sporo.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do AMD A8-3850 FM1 to znalazłem tylko jedną płytę ITX która jest dostępna na allegro: ASUS F1A75-I DELUXE. 550 zł ... sporo.

To niestety racja.

Pomimo iz praktycznie wszyscy liczacy sie producenci plyt glownych maja w swojej ofercie plyty pod podstawke FM1, przewazaja niestety konstrukcje M-ATX i ATX. Dla tych, ktorzy celuja w M-ATX ceny rozpoczynaja sie juz od 60 euro. Puki co jest niewiele modeli w formacie M-ITX. Doliczylem sie jedynie Zotaca, Asusa, Gigabyta i Asrocka, choc moze jest ich wiecej. Asus niestety drogi ( u mnie 120e).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kompromis na platformie AMD: procesor AMD A8-3800 2,4GHz(2,7 w turbo) + płyta ASUS F1A75-I DELUXE + obudowa Feel 302.

Coś za coś. Wydajność procesora sporo poniżej branego przeze mnie pod uwagę i3-2120T ale za to grafika na poziomie wydajności Radeona HD5570.

No i tylko 65W. Czyli na resztę podzespołów zostanie 30W.

Tylko to jednak stoi w sprzeczności z moimi założeniami: porządny komputer/procesor i dodatkowo grafika do sporadycznego grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kompromis na platformie AMD: procesor AMD A8-3800 2,4GHz(2,7 w turbo) + płyta ASUS F1A75-I DELUXE.....

ZAPOMNIJ! Ja czekałem na ten procesor (A8-3800) ponad miesiąc i się nie doczekałem! Nie ma go na całym świecie i nie można go po prostu kupić! Zdecydowałem się w końcu na A8-3850 choć mam tylko picoPSU 150W!:( .....i co się okazało? Procesora A8-3850 też w Polsce nie ma! Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć dlaczego. Trochę żałuję, że nie postawiłem całego HTPC na Intel'u, ale za procka (i5-2400S, bo tylko taki mnie interesował) nie dam 800zł!!! Obawiam się, że podstawka FM1 AMD'eka to będzie najszybsza śmierć na rynku komputerów osobistych i ma WIELKIE szansę pobić Intel'a LGA 1156. Już to czuć w powietrzu, że na siłę AMD chce się pozbyć tej podstawki, tylko nie wiadomo z jakiego powodu!:( Więcej dowodów na http://twojepc.pl/news25199.html

P.S. Mimo, że złożyłem już cały komputer oprócz obudowy i wyświetlacza to jestem cholernie rozczarowany polityką firmy AMD. Taka podstawka jak AM3(+) żyje i żyje, a tutaj taka paranoja! Czuję się, jak za komuny latając po całym mieście za papierem toaletowym, szynką, czy kremem NIVEA. W życiu bym nie przypuszczał, że takie rzeczy będą miały miejsca w XXI-wszym wieku.:( Z drugiej jednak strony nie chciałbym żeby AMD'kowi jako firmie coś się stało, bo monopol w rękach Intel'a brzmi przerażająco!:(

POZDRAWIAM SERDECZNIE i idę napić się melisy, bo mnie przez ten ostatni miesiąc cholernie "potrzepało".:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ... warto wiedzieć. Czyli AMD odpada.

Ale mam następny problem.

Ta obudowa (Feel 302) ma tylko 6 cm wysokości. Na normalne włożenie karty graficznej (nawet low profile) nie ma szans.

Trzeba by ją "położyć" ale wtedy nie wejdzie chłodzenie procesora.

Łapki mi opadają :(

Czy ktoś zna (za sensowne pieniądze) jakąś obudowę ITX:

- z zewnętrznym zasilaczem

- gabarytowo nie większą od tego Feel'a (oprócz oczywiście szerokości)

Można rozważyć jeszcze znalezienie samej obudowy i zakup PICO PSU (np. 120W).

Jednak przyjmując, że zasilacz kosztuje 250 zł to na obudowę nie chciał bym wydać więcej niż 100zł. To mało realne :(

PS. Pierwszy krok zrobiony. Na ebay'u kupiłem właśnie zasilacz PICO PSU 120W ... 81 zł.

> Drugi krok: dokupuję zasilacz zewnętrzny 12V 10A (120W) za 80 zł.

> Trzeci krok: obudowa o idealnych wymiarach to Morex T3500 (wymiary: 23x20x9cm).

> Cena na poziomie 450-500 zł zdecydowanie zniechęca. Muszę znaleźć coś podobnego

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he he !!!!

Mam to już za sobą.

Jak to dobrze, że wybrałem Intela.

Jedynie pozostał mi wybór jakiegoś ładnego wyświetlacza.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fantom.

Tak na pocieszenie ;)

Edit:

Zwazywszy, ze juz nie trzeba miec silnego komputera, zeby sobie pograc w najnowsze gry, bo "brudna robote" odwalaja serwery, a naped optyczny (jesli wogole potrzebny) mozna podpiac po USB,

Telewizja leci po sieci, albo z "gwizdka USB", to meczarnia czy nerwy zwiazne ze skompletowaniem wlasciwych czesci wynikaja chyba z jakiegos masochistycznego pierwiastka. Ale co kto lubi.

Mozna tez miec takie ciche i schludne malenstwo, jak w linku, za te same pieniadze.

Gdzie beda nasze HTPC za rok, dwa lata..?

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko widzisz binary ... nie za dokładnie przeczytałeś moje zapotrzebowanie :)

Jestem informatykiem i komputerek służy mi też (a raczej przede wszystkim) do pracy, do pracy, do pracy, do pracy ... długo długo nic ... a potem jako HTPC i komp do gier.

E-350 jest fajny (nawet zarąbiście fajny) jako przeglądarka internetowa i jako HTPC. Ale nie do moich celów.

Wiem, że diabelnie ciężko pogodzić ideę małego, cichego ale szybkiego komputerka.

Stąd kompromis ... ale nie aż taki jak E-350 :D

Poza tym cena którą kalkuluję za sprzęcik nie zabija aż tak bardzo:

Płyta: ciągle się waham ale do 400 zł mam duże pole manewru

Procesor: INTEL CORE i3-2120T ... 470 zł

Chłodzenie procka: SCYTHE Kozuti ... 120 zł

Zasilacz PICO: 160 zł

Obudowa: to największa zagadka ... mój najnowszy pomysł to zrobić ją sobie z ciemnej plexi (chodzi mi o uzyskanie rozmiaru: 20x20x10cm)

Opcjonalnie BR Slim: 200 zł

Resztę mam

=> Całość: 1150 zł + obudowa (czyli tyle co ten Zotac E-350)

A w granie "na serwerach" to jeszcze będziesz długo czekał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fantom

Siedzac tu od 5 lat, powinnismy juz chyba znac sie jak lyse konie i rozumiec wzajemne intecje. Nie umknelo mi zadne z Twoich zalozen ani okolicznosci o ktorych wspomniales.

Dziwi mnie wprawdzie fakt, czemu informatyk chce taki komputer do pracy - ani szybki, ani tez nie zapewniajacy bezpieczenstwa danych. Ale widac inny Ci nie potrzebny, wiec nie wnikam.

Dziwie sie rowniez Twojej reakcji na moj post, ktory mial byc humorystycznym komentarzem, nie zas wskazowka.

Jesli czytasz moje posty, tak uwaznie jak ja Twoje, to powinienes zauwazyc, ze pomimo istnienia podlinkowanego wyzej Zotaca, ktory moglby byc dla wielu osob idealnym rozwiazaniem, jako tani, cichy i estetyczny HTPC (nie wszyscy potrzebuja napedu ani zdolnosci do wyswietlania filmow 3D, bo albo maja BD3D player albo nie sa zainteresowani 3D wogole), tez bym go nie wybral ani jako rozwiazanie przejsciowe, ani tez na stale. Byc moze jednak ktos inny by wybral. Pamietaj ze nie wszyscy chce isc wyboista droga, jaka jest samodzielne kompletowanie zestawu. Dlatego tez wkleilem linka do Zotaca, bynajmniej nie po to aby Ci go proponowac, bo znam Twoje preferencje i wiem, ze poczyniles juz pewne inwestycje.

Granie "na serwerach" jest juz rzeczywistoscia nie tylko w USA czy UK. Rozumiem ze Polska to jest taki troche dziki kraj, z mala sila nabywcza jej mieszkancow, gdzie 30% populacji walczy o przetrwanie z miesiaca na miesiac. W zwiazku z czym pewne rzeczy dochodza tam pozniej, albo wogole nie dochodza. Czy to oznacza, ze nie ma sensu dyskutowac o nowinkach i postepie technicznym?!

Rozgryzam temat HTPC od dawna i obudowa zawsze stanowila problem. Pamietam jak 5 lat temu latalem po sklepach w poszukiwaniu pasujacej do wzmacniacza. Znalezienie odpowiedniej zajelo mi pol roku. Po pewnym czasie idea mojego HTPC ulegla zmianie. Nie potrzebowalem juz klocka wielkosci wzmacniacza, z estetycznym aluminiowym frontem, ale jak najmniejszego, Itx-owego pudelka, zdolnego pomiescic Slim ODD. Po meczacym i bezowocnym polowaniu, zdecydowalem sie na gotowa konstrukcje Asrocka ION 330, ktory od 2 lat dzielnie sluzy mi w sypialni. Teraz nadszedl czas na upgrade "salonowego" HTPC nie szukam juz nawet obudowy z ODD, bo okazuje sie byc mi kompletnie zbednym. Nie szukam zreszta obudowy wcale, bo ladne sa po prostu drogie.

Plan jest taki, aby ukryc komputerek za TV, przyczepiajac go z tylu. Takie rozwiazanie pozwala adaptowac urzadzenie w kazdym z pomieszczen, niezaleznie od wystroju wnetrza czy schematu kolorystycznego urzadzen A/V. Zotac moglby byc gdyby nie grubosc. Acer Revo tez odpada, bo puki co nie oferuje konstrukcji streamujacej Audio HD i ma 30 mm grubosci. Czatuje na rozwalonego laptopa (bez ekranu) z mobilym I3 najnowszej generacji, choc zakladam, ze i cos na E350 moze sie trafic wczesniej. Bez wzgledu na to czy bede musial wykonac obudowe samodzielnie, czy pozostanie ona oryginalna (byc moze wtedy z oryginalnym ODD), bedzie miala grubosc max 2 cm i zmiesci mi sie za kazdym TV. Sterowanie przez LAN/Wi-Fi. Nie spodziewam sie WOL w laptopach ale zdalne wlaczanie/ wylaczanie zawsze mozna bedzie dorobic.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie binary :) Ty też chyba nie zauważyłeś uśmieszku na końcu mojej uwagi o zapotrzebowaniach ;)

Bardzo słusznie zauważyłeś, że dla większości ludzi ten Zotac jest bardzo fajną i wystarczającą propozycją.

A co do mojego programowania ... to miałby być kolejny komputer w domu. Mam lepsze. Te służyłby raczej jako uzupełnienie (np: debugowanie zabezpieczeń sieciowych, czasem VirtualBox jest niewystarczający). Ostatnio wróciłem trochę do zabawy elektroniką (w sensie projektowania) więc może w końcu podłączył bym jakiś fajny wyświetlacz LCD do tego nowego nabytku.

I niestety, żona ... sami rozumiecie, komputerek musi być ładny bo zastąpi "klocka" stojącego pod TV. Nie chcę mnożyć bez końca komputerów. Było by ich już więcej niż domowników :D

Stąd moje dywagacje. Właściwie poza obudową to wszystko już mam przemyślane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga poszedl edit poprzedniej wiadomosci.

Troche sie dziwie, ze majac tablet szukasz wyswietlacza.

U mnie te role spelnia Archos 101. ktory majac nozke idealnie nadaje sie jako ramka do zdjec czy pilot/wyswietlacz do HTPC. Czasem "robi tez za TV" (ipla ) w kuchni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga poszedl edit poprzedniej wiadomosci.

Troche sie dziwie, ze majac tablet szukasz wyswietlacza.

U mnie te role spelnia Archos 101. ktory majac nozke idealnie nadaje sie jako ramka do zdjec czy pilot/wyswietlacz do HTPC. Czasem "robi tez za TV" (ipla ) w kuchni...

Ano mam tablet. Świetny zresztą (Asus Transformer). I pracuję między innymi dokładnie w takiej samej roli jak u Ciebie.

Tylko ten komputer który chcę poskładać to jest takie ... jak to nazwać ... wyzwanie? :)

Lubię sobie czasem pogrzebać. Przy okazji czego się nauczyć. Wyświetlacz dla przykładu będzie taką nauką (chcę rozpracować temat komunikacji modułu LCD<->PC).

Komputera raczej za TV nie zmieszczę bo wisi na ścianie. Poza tym chęć dołożenia zewnętrznej karty graficznej (nawet low profile) wymuszą na mnie zastosowanie obudowy o wysokości co najmniej 9-10cm. A to już dużo.

Wkurzam się trochę bo pomimo dużej ilości obudów ITX nie znalazłem niczego co by mi odpowiadało. Chodzi o rozmiar 20x20x10.

Najbliższy jest mi Antec ISK 300/310 ... ale gdyby był o 10 cm krótszy.

Zawsze albo obudowa jest za duża jeśli chodzi o szerokość i długość albo gdy już zbliża się do mojego ideału 20x20 to wysokość 6cm nie pozwala włożyć karty graf.

No po prostu wyć do księżyca ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak TV wisi na scianie to chyba ma 2 cm przeswitu...Z reszta nie bede polemizowal.

Gdybym zobaczyl fajna i tania obudowe w rozmiarze, ktory szukasz, to bym Ci dal znac. Problem jest taki ze sa one wyzsze albo szersze i raczej drozsze. Sam musisz zadecydowac, czy zmienic budzet czy specyfikacje. Bo obudowy 20x20x10 z wyswietlaczem, do tego za 100 plnow(rozumiem ze to koszt bez wyswietlacza) to raczej Ciezko Ci bedzie dostac ;). Mozesz oczywiscie zmajstrowac taka obudowe. Jesli ma sie odpowiednie materialy i narzedzia, to OK. W przeciwnym wypadku musisz to zlecic komus i koszt moze byc wyzszy, niz zakup gotowej obudowy.

Tak ze wycie do ksiezyca nie rozwiaze problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między TV a ścianą jest dokładnie 33 mm :)

A co do obudowy. Wyświetlacz oczywiście zrobię sobie sam (o ile zrobię, bo to nie jest priorytet).

Mogę też zmajstrować obudowę. Koszt plexi + przycięcie na zadany rozmiar + przesyłka = 60 zł (sprawdziłem). Pozostaje "tylko" posklejać wszystko w całość, wyfrezować otwory na złącza, chłodzenie itd. Akurat kolega ma małą frezarkę która się spokojnie nada. Kwestia jak to będzie wyglądać. No i ile czasu zejdzie aby to zrobić.

Na PurePC.pl jest fajny temat: http://forum.purepc.pl/Modyfikacje-f15/Obudowy-Maniaka-Itx-Matx-Sff-t291496.html

Jeśli jednak znajdzie ktoś obudowę zbliżoną do podanych przeze mnie wymiarów (20x20x10) w cenie <200 zł będę diabelnie wdzięczny. Może być bez zasilacza.

Oczywiście "koszmarki stylistyczne" raczej nie wchodzą w grę :)

Faktycznie wycie nie rozwiązuje problemu ... ale czasem trochę rozładowuje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie beda nasze HTPC za rok, dwa lata..?

Takie male nawiazanie.

Wprawdzie wiemy ze Tegra2 ma problemy z odgrywaniem strumieni HD o wysokim bitrate. Ale wiadomo ze powstaja i beda powstawac nowe chipsety, nie tylko od Nvidii, wiec predzej czy pozniej doczekamy sie urzadzen takich wymiarow:

Pomimo ze to rozwiazanie z naszego punktu widzenia kulawe, ja nie mam zadnych watpliwosci, ze dlugo czekac nie bedziemy na coraz lepsze minikomputerki.

Tutaj od tej samej firmy: najnowszy model ich mini-komputerkow: Fit-PC3. Niestety niedostepny i pewnie cholernie drogi, jako ze firma produkuje rozwiazania przemyslowe (wiec slono sobie liczy za swoje produkty), ale warto chocby rzucic okiem zeby przekonac sie, ze wszystko zmierza w strone miniaturyzacji.

http://semiaccurate.com/2011/01/19/compulab-shows-embedded-amd-brazos-system/

O mediaplayerach implementowanych w odtwarzacach BD albo Smart telewizorach czy o mozliwosciach smartphonow czy tabletow nawet nie wspominam, bo trzymamy sie komputerow, na ktorych mozna odpalisc jakis OS i poza pelna personalizacja, wykorzystac do czegos wiecej niz tylko odgrywanie multimediow.

Sorry za offtopa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Binary właśnie pojawiła się Tegra 3 i pierwsze tablety na niej (dziś o ile pamiętam premiera Transformera 2).

Tegra 3 już potężny sprzęt do tworzenia multimedialny playerów. Mogę się założyć, że to kwestia najwyżej miesięcy i pojawią się miniaturowe urządzenia zdolne odtwarzać wszystko (również 3D). I myślę że ceny szybko spadną. Z tego punktu widzenia dzieje się bardzo dużo.

Jednak na porządne (szybkie i wydajne) mini komputery x86 jeszcze poczekamy. Myślę, że jeszcze długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he he :) Właśnie wczoraj trafiłem na tą stronkę szukając informacji o obudowie: InWin BQ656 ... to mój aktualny faworyt :)

Z wszelkich kalkulacji wynika, że jeśli wywalę z tej budy zasilacz (będę używał PICO PSU) i zastosuję rizera PCI to jest szansa, że mój niskoprofilowy HD5570, powinien się zmieścić. Chociaż boje się jak diabli, że może zabraknąć tych paru milimetrów.

@shibby masz jeszcze tę obudowę? Czy mógłbyś zmierzyć czy w miejsce po zasilaczu wejdzie karta o wysokości około 8cm (oczywiście po przekątnej).

Co do chłodzenia to problem jest inny. Chciałem w 100% wyeliminować wszelkie wiatraczki.

Chociaż nie wiem czy to się uda. 35W procesora też musi gdzieś ulecieć.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moja obudowa wiec mam ją na stałe w domu. Jak wrócę z pracy to postaram się zrobić pomiary.

rozumiem ze risera chcesz wygiąć w stronę gdzie był zasilacz tak?

Edytowane przez shibby20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały schemacik rozmieszczenia elementów w obudowie InWin BQ656. Przepraszam, że taki mały ale łatwo mi było robić wymiarowanie 1pixel=1mm.

09404128505504247889.jpg

Literki A i B to propozycje rozmieszczenia karty graficznej. Niestety ze schematu wynika, że musi się zmieścić nad procesorem a raczej nad jego "wiatrakiem" (zasłoni go w 40%).

Nie wiem czy to jest możliwe. Karta wraz z raizerem (przedłużką złącza PCI) ma prawie 9 cm. Szerokość od 2 do 18 mm (jak na obrazku).

@shibby20 gdybyś mógł sprawdzić byłbym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, o to chodziło :) Do pełni szczęścia brakowało by mi jedynie wysokości ...

Z twoich zdjęć (na stronie openlinksys.info) oszacowałem ją na 49 mm.

Co jednak nie bardzo mi się zgadza z boxowym chłodzeniem procesora które ma 50 mm a co z grubością płyty i zamocowaniem jej do obudowy.

Ta musi być dodatkowe z 5mm. Ale jest zdaje się wypukłość obudowy (kratka na górze). Na oko właśnie z 6-7 mm.

Na rysunku dodałem cooler procka i uwzględniłem tą wypukłość. Jeśli zabraknie tych 2-3 mm to mogę obciąć trochę cooler od procesora. Jedno z czterech ramion można by obciąć. Wiatrak leży około 10 mm poniżej więc sporo można zyskać.

46905075537323029904_thumb.jpg

Grafiki wchodzi z dokładnością 0mm. Jeśli gdzieś się machnąłem będzie biednie.

Mankamentem jest kiepskie chłodzenie karty graficznej. Przy tym ustawieniu jej cooler wieje w dół. Z drugiej strony gorąca to ona nigdy nie była więc ... zobaczymy.

Chyba zamówię dziś tą obudowę.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest niski cooler intela.

sprawdze w domu wysokość obudowy.

Tak brałem od uwagę standardowy boxowy cooler Intela. Mam nawet jeden w szufladzie.

Co do obudowy to właśnie odebrałem swoją ze sklepu.

Na pierwszy rzut oka to wysokość w środku to około 55mm + kratka która daje dodatkowe 6-7mm.

Czyli nie jest źle. Jutro wszystko poskładam. Zdam relację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisz na bieżąco, jak idzie składanie :D.

Miałem jeszcze zaproponować taką budę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...