Skocz do zawartości
andsie1

Intel DH61AG

Rekomendowane odpowiedzi

Andsie ... litości. To co piszesz to herezja. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Patrz post wyżej. W sytuacji tej płyty zasilacz jest podzielony na dwie części.

Jeśli jedna z nich (ta na płycie) ma określoną wydajność prądową to nic nie zrobisz.

Nie przekonałeś mnie.

Czytałeś pod linkiem który Ci podałem.

Tam Intel podaje wielkość potrzebnej mocy do pracy podzespołów współpracującą z płytą.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Ps,

I nie ciskaj się tak. Trochę luzu. Proponuje Nervosol na uspokojenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ErniDVB

Jesli masz klopoty z przyjeciem czegos na slowo to albo zrezygnuj z czytania z forum albo wpisz mnie do listy ignorowanych uzytkownikow, bo u mnie slowo jest swiete i nie zwyklem ani fantazjowac ani czegos komukolwiek udowadniac.

Jesli jeszcze raz stwierdzisz ze swiadomie rozmijam sie z prawda, opisujac jakies zjawisko ogladane wlasnymi oczami, to powedrujesz na shitliste.

Tymczasem masz tu swoje zdjecia:

http://imageshack.us/photo/my-images/23/20110906142156.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/691/20110906142136.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/199/20110906141414.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/12/20110906141325.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/851/20110906141305.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/200/20110906141924.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/269/20110905201242.jpg/

No i sprawa się wyjaśniła. Zasilacz w tym komputerze ze zdjęć, to nie jest taki typowy zasilacz ATX. To są jedne z lepszych zasilaczy, małej co prawda mocy, ale o bardzo wysokiej sprawności, sięgającej 90%.

Proponuje przyjrzeć się najlepszym zasilaczom na stronie programu certyfikacji 80+. To są właśnie takie konstrukcje. Takie podłużne zasilacze, do mniejszych nieco komputerów,w okolicach 200W, za to o bardzo wysokiej sprawności.

A dyskutujących uprasza się o powstrzymanie emocji i o nie podnoszenie temperatury dyskusji, bo będę zmuszony włączyć klimatyzację, aby schłodzić atmosferę :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla rozluzniena gorącej dyskusji proponuje obudowę do tej płyty

53286128322862645111.jpg

Thermaltake Mozart SX Slim

typ obudowy: Slim

standard: mini-ITX, ATX, micro-ATX

ilość kieszeni 5.25:1 szt.

ilość kieszeni 3.5 zewn.: 1 szt.

ilość kieszeni 3.5 wewn.: 2 szt.

elementy kontrolne na przednim panelu: Power, Reset

złącza na przednim panelu: FireWire (IEEE-1394), 2x USB

zainstalowane komponenty: 2 wentylatory 80mm

rodzaj materiału: stal 0.8mm SECC

aluminiowy panel przedni

szerokość: 440 mm

wysokość: 90 mm

głębokość: 470 mm

cena: 370zł

Fantom

Ten co mnie wyzywa od heretyków.

W linku który podałem wszystko jest szczegółowo opisane - punkt 3, Tabele 38.

Wszystko zależy od zainstalowanego procesora i peryferii, z dwóch rozważonych wariantów wychodzi 100 lub 170W.

Więc 150W będzie ok.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

53286128322862645111.jpg

Thermaltake Mozart SX Slim

cena: 370zł

Pierwsze skojarzenie z Markiem Levinsonem ! :)

No ładna, ale czasami za 10-30 pln. można trafić na Alledrogo pancerne playery CD ( uszkodzone )

Bebechy won i zostaje piękny klocek .... o ile ktoś lubi majsterkować, ofkors ! :)

No i temat się nam rozjechał ..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przekonałeś mnie.

Czytałeś pod linkiem który Ci podałem.

Ja nie zamierzam cię przekonywać :)

Po prostu zwracam innym czytelnikom forum ... że źle rozumujesz i nie masz racji.

SlawekR ładnie mnie wyręczył w tłumaczeniu.

Gdybyś uważniej poczytał tabelkę którą cytujesz dowiedział byś się że jest w niej uwzględniony:

- monitor LCD :)

- użyte zostały (i to prądowo) wszystkie porty USB 2.0/3.0; SATA; LAN; a nawet 7.5W głośniki :)

To jest po prostu tabelka która ma zobrazować wykorzystanie mocy przez różne peryferia komputera.

Użycie ich wszystkich na raz ... mija się kompletnie z celem. Tym bardziej w komputerze HTPC.

Nie sądzę aby płyta wytrzymała więcej niż 90-120W obciążenie.

Chociaż w jednym muszę przyznać ci rację. Nigdzie nie znalazłem, podanej wprost, informacji

o maksymalnym obciążeniu które udźwignie wbudowany zasilacz tej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obudowę po C-200 do której zmieszczą się, dysk, napęd Combo BD (szczelinowy) oraz wewnętrzna kieszeń na wymienne dyski. Pod warunkiem, że będzie tam płyta Intela.

Tych płyt już nie ma u dystrybutora. Jedynie są (niewielka ilość) w sklepie ITX-Sklep.

Nie wiadomo kiedy dystrybutor będzie je miał.

Co do zamieszczonej obudowy, to rzeczywiście przerost formy nad treścią. Ale podoba mi się ta obudowa. I jak kiedyś będę jeszcze składał HTPC, to w tej budzie. Jest jeszcze wersja z pilotem i wyświetlaczem.

Prawdopodobnie będę miał do sprzedania Feel 202 z zasilaczem 96 W

Dlaczego uważasz, że temat się rozjechał ?.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę na jedną rzecz. Amerykański producent zasilaczy picoPSU sprzedaje płytę DH61AG na swojej stronie mini-box.com, a pod nią jest rekomendacja zasilacza zewnętrznego 150W:

ACDC-19V-7.9A-150W-s.jpg

19v/7.9A 150W AC-DC Power Adapter

AC-DC 19V, 7.9A Switching Power Adapter (100/240V)

- Compatible with Intel DH61AG motherboard

Kto jak kto, ale oni mają temat zasilaczy rozpracowany i na pewno model 150W sprawdzali z tą płytą we własnych testach.

PS. Swoją drogą są odważni, bo wprowadzili do oferty płytę, która konkuruje po części z ich produktami - zasilaczami picoPSU - właśnie z uwagi na zintegrowane zasilanie. :)

Edytowane przez ErniDVB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zamierzam cię przekonywać :)

Po prostu zwracam innym czytelnikom forum ... że źle rozumujesz i nie masz racji.

SlawekR ładnie mnie wyręczył w tłumaczeniu.

Gdybyś uważniej poczytał tabelkę którą cytujesz dowiedział byś się że jest w niej uwzględniony:

- monitor LCD :)

- użyte zostały (i to prądowo) wszystkie porty USB 2.0/3.0; SATA; LAN; a nawet 7.5W głośniki :)

To jest po prostu tabelka która ma zobrazować wykorzystanie mocy przez różne peryferia komputera.

Użycie ich wszystkich na raz ... mija się kompletnie z celem. Tym bardziej w komputerze HTPC.

Nie sądzę aby płyta wytrzymała więcej niż 90-120W obciążenie.

Chociaż w jednym muszę przyznać ci rację. Nigdzie nie znalazłem, podanej wprost, informacji

o maksymalnym obciążeniu które udźwignie wbudowany zasilacz tej płyty.

To chyba każdy z nas inaczej rozumie przedstawieniowe zestawienie.

Dla mnie jest jednoznaczne, że elektronika zasilacza tej płyty nie posiada ograniczeń typowego PICO.

Pokazano dwie konfiguracje , jedną pod procesor 35W + peryferia, drugą 65W + peryferia. Nie ma tam mowy o monitorze. W jednym i drugim przypadku

zapotrzebowanie wynosi 100 lub 170W. Gdyby elektronika zasilacza na płycie posiadała ograniczenie mocowe to Intel podałby tę informację w obawie o uszkodzenie płyty lub zasilacza.

Dlatego Intel podał te informacje w formie tabeli aby można było dopasować zasilacz do własnych potrzeb.

The below table courtesy of Intel’s Technical Product Specification gives you a good idea of what type of power supply is needed for various configurations.

Ponadto w tekście jest odnośnik do zasilaczy o różnych mocach które można stosować z tą płytą.

Power Supplies Kits

Ideal power for small form factor boards (mini-ITX, nano-ITX, etc). Small form factor computers (mini-ITX PCs, car PC, appliances) start with smallest, 100% silent fanless switching DC-DC ATX PC mini power supplies (PSU). Select from a range of high efficiency plug-in small PC power supplies modules in a variety of power outputs, footprints and input voltage ranges such as 12V DC, wide input 6-24V DC for car PC and solar or battery use, with all necessary ATX outputs (3.3V, 5V, 12V, -12V, 5VSB) and ATX signaling (PS_ON, PWR_OK, etc).

Due to ultra-compact design (picoPSU is world's smallest PC power supply), our mini DC-DC ATX PSUs plug directly into the motherboard's 20 or 24 pin ATX power supply connector, eliminating the need of a ATX extension cable harness. Power an entire range of motherboards, starting from VIA mini-ITX boards all the way up to Pentium / Celeron, Core Duo or AMD small form factor or fanless PC systems.

If looking for a high efficiency power supply to power a PC (car PC) in a car or vehicle or battery solar use, look at our M-series small ATX PSUs, designed to work in car environment with voltage ranging from 632V. Also for wide input voltage applications such as batteries, please look at our pico-PSU-60WI, a 6-26V input range ATX DC-DC power supply unit, specifically designed for mini-ITX board equipped 20 or 24 pin ATX connector.

All our DC-DC ATX small form factor fanless ATX PC power supplies and car PC power supplies are designed and manufactured by us. Manufacturers, resellers and OEMs, please contact us for volume discounts.

PicoPSU-160-ACDC-192w-s.jpg

picoPSU-160-XT + 192W Adapter Power Kit

PicoPSU-160-XT, 192W Power Kit

- Tiniest DC-DC ATX PSU: picoPSU-160-XT

- Power adapter: AC-DC 12V, 16A Switching Power Adapter (4pin DIN connection)

- 12V-ATX cable (4 pin power)

- Fits 24 pin mini-ITX boards

- Configurable wire harness

- Power cord

- NOTE: Will not work with M350/M300/M200 enclosures due to 4 pin din connection

- ROHS compliant version

Price: $75.95

Quantity:

PicoPSU-150-ACDC-150w-s.jpg

picoPSU-150-XT + 150W Adapter Power Kit

PicoPSU-150-XT, 150W Power Kit

- Tiniest DC-DC ATX PSU: picoPSU-150-XT

- Power adapter: AC-DC 12V, 12.5A Switching Power Adapter (4pin DIN connection)

- 12V-ATX cable (4 pin power)

- Fits 24 pin mini-ITX boards

- Configurable wire harness

- Power cord

- NOTE: Will not work with M350/M300/M200 enclosures due to 4 pin din connection

- ROHS compliant version

Price: $69.95

Quantity:

150_102W_150.jpg

picoPSU-150-XT + 102W Adapter Power Kit

PicoPSU-150-XT, 102W Power Kit contains:

- DC-DC ATX PSU: picoPSU-150-XT

- Power adapter: AC-DC 12V, 8.5A Switching Power Adapter

- 12V-ATX cable (4 pin power)

- Fits 24 pin mini-ITX boards

- Configurable wire harness

- Power cord

- ROHS compliant version

Price: $65.95

Quantity:

120_102W_150.jpg

picoPSU-120 + 102W Adapter Power Kit

PicoPSU-120, 102W Power Kit

- Tiniest DC-DC ATX PSU: picoPSU-120

- Power adapter: AC-DC 12V, 8.5A Switching Power Adapter

- Power cord

- ROHS compliant version

Price: $59.95

Quantity:

120_60W_150.jpg

picoPSU-120 + 60W Adapter Power Kit

PicoPSU-120, 60W Power Kit

- Tiniest DC-DC ATX PSU: picoPSU-120

- Power adapter: AC-DC 12V, 5A Switching Power Adapter (110/220V)

- Power cord

- ROHS compliant version

Price: $45.00

Quantity:

picoPSU-80-60W-pwrkit-s.jpg

PicoPSU-80 + 60W Adapter Power Kit

NEW! PicoPSU-80, 60 Power Kit

- Tiniest DC-DC ATX PSU: picoPSU-80

- Power adapter: AC-DC 12V, 5A Switching Power Adapter (110/220V)

- Power cord

- ROHS compliant version

Myślę,że po tej lekturze zmienisz zdanie.

Dlatego Intel na swojej stronie polecając procesory do tej płyty podał tylko procesory z kategorii 35 i 65 W. ponieważ przy pełnej konfiguracji zapotrzebowanie na moc potrzebne jest tak, jak podałem 100 i 170 W. Przy procesorach z kategorii 95W i pełnej konfiguracji zapotrzebowania na moc byłoby bardzo duże co przekraczałoby sens stosowania zewnętrznego zasilacza. Ale przy procesorze 95W i bez pełnej konfiguracji (jedynie dysk SSD i ewentualnie napęd optyczny) i zestaw służący do odtwarzania multimediów, gdzie obciążenie procesora wynosi około 20-30% jego możliwości, zasilacz 150W jest jak najbardziej wystarczający.

Płyta Intel DH61AG nie jest przeznaczona tylko do HTCP.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

EDYCJA

ErniDVB

Widzę, że my dwaj potrafimy czytać tabele i wyciągać właściwe wnioski.

Chyba w tym sasmym czasie robilismy tą sama czynność.

pozdr

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AC-DC 19V, 7.9A Switching Power Adapter (100/240V)

- Compatible with Intel DH61AG motherboard[/i]

A ja ci mogę dać rekomendację, że 500W zasilacz (19V,26A) też będzie w 100% kompatybilny z tą płytą :)

Co więcej, jeśli coś się stanie płycie osobiście zwrócę ci za nią kasę.

Nie zmienia to absolutnie niczego.

Zasilacz na płycie jest tak policzony, że wystarczy na wszystkie standardowe komponenty podłączone do niej.

Według waszej teorii to zamiast na Allegro kupować PicoPSU 150W wystarczy kupić wersję np. 60W (jest sporo tańsza) i podłączyć ją pod 150W zasilacz zewnętrzny ... dobrze rozumuję?

Dla mnie jest jednoznaczne, że elektronika zasilacza tej płyty nie posiada ograniczeń typowego PICO.

Właśnie spowodowałeś że Politechnika Wrocławska (inne też) przestała mieć rację bytu.

Uczą tam kompletnych bzdur.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażaj się.

Nic nie mam do Ciebie ani do Politechniki Wrocławskiej.

Ze mną możesz dyskutować ale z Intelem to już nie bardzo.

Wyraźnie wynika z przytoczonej tabeli, że zasilacz tej płyty jest w stanie przyjąć większe moce niż 90 W.

Nie jest to moje widzimisie, to Intel podaje te dane. Nigdzie nie określił do jakiej mocy zasilacz na płycie jest w stanie stabilnie pracować.

Zwróć uwagę, że budowa zasilacza płyty, to praktycznie gniazdo zasilające i diametralnie różni się do budowy zasilacza PICO.

Nawet nie wiem, czy zasilacz PICO można byłoby umieści na tej płycie.

Jak będę miał płytę to Ci napiszę dokładnie jak to jest z tym zasilaniem.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażaj się.

Nie obrażam się :)

Po prostu zwracam uwagę, że nie możesz ferować takich opinii bez poparcia ich rzetelną wiedzą.

Ludzie czytają to forum i potem ktoś się może zdziwić.

Ze mną możesz dyskutować ale z Intelem to już nie bardzo.

Wyraźnie wynika z przytoczonej tabeli, że zasilacz tej płyty jest w stanie przyjąć większe moce niż 90 W.

Nie jest to moje widzimisie, to Intel podaje te dane. Nigdzie nie określił do jakiej mocy zasilacz na płycie jest w stanie stabilnie pracować.

Nie chcę dyskutować z Intelem.

Wręcz zastanawiające jest, że pomija on tak ważną daną techniczną jaką jest maksymalna moc układów konwersji napięcia.

Możliwe jest, że zasilacz na płycie ma wydolność większą niż 90W. Ale absolutnie nie możesz twierdzić, że ma moc bez ograniczeń.

To przeczy wszelkim zasadom elektroniki. Panowie Volt, Ohm czy Tesla przewrócili by się w grobie :)

Zwróć uwagę, że budowa zasilacza płyty, to praktycznie gniazdo zasilające i diametralnie różni się do budowy zasilacza PICO.

Nawet nie wiem, czy zasilacz PICO można byłoby umieści na tej płycie.

Wygląda nie ma nic do rzeczy. Układy konwertujące napięcie (19V->12V,5V,3.3V) są umieszczone na płycie w miejscach konstrukcyjnie "wygodnych".

Więc mogą być rozsiane po całej płycie.

Natomiast jest pewne jak 2x2, że mają swoją wydolność prądową a co za tym idzie określoną moc.

Jak będę miał płytę to Ci napiszę dokładnie jak to jest z tym zasilaniem.

I to jest rzeczowe podejście.

Będę czekał na informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, że się odezwałeś i nie obraziłaś się.

Płytę wprawdzie mam już zamówiona w ITX-Sklep, ale czekam jeszcze na reklamację płyty MSI. W poniedziałek upływa termin reklamacyjny.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, że się odezwałeś i nie obraziłaś się.

No bez przesady ... chyba powinieneś mnie już znać :)

Jestem na wakacjach koło Zakopanego dlatego odpowiadam czasami (akurat mój 3 letni synek urządził sobie przerwę na drzemkę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fajnie,

Ja niestety w tym roku nie miałem wakacji (opieka nad niewidomą) matką).

Zależy mi na tej płycie ponieważ jest niska tak, że dodatkowo będę mógł zmieścić w obudowie napęd szczelinowy BD Combo i nie będę potrzebował drogiego zasilacza.

A ponadto na płycie jest fajna opcja możliwości wyłączenia Biosu co ma duży wpływ w HTCP. Zawsze mnie denerwowało uruchomianie komputera z widocznym Biosem.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

Natomiast jest pewne jak 2x2, że mają swoją wydolność prądową a co za tym idzie określoną moc.

I to jest rzeczowe podejście.

Będę czekał na informacje.

W ramach rzeczowego podejścia. Mam nadzieję, że Koledzy za tokowe podejście uznają to co zrobiłem.

1. Ściągnąłem instrukcję do płyty.

2. Przeszukałem zawartość pod kątem istotnych informacji.

3. Na stronie nr 60 mamy co następuje:

External Power Supply - the board can be powered through a 19 V DC..... The maximum current rating is

12 A.

4. Wykonałem proste obliczenie, z którego wynika co następuje:

Zasilacz płyty jest w stanie obsłużyć 228W patrząc od strony wtórnej zewnętrznego zasilacza. Przy założeniu sprawności 80% tegoż zasilacza, daje maks 285W mocy znamionowej zasilacza zewnętrznego.

Czy to jest wystarczająco rzeczowe podejście i utnie Wasze dalsze dyskusje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SlawekR.

Jednak miałem rację.

Z tego wynika, że zasilacz na tej płycie jest praktycznie uniwersalny i jest w stanie przyjąć duże moce.

Jak dla mnie jest to dobra wiadomość. Będę mógł wykorzystać swój procesor i5 2500K, który w stresie ma 95W.

Wystarczy wtedy zewnętrzny zasilacz 120 lub 150 W.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andsie1 w jaką obudowę masz zamiar wrzucić tą płytkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SlawekR.

Jednak miałem rację.

Z tego wynika, że zasilacz na tej płycie jest praktycznie uniwersalny i jest w stanie przyjąć duże moce.

Jak dla mnie jest to dobra wiadomość. Będę mógł wykorzystać swój procesor i5 2500K, który w stresie ma 95W.

Wystarczy wtedy zewnętrzny zasilacz 120 lub 150 W.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Nie bardzo będziesz mógł wykorzystać taki procesor, gdyż przekracza on wydajność prądową sekcji procesora w zasilaczu. Ta sama instrukcja jasno określa, że nie wolno stosowań procesorów z maks TDP większym niż 65W. Tabela kompatybilności również, co zrozumiałe w związku z ograniczeniem TDP, nie uwzględnia takiego procesora jak i5-2500K, który ma maks TDP na poziomie 95W.

Zakładając taki procesor możesz upalić konwerter DC/DC w sekcji jego zasilania.

Naprawdę polecam ściągnąć PDFa z instrukcją, tam są zawarte wszelkie potrzebne informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andsie1 w jaką obudowę masz zamiar wrzucić tą płytkę?

Została mi obudowa po C-200 i zamierzam wykorzystać ją do HTCP na tej płycie.

Nie bardzo będziesz mógł wykorzystać taki procesor, gdyż przekracza on wydajność prądową sekcji procesora w zasilaczu. Ta sama instrukcja jasno określa, że nie wolno stosowań procesorów z maks TDP większym niż 65W. Tabela kompatybilności również, co zrozumiałe w związku z ograniczeniem TDP, nie uwzględnia takiego procesora jak i5-2500K, który ma maks TDP na poziomie 95W.

Zakładając taki procesor możesz upalić konwerter DC/DC w sekcji jego zasilania.

Naprawdę polecam ściągnąć PDFa z instrukcją, tam są zawarte wszelkie potrzebne informacje.

Zaraz. zaraz.

Skoro zasilacz wewnętrzny na płycie (elektronika na płycie) jest w stanie przyjąć moc 280W (wg Twoich obliczeń) co potwierdzała tabela Intele, to dlaczego nie mogę zastosować mój procesor i zasilacz zewnętrzny 150 W.

W tabeli Intela w konfiguracji z dwoma procesorami 35 i 65W + peryferia wychodzi zaopatrzenie na moc 100 i 170 W.

Wykorzystanie płyty i procesora większego niż podaje Intel do zastosowań multimedialnych, gdzie wykorzystanie procesora będzie na poziomie kilkunastu procent jego możliwości z co za tym idzie pobór mocy przez procesor będzie bardzo mały i oscylował w granicach około 20-30W.

Intel podał procesory w kategorii 35 i 65 W z uwagi na zastosowanie tej płyty do budżetowych i energooszczędnych jednostek PC. Wg założeń intela płyta ma być wykorzystana jako komputer PC z tyłu monitora dlatego wszystkie element na płycie sa wysokości 2 cm.

Nic nie stoi na przeszkodzie wstawienie do płyty innych procesorów.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Została mi obudowa po C-200 i zamierzam wykorzystać ją do HTCP na tej płycie.

Zaraz. zaraz.

Skoro zasilacz wewnętrzny na płycie (elektronika na płycie) jest w stanie przyjąć moc 280W (wg Twoich obliczeń) co potwierdzała tabela Intele, to dlaczego nie mogę zastosować mój procesor i zasilacz zewnętrzny 150 W.

W tabeli Intela w konfiguracji z dwoma procesorami 35 i 65W + peryferia wychodzi zaopatrzenie na moc 100 i 170 W.

Wykorzystanie płyty i procesora większego niż podaje Intel do zastosowań multimedialnych, gdzie wykorzystanie procesora będzie na poziomie kilkunastu procent jego możliwości z co za tym idzie pobór mocy przez procesor będzie bardzo mały i oscylował w granicach około 20-30W.

Intel podał procesory w kategorii 35 i 65 W z uwagi na zastosowanie tej płyty do budżetowych i energooszczędnych jednostek PC. Wg założeń intela płyta ma być wykorzystana jako komputer PC z tyłu monitora dlatego wszystkie element na płycie sa wysokości 2 cm.

Nic nie stoi na przeszkodzie wstawienie do płyty innych procesorów.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Nosz rany, nie obraź się ale jak dziecku, na tacy trzeba podać widzę :).

Zasilacz, wedle producenta, całościow,o sumarycznie przyjmie maks 228W, czyli 12A przy napięciu 19V.

Komponenty na płycie pracują z różnymi napięciami, procesor na około 1,2V na ten przykład. Czyli na samej płycie są jeszcze dodatkowe konwertery napięć z 19V na te inne wartości, które z kolei mają określoną wydajność prądową każdy. Czy jest to jasne jak do tej pory?

Jak widać te 228W jest sumą mocy wszystkich konwerterów napięć, nazwijmy je podzasilaczy, dla zasilania pamięci, dysku, procesora itd. Dla napięć 3,3V; 5V; 12V; i około 1 do 1,3V regulowane, w zależności od procesora.

I ta ostatnia sekcja (procesora) obsłuży maks 65W, czyli przy jego zasilaniu, przyjmijmy 1V dla uproszczenia, daje 65A. Jeśli założysz procesor który potrafi pociągnąć 95W, czyli 95A, to możesz uszkodzić tę sekcję. Producent płyty deklaruje że więcej jak 65W do procesora nie da się oddać i koniec pieśni. I to jest 65W jest przy założeniu, że dasz wystarczająco mocny zasilacz zewnętrzny czyli rzeczony 228W po stronie wtórnej, 285W po stronie pierwotnej. Wtedy dzielone jest to w proporcjach 65W na procesor i reszta, czyli 165W na pozostałe elementy komputera.

A Ty chcesz dać zasilacz 150W po stronie pierwotnej w sumie. Co z kolei na pewno zaniża dodatkowo wydajność prądową samej sekcji zasilania procesora. Być może proporcjonalnie, być może nie, to zależy jaka jest aplikacja sprzętowa zasilacza.

W każdym razie, tak czy inaczej, nie wolno przekraczać specyfikacji fabrycznej sekcji zasilania procesora, która wynosi maks 65W, około 65A. Dasz więcej, ilość wydzielanego ciepła może uszkodzić sekcję, a w konsekwencji sam procesor może pójść z dymem.

A elementy i ich zasilanie zawsze dobiera się przy założeniu najgorszego scenariusza. Twierdzisz, że procesor nie pociągnie więcej jak 30W. A masz co do tego pewność na 100%? Że akurat nigdy, jakiś proces systemowy nie zeświruje i nie wygeneruje obciążenia na maks, co przy i5 2500k będzie zabójcze dla sekcji zasilania płyty. Wystarczy kilka sekund żeby pojawił się dym i swąd palonej elektroniki. Pewność to możesz mieć, jeśli są zaimplementowane jakieś mechanizmy sprzętowe ograniczania maks TDP. Jeśli ich nie ma, to elementy należy dobierać możliwie nadmiarowo.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nosz rany, nie obraź się ale jak dziecku, na tacy trzeba podać widzę :).

Radzę słuchać Sławka bo bardzo mądrze radzi.

Do siebie mogę mieć pretensję że nie ściągnąłem manuala od płyty (już to zrobiłem). Faktycznie opisali jak byk sekcje zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andsie - jeśli ugrzązłeś przy tym procku i tej płycie, to rozwiązaniem będzie zjechanie z "mocą" procka przy pomocy obniżenia napięcia i zmianie taktowania i będzie latał

dając zadowolenie i nie uszkadzając linii zasilającej procek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andsie - jeśli ugrzązłeś przy tym procku i tej płycie, to rozwiązaniem będzie zjechanie z "mocą" procka przy pomocy obniżenia napięcia i zmianie taktowania i będzie latał....;

Pod warunkiem że płyta takie opcje posiada. A akurat płyty Intela znane są z ubogości pod tym względem. A już wersje ITXowe to mają dostępność opcji ograniczoną do absolutnego minimum. Tym razem ja przyznaję się bez bicia, mam już dość grzebania w manualu, bo pewnie jest to tam również opisane dokładnie, co można na niej ustawiać, a czego nie. A undervotling w zastosowaniach HTPC jest oczywiście bardzo dobrą rzeczą zawszse, z racji na ograniczenie wydzielania ciepła -> mniejszy hałas chłodzenia.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...