Skocz do zawartości
Plesken

3D w linux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Coś w tym forum o 3D jakoś nie ma informacji technicznych w sensie jak 3D odpalić pod różnymi systemami, a są za to posty że 3D to be, albo cacy (ja jestem za "cacy").

Nie mniej jednak kiedyś zamieściłem tutaj temat "de-anaglyph" w którym nawet prosiłem o pewne porady w sprawie mojego skryptu. Niestety żaden z forumowiczów się nie odezwał, ale to nie ważne ponieważ sam sobie poradziłem.

Wracając do tematu to jeszcze jakiś miesiąc temu to tylko użytkownicy "systemu" windows mogli się cieszyć z odtwarzania 3D, ale całe szczęście to się powoli zmienia.

Jest bowiem aplikacja zwana "bino" (na razie we wczesnej fazie), którą można uruchomić pod linux, mac osx, windows i to oczywiście za free. Autor zadbał też o tzw "equalizer" czyli rozdzielenie wyświetlanych strumieni obrazu tak aby można było wykorzystać 2 projektory do wyświetlania z odpowiednio spolaryzowanymi filtrami. Nie wspomnę o tym iż mamy sporą gamę opcji dla sygnału wyjściowego zaczynając od anaglifa a kończąc na przesyłaniu strumienia do karty nvidii.

Strona projektu to: http://www.nongnu.org/bino/index.html

Ja sam skompilowałem ten odtwarzacz i naprawdę działa! Jak wspomniałem to odtwarzacz jest we wczesnej fazie rozwoju i korespondując z osobą która go tworzy wiem że szuka ludzi do pociągnięcia projektu.

Niestety ja o c++ mam blade pojęcie (podstawowe) także nie mogę dołożyć swojej cegiełki do powstania tej aplikacji, ale jakby ktoś był zainteresowany to odsyłam na stronę projektu podaną wyżej.

Plesken

PS. Jakby ktoś chciał przetestować owo cudo a nie mógłby skompilować to mogę zrobić rpm-y (pod mandrive 2010).

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

jeszcze jakiś miesiąc temu to tylko użytkownicy "systemu" windows mogli się cieszyć z odtwarzania 3D

Ten "system" w cudzysłowie to strasznie głupie, a jeśli ktoś z góry traktuje forumowiczów jako jełopów którzy używają (w jego mniemaniu) pseudosystemu to niech się nie dziwi, że nikt nie podejmuje tematu.

Przy okazji, telewizory 3D Sony, Samsung czy Panasonic chodzą na Linuxie, więc ogladając 3D korzystasz z Linuxa nawet jeśli player działa pod Windows ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ten "system" w cudzysłowie to strasznie głupie, a jeśli ktoś z góry traktuje forumowiczów jako jełopów którzy używają (w jego mniemaniu) pseudosystemu to niech się nie dziwi, że nikt nie podejmuje tematu.

Moment, moment ja nie chcę tu wojny wszczynać na temat wyższości jednego systemu nad drugim. To fakt że nie przepadam za windowsem, ale to moja osobista sprawa.

Celem postu była informacja że już w świecie innych systemów zaczyna się coś dziać.

Więc za wczasu aby ominąć reakcje takie jak kolega Ghrom to od razu wyjaśniam że nie to jest moim zamierzeniem.

Przy okazji, telewizory 3D Sony, Samsung czy Panasonic chodzą na Linuxie, więc ogladając 3D korzystasz z Linuxa nawet jeśli player działa pod Windows ;)

Owszem tylko że ten linux i kernel jest pod platformy typu ARM czy inne, a tym samym są zawarte w nim biblioteki komercyjne (obsługujące specjalizowane procesory graficzne, których zazwyczaj w kartach graficznych do kompa się nie znajdzie) które nijak się nie nadają (nawet jakby je przekompilować na pc) do działania pod zwykłego linuxa.

Mniemam iż po moim sprostowaniu raczej ucieszy forumowiczów, którzy korzystają z innego systemu niż windows, że jednak rodzi się jakaś alternatywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moment, moment ja nie chcę tu wojny wszczynać na temat wyższości jednego systemu nad drugim. To fakt że nie przepadam za windowsem, ale to moja osobista sprawa.

Widzisz, jeśli wyrażasz tę opinię przy próbie zachęcenia innych do pewnego otwartego projektu o charakterze powszechnym, to już przestaje być ona osobista :). I tutaj kolegę Ghroma rozumiem i popieram.

Celem postu była informacja że już w świecie innych systemów zaczyna się coś dziać.

Więc za wczasu aby ominąć reakcje takie jak kolega Ghrom to od razu wyjaśniam że nie to jest moim zamierzeniem.

Przekaz zawarty w tych "pionowych kreseczkach" był jasny, już się nie musisz tłumaczyć :rolleyes:

Czasem po prostu warto się zastanowić co się pisze, bo można sobie przy okazji zrobić "umbę". To trochę tak, jakby ktoś pisząc recenzję telewizora, zaczął od słów "dziś porównamy telewizor firmy Szajsung z telewizorem firmy X", albo porównamy jakość "Polsyfu z jakością Y".

Takie proste w sumie i niewinne w przekazie stwierdzenia, degradują całą wypowiedź późniejszą do poziomu śmietnika, choćby nie wiem jak była merytoryczna i szlachetna w intencjach.

Co do samego Linuxa oczywiście nic nie mam. Każda konkurencja, choćby najmniejsza jest zdrowa.

Jeśli chodzi o sam projekt, to obawiam się o małe potencjalne zaplecze programistyczne. Nie dość, że potrzeba do tego osób obeznanych z Linuksem w stopniu więcej niż podstawowym, to dodatkowo muszą posiadać odpowiedni sprzęt do 3D i to potencjalnie taki z którego nie korzystają w połączeniu z PC, jeśli mają przy okazji chroniczną niechęć do "innych" systemów operacyjnych.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, jeśli wyrażasz tę opinię przy próbie zachęcenia innych do pewnego otwartego projektu o charakterze powszechnym, to już przestaje być ona osobista :). I tutaj kolegę Ghroma rozumiem i popieram.

Przekaz zawarty w tych "pionowych kreseczkach" był jasny, już się nie musisz tłumaczyć :rolleyes:

Czasem po prostu warto się zastanowić co się pisze, bo można sobie przy okazji zrobić "umbę". To trochę tak, jakby ktoś pisząc recenzję telewizora, zaczął od słów "dziś porównamy telewizor firmy Szajsung z telewizorem firmy X", albo porównamy jakość "Polsyfu z jakością Y".

Takie proste w sumie i niewinne w przekazie stwierdzenia, degradują całą wypowiedź późniejszą do poziomu śmietnika, choćby nie wiem jak była merytoryczna i szlachetna w intencjach.

Co do samego Linuxa oczywiście nic nie mam. Każda konkurencja, choćby najmniejsza jest zdrowa.

Dużo tego nie na temat postu :-)

No ja nie jestem moderatorem i pewnie zaraz jakiegoś bana przyliczę - trudno. Co do "pionowych kresek" to napisałem to z pełną świadomością (mam prawo wyrażać swoją opinię o systemie) co nie oznacza że ludzi używających tego systemu traktuje jak to napisał kolega Ghrom jak "jełopów". Każdy jest dobry w swojej dziedzinie i nie każdy musi być znawcą systemów - po prostu pracuje na tym w czym jest mu najlepiej. Powtarzam wyraziłem opinię o systemie a nie o ludziach używających go! Sądzę że kolega Ghrom potraktował ten post emocjonalnie za co go jestem gotów nawet przeprosić (mi jak ktoś mówi że linux jest "be" to się tylko z tego śmieję) jeżeli czuje się urażony.

Zdumiewa mnie fakt że moderator który powinien być arbitrem bezstronnym i raczej po moim poście sprostowującym napisać abyśmy się trzymali tematu, a nie sprzeczali robi zgoła co innego.

Osobiście odebrałem to w ten sposób że kolega Ghrom, który ma więcej postów napisanych niż ja to bardziej coś wnosi w forum a więc trzeba brać jego stronę. Moderator może nie wie że oprócz tej małej ilości postów wniosłem coś w formie aplikacji, którą udostępniłem na tym forum i z tego co wiem to wielu forumowiczów korzysta, bądź korzystało z niej (nie mam teraz czasu jej rozwijać).

Cóż mogę napisać... Że troszkę przykro mi się zrobiło będąc całkowicie "zjechany" bo mam inne poglądy.

Jeśli chodzi o sam projekt, to obawiam się o małe potencjalne zaplecze programistyczne. Nie dość, że potrzeba do tego osób obeznanych z Linuksem w stopniu więcej niż podstawowym, to dodatkowo muszą posiadać odpowiedni sprzęt do 3D i to potencjalnie taki z którego nie korzystają w połączeniu z PC, jeśli mają przy okazji chroniczną niechęć do "innych" systemów operacyjnych.

No to już była przedstawiona subiektywna opinia na ten temat.

Prosiłbym moderatora o usunięcie całego tematu ponieważ posty w nim zawarte w znacznej mierze odbiegają od całego sedna sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plesken nie bierz tak serio, przecież nie chodzi o żadne obrażanie się. Nasze posty zwracały uwagę na, delikatnie mówiąc, pobłażliwość z którą wspomniałeś o użytkownikach "systemu" Windows. Jeśli ma być pobłażliwie - takim tekstem przywodzisz na myśl linuxowego neofitę któremu jeszcze wiele rzeczy "się wydaje", ale nie omieszka podkreślać na każdym kroku jakim jest hakierem ponad maluczkimi z ich Micro$hitem ;) . To mija ;) Ci którzy w pracy opiekują paroma clusterami i setką serwerów na AIX-ie po powrocie do domu odpalają prywatną maszynkę z Windowsem 7 aby pograć w WoW czy Black Ops (bez Wine) albo obejrzeć coś ze zrzuconych na dysk BD iso. Neofictwo mają za sobą ;) (To właśnie takie pobłażliwe podejście, czy jest coś bardziej irytującego? ;) )

ps. aby nie było nieporozumień, codziennie pracuję maszynce z FreeBSD, telefon mam z Androidem (Linux), żona z iOS (Unix), na lapku co chwila testuję przeróżne dystrybucje, pewno jutro będzie to Chrome OS (jeśli sprzętowo będzie zgodny) więc nie podejrzewaj mnie czasem o brak przychylności dla xów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ghrom: Plesken to już zdecydowanie nie neofita... on negował Windy kiedy ja jarałem sie Win95 ;-) On po prostu tak ma... z drugiej strony dobrze mieć takiego zapaleńca na czarną godzinę wśród znajomych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plesken nie bierz tak serio, przecież nie chodzi o żadne obrażanie się. Nasze posty zwracały uwagę na, delikatnie mówiąc, pobłażliwość z którą wspomniałeś o użytkownikach "systemu" Windows. Jeśli ma być pobłażliwie - takim tekstem przywodzisz na myśl linuxowego neofitę któremu jeszcze wiele rzeczy "się wydaje", ale nie omieszka podkreślać na każdym kroku jakim jest hakierem ponad maluczkimi z ich Micro$hitem ;) . To mija ;) Ci którzy w pracy opiekują paroma clusterami i setką serwerów na AIX-ie po powrocie do domu odpalają prywatną maszynkę z Windowsem 7 aby pograć w WoW czy Black Ops (bez Wine) albo obejrzeć coś ze zrzuconych na dysk BD iso. Neofictwo mają za sobą ;) (To właśnie takie pobłażliwe podejście, czy jest coś bardziej irytującego? ;) )

Spoko, nie jestem żadnym hakierem hie hie. A propo windy to przecież i sam czasem jej używam bo nie wszystko mogę zrobić na linuxie jako desktopie, także wszyscy daliśmy się ponieść jakimś emocjom, a nie to było celem postu - fakt może źle go sformuowałem.

ps. aby nie było nieporozumień, codziennie pracuję maszynce z FreeBSD, telefon mam z Androidem (Linux), żona z iOS (Unix), na lapku co chwila testuję przeróżne dystrybucje, pewno jutro będzie to Chrome OS (jeśli sprzętowo będzie zgodny) więc nie podejrzewaj mnie czasem o brak przychylności dla xów ;)

FreeBSD to świetny system - też na nim pracuje (aby ktoś nie pomyślał że tylko linux mi w głowie :-).

W każdym bądź razie chciałem zasygnalizować iż istnieje projekt odtwarzacza 3D we wczesnym jeszcze stadium, a twórcy kładą też nacisk aby można było go uruchamiać na windows, linux, mac osx, kod jest wolny także tylko patrzeć jak pod freebsd też będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ghrom: Plesken to już zdecydowanie nie neofita... on negował Windy kiedy ja jarałem sie Win95 ;-) On po prostu tak ma... z drugiej strony dobrze mieć takiego zapaleńca na czarną godzinę wśród znajomych :)

Oooo opcy mnie w obronę bierze hie hie. Wiesz opcy "każdy ma jakiegoś bzika, każdy hobbyy jakie ma..." ja o linuchu, a Ty o żaglówkach hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... Sądzę że kolega Ghrom potraktował ten post emocjonalnie za co go jestem gotów nawet przeprosić (mi jak ktoś mówi że linux jest "be" to się tylko z tego śmieję) jeżeli czuje się urażony.

Zdumiewa mnie fakt że moderator który powinien być arbitrem bezstronnym i raczej po moim poście sprostowującym napisać abyśmy się trzymali tematu, a nie sprzeczali robi zgoła co innego.

Moderator to taki człowiek od porządków i wtrąca się wtedy kiedy potencjalnie porządek ten może zostać zakłócony. Miałem zamiar się nie odzywać, chociaż mój moderatorski nos czuł potencjalny punkt zapalny. Kolejny post kolegi Ghrom tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że tak jest i może zrobić się tylko gorzej i to całkiem niepotrzebnie. Odezwałem się aby zachować równowagę dyskusji i zawczasu ostudzić dalsze zapały potencjalnych adwersarzy. Taka już rola moderatora.

Ilość postów kogokolwiek nie ma tu nic do rzeczy, czy to jest 5, czy tez 5 tys. nie ma znaczenia. Gdyby ktoś najechał na Linuxa, tak tylko mimochodem i przy okazji innej wypowiedzi i Ty poczułbyś się tym urażony, to zareagowałem identycznie, tylko dokładnie w drugą stronę :). Autor zamieszania zostałby zbesztany.

No to już była przedstawiona subiektywna opinia na ten temat.

Prosiłbym moderatora o usunięcie całego tematu ponieważ posty w nim zawarte w znacznej mierze odbiegają od całego sedna sprawy.

Każdy ma prawo do subiektywnych opinii i ich wyrażania. Szczególnie jeśli to opinie nikogo nie obrażają. Czy aby napisałem coś niestosownego? Dokonałem tylko oceny stanu rzeczy, subiektywnej oczywiście, bo jakby inaczej, że może być zwyczajnie ciężko to rozwijać.

A tak w ogóle, to Kolega zbyt emocjonalnie chyba do tego wszystkiego podchodzi. Te teksty o banowaniu i usuwaniu wątku... zbyt wiele niepotrzebnych emocji.

Starałem się zabarwić moją pierwotną wypowiedź emotikonami, mającymi nadać jej ton luźny i żartobliwy. Ale widać nie pomogło :). Może tym razem pomoże :D.

Pozdrawiam

Sławek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja używam 3 systemów:

OSX

Windows

Linux

każdy ma plusy i minusy

dobrze że nie ma 20 systemów, wtenczas to by była rzeźnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niektorzy maja jeszcze iOS a niebawem Chrome ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...