Skocz do zawartości
Kidzi

ION kontra ION2 - co wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mój HTPC z podpisu spisuje się w dalszym ciągu znakomicie, udało mi się nawet DD Live w grach odpalić, jednakże ergonomia zaczyna dawać o sobie znać - jest w planie zmiana wystroju podtelewizorowego - i nie będzie miejsca na moją Lascalę :(

W związku z tym poddałem pomysł nettopa - i tu mam pytanie do forumowiczów - jak to jest z tym IONem w wersji pierwszej ?

Z obecnego doświadczenia wiem, że jeśli chodzi o materiały, które oglądam - tandem MPHC + CoreAVC (+CUDA) daje radę w każdym przypadku. Konkretnie chodzi głównie o mkv 720p i 1080p. Gram mimo wszystko baaardzo rzadko na tym kompie.

Czy pierwszy ION da sobie radę w takiej sytuacji ?

Myślałem nad nettopami Zotaca ZBOX albo Asus Eee Box - zależy mi na małym rozmiarze.

Ewentualnie rozważam też ZBOX'a HD-ID11 - tu wiem, że sytuacja jest pewna, ION2 znakomicie spełniłby moje oczekiwania, ale kupić tego w naszym pięknym kraju nie sposób, chyba że z niemiec albo UK. Mam jeszcze ok. pół roku na podjęcie decyzji, mam nadzieję, że coś się zmieni w kwestii dostępności. Szczytem marzeń byłby ZBOX HD-ID34 z BR na pokładzie ...

Kto ma sprzęt na IONie i może coś z praktycznej strony powiedzieć ?

Edytowane przez Kidzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ION da radę. Sprzętowe dekodowanie z GF 9400 wykona swoja pracę należycie. Różnicy między ION a ION2 nie ma prawie żadnej. W niektórych przypadkach (zastosowaniach), niestety ION2 potrafi być nieco wolniejszy. Ot postęp ;)

Możesz śmiało brać dowolny sprzęt z IONem. Ja w tej chwili używam ASRock 330 HT i spisuje się wyśmienicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niektórych przypadkach (zastosowaniach), niestety ION2 potrafi być nieco wolniejszy.

Czytałem właśnie, że w nowym IONie GPU jest na pojedynczej magistrali PCI-E, i to może powodować czasem problemy.

Ładny ten ASRock, takie coś właśnie w zupełności by mi wystarczyło, znalazłem go za 1117 zł, sporo taniej od Asusa.

Ale z drugiej strony, jak sobie policzyłem, takiego ZBOX HD-ID11 w nimcach można zanabyć za 200 ojro, do tego twardzielek i RAM i za 1150 mam dwurdzeniowca i ciut nowszą grafę ... Albo nawet zaszaleć i za 200 zł więcej SSD zamiast twardziela zasadzić :D

Nie rozumiem tylko k...wa, czemu takich rzeczy u nas nie da się kupić, w marcu premiera była ...

A powiedz mi, 1 rdzeń 1,6 GHz daje radę pod Win7 ? Widziałem, jak 7 chodzi na 1 rdzeniowym Athlonie 2GHz, i szału to nie było ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock ma dwa rdzenie + HT czyli w efekcie 4. Powiem Ci tak. Co chcesz na tym robić? Oglądać filmy tak? Jeśli tak to nic więcej nie trzeba. Jeśli używasz XBMC to nawet jeszcze lepiej. Atom nie jest demonem prędkości, ale gdy aktywne jest sprzętowe dekodowanie z GF 9400 to sam CPU ma z 5-10% zajętości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, no masz w 100% rację, do oglądania filmów nic więcej nie trza :D

Dostałem odpowiedź z ZOTACa, że ZBOX HD-ID11 jest w ofercie jednego dystrybutora, ale w zasadzie nie mają go na stanie ... :blink: A wersja z BR to wogóle nowość i na razie nie ma co liczyć :angry:

Czyli jakby chcieć zakupy na dziś robić, to ASRock ION 330 HT wydaje się jedyną rozsądną propozycją ...

Dzięki Geeck za pomoc !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwości jest wiele. Są ZOTACi, są "gołe" płyty mini-ITX do zagospodarowania (z Atomem lub podstawką pod dany CPU), jest Acer Revo (nie wiem czy dostępny w PL). Są Asusy EEE. Wiele jest IONów.

Czy brać model z BluRay? Ja bym nie brał. Moim zdaniem strata kasy, którą przeznaczyłbym na mały dysk SSD do tego HTPC. I tak standardem jest trzymanie danych w NAS. HTPC ma jedynie odtwarzać i żreć mało energii.

Tu jeszcze jedna uwaga. Istnieją IONy chłodzone pasywnie i aktywnie za pomocą wiatraków. ASRock 330 ma w środku dwa wiatraki regulowane przez BIOS (6 ustawień prędkości). Bardzo fajny ficzer, aczkolwiek nawet na najmniejszym poziomie wiatraczki są słyszalne. Zależy jaki duży pokój/salon i gdzie to postawisz. Jeden wiatrak ma 30 mm (to tego drania słychać), drugi 50 mm. Niestety ten mniejszy jest przykręcony metalowymi śrubami wprost do radiatora CPU przez co przenosi drgania na żeberka radiatora, które zaczynają rezonować. Dobrym wyjściem jest pozbycie się śrub i montaż tegoż wiatraka w nieco bardziej miękki sposób. Gumowe kołki lub coś innego. Po tym zabiegu jest dużo lepiej.

Jeszcze jedno. Jeśli już zdecydujesz się na ASRocka 330. Bierz wersję HT z pilotem. Mała różnica w cenie, a odbiornik IR wbudowany.

Gdybyś miał inne pytania to śmiało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja troche z innej beczki.

Chodzi mi o NAS, jaka konfiguracje polecilbys (hardware) i jakie oprogramowanie do tego.

Ma to byc glownie "magazyn" na filmy, fotki i muze.

Wiem ze sa dedykowane NAS-y Synology i Qnap, ale kosztuja majatek.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja troche z innej beczki.

Chodzi mi o NAS, jaka konfiguracje polecilbys (hardware) i jakie oprogramowanie do tego.

Ma to byc glownie "magazyn" na filmy, fotki i muze.

Wiem ze sa dedykowane NAS-y Synology i Qnap, ale kosztuja majatek.

Pozdrawiam

Na NAS to cokolwiek, jakis stary komp na linuchu, tylko dysków dołożyć - tak jest najtaniej, im bardziej dedykowany, tym droższy będzie ... pliki udostępniasz przez sambe, zaciąganie ktorrent, amule i co tam jeszcze dusza zapragnie. Jak kupować coś od zera, to jakiś niskowatowy procek, grafika na płycie, niskowatowy zasilacz, twardziele niskoobrotowe, wersje 'green' najlepiej, buda ... mało będzie prądu żarło.

Geeck, dzięki za rady, na wibrujące wentyle to mam sprawdzony patent - odkręcam śrubki, podkładam dystans jakiś pod wentyl, przyklejam na silikon i dystans wyciągam - wentyl nie dotyka radiatora, a silikon doskonale pochłania drgania.

Co do składania samemu, to wolę kupić gotowe rozwiązanie, ewentualnie barebone, żeby tylko ram i hdd dołożyć, bo spasowywanie wszystkiego od podstaw ... towera to ja mogę składać, nawet mini-towera, ale mini-itx to chyba krasnoludki montują :D

Dzięki za rady, ASRock 330 z pilotem jest póki co u mnie na 1 miejscu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do NAS. Używanie starych PC jest, delikatnie mówiąc, mało sensowne. Potrzebna jest na pewno płyta z jak największą ilością złączy SATA. Po co kupować zewnętrzne kontrolery słabej jakości i ewentualnie liczyć się z problemami z kompatybilnością z danym systemem?. Liczy się także szybkość kopiowania/przetwarzania danych. Stare Pentiumy już dawno odeszły w odstawkę i niech tak zostanie. Nowsze systemy mają znacznie bardziej zaawansowane zarządzanie energią i mimo, że dużo szybsze zegary, to ostatecznie "jedzą" mniej energii niż stare płyty główne.

Po drugie ilości danych będzie przybywać. Filmy, seriale, muzyka, zdjęcia i zapewne pojawi się coś nowego. Naprawdę stare rozwiązania nie są dobre.

Co jako system? Dobre pytanie. Zapewne ile osób - tyle propozycji i rozwiązań. Jest ich naprawdę mnóstwo. Windows XP/7 (Visty nie bierzemy pod uwagę), Windows Home Server, Linux, Unix, FreeNAS, wciąż tworzony OpenMediaVault, który niedługo powinien ujrzeć światło dzienne, UnRAID. Możliwości jest bardzo wiele.

Osobiście jako NAS mam płytę Gigabyte'a z C2D E7400, 5 GB RAM, 3x HDD Samsung 1,5 TB + 1 Seagate 1 TB (ostatni dysk Seagate który kupiłem, a zawsze tak lubiłem tę firmę). Za czas jakiś (przecież seriale i filmy dochodzą nowe), trzeba będzie dorzucić kolejny dysk 1,5 TB. Tutaj jest przewaga nowych płyt z 5, 6 czy nawet 8 złączami SATA. Dodanie dysku nie ma stanowić problemu czy to dla płyty, czy dla zasilacza. Jeśli ktoś natomiast uważa, że jest to śmieszne i robione na wyrost to niech wie, że nasi koledzy z innych krajów mają NASy po 11 TB w domach albo nawet większe. W Polsce panuje zwyczaj ściągania, obejrzenia lub przejrzenia i kasujemy. Miejsca nie mam! To po co NAS?!? ;) Dla takich osób polecam nabyć jeden dysk 500 GB lub 1 TB i wrzucić go w obudowę USB i podpiąć do HTPC.

A te stare PC to doprawdy... śmietnik koledzy :)

A co do rozwiązań sprzętowych NASów. Uważam to za słaby żart. Obudowa z małym zasilaczem, słaby CPU i dwie zatoki na dyski i cena z trzema zerami? Naprawdę... samemu można zrobić dużo lepiej, taniej i z możliwością ogromnej rozbudowy.

Edytowane przez Geeck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geeck... Dla mnie sprzętowe NAS's maja zalety: 1) Gabaryty, 2) Pobór prądu, 3) Brak konieczności zakupu licencji WIN (tak wiem, osioł jestem bo płacę), 4)Dodatkowe usługi (FTP, Torrent itp).

Wiem, że to wszystko można na PC z Linuxem itp, ale skoro dostaję pudełko na 4xHDD, już oprogramowane i działające "out of box", to jaki sens jest katowane się i testowanie konfiguracji itp.

Zgadzam się natomiast z tym, że ceny NASów sprzętowych nierzadko ocierają się o kpinę. Jedyna nadzieja, że chinczyki zaczną intensywniej explorować ten rynek i wielcy producenci będą musieli spuścić z tonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, jak nie umiesz zrobić kilku prostych czynności korzystając z innego OS niż Windows, no to płać jak chcesz być legalny. Tylko to mnie też rozśmiesza. Piszesz o kosztach systemu, a filmy, seriale i muzyka fruwające z sieci to co? ;) Spuśćmy z tonu.

Z poborem prądu się nie zgodzę. Z wygodą out-of-the-box tym bardziej. Dostajesz małe pudło no i co z tego, system jest... jaki system? To "coś" jest ograniczone do tego, co producent sobie założył i na dodatek korzystania z różnych usług FTP/Torrent/wstaw-tu-co-chcesz jesteś ograniczony do tego co daje Ci producent albo nie daje wcale. W przypadku własnoręcznego poskładania masz to co chcesz. Tego nie podważysz.

Nie zgodzę się również z kwestią małych gabarytów sprzętowych NASów. Pomyślmy na chłodno, co z tego, że są nieco mniejsze niż zwykła buda PC, skoro kilka dysków będzie już słyszalnych? Kto trzyma NAS w pokoju/salonie, w którym ma TV? Lubię, wróć, uwielbiam i cenię sobie ciszę bez dźwięków wiatraków/dysków, które są włączone 24/7. A takie jest zadanie NASa. Swój NAS w dużej budzie (Fractal Design R2 Black Pearl) wyniosłem do kuchni i mam z nim gigabitowe połączenie (tak jak i z HTPC w pokoju).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę temat przeszedł w dyskusję o NASach :rolleyes:

Nie miałem na myśli całkowicie starych rozwiązań typu pentium, ale jakiś jednordzeniowy sempronik LE albo inny athlon :D

Sam mam NAS oparty na jakiejś płycie gigabyte z socket 939 i do tego athlon 64 x2 3800+ - taki sprzęt mi tam kiedyś po modyfikacji został, więc jest. Chłodzony jest dużym, wolnoobrotowym 12cm wiatrakiem, do tego pasywny GF 8400GS, dwa dyski 1TB, ale jeszcze jest miejsce na 4 - więc rozwojowo. Zasiłka Antec 400W. 24/7 chodzi na tym mandriva 2009, programy ściągające można kontrolować przez www z poziomu HTPC - bo generalnie NAS stoi na poddaszu i nie zawsze mi się chce tam iść :P Ale jakby co - winda też postawiona, akceleracja materiału HD jest - na siłę można i film obejrzeć, i pograć w coś starszego ( z żoną czasem w Diablo 2 pykam :blink: )

Uniwersalne rozwiązanie, może nie najoszczędniejsze, ale do moich zastosowań idealne.

Jedyne co mnie ostatnio martwi, to właśnie 1TB samsung - rok ma, a dziwnie mi chrobocze nawet w spoczynku, przegrywanie między dyskami raz jest dość głośne - i wtedy wolne - a raz idzie normalnie, chyba będę musiał coś w zastępstwie kupić, a to na gwarancji oddać.

Dedykowany NAS - jeśli są nam potrzebne funkcje, które akurat ma - ok, ale jednak jest to platforma o ograniczonej funkcjonalności. To tak jak dedykowane odtwarzacze materiału HD - nie zanosi się, żebym kiedykolwiek miał takie coś kupić, nettop to jednak komp i mogę sobie na nim postawić, co mi się żywnie podoba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stary komp jakiś dell + dyski + linux itd to 35W, może też robić za serwer, ftp, do ściągania i nauki, same plusy, koszt kupna to pewnie z 50zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski? Chyba pradyski... Do takiego praszczura to zagląda chyba kurz... Denerwuje mnie niechęć do nowego, szybszego, lepszego. Byle taniej... tak jest, witamy w kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Zaraz, bo ja czegoś nie kumam. NAS to storage, tak? Więc jego podstawową funkcją jest przechowywanie i serwowanie danych. Czyli mamy DLNA, FTP, Samba... do tego jakoś pobierać dane bez włączonego komputera czyli w moim wypadku torrenty. To wszystko robi dedykowany NAS 24h/dobę. Dla mnie więc super sprawa.

Geeck:

Zakładasz że mój NAS to filmy i seriale i szlus... a ja mam tego co kot napłakał za to "produkuje" zawodowo GB danych tygodniowo w postaci materiału fotograficznego w formacie RAW. I przechowywanie tego na NASie z RAIDem to dla mnie perfekcyjne rozwiązanie.

I tak... nie jestem "linuksiarzem" i nie znam się na tym i dlatego wole zapłacić za systemy "Out of box".

I błagam cię... odpuść sobie "polaczkowanie"... nie każdego stać na nowe komputery i kilkanaście wieloterabajtowych dysków... To z jakiego kraju pochodzimy i jakie mamy poglady, tudzież zasoby finansowe nie daje Ci żadnych praw do traktowania innych z góry.

Kidzi:

Plusem takiego kompa na ION jest to, że XBMC Dharma jest już wyposażony we wszystkie potrzebne sterowniki dla tych platform (taki Zotac oferuje nawet kompy z preinstalowanym XBMC Live).

Jeśli chodzi o squadaki to zawsze jest to pytanie czy i jak dany sterownik będzie współpracował z oprogramowanie media-center.

Zotac ID11 nie ma napędu co może się okazać niedogodnością... ID34 nie ma jeszcze w PL i nie miałem okazji pomacać. W sumie mogę zamówić ale w ciemno trochę strach brać. Zwłaszcza, że Bluray to dość wysokie bitrate a ION dusi się ponoć przy 30Mbps i wyżej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie unoś się tak :) Nie zarabiam dużo. Rzekłbym, że całkiem średnio. To wszystko budowałem ze 2-3 lata. W takim czasie da się odłożyć grosz. Tym bardziej litości. Dysk 1,5 TB Samsung (model HD154UI) kosztuje niecałe 300 zł. Wyluzujmy. Sprzęt jest bardzo tani. Nie opłaci się używać staroci. Warto inwestować w nowe.

I tak na marginesie. XBMC nie zawiera żadnych sterowników. Przynajmniej jeśli chodzi o edycję Windows, Linux, Mac. Tylko wersja Live ma sterowniki do GPU ION oraz dźwięku. Reszta wymaga systemowych instalowanych przez użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia... może nie dość jasno sie wyraziłem ale własnie o Live mi chodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu, zamówiłem na amazonie ZBOXa HD-ID11 - dysk SSD OCZ Onyx 32GB do niego już mam, RAM dokupię u nas, bo ciut taniej (2GB DDR 800MHz Corsair albo Kingston) - i za 1200 zeta mam wymarzony HTPC :D

Brak napędu jest mi obojętny, w moim HTPC użyłem go może ze 2 razy, z czego jeden to była instalacja systemu :P

Jeśli kogoś to interesuje, mogę się podzielić wrażeniami, powinien przyjść za 2-3 dni.

Aa, jeszcze mam pytanko, bo XBMC w wersji uruchamianej z pendrive'a używałem jakiś czas temu, ale były problemy z akceleracją i wyświetlaniem napisów - dużo się od tego czasu zmieniło ? Chodzi mi o to, czy XBMC przewiduje obsługę ION2, czyli co za tym idzie - akcelerację ?

Edytowane przez Kidzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

KIDZI i jakie wrażenia z użytkowania ZOTAC'a.

Na jakim systemie postawiłeś XBMC

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że jestem baaardzo zadowolony :)

Postawiłem na tym Win7, uruchamia się w ciągu 40 sekund :D Jako playera używam Splasha, czasem MPHC. Splash naprawdę świetny, czasem sobie nie radzi ze starszymi divxami, ale wystarczy doinstalować samego divxa. XBMC nie próbowałem z lenistwa, bo wszystko ładnie działa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. No to super, teraz można go kupić za ok. 700pln.

Czy tylko odtwarzasz filmy, czy może masz też tuner TV/sat i również nagrywasz co bardziej interesujące kawałki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś posiada zboxa hd id11 z zainstalowanym xbmc?? jak to działa?? czy posiada wbudowane ir do podlaczenia pilota??oraz jak wygląda sprawa dzwieku true hd itd?

oraz jak wyglada porównanie zboxa z asrockiem 330 ht??

Edytowane przez bociek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DracoHD : służy mi tylko do odtwarzania (chociaż ostatnio zainstalowałem Heroes of Might & Magic 5 i też daje radę :) ). Tunera nie mam.

bociek : tak jak Ci pisałem, mój ampli obsługuje max DD/DTS, więc nie mam jak sprawdzić. IR nie ma.

Edytowane przez Kidzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok

wlasnie sie zastanawiam czy zbox czy moze asrock 330ht z pilotem czy moze nowosc ac rayan fluxx ktory zapowiada sie dobrze czy moze cos na nowych ukladach sigmy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...