Skocz do zawartości
bohun

Ustawienie głośników 5.1

Rekomendowane odpowiedzi

Dokupiłem sobie głośniki do zestawu 5.1, ale po fakcie przeczytałem jak powinny być rozmieszczone i teraz mam problem. Tak jak przeczytałem powinny być pod kątem 90-110 stopni od osi. U mnie byłoby to jakieś 150 albo ostatecznie 90 na jakichś podstawkach co raczej nie za bardzo mi pasuje. Lepiej dać je z tyłu czy po bokach? Czy oba głośniki muszą być symetrycznie czy też kąty mogą się znacznie różnić, to samo pytanie o wysokość i odległość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez jakiejś fotki się raczej nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiesiłem na razie prowizorycznie tylne głośniki na ścianie (kąt od osi jakieś 150-160 stopni, 0,5 metra powyżej głowy, nieskierowane w pełni w stronę oglądającego) ale coś mi tu nie gra. Początkowo ustawienia zrobiłem przy pomocy mikrofoniku, który był dołączony do amplitunera - jak sprawdzałem po tym w ustawieniach różnice w głośności były 1-2 decybele. Puściłem Terminatora 4 i zupełnie nic nie słyszałem z tylnych głośników, no może oprócz dwóch momentów (całego filmu jednak nie oglądałem) - pierwszy to jak otwiera się klapa w samolocie przed skoczeniem bohatera do wody i drugi raz w kokpicie myśliwca. Nie wiedziałem czy ten film ma tak mało efektów z tylnych czy głośności są źle ustawione więc sam ręcznie ustawiłem głośności na podstawie sygnału testowego - różnice w decybelach wyszły trochę większe, ale to nie wiele zmieniło. Później puściłem Avatara i ręcznie ustawiałem tak jak mi pasowało i wyszły mi prawie maksymalne różnice pomiędzy frontowymi a tylnymi jakie mogę ustawić (+/-10 decybeli), czyli gdzieś tak ok. 15 decybeli. Nie wiem czy dobrze ustawiłem, czy nie za głośno, ale zastanawia mnie dlaczego jest tak wielka różnica pomiędzy moimi ustawieniami a automatycznymi lub ręcznie z sygnału testowego. Czy to możliwe, że w jakichś parametrach mogę mieć coś źle poustawiane, że z tylnych jest taki słaby sygnał? Na przykład nie mam subwoofera i dźwięki niskotonowe z wszystkich głośników są przekierowane na frontowe przy ustawieniu crossover na 200 hz, ale to chyba nie ma wpływu jak sądzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosze o szybka porade. Kupilem zestaw 5.1 Sony DAVDZ680 - mam go rozmieszczony zgodnie z zaleceniami studia Dolby (tzn., ze glosniki surround tworza kat ok. 100 stopni). Problem jednak jest taki, ze surrround lewy jest o ok. 2 cm nizej niz surround prawy. Czy bardzo wplywa mi to na reprodukcje dzwieku ? Musialbym bardzo przerabiac pokoik. Przednie stoja na standach i oczywiscie sa na takiej samej wysokosci. Pozdrawiam i z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://zapodaj.net/0679a02675ed.gif.html

http://zapodaj.net/854423805e78.jpg.html

http://zapodaj.net/27e42609aa43.gif.html

1. Głośniki przednie bliżej telewizora.

2. Centralny na wysokości głośników (drivers) przednich.

3. Tylne (Surround ) czym wyżej tym lepiej.

Problem jednak jest taki, ze surrround lewy jest o ok. 2 cm nizej niz surround prawy. Czy bardzo wplywa mi to na reprodukcje dzwieku ? Musialbym bardzo przerabiac pokoik. Przednie stoja na standach i oczywiscie sa na takiej samej wysokosci. Pozdrawiam i z gory dziekuje.

Niem to znaczenia.

Tu masz wątek o tym temacie Audio Stereo - Forum

Zamieść plan pokoju w którym mają być głośniki.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośniki tylne czyli surround przy poziomie różnicy 2 cm nie mają wpływu na reprodukcję dźwięku.

Natomiast przednie nie należny zbytnio oddalać od siebie (Baza). W KD, baza powinna być zawężona w taki sposób aby dźwięk był spójny z telewizorem.

Na podstawie rysunku, rozmieszczenie głośników jest dobre. Tylne są rozstawione szerzej od frontów.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...