Skocz do zawartości
  • 0
bohun

noobowskie pytanie

Pytanie

Witam. Jeśli chodzi o techniczną stronę, to jestem w tym temacie zupełnie noga a nurtuje mnie pytanie o co chodzi z tym 1080p24 . To że filmy kręci się na tasmie 24/s to wiem. Jeśli na filmie BD pisze 1080p to znaczy że jest wyświetlany 25 klatek na sekunde? Czyli ten sam film jest krótszy od tego wyświetlanego w kinie? Czy ta jedna klatka robi jakąś różnicę. No i czy wyświetlanie w 24 klatkach zależy od odtwarzacza, tv czy obu (a mam odtwarzacz sharp bd-hp20sb i tv panasonic th-42py70). Szukałem coś na ten temat w instrukcji ale nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W kinie rzeczywiście wyświetlane są 24kl/sek, można sobie wyobrazić, że są to pojedyncze slajdy rzucane na ekran z taką właśnie prędkością. Zatem każda klatka niesie 100% informacji o obrazie. W przypadku HDTV istnieją "naleciałości" pokutujące od czasów klasycznych odbiorników telewizyjnych. Synchronizacja wyświetlanych obrazów (a w zasadzie półobrazów) odbywała się z użyciem nominalnej częstotliwości prądu w sieci elektrycznej czyli 50Hz. Przy stosowaniu techniki analogowej dawało to 25Hz na jeden półobraz - 25kl/sek. Naturalnie nie ma to wpływu na długość trwania filmu. Film "kinowy" jest skanowany i przetworzony do postaci cyfrowej na potrzeby HD.
PS w USA było to 60Hz dla systemu NTSC. Edytowane przez jurekhd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
To teraz już zupełnie nie rozumiem po co ta cała zabawa w 1080p24 ??? Jeśli na płytkach filmy są przystosowane do 1080p25....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zabawa - byś kupił i myślał, że masz dokładnie "jak w kinie", pamiętajmy jednak o specyfice obrazu TV i dlatego stosuje się układy wspomagające oszukiwanie wzroku 100Hz, 200Hz itp bajery. Blue-Ray rzeczywiście rzuci slajdy w trybie 24p czyli bez przeplotu, oczywiście odbiornik nie musi nic skalować, poprawiawiać etc. W przypadku TV sat czy cyfrówki naziemnej są problemy z szerokością pasma i nadawcy dają max 1080i, czyli przeplot, stąd ww. wynalazki. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
A oprócz tego, że będe myślał, że jest 'jak w kinie' jest jakaś odczuwalna dla oka różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Praktycznie między 1080p/24 a 1080p/25 żadna. Ważniejszy jest czas wygaszania matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Hmm...dosyć kontrowersyjne słowa jak na kogoś, kto ma taki mały staż na forum.

Proponuję jeszcze poczytać na forum odpowiednie wątki.

Różnica wynika m.in. z różnego sposobu "przygotowywania" filmów. Tryby 100Hz lub poprawiona wersja, tzw. 200Hz mają na celu nie "oszukać wzrok", a wyeliminować "skakanie obrazu" czyli judder.

Wyświetlanie na samym panelu "bez wspomagaczy" z całą pewnością daje wyraźnie zauważalne różnice na niekorzyść. Matryca? Tylko kilka firm produkuje matryce, więc te nie mają dużego wpływu na to, co zobaczysz - a co do "szybkości odświeżania matrycy" - kolega [b]SlawekR[/b] napisał bardzo ciekawy i mądry artykuł dot. mitów związanych z tym tematem.

Ważna jest elektronika wspomagająca!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...