Skocz do zawartości
krzychacy

DENON AVR-2809 test nieortodoksyjnego audiofila

Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowy użytkownik tego sprzętu chcę się podzielić wrażeniami na jego temat.
Kwestie opisów technicznych pominę ponieważ są one dostępne wszędzie, przekażę wam natomiast ocenę z punktu widzenia wymagającego użytkownika.

[b]Wybór[/b]
Biorąc pod uwagę oczekiwania dotyczące wyposażenia, brzmienia a także wyglądu i gabarytów początkowo mój wybór padł na AVR-3808.
Byłem na niego na tyle zdecydowany, że nawet zamówiłem w jednym ze sklepów - czekałem bezskutecznie 3 tygodnie na odpowiedź o dostępność i cenę. Miałem więc dość czasu na przemyślenie. Powstał też bałagan związany z płatnym upgrade'm. Gdy więc gorączka na zakup 3808 nieco zelżała uznałem, że mogę się obyć bez kolorowego menu, skalowania przez HDMI i złącza Ethernet.
Są tam też pewne różnice w przetwornikach i wyposażeniu. Uznałem, że rozsądnym wyborem dla mnie będzie AVR-2809.
Pozostawię jednak do własnej oceny czy te różnice są warte 1.5 kzł - każdy ma swoje kryteria.

[b]Zakup[/b]
Wydawało by się, że każdy chce zarobić - odniosłem jednak wrażenie że niektórzy sprzedawcy mają to gdzieś.
A to nie mogą dodzwonić się do dystrybutora, a to nie odzywają się tydzień, usiłują wcisnąć inny sprzęt posługując się jakimiś sloganami o THX-ie, których Denon nie posiada więc na pewno jest gorszy (MM). Zwykle nie pomyślałbym nawet o kupowaniu sprzętu w marketach ale będąc w Saturnie (to nie reklama), spytałem o możliwość zamówienia AVR2809 - za dwa dni sprzęt czekał do odbioru.

[b]Instalacja[/b]
Amplituner zapakowany był porządnie, a zawartość zgodna ze specyfikacją.
Pierwsze co zrobiłem to próbowałem zarejestrować kartę gwarancyjną na stronie dystrybutora - i tu ZONK - przedpotopowy mechanizm pozwala na zalogowanie się tylko użytkownikom PC, posiadacze Mac'ów mogą się obejść smakiem - skorzystałem więc z zaprzyjaźnionego peceta i poszło gładko; gwarancja 3 lata.
Zabrałem się więc za instrukcję - tu MEGAZONK - obcojęzyczne instrukcje są w formacie A4 - po polsku ta sama treść zmniejszona o połowę.
Przy tak pełnych szczegółów opisach, tabelkach czy rysunkach jest niemożliwością doczytać się czegokolwiek, a przynajmniej nie da się tego zrobić szybko.
Korzystałem więc z instrukji w jęz. angielskim - tu życzę pomysłodawcom takiej formy manuala aby sami spróbowali się z niego czegoś dowiedzieć. Dystrybutor zaoszczędził pewnie z 15 zł (przy cenie sprzętu ok. 4 kzł.) - po prostu żenada.
Korzystanie z instrukcji jest jednak konieczne, chyba że ktoś już wcześniej miał do czynienia z podobnym urządzeniem. Pomimo, że nie mam kłopotów z obsługą elektroniki, tu musiałem używać jej często. Z czasem gdy już pozna się logikę menu i obsługi jest już łatwiej.
Na ustawienie właściwych parametrów warto poświęcić odpowiednią ilość czasu; odwdzięczy się to potem brzmieniem.

Przody podłączyłem w bi-amp korzystając z możliwości przypisywania 2 surroundowych końcówek mocy.
Po pierwszym uruchomieniu byłem nieco rozczarowany dźwiękiem, który wydał mi się płaski i nieciekawy. Po pewnym czasie sprzęt trochę się rozgrzał i wrażenie to zaczęło ustępować.
Ale było to przed jakimkolwiek ustawianiem, potem było już tylko lepiej.

[b]Konfiguracja a brzmienie[/b]
Na razie posłużę się tylko dźwiękiem z CD jako punktem odniesienia.
Denon gra miękko w zakresie średnich tonów, ale jednocześnie bardzo przejrzyście. Dół jest dość dobrze kontrolowany, schodzi nisko ale perfekcyjnych konturów trochę brak, jeśli ktoś przyzwyczaił się do drapieżnych, dobrze wyartykułowanych i ciężkich pomruków a'la Mark Levinson będzie odczuwał pewne braki. Jednak bas może się podobać, jest przy swojej miękkości nadzwyczaj solidny i robi wrażenie. Tony wysokie są naprawdę niezłe, bez metaliczności, nieagresywne, dobrze dopełniają średnicę. Przede wszystkim jednak czuć ich bardzo dobrą rozdzielczość, nie zlewają się w identyczne w każdym materiale "syknięcia" - wyraźnie słychać wibrację blach.
Wszystko to razem sprawia, że odczuwa się niedosyt głośności - ma się ochotę zrobić jeszcze głośniej, i jeszcze...

[u]AUDYSSEY[/u]
Czytając różne opinie widać, że dla wielu osób kalibracja Audyssey jest jednym (obok odtwarzania TrueHD) z najbardziej istotnych przesłanek do zakupu.
I mają rację - Audyssey zmienia wszystko.
Trzeba jednak ową kalibrację zrobić bardzo precyzyjnie, znaczenie ma wszystko; wysokość ustawienia mikrofonu, szerokość pomiędzy punktami kolejnych pomiarów.
Zrobiłem kilka pomiarów i moja rada jest taka: zrób pomiary dokładnie w takich warunkach w jakich będziesz słuchał, ma to zasadnicze znaczenie. Jeśli przy dsłuchu masz zasłonięte zasłony, uchylone drzwi czy leżące na sofie trzy czerwone poduszki - niech tak też będzie przy kalibracji. Usuniesz poduszki z sofy - system eliminując nadmierne odbicia od ścian zmniejszy ilość wysokich tonów bardziej niż powinien - wiem bo sprawdziłem.
Zmiana po tym zabiegu była bardziej niż zdumiewająca - zmieniło się wszystko i to na lepsze: szersza scena, plastyczność przekazu, no i basisko przeogromne, ale nie przytłaczające reszty przekazu. To z pewnością nie jest regulacja typu equalizer; zmianie ulega zbyt wiele aspektów, ale (o dziwo) nie psują one dźwięku - mam głównie na myśli oglądanie filmów, bo z muzyką to już dyskusyjna kwestia. Sam Audyssey ma kilka ustawień, z którymi warto poeksperymentować samemu.
Ogólnie widać, że jest "poprawiacz" nie służący temu aby dźwięk był maksymalnie wierny oryginałowi, tylko temu aby się podobał. I tak jest; Denon gra bardzo miło dla ucha. Moim zdaniem wierność przekazu nie jest kluczowa przy oglądaniu filmów - ale jeśli dla purysty audiofila jest - to jest oczywiste, że będzie szukał sprzętu wśród separowanych końcówek i przedwzmaczniaczy, a nie wśród amplitunerów z tej półki cenowej.
Brzmienie CD - mam inny system do stereo - ale po wyłączeniu Audyssey w trybie Direct/Pure Direct gra naprawdę nieźle, co opisałem wyżej.

[u]Podłączenia[/u]
Najlepszy efekt brzmienia udało mi się uzyskać przy następujących konfiguracjach:
Komputer (MAC, iTunes) - w. optyczne / Direct/Audyssey Flat / Dynamic EQ-off
DVD/Blu-ray - HDMI / Direct / Audyssey Flat / Dynamic EQ-on / Dynamic Volume-day
CD - w. optyczne / Direct lub Pure Direct
TV Aster - HDMI / Direct/Audyssey / Dynamic EQ-on / Dynamic Volume-day / Restorer HQ
Tuner - Direct/Audyssey Flat / Dynamic EQ-on

To zresztą kwestia własnych upodobań.

RESTORER - ma 3 ustawienia - coś tam poprawia przy muzyce z kompresją - ale w połączeniu z Dynamic EQ bas przytłumia resztę, wyjątkiem jest tu sygnał z dekodera TV któremu służy dobrze.
Dźwięk HD - po włożeniu płyty BD zapala się niebieski znaczek na wyświetlaczu - czyli działa (w odtwarzaczu trzeba ustawić na wyjściu HDMI - Bitstream, na optycznym nie działa).
HDMI CEC - wyłączyłem; podobno zużywa mnóstwo prądu w stanie czuwania
Skaler/deinterlacer - Blu-ray i TV mają skalery do 1080p, więc nie używałem

[b]Podsumowanie[/b]
Sprzęt jest wart swojej ceny, dźwięk wysokiej klasy.
Obsługa, gdy już wiemy co i jak, logiczna i dająca duże pole manewru - np. przypisywanie obrazu i dźwięku do dowolnych wejść w dowolny sposób, dużo ustawień.
Pilot(y) w porządku.
Kino domowe pierwsza klasa, CD dobre.
WAF (Wife Acceptable Factor) - bez zastrzeżeń
Cena (3895,-) - w stosunku do cywilizowanych krajów (ok. 1 tys. dol.) dziwnie wysoka, jednak w obliczu 3-letniej gwarancji i niechęci serwisu do innych źródeł pochodzenia - nie pozostawia wielkiego wyboru.
Najgorszy element to wspomniana instrukcja - jak już jednak wszystko ustawimy można ją odłożyć na półkę, ale trudno takie dziadowanie zrozumieć.
Zadowolenie z zakupu (pomijając instrukcję i proces rejestracji) - 99%
Polecam.

[u]Sprzęt towarzyszący[/u]
DVD i CD: Samsung BD-P2500
Głośniki Monitor Audio RS
Kondycjoner sieciowy Helion
Kable HDMI - nie najtańsze
Kable głośnikowe: Nordost Flatline Gold II
Kable cyfrowe: coaxial - Siltech, optical: Monster Edytowane przez krzychacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tą ocenę (nie wszystkim się chcę :lol: ) ale mam wrażenie, że nie bardzo możesz się zdecydować na ocenę dźwięku dla CD. Dla kina wiadomo - bardzo dobrze, a jak z tym CD ? Dobrze czy bardzo dobrze ? Mnie osobiście seria Denonów (słuchałem tego i 4308) wydaje się "dostatecznie do dobrze" dobra do słuchania CD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...