Skocz do zawartości
sudione

AMD/ATi vs nVIDIA - co wybrać???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!!!
Mam od pewnego czasu [b]WIELKĄ[/b] bolączkę głowy. Chciałbym wreszcie kupić nową kartę graficzną. Po przeczytaniu m.in. tej recenzji - [url="http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=460"][b]kliknij tutaj[/b][/url] po prostu zgłupiałem. Byłem już przekonany do kart nVidii, ale po premierze serii HD 38x0 AMD już nie wiem w którą stronę pójść.<_< Mam kilka pytań, może ktoś z Was pomoże:
1. Sterowniki AMD/ATi - jak to z nimi właściwie jest??? Przyznam szczerze, że ostatniego Radeon'a miałem kilka lat temu, ale przeszedłem na "ciemną stronę mocy":) i o Radeonach nie czytałem pochelbnych recenzji. Czy nowe Catalyst'y nadają się do pracy, nie "zamulają" systemu, czy też ich współpraca z odtwarzaniem materiału video na TV jest równie prosta co na sterownikach nVidii??? Bardzo proszę o pomoc, bo czytając kolejną recenzję nVidia vs ATi mam coraz większy mętlik w głowie.
2. Dźwięk w kartach nVidia/AMD przez HDMI/DVI - chciałbym podłączyć do karty graficznej taki oto adapter -> [url="http://img154.imageshack.us/img154/9327/adapterfk8.jpg"][b]kiliknij tutaj[/b][/url]. Zapytacie po co??? Do 1-wszego wyjścia DVI w karcie graficznej podłączam monitor [kabel<DVI->DVI], do drugiego przejściówkę DVI-HDMI, do gniazda DVI w adapterze podłączam kabel DVI<->HDMI i podłączam pod TV nr1, a do HDMI w adapterze podłączam kabel HDMI<->HDMI do TV nr2. Pytanie brzmi:
czy będę miał dźwięk w TV nr2, albo w którymkolwiek TV???
[b]POZDRAWIAM SERDECZNIE[/b] i liczę na jakiekolwiek wsparcie.
P.S. Przymierzam się już do reinstalacji systemu i mam z tym związane pytanie. Jeżeli mam kartę satelitarną DVB w komputerze w jakiej kolejności i co trzeba zainstalować, żeby mkv'ki chodziły + dobry i [b]PŁYNNY[/b] obraz był przez kartę DVB-S2??? Niestety miałem ostatnio reinstalcję systemu, bo kupowałem nowy sprzęt i nawet DivX'y płynnie mi nie odtwarza [procek X2 4000+@3GHz]. Zainstalowane tylko K-Lite Codec Pack i PowerDVD 7. Gdzie popełniłem błąd??? Każdy niestety radzi co innego.:) Czy ktoś doświadczony mający kartę DVB-S w komuterze mógłby się wypowiedzieć na temat instalacji kodeków???
Z góry [b]DZIĘKUJĘ BARDZO[/b] za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jakość obrazu i sposoby jego akceleracji, możesz znaleźć wiele artykułów na ten temat , [url="http://www.driverheaven.net/reviews.php?reviewid=552"]TU[/url] masz najświeższy , będę stronniczy i streszczę go w kilku słowach bo mam trochę inne zdanie niż autorzy tekstu :P a często korzystam z kart obydwu producentów. Karty Ati w obrazie HD generują bardziej szczegółowy obraz , mają problemy przy okienkowym odtwarzaniu obrazu przy włączonym Aero (tylko kto przy zdrowych zmysłach ogląda obraz HD w okienku :lol: ) , jeśli dobrze pamiętam to właśnie Ati akceleruje obraz pod XP i Vistą z tym pierwszym systemem karty Nvidii mają problemy, przynajmniej kiedyś był to problem sterowników. Dodajmy do tego kolejny nieciekawy news [url="http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=29212&st=40&p=345781&#entry345781"]LINK[/url]

Jeśli chodzi o sterowniki to obydwie firmy mają z nimi problemy, różnica polega na tym że Ati od zawsze oficjalnie przedstawia listę błędów jakie poprawia (czasem także i wprowadza ;) ) w swoich kolejnych nowych sterownikach, natomiast Nvidia robi to od niedawna ...

Interfejsy sterowników ATi i Nvidii pomimo podobnych funkcji działają trochę inaczej i przy zmianie na pewno będziesz musiał się do kilku nowości przyzwyczaić.

Co do przejściówki to korzystałem przez jakiś czas z podobnego rozwiązania [url="http://www.allegro.pl/item357100648_adapter_dvi_d_24_1_m_dvi_d_24_1_f_hdmi_f.html"]LINK[/url] , tyle że był to adapter Adapter DVI-D (24+1 M)>DVI-D (24+1 F)+ HDMI F, taka kombinacja miała za zadanie wypuszczać jednocześnie po DVI czysty sygnał obrazu do projektora , a po HDMI obraz z dźwiękiem do amplitunera , z ampa zeskalowany/ulepszony obraz szedł zamiennie do projektora tak bym mógł porównać czysty obraz wypuszczony z karty graficznej vs. obraz wypuszczony przez ampa.


W każdym razie takie rozwiązanie w moim przypadku było mało praktyczne, ponieważ przy przełączaniu źródeł sygnału w ampie i na projektorze system nie zawsze prawidłowo rozpoznawał urządzenia i często było trzeba odpinać kable by wymuszać ponowną reinicjalizację sprzętu.

Jeśli chcesz z karty wypuścić dźwięk to musisz użyć pełno-pinowej przejściówki DVI->HDMI, jeśli użyjesz takiej krótkiej przejściówki dołączanej do kart ATi a następnie wepniesz w nią zwykły kabel HDMI i podłączysz do telewizora to dźwięk zadziała, nie wiem jak będzie przy bezpośrednim użyciu kabla DVI->HDMI, na pewno to testowałem ale nie pamiętam jaki był efekt a dziś nie mam na to głowy :rolleyes:

K-Lite Codec Pack i PowerDVD 7 czasem nie lubią sie ze sobą, miewałem podobne akcje choć kolejności ich instalowania teraz nie pamiętam, K-Lite posiada w sobie sterowniki Cyberlinka więc może je nadpisać, PDVD także lubi mieszać.

Spróbuj w ten sposób :

1. K-Lite Mega Codec Pack
2. Sterowniki do DVB-S2 łącznie z dołączonym oprogramowaniem PDVD
3. Programy DVB : AltDVB, DVBViewer ....
4. Najnowszy PDVD 7.3.3319a z nadpisaniem lub wyinstalowaniem starej wersji PDVD

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...