Skocz do zawartości

mfluorek

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez mfluorek


  1. 12 godzin temu, piter20020 napisał:

     


    Podbić jasność tak, żeby czerń zaczęła świecić? W OLEDzie? Pierwszy raz czytam takie bzdury. Przecież to zabije cały kontrast, dla którego właśnie kupuje się te telewizory.
    Co do tematu to jeżeli nie satysfakcjonuje Cię tryb film - pozostaje skorzystać z usługi skalibrujtv.pl

    Źle dobrałem słowa - dopóki nie zacznie świecić.

    • Lubię 1

  2. 7 godzin temu,[beeep]a napisał:

    Szanowni,

    czy możecie podesłać/podlinkować proponowane ustawienia obrazu w LG 55EG9A7V ?

    Oglądam filmy wyłącznie wieczorami (ciemne pomieszczenie), lubię naturalny obraz, bez "poprawiaczy" (w tym ruchu), które z reguły od razu wyłączam w nowym telewizorze. Jestem przyzwyczajony do obrazu plazmy (Panasonic) i projektora (Optoma).

    Wiem, że pytanie o ustawienia może budzić niesmak, bo niby warunki oglądania są odmienne u każdego, ale z drugiej strony ciemne pomieszczenie to ciemne pomieszczenie, i ustawienia powinny się mniej więcej sprawdzić. Tzw. kalibracji nie zamierzam przeprowadzać (według wielu jest to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy - nie znam opinii panującej tutaj na forum).

    Pozdrawiam!

    Jeśli chodzi o ustawienie do oglądania w ciemności, to jest kilka rzeczy do zrobienia. Zacznij od wybrania trybu isf expert. Trzeba podbić jasność z 50 do 52-53 (w zależności od konkretnej sztuki - ponosisz tą wartość aż czerń zaczyna świecić), ustawić gammę na 2.20 (z jakiegoś powodu w internecie zalecają 1.90 do oglądania w ciemności, moim zdaniem jest tak jest zdecydowanie za ciemno), i podbić dolne zakresy bieli w 20-punktowej regulacji (tu już według gustu. Ja mam dwa tryby expert - jeden z lekko podbitymi bielami, drugi bez. Wybieram sobie w zależności od filmu). Do tego temperatura bieli Warm2. Kolorów nie kalibrowałem, bo tego się nie da w domowych warunkach zrobić. Oczywiście nie muszę chyba wspominać o wyłączeniu wyostrzania i innych bajerów.


  3. W jaki sposób ten telewizor miałby sobie poradzić z tą "planszą amazona" (jak mniemam chodzi o tło ekranu wczytywania aplikacji), jak on nie ma żadnej funkcji debandingu? Z tego co wiem to taką funkcję oferują tylko niektóre z telewizorów Sony, a i tak nie wydaje mi się żeby takie wbudowane w telewizor rozwiązanie sobie z tym konkretnym przypadkiem sensownie poradziło.

     

    Waszym problemem jest obwinianie telewizora o wady wynikające ze słabego (lub inaczej - mocno skompresowanego) źródła. Telewizor wyświetla to co mu się poda, i nie ma tu znaczenia czy to LG, Sony czy Samsung. Nie podoba wam się banding, to zacznijcie oglądać lepsze źródła, albo korzystać z odtwarzacza oferującego funkcję debandingu, bo tak jak napisałem, telewizorów oferujących taką funkcję prawie na rynku nie ma.


  4. MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZEJDZIE TA NOWELIZACJA USTAWY I DYSKUTOWAĆ O TELEWIZORACH BĘDZIE MOŻNA TYLKO Z LICENCJĄ, BO SERIO NIEKTÓRZY NIE MAJĄ DOŚWIADCZENIA ANI WYOBRAŹNI I NA PRZYKŁAD POCHWALĄ OLEDA

    A tak na poważnie, zluzujcie gacie, to tylko telewizory. Czemu na każdym forum o telewizorach powstają teorie o tym, że co drugi użytkownik opłacany jest przez producentów TV, partię rządzącą i obcy wywiad? xD

    • Dzięki 1

  5. 1 godzinę temu, fio2 napisał:

    PCM może być również 5.1. Edifiery nie mają dekodera DTS ani Dolby (inaczej niż wspominane wyżej Logitech z906).

    W instrukcji Edifier napisano: Only the standard PCM audio signals of sampling clock (44,1/48/96KHz) are adaptable in optical mode.

    Wynika z tego, że jeżeli tv zdekoduje DTS i wypuści optykiem PCM 5.1 będzie dźwięk przestrzenny. Jeżeli natomiast wypuści tylko DTS (passthrough) to Edifiery same dźwięku przestrzennego nie zdekodują.

     

    Edit/ pisałem tylko o DTS, ale oczywiście sytuacja jest identyczna w przypadku innych formatów dźwięku przestrzennego.

    Nie da się przesłać 5.1 PCM po optyku. Z powodu ograniczonej przepustowości da się tylko przez DTS lub ac3. 

    • Plusik 2

  6. 5 godzin temu, Marcin Tkaczuk napisał:

    Tylko że w tv jest tylko jedno wyjście audio i jest to optyk, więc na mój rozum powinno ono dawać DTS. 

    Telewizor owszem wypuści dts przez optyka, ale te kolumny go nie obsłużą.

    Sposobów na uzyskanie 5.1 jest wiele - odtwarzanie na komputerze z kartą dźwiękową 5.1, jakiś android-box z 5.1 (o ile takie istnieją), amplituner, czy tego typu konwerter.


  7. Dnia 14.03.2018 o 22:48, Marcin Tkaczuk napisał:

    Pytanko trochę z innej beczki. Czy jak podłączę do A7 optykiem komputerowe głośniki 5.1 Edifier C6xd to dostane to 5.1? Czy jednak niezbędny jest amplituner? Zakładając oczywiście ze film jest ze ścieżką 5.1.

    Instrukcja nie mówi nic na temat obsługi dts lub ac3 przez optyka, więc obstawiam że obsługuje tylko PCM. A co za tym idzie - tylko stereo.

    • Plusik 1

  8. Dnia 5.03.2018 o 10:58, KaMario napisał:

    Skoro tak, to pewnie zadziałało automatyczne wyrównywanie - objawem jego działania jest kilka minut późniejsze "pstryknięcie" stycznika wyłączającego telewizor - nie od razu po wyłączeniu z pilota.

    Jest to jakoś potwierdzone? Wyższe modele mają w ustawieniach opcje dotyczące czyszczenia, ale w A7 niczego nie ma. Zauważyłem, że czasami rzeczywiście wyłącza się dopiero po jakimś czasie, więc domyślam się, że to właśnie to czyszczenie, ale w sumie instrukcja nic na ten temat nie mówi.


  9. Podciągnąłem jasność do 52, w IRE 5% wszystkie trzy kolory podciągnąłem o kilkanaście wartości i jest o wiele lepiej :) Jeśli jakiś film jest nadal za ciemny, to włączam sobie gamma procesing w MadVR, gdzie można ustawić gammę z dokładnością 0.05 i wybrać rodzaj krzywej (pure power lub BT.709). Podobna funkcja jest chyba w mpv.

    Po tych ustawieniach zaciemnione miejsca wydają się nadal za ciemne, ale wydaje mi się że to kwestia przyzwyczajenia do LCD i uniesionych czerni (to tak się tłumaczy na polski "elevated blacks"? :D).

    Warto wspomnieć, że jeśli chcemy mieć 4:4:4, to trzeba oznaczyć wejście jako PC. Inaczej nawet jeśli podajemy sygnał 4:4:4, to jest on przetwarzany na coś z mniejszym subsamplingiem (wg. rtings mniej więcej 4:2:2).


  10. Dzisiaj odebrałem telewizor i generalnie jestem bardzo zadowolony, martwi mnie tylko jedna rzecz: gubienie ciemnych detali. Ktoś z was może kalibrował i może podzielić się ustawieniami, albo polecić jakieś inne rozwiązanie? Oczywiście próbowałem już zmiany gammy, ale 2.2 usuwa za dużo detali, za to 1.9 za bardzo uwydatnia.


  11. 7 godzin temu, Xisiek napisał:

    A7 to pudrowana 910tka, nic szczególnego tam nie ma, poza doskonała czernią. Słaba rozdzielczość, słabe skalowanie, zjadane odcienie szarości, kiepska obsługa ruchu, kiepska obsługa gorszego/zwykłego sygnalu. 

    Dobrytv dla początkującego/niewymagajacego użytkownika, dla takiego z doświadczeniem albo wyrobionym okiem nic szczególnego. Zresztą cena mówi sama za siebie.

    Wymagający użytkownik ogląda dobrej jakości materiały i nie potrzebuje żadnych ulepszaczy obrazu - wręcz ich unika.

    • Plusik 1

  12. Dnia 24.01.2018 o 22:21, piter20020 napisał:

    Co do panelu to ma 10bit czyli w teorii jest w stanie wyświetlić szeroką paletę barw.

     

    To nie ma ze sobą związku.

    Ale jak już jesteśmy w temacie, to zapytam: ktoś wie jak działa ta opcja "szeroka paleta barw" w menu (kilka stron wcześniej ktoś wrzucał zdjęcie)? Telewizor jest w stanie wyświetlić DCI-P3 lub rec.2020, czy może jest to tylko jakaś opcja podbijająca nasycenie itp?


  13. 1 godzinę temu, xxmario napisał:

    Czy w takim przypadku uważacie, że warto dopłacić do droższego modelu? Czy prócz 4K i HDR - z których raczej nie skorzystam (chyba, że na Netflixie, ale musiałbym bliżej siedzieć?)

    Akurat w netflixie różnica między 1080p a 4k jest bardzo duża, ale nie wynika to z samej rozdzielczości, a z tego, że przy wyższej rozdzielczości artefakty kompresji są mniej widoczne (a netflix stosuje bardzo mocną kompresję) oraz z większej głębi bitowej, dzięki czemu jest mniejszy banding (który przy 1080p jest nagminny).

    5 godzin temu, klaus71 napisał:

    drążę temat z ciekawości bo  nie mogę pojąć szerokiej wpływu szerokiej palety barw  na to czemu kolor ma być lepszy skoro na BD już niby ten kolor był w 100% odzwierciedlający rzeczywistość

    Jesteś w błędzie. Popatrz na ten wykres:

    rec2020-vs-rec709-001.png

    Ten zaokrąglony kształt to widzialne spektrum kolorów. Jak widać, rec.709 (przestrzeń kolorów na zwykłym Blu-Rayu) pokrywa raczej nie wielką jej część, a rec.2020 (przestrzeń w UHD) znacznie większą.

    • Plusik 1

  14. 8 minut temu, Subman napisał:

    Nie wiem, czy rozmawiamy o tym samym "bandingu". Tu nie chodzi o posteryzację, ale o banding OLEDowy objawiający się w postaci pionowych pasów, jaśniejszych i ciemniejszych. I ten banding OLEDowynie wynika z jakości źródła, tylko z faktycznych ułomności obecnie produkowanych matryc OLED LG. Możesz poszukać tu wiele jednolitych idealnie plansz 5% (polecam wątek B7) na których nocą widać na OLEDach ciemniejsze i jasśniejsze pionowe pasy. W tych samych miejscach ten banding jest widoczny w "osławionej" scenie Marco Polo. Takiego efektu bandingu nie uświadczysz na LCD, ale tam jak wiadomo pojawiają się inne problemy z równomiernością. Natomiast należy oczywiście podkreślić, że ten efekt bandingu na OLEDach w rzeczywistości najczęściej  jest bardzo rzadko widoczny (mówię tu o sobie - mam C7 65"). Ja zauważyłem go w rzeczywistym materiale właśnie dopiero w Marco Polo po około 4 miesiącach oglądania różnych filmów. Widzę go też na jednolitej, szarej planszy 5%.

    Rzeczywiście nie mówiliśmy o tym samym - ja mówiłem o bandingu właśnie jako skutku posteryzacji. I takie coś właśnie występuje w tej osławionej scenie w Marco Polo - niska głębia bitowa, brak dithera, mocna kompresja - i przepis na banding gotowy. Marco Polo nie jest jedynym tytułem na Netflixie z widocznym bandingiem. Ostatnio widziałem go np. w intro do Breaking Bad. Niestety, taki jest skutek 8 bitowej głębi kolorów i braku dithera.

    W takim razie zakładam, że nie chodzi i banding jako skutek kompresji, ale o to, że pojawia się on na jednolitych ciemnych kolorach, których w tej scenie jest dużo.


  15. 7 minut temu, Subman napisał:

    @mfluorek

    Nie, nie wynikają ze słabszego software'u. Wynika to z procesu technologicznego OLEDów i niestety problem dotyczy w mniejszym lub większym stopniu wszystkich OLEDów obecnej generacji.

    Nie mówię o softwarze, tylko o źródle wideo. Tak jak napisałem (tylko edycja postu jakoś dziwnie zadziałała i wstawiło się to jako cytat :D) - banding w Marco Polo jest problemem kompresji wideo, a nieprocesu technologicznego telewizora. A z tego co wiem to nie istnieje telewizor oferujący opcję debandingu, nawet na najwyższej półce.


  16. Panowie, czy te problemy z bandingiem nie wynikają przypadkiem ze słabego źródła? Np. na Blu-rayu bandingu zazwyczaj nie powinno być, bo jest on zamaskowany ditherem lub ziarnem, ale za to w Netflixie banding jest nagminny, z powodu wysokiego stopnia kompresji. Ocenianie czegokolwiek na podstawie wrzuconego kilka stron wcześniej filmiku pt. "LG OLED65C7D - Vertical Banding & Vignettierung" to też nieporozumienie, bo artefakty kompresji Youtube'a są tam tak widoczne, że trudno ocenić co w ogóle ten filmik próbuje przedstawić :D

    Poza tym czytałem gdzieś, że oledy przy ciemnych scenach stosują dithering. Dotyczy to też tego modelu?

    10 minut temu, mfluorek napisał:

    Panowie, czy te problemy z bandingiem nie wynikają przypadkiem ze słabego źródła? Np. na Blu-rayu bandingu zazwyczaj nie powinno być, bo jest on zamaskowany ditherem lub ziarnem, ale za to w Netflixie banding jest nagminny, z powodu wysokiego stopnia kompresji. Sprawdziłem np. wspomniany tutaj 3 odcinek Marco Polo -  banding to problem źródła, a nie telewizora. Przy 8 bitach i tak niewielkim bitracie, jaki oferuje Netflix, jest on nie do uniknięcia.

    Ocenianie czegokolwiek na podstawie wrzuconego kilka stron wcześniej filmiku pt. "LG OLED65C7D - Vertical Banding & Vignettierung" to też nieporozumienie, bo artefakty kompresji Youtube'a maskują wszystko, więc trudno ocenić co w ogóle ten filmik próbuje przedstawić :D

    Poza tym czytałem gdzieś, że oledy przy ciemnych scenach stosują dithering. Dotyczy to też tego modelu?

     


  17. Judder to owszem skokowość, ale nie wynika ona związku z klatkażu wyświetlanej treści, a z nierównego frametimu. Inaczej - jest to niedopasowanie częstotliwości odświeżania matrycy do klatkażu wyświetlanej treści. Np. przy odtwarzaniu 24 klatek na matrycy 60hz niektóre klatki będą zdublowane, bo nie da się ich rozmieścić równomiernie. Oczywiście można tego uniknąć przez interpolację, pulldown czy frameblending, ale żadne z tych rozwiązań nie są idealne, bo ingerują w obraz i tworzą widoczne artefakty.


  18. 9 minut temu, mmpeg-4 napisał:

    Chyba żartujesz, ja nie muszę oglądać żadnych filmików dla tzw świeżych zielonych, bo ja od bardzo wielu lat doskonale wiem jak w praktyce wygląda judder czy to na 25 klatek czy na 50 klatek.

    Jeśli ktoś tu żartuje, to jesteś to ty, bo z twoich wypowiedzi wynika, że nie wiesz czym jest judder i upierasz się przy swoim. A kiedy ktoś cię poprawia, odpowiadasz klasycznym "jestem bardziej doświadczony, więc mi to nie podskakuj gówniarzu, bo ja wiem lepiej".

×
×
  • Dodaj nową pozycję...