Skocz do zawartości

maciek1707

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    58
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez maciek1707


  1. 1 godzinę temu, Xisiek napisał:

    Właśnie chciałbym, zbys mi wyjaśnił, jak od wyświetlania czarnego na oledzie powstał ten biały powidok. 

    1. Nie chodzi o biały powidok od wyświetlania czarnego, a ciemny powidok od wyświetlania jasnego.

    2. Nigdzie nie napisałem, że powstał. Jeżeli by powstał, to pewnie byłby słabiej widoczny niż po wyświetlaniu jaskrawego logo, ale skoro producent zastrzega sobie że "... długotrwałe oglądanie telewizji w formacie 4:3 może spowodować utrwalenie pozostałości obrazu przy krawędziach ekranu ..." to widocznie coś jest na rzeczy.


  2. 5 minut temu, Xisiek napisał:

    Pytanie za 10 pkt - jak czerń może spowodować powidok? :D Akurat to powidokow nie generuje, więc pasow bać się nie musisz.

    Czarne pasy nie powodują zużycia (zmniejszenia jasności) diod. Przy częstym oglądaniu matryca nie zmniejsza jasności na całej powierzchni tylko na jej części. Będzie to widoczne jako jaśniejsze pasy tam gdzie były czarne.


  3. 2 godziny temu, Sławomir Poral napisał:

    Prezes Gutek film już o tej patologi pisał, efekt zamknięty serwis Szklarskiego (napisy.info)

    Podobno sprawa została umorzona, zaś napisy.info powrócą.

    Być może nie jest to do końca zgodne z prawem (wg prawników wymagana jest zgoda autora na tłumaczenie), ale pisząc "patologia" przesadzasz. Jeżeli ktoś kupuje film i korzysta z takich napisów nie wydaje mi się to moralnie złe. Co prawda z takich napisów korzystają także ci, którzy zdobyli film nielegalnie, ale nie powinno to godzić w tych którzy nabyli film legalnie.


  4. Sprawdzałem ceny kabli DisplayPort i HDMI i ten drugi wyszedł bardziej opłacalnie.

    DisplayPort występuje w monitorach, w telewizorach - bardzo rzadko (można założyć, że nie występuje).

    ... Dlatego wybór padł na 2.0.

    Zastanawiałem się też nad standardem 2.1 (czy też nieoficjalnie 2.0a/b), ale:

    - jeszcze nie został wydany (średnio co 3-4 lata wychodzi nowy standard, ostatni opublikowany został w 2003.09)

    - jeśli będzie niedługo dostępny to będzie pewnie drogi i zanim doczekam się go np. na allegro, to trzeba będzie poczekać kilka lat

    A ja potrzebuję już niedługo kabel przeciągnąć przez peszle, więc zostaję przy 2.0.

    Jest jeszcze kwestia HDR (w 2.0 wspierany jest: HDR EOTF signaling and static metadata, w 2.1 ma być HDR dynamic metadata) ale o tym później.

    Standard ten dotyczy urządzeń a nie kabli. Potrzebujesz kabla "High Speed HDMI". Będzie również przesyłał sygnał HDMI 2.1 - nie jest to do końca pewne (standard jeszcze nie został opublikowany) ale jest bardzo prawdopodobne.

    *Typ Matrycy*

    Zawsze wydawało mi się, że IPS jest lepszy ze względu na lepsze odwzorowanie kolorów.

    Pamiętam, że wybierając matrycę typu VA nad TN mogłem liczyć na dobrej jakości obraz

    zarówno widziany z boku jak i od dołu (to wbrew pozorom też isotne).

    ...

    Nie lubię oglądać telewizora w pełnym mroku (zwykle świecę jakieś światło). Myślę, że będę oglądał TV również w dzień.

    Rzadko oglądam rywalizacje sportowe. Kąty są dla mnie istotne. Najczęściej oglądam filmy.

    To są porównania do TN (kiepskie kolory i kiepskie kąty). Obecnie wybór jest między IPS a VA.

    IPS - słaby kontrast ale dobre kąty

    VA - słabe kąty ale lepszy kontrast

    Obydwa rodzaje matryc są co najmniej 8-bitowe ( w przeciwieństwie do 6 bit TN)

    - Nagrywarka USB: jak to działa dla różnych urządzeń i czy można nagrywać na dysk sieciowy po LAN-ie?

    Nie chcę specjalnie kupować zewnętrznego dysku czy nawet USB. Generalnie porządana cecha.

    Brak możliwości nagrywania sygnału ze złącza HDMI przez telewizor. Sygnał może być nagrany jeśli jest już skompresowany (np. z DVB-T).

    Zapomnij o nagrywaniu na dysk sieciowy.

    Jak już to kombinuj nagrywanie przez serwer.

    - czy potrzebuję lepszy dekoder od DVB-T - wydaje mi się, że nie - nie wiem czy kiedyś będę chciał podłączyć satelitę - co radzicie?

    DVB-T dotyczy sygnału z anteny naziemnej. Z satelity masz DVB-S (DVB-S2)

    Analizując to wszystko wychodzi mi: Samsung UE50JU6850 za 3.5k

    Co sądzicie o tym wyborze?

    http://cenowarka.pl/?cat=tvlcd&xf=122_HDMI+2.0~33_46~3952_Quantum+dot&asuch=&bpmax=4000&v=e&hloc=pl&filter=aktualizuj&plz=&dist=&mail=&sort=p&bl1_id=300

    Boję się tylko szpiega w postaci sterowania głosem. Da się to jakoś wyłączyć (zablokować hardwarowo ;)?

    Tak, w menu tv. Gdyby telewizor przesyłał dźwięk na jakiś serwer w sieci, zostałoby to z pewnością wykryte przez różnego rodzaju zapaleńców i byłoby o tym głośno.

  5. ...

    Stwierdziłem, że najwyższa pora na zmianę. Jest okazja, bo zamierzam z żoną kupić mieszkanie.

    ...

    Najpierw proponuję kupić mieszkanie, a dopiero późnej do kupionego już mieszkania dobrać telewizor.

    Dywagacje na temat czy IPS czy VA, rozmiar, nie wspominając już o propozycjach konkretnych modeli mogą dotyczyć konkretnego pomieszczenia. Ewentualnie kupić do dotychczasowego mieszkania, czyli wypełnić proponowane podpunkty (http://hdtvpolska.com/forum/59-co-kupic-i-gdzie/).

    • Lubię 2

  6. Decydującym aspektem przy wyborze, są kąty widzenia. Jeżeli oglądasz na wprost bierz panasa, jeżeli pod kątem lg może być lepszym wyborem. Myślę, że zarówno z jednego i drugiego byłbyś zadowolony. Ja kupiłem samsunga z serii J. Nie jest zły. Co prawda miałem ochotę go oddać, ale żona nie chciała ;). Teraz, gdybym szukał pewnie wybrał bym coś innego. Ciekawy jestem Firefoksa i bardziej odpowiada mi matryca VA. Jest jeszcze OLED, ceny robią się w miarę akceptowalne. Jeśli możesz poczekać, może warto jeszcze przeczekać.


  7. Witam wszystkich Panowie nie kupiłem Samsunga ju 7000 bo czekalem ze ks 7000 bedzie lepszy od niego ale jak teraz o nim czytam to ten tv wielka porarzka musi byc Więc mam pytanie co kupic teraz tego Panasonica Dx 800 czy Lg 55 UF 950 V

    Porażka, pisanie bez polskich czcionek to oznaka lenistwa lub niewiedzy. W tym przypadku to lenistwo.

    Pierwszy dopisek:

    Wybacz, zgadzam się seria ks to porażka, ale Twoja ortografia woła o pomstę do nieba.

    Drugi dopisek:

    Prawdopodobnie po wcześniejszej mojej wypowiedzi olejesz moje zdanie. Mimo to powiem, że panas jest lepszym wyborem.


  8. jedno jest jak dotychczas absolutnie pewne pod względem HDR ten rok nie należy do żadnej technologii wyświetlania i do żadnego testowanego tv.... Jeżeli ktos nie jest zmuszony nie powinien w tym roku kupować go jeżeli zależy mu na naprawdę stabilnej konfiguracji na najbliższe kilka lat.

    Tak ale standard został wprowadzony "na wyrost" po to aby przekaz telewizyjny nie ograniczał w przyszłości możliwości rozwoju. Zarówno 10.000 nitów jak i szeroka paleta barw (rec 2020) są dziś całkowicie poza technicznymi możliwościami. I to się szybko nie zmieni.


  9. SDR przewiduje zapis od czerni do maksymalnie jasnej bieli za pomocą 220 wartości (REC 709). Przy wyświetlaniu od 0 do 100nitów jest to wystarczające i wygląda tak:

    kQfT1zr.png

    Między czernią a "bielą" jest wystarczająco dużo przejść tonalnych.

    Gdyby przyjąć, że maksymalna jasność wynosi 10.000 nitów, to co prawda umożliwiłoby to jaśniejsze wyświetlenie np. świateł. Ale pokazanie przejścia od czerni do kilkuset nitów za pomocą tylko 220 wartości, mogłoby wyglądać tak:

    9tDOP6p.png

    Standard nie byłby wystarczający do zapisania tylu wartości pośrednich. Oczywiście układ poprawy obrazu tv mógłby to "wygładzić", ale nie o to przecież chodzi. Taka "poprawa" obrazu wpłynęła by niekorzystnie na inne elementy np. rozmywałaby krawędzie.

    HDR to po prostu większy zakres jasności oraz więcej wartości pośrednich, dzięki temu możliwe jest pokazanie jednocześnie blasku np. reflektorów (załóżmy 4000 nitów) bez utraty szczegółów w ciemniejszych partiach obrazu.

    To tak "na chłopski rozum" ;)

    • Lubię 1

  10. Słowo klucz

    "Tylko będzie "

    I następne

    " w telewizji"

    Ja spokojnie poczekam az standardem w telewizji "bedzie" przekaz 4K a nawet FHD z dobrym bitrate

    A jak to się stanie to wydaje mi sie że większość uczestników tej "pogawętki" zmieni kilka lub kilkanascie razy telewizor wyświetlający nawet i 100 tyś nitow na 1 cm2 zasilany z własnej przydomowej elektrowni atomowej

    Dobrego bitrate w telewizji to się możesz nie doczekać. Prędzej jakiś lepszy kodek i dotychczasowy bitrate. Ale 4K i HDR będzie szybciej niż myślisz. Przypuszczam, że jak większość zmieni telewizor.

    Tylko zapominasz o innych kanałach dystrybucji. Np. Netflix, rozwija się bardzo szybko. Nie ma takich ograniczeń jak w telewizji. I dzięki tym innym źródłom treści w HDR nastąpi to szybciej niż gdy wprowadzano DVB.


  11. Czyli z wypowiedzi Maćka wynika jasno ze to co widzi oko kamery na planie to nad czym pracuje sztab oswietleniowców czy w końcu operator to mozna sobie usiąść za.konsoletą i suwaczkami i galeczkami poustawiać

    Jak dla mnie to na siłę szukanie czegoś co w rzeczywistosci jest nieosiągalne. Ale jak to mówią film to sztuka iluzji

    Następna sprawa ile powstało dobrze zrealizowanych filmów 3D. Ja doliczylem sie moze 11 tytułów . A jakie było obłożenie rynku telewizorami 3D?

    Teraz po wycowaniu 3D pompuje się nas HDR. I nastepne pytanie ile powstanie dobrych realizacji HDR i jakie jest obecne nasycenie rynku telewizorami mogącym w 100%sprostać temu czemuś.

    Oczywiscie studio Pixar czy inny Disney wyda parę tytułów bo łatwo jest zrobić animacje gdzie smoki latają po pokoju czy swieczki rozblyskują moca 1000 lumenów. Ale jak przyjdzie czas na fabułę to skończy sie to tak jak Life of Pi czyli totalnym nieporozumieniem

    Tak. Tylko HDR ma zastąpić SDR. Słowo klucz "zastąpić". Nie jak 3D, które jest tylko dodatkiem, tylko jak DVB, które zastąpiło PAL/NTSC. Owszem, na początku będzie kulało, wiele treści, które jako źródło było treściami SDR będzie transmitowanych w HDR (sztucznie podbitymi lub w bez możliwości jakie niesie ze sobą HDR).

    Wydaje mi sie, ze tak jak doskonala wiekszosc uczestnikow pogawedki, zapominasz o jednej istotnej sprawie.

    Mianowicie HDR nie ma sluzyc uatrakcyjnianiu filmow, tylko bedzie standaedem w video, czyt w telewizji i domowych filmikach z wakacji.

    Jeszcze raz piwtorze, zeby do wszystkich dotarlo juz teraz

    - W telewizji.

    I znowu się z Tobą zgodzam. Tylko nie myśl, że zmieniłem zdanie o Tobie. Musiałbyś zmienić swój stosunek do innych ludzi a przede wszystkim ton wypowiedzi.
    • Lubię 1

  12. Obcy, nie przejmuj się tym co piszą na forach. Najważniejsze to być zadowolonym z zakupu. No może nie najważniejsze ;-P ale ważniejsze niż różne teksty na forum.

    Dużo osób wypowiada się jakby byli specjalistami a bardzo często mają tylko trochę większą wiedzę niż inni. Za to za nic nie mogą spróbować zrozumieć innych, potrafią tylko narzucać swoją interpretację.

    Co do mniejszej rozdzielczości w pasywnym 3D, to jest to prawda. Jest to coś podobnego do interpolacji, tylko nie w czasie a w podziale na lewe i prawe oko. Mózg ludzki jest w stanie dopisać sobie brakujące linie. Była swego czasu batalia, gdy LG wypowiedziało się o wyższości pasywnego 3D nad migawkowym. Stwierdziło wówczas, że w telewizorach FullHD z pasywnym 3D obraz ma wszystkie 1080 linii. Prawda leży pośrodku. Pasywne 3D ma połowę linii, nieparzyste linie dla jednego oka a parzyste dla drugiego oka. Tak jak mówiłem, mózg jest w stanie zinterpretować poprawnie obraz jako FullHD.

    Jeśli chodzi o zmniejszenie jasności o połowę, to występuje to w obydwu technologiach. Do obu oczu dociera połowa światła, czy to przy przejściu przez polaryzator, czy przy przejściu przez migawkę. Jednak telewizory zwiększają jasność (o ile jest jeszcze jakaś rezerwa) aby zniwelować te zjawisko.


  13. Ale od serii 6500 ma być 120Hz.... Dla mnie to mega dziwny ruch ze strony producentów TV gdyż jest to świeża sprawa, sporo filmów poszło przecież do ludzi za które trzeba było sporo więcej płacić względem wersji 2D. Tu nie chodzi o to czy mi się podoba efekt czy nie ale o biznes. Filmy są na półkach, w kinach itd. LOL trochę nie fair to zachowanie w stosunku do klientów.

    Bardzo dziwne. Rozumiem gdyby sprzedawali bez okularów. Jest to jakaś oszczędność. Ale całkiem bez 3D?

  14. ciekawe jakie to im da oszczędności - bo te ruchy z likwidacją 3d to jest jakaś paranoja

    przecież oni to co zrobią to oszczędzą tylko na guziku 3d w pilocie, okularach i nadajniku - koszt kilku dolarów.

    reszta pewnie musi być taka sama - wywalą tylko kod obsługujący 3d.

    Może chcą wciskać panele 60Hz. A rezygnacja z 3D to tylko odwrócenie uwagi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...