Powrót

Epson EH-TW5650 TEST najtańszego, polecanego projektora do kina domowego, sportu i gier

Słowem wstępu

Seria “5” w ofercie Epsona, zawiera niemalże kultowe produkty dla miłośników niedrogiego kina domowego. Model EH-TW5600 był jednym z najczęściej kupowanych projektorów w latach ubiegłych. Oferował bowiem bardzo wiele (m.in. możliwość regulacji położenia obrazu, a także 120hz przetwornik) w niskich pieniądzach (około 3500zł). W prawdzie nie trafił on do naszej redakcji na skrupulatny test, ale znałem go z profesjonalnych kalibracji wykonywanych u klientów. W tym roku doczekał się ona następcy o oznaczeniu EH-TW5650. Czy ma szansę być równie dobrym rozwiązaniem dla miłośników seansów filmowych, rozgrywek sportowych i graczy? Przekonajmy się.

Wygląd

TW5650 wygląda dokładnie tak samo jak jego poprzednik. Jest to eleganckie i zwarte wykonanie. Projektor ma niewielkie gabaryty, natomiast obiektyw wydaje się bardzo duży, ponieważ został umieszczony w pierścieniu o pokaźnej średnicy. Przez to, urządzenie wydaje się cenniejsze niż faktycznie jest.

Na górze projektora znajduje się całe multum przycisków i pokręteł. Tymi bliżej obiektywu wyregulujemy parametry projekcji takie jak zoom, ostrość, czy pionowe przesunięcie soczewki, lecz także funkcję keystone, czyli zniekształcanie obrazu w kształt trapezu. Może być ono przydatne, gdy projektor okaże się być pochylony względem ekranu i powstanie zniekształcenie trapezowe. Wystarczy wtedy, że ustawimy na projektorze odwrotny trapez i obraz będzie miał poprawny kształt. Jest to jednak cyfrowe przeskalowywanie obrazu, więc obniża jego ostrość. Zawsze lepiej użyć funkcji przesunięcia soczewki, lub fizycznie obniżyć projektor, zamiast nachylać go by wcelować obrazem w ekran. Pozostałe przyciski na korpusie urządzenia pozwalają wykonywać podstawowe operacje bez pilota.

Badana cecha Wartość
Wymiary projektora 30,9 × 28,5 × 12,2 cm
Szacowana żywotność lampy (normalny/eco) 4500 / 7500 godzin
Waga 3,5 kg
Dostępne kolory urządzenia biały

W zestawie znajdziemy klasyczny mały pilot Epsona. Rozwiązaniem, które bardzo przypadło mi do gustu jest w nim przycisk „User”, który możemy zaprogramować na jedną z wielu czynności. Możemy na przykład zrobić tak, by przełączał nam między trybem do grania i trybem do oglądania wideo. To świetne rozwiązanie, które chyba po raz pierwszy w historii pozwala wybrać tryb „gra” bezpośrednio z pilota, bez konieczności przedzierania się przez menu obrazu!

Projektor możemy oczywiście powiesić. Polecamy wieszak sufitowy Peerless-AV PRG-UNV ze względu na mikrometryczną regulację.

Wyposażenie i Złącza

Wszystkie gniazda podłączeniowe projektora znajdują się na tylnej ścianie. Znajdziemy tam: analogowe gniazdo wideo (D-sub 15pin), 2 X HDMI (w tym jedno kompatybilne z MHL2.0), Audio Out (Mini Jack), USB (mini B) pełniące role portu serwisowego, oraz gniazdo USB typu A.

 

Wstęp do technologii 3LCD

Schemat budowy projektora 3LCD

Projektor wykorzystuje klasyczne źródło światła (lampa) i przetwornik obrazu 3LCD. Przypomnę od razu, że do głównych zalet projektorów LCD zalicza się sposób generowania obrazu – stabilny, niemigoczący i pozbawiony artefaktów towarzyszących na przykład technologii DLP. Mowa tu oczywiście o efekcie tęczy, którego nie uświadczymy wybierając projektor LCD. Urządzenia tego typu oferują też (zazwyczaj) bogatsze opcje przesunięcia i przybliżenia obrazu za pomocą ustawień obiektywu. Do słabszych stron zalicza się gorszy kontrast, ostrość i równomierność obrazu, jednak doświadczenie nakazuje nie oceniać tych elementów z góry.

Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Przetwornik obrazu Epson 3LCD (HTPS)
Odświeżanie obrazu (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Jasność po kalibracji zoom 1.0x (najdalej od ekranu): 690 lm (ECO) / 940 lm (High)

zoom 1.6x (najbliżej ekranu): 1 200 lm (ECO) / 1 630 lm (High)

Kontrast On/Off 1 700:1
Kontrast ANSI 170:1
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 1,6
  • maks dE: 6,0
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 27ms – tryb gra – 1080p60 (konsola)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, we wszystkich trybach obrazu
Obsługa 10 bitowego koloru Tak, w rozdzielczości Full HD

Instalacja projektora

Projektor pozwala na bezstratne przesunięcie obrazu w pionie za pomocą funkcji lens shift. Działa ona w niewielkim zakresie, jednak producent nie podał w specyfikacji jaki dokładnie jest to zakres. Nie jestem więc w stanie rozrysować dokładnego diagramu, niestety.

Pokrętła do regulacji zoomu i ostrości znajdują się na korpusie projektora. Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,32 – 2,15 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,9 do 4,7 metra. Jest to dosyć typowy przedział odległości, jak na projektor kina domowego. Pamiętajmy także, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku TW5650 różnica ta wynosi około 42% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości). Nie powinien być to jednak problem, bo projektor jest bardzo jasny i nie ma możliwości ograniczenia tej jasności bez utraty kontrastu.

Jasność i głośność

Przy maksymalnym przybliżeniu obrazu, jasność lampy (po kalibracji) wyniosła dokładnie 1200 lumenów w trybie eco i 1630 w trybie maks. To spore wartości. Odsuwając się skrajnie (używając maksymalnego oddalenia obrazu funkcją zoom) tracimy ok. 42% jasności. W świetle braku możliwości regulacji jasności (bez utraty kontrastu), sugerowałbym duże przekątne ekranu, rzędu 130 – 150″. Dopiero wtedy projekcja uzyska odpowiednio niską jasność w trybie ECO! Projektor w prawdzie dysponuję przysłoną ograniczającą ilość wydobywającego się światła, jednak ta może działać tylko automatycznie, dopasowując się do sceny w filmie. Nie da się jej natomiast przymknąć manualnie, by uzyskać mniej jaskrawą biel, ale i głębszą czerń. Projektor ogólnie najlepiej używać w trybie eco, ponieważ TW5650 jest wtedy względnie cichy. Przy wyższym ustawieniu mocy lampy staje się słyszalny.

Jakość optyki

Podczas testu projektor stał w odległości 3,8m od ekranu, a więc w połowie swoich możliwości, gdzie znajduje się kompromis pomiędzy wysoką jasnością, a małymi dystorsjami optycznymi. Jeśli chodzi o konwergencję, czyli zbieżność barw i o ostrość, to było nieźle, ale głównie na środku ekranu. Na brzegach, szczególnie w lewym górnym rogu, panele LCD były trochę rozjustowane. To normalne zjawisko w projektorach z kilkoma przetwornikami obrazu. Epson udostępnia bardziej zaawansowane opcje regulacji zbieżności, które mogłyby jeszcze trochę poprawić wyniki, jednak pozostanie na pewno trochę gorsza ostrość poza centrum ekranu. Tak czy inaczej jakość optyki jest w normie jak na półkę cenową projektora. O ile nie będziemy mieli bardzo dużego ekranu to pewnie nie będą rzucać się w oczy niedoskonałości z nią związane.

Ustawienia obrazu

Optymalny, fabryczny tryb obrazu.

To co będzie interesowało potencjalnego nabywcę w pierwszej kolejności to tryb obrazu, który jak najlepiej oddaje intencje autora filmu. Pozostałe ustawienia podkolorowują obraz w sposób sztuczny. Oczywiście taka projekcja jest jaśniejsza i bardziej soczysta, co może niektórym się podobać, jednak z naturalnością nie ma już nic wspólnego. W TW5650 pożądanym trybem jest, jak zawsze, “Natural”. Po jego wybraniu warto udać się jeszcze do zakładki Image Enhancement i wyłączyć funkcje redukcji szumów.

Obraz -> Poprawienie obrazu -> Redukcja szumów -> 0
Obraz -> Poprawienie obrazu -> Redukcja zakłóceń MPEG -> 0

To tyle z podstawowych ustawień. Sprawdźmy jak projektor realizuje swą rolę.

Reprodukcja obrazu

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,0 maksymalna 10,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,3 maksymalna 9,5
Średnia deltaE palety szarości 4,1 maksymalna 5,0

Błędy oddania barw w trybie Natural, w porównaniu do monitora reżyserskiego, są wyraźne, aczkolwiek nie bardzo duże. Gdy jednak mamy świadomość jak jakiś film miał wyglądać, to da się dostrzec pewne mankamenty. Pierwszym z nich jest nieznaczne ochłodzenie obrazu, co wygląda atrakcyjnie na bielach, jednak sprawia, że odcienie skóry są lekko sine. Traci na tym także nasycenie barw czerwono-żółtych. Paleta barw jest też nieco niestandardowa, przez co wzmocnione są barwy żółte i niektóre zielenie, zaś zabrane jest nasycenie kolorów o odcieniach morskich. To wszystko co można zarzucić TW5650. Detale w czerniach są dobrze widoczne i nie ma z tym problemu. Analogicznie nie ma problemów z przejściami tonalnymi w bielach.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

Po kalibracji Epson TW5650

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,1 maksymalna 4,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 3,8
Średnia deltaE palety szarości 1,6 maksymalna 2,8

Epson TW5650 pozwala na przeprowadzenie kompleksowej kalibracji obrazu, po której to udało się doprowadzić odcień bieli na swoją referencyjną pozycję. Pociągnęło to za sobą znaczącą poprawę oddania kolorów. Obraz stał się wyważony i nie dominował żaden z nich. W zasadzie trudno było mieć jakiekolwiek zastrzeżenia, może poza lekkim osłabieniem barw zielonych i morskich. Najbardziej nasycone walory tych barw, były nieco przydymione, ponieważ projektor nie zapewniał pełnego pokrycia gamutu rec 709. Ten mankament dało się zauważyć jedynie w kilku scenach z filmów, które obejrzałem. Dobrze ukazuje go pierwszy kadr w galerii przekłamań. Jak widzimy jest on bardzo podobny do kadru referencyjnego, poza koszulką dziecka, która jest właśnie w nasyconym kolorze morskim. Tutaj zabrakło pokrycia. Czy wpływa to jednak na ogólny odbiór filmu? Raczej nieznacznie.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych projektorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego projektora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja Projektora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

Z uwagi na niską cenę projektora Epson TW5650, lecz bardzo wymierny efekt jego kalibracji, postanowiłem utworzyć specjalną ofertę na kalibrację dla nabywców tego urządzenia. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu pod odnośnikiem:

Zamów kalibrację TW5650 w promocji

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Skalowanie obrazu przebiega sprawnie, a w testowanym projektorze nie zostały zastosowane jakiekolwiek niewyłączalne funkcje wpływające na naturalne odwzorowanie obrazu. Epson TW5650 kontynuuje tradycję producenta do umieszczania wielu funkcji obróbki cyfrowej. Pozwalają one dobrać bardzo wiele wariantów uwypuklania krawędzi, linii (wąskich, szerokich), oraz innych geometrycznych elementów obrazu. Osobiście jestem zwolennikiem oddawania obrazu z naturalną ostrością, bez sztucznego poprawiania. Miłośnicy dodawania ostrości będą jednak wniebowzięci

By uprościć konfigurację, producent dodał tzw. “Tryby wstępnego ustawienia obrazu”. Odradzam jednak korzystać z gotowców. Najlepszy efekt osiągniemy zerując dwa pierwsze suwaki i regulując ostrość tylko trzecim – “Zwiększ. szczegółów”. Zobaczmy jakie efekty pozwala on uzyskać.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach i projektorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na projektorze Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Kontrast i czerń

Ocena kontrastu projektora jest znacznie cięższym zadaniem aniżeli w przypadku wyświetlacza. W tym przypadku dużą rolę odgrywają warunki otoczenia (to ile światła odbija się od ścian i rozświetla czerń na ekranie). Na szczęście w naszej Sali redakcyjnej 95% przedmiotów ma kolor czarny i odbicia są zminimalizowane. To pozwala wydać rzetelny werdykt.

Kontrast i czerń nie były nigdy najmocniejszą stroną projektorów reprezentujących technologię 3LCD. Na tym polu ustępowały one modelom wykonanym w technologii R-HTPS (np. Epson LS10500), oraz LCoS (projektory Sony i JVC). Najlepsze modele 3LCD były jednak w stanie konkurować z projektorami DLP. A jak jest z TW5650? Urządzenie to wykorzystuje w prawdzie klasyczne (transmisyjne) panele LCD, jednak są one z roku na rok udoskonalane. Spójrzmy czym może pochwalić się najnowsza konstrukcja w naszej krytycznej procedurze testowej.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
On/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli 950:1 On/off + dynamiczna przysłona zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wraz ze wspomaganiem dynamicznej przysłony, która przyciemna czarny obraz 5 600:1
Kontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów 180:1 Kontrast APL 50% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 50% ekranu 190:1
Kontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu 280:1 Kontrast APL 80% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 20% ekranu 425:1
Kontrast APL 90% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 10% ekranu 570:1

Wyniki są dosyć typowe jak na projektor LCD z niższej półki. Wartość on/off 950:1 i ansi ok 180:1, to mniej więcej tyle ile jest w stanie zapewnić projektor tej klasy. Jest to jednak wyższy wynik niż chociażby w przypadku TW5350. Lepszymi wynikami w klasie LCD mogą pochwalić się dopiero TW6300, czy TW9300W. Przy takich wynikach projektora da się zauważyć pewne świecenie czerni. Alternatywą będą tu projektory DLP z przetwornikiem DarkChip 3, które uzyskują prawie dwukrotnie wyższy kontrast. Mają jednak inne wady (np. 60Hz przetwornik obrazu).

System dynamicznej przysłony.

TW5650 posiada, co ciekawe, system dynamicznej przysłony, która zmniejsza ilość światła w ciemnych scenach, mając na celu dać wrażenie lepszej czerni. W związku z tym są dwa ustawienia działania jej – normalny (normal), oraz szybki (high speed). Niestety, ani w jednym ani w drugim przypadku system nie wnosi zbyt wiele, ponieważ jej działanie zaczyna się dopiero przy całkowicie czarnych klatkach obrazu, których w filmie jest raczej bardzo mało. Wynik 5 600:1 można więc potraktować jako ciekawostkę.

Jednolitość obrazu

Jednolitość obrazu była na tyle dobra, że na większości scen w filmach nie dało się dostrzec problemów. Nieliczne, jak na przykład zdjęcia jednolitego, błękitnego nieba, zdradzały jednak pewne niedoskonałości. Środek ekranu, oraz obszary sąsiadujące miały równomierny odcień, jednak po lewej stronie i na brzegach przyjmował on różne odcienie Następował też spadek jasności, co jest jednak naturalne w przypadku projektora.

-18% -4% -5% -7% -14%
-16% -3% -2% -7% -15%
-16% -2% ref. -3% -14%
-7% -2% +3% -1% -15%
-20% -6% +1% -2% -17%

Spadki jasności podaję bardziej w ramach ciekawostki, bowiem są naturalną cechą optyki i zależą głównie od ustawienia zoom-u. Płynny spadek luminancji od środka do brzegu jest przeważnie niezauważalny nawet gdy dochodzi do 40%. Wygląda to inaczej w telewizorach, gdzie spadek może być gwałtowny.

Odwzorowanie ruchu

Epson TW5650 poprawnie przyjmuje i wyświetla trzy główne klatkaże (24p, 50p i 60p), w których rejestrowany jest obraz. Oznacza to, że klatki obrazu są wyświetlane z równymi odstępami czasu, a więc nie są wprowadzane jakiekolwiek zaburzenia płynności w postaci mikroprzycięć. Sposobem na poprawę ostrości ruchu (np. przy transmisjach sportowych), oraz płynności (w filmach) jest system poprawy płynności (“upłynniacz”). Regulacja systemu, w nowym projektorze jest dosyć prosta – sprowadza się do wybrania jednego z czterech ustawień funkcji “Interpolacja Ramki”

Ustawienia telewizora Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Interpolacja Ramki: Wyłączona
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

125cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

Interpolacja Ramki: Niska Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

125cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

umiarkowana

 
Interpolacja Ramki: Normalna / Wysoka Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność: 

125cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

bardzo duża (efekt teatru)

Jak widzimy, TW5650 wraz ze swoim 120Hz przetwornikiem i systemem “upłynniacza” jest w stanie zapewnić niezłą ostrość w ruchu. Niestety minusem jest to, że nie działa ona przy ustawieniu “Niskim”, a to właśnie to ustawienie jest moim zdaniem najlepsze do oglądania filmów. Nie zwiększa ono płynności do granic “teatralności”, tak jak wariant normalny i wysoki. Oznacza to, że będziemy musieli albo oglądać filmy z zawyżoną płynnością, albo przełączać ręcznie jeśli chcemy mieć jednocześnie dobrą sprawność przy np. treściach sportowych.

Technologia 3D

Opcjonalne okulary, które można dokupić są dość lekkie i dobrze leżą na głowie. Efekt 3D jest wyjątkowo dobry jak na projektor tej klasy. Widoczny obraz jest dość jasny oraz pozbawiony męczącego crosstalku. Ten ostatni jest oczywiście w konkretnych momentach widoczny – raz mocniej a raz mniej jednak w porównaniu do konkurencji jest naprawdę dobrze.

Multimedia

Firma Epson jako jedna z niewielu na rynku, uatrakcyjnia swoje produkty o dodatkowe możliwości multimedialne. To ciekawy temat, który fan dużego obraz, zechce pewnie wykorzystać. Co mamy do dyspozycji?

Projektorem możemy sterować nie tylko za pomocą pilota ale także używając do tego dedykowanej aplikacji na smartfona. Jest ciekawa i ma spore możliwości. Nazywa się iProjection. Oprócz sterowania projektorem możemy za jej pomocą wysyłać do urządzenia np. zdjęcia.

Projektor posiada też wbudowaną kartę Wi-Fi. Umożliwia to korzystanie z funkcji Miracast. Jest to technika wykorzystująca połączenie Wi-Fi do przesyłania obrazu. Stosuje się do tego połączenie Wi-Fi Direct: dwa urządzenia komunikują się ze sobą bezpośrednio, nie muszą znajdować się w zasięgu routera ani istniejącej sieci bezprzewodowej. Na pewno ma to spore zastosowanie właśnie w przypadku projektora, który jest np. podwieszony przy suficie. I właśnie dzięki temu przesyłamy do projektora a następnie na ekran np. zdjęcia czy filmy z naszego urządzenia (Android).

Na wyposażeniu produktu znajduje się także port MHL. Dzięki niemu, możemy podłączyć smartfona i np. pograć w gry, które będą włączone właśnie na nim. Tą samą czynność możemy także wykonać poprzez WiFi.

Granie na konsoli i PC

Input lag

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia projektora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD dowolny tryb 27 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR dowolny tryb
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) dowolny tryb 27 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR dowolny tryb
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR dowolny tryb
[FILM] 4K / 1080p Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek dowolny tryb 102 ms

Input lag Epsona TW5650 jest bardzo krótki bez względu na ustawienia, do czasu, gdy włączymy upłynniacz (frame interpolation). Projektor oferuje też tryb szybkiej reakcji (processing speed -> fast), który nie robi niczego innego jak właśnie blokada upłynniacza, oraz kilku innych funkcji zbędnej obróbki (takich jak np. redukcja szumów). Istnieje możliwość zaprogramowania jednego przycisku pilota właśnie po to, by włączał tryb z krótkim opóźnieniem.

Lag wynoszący 27 ms nie ma prawa mieć wpływu na rozgrywkę, mieście się w pierwszej grupie laga – “placebo”. Miłośnikom potyczek sieciowych można więc poleci TW5650 w ciemno! Granie na tak wielkim ekranie w najnowsze produkcje robi niesamowitą robotę. Szczególnie z najnowszych konsol np. Xbox One X czy PS4 Pro. Jeżeli tylko macie taką możliwość to polecam zasmakować tego uczucia gdy przed waszymi oczami znajduje się np. obraz z pola bitwy przekraczający 100 cali.

Dźwięk

W projektor udało się wbudować jeden 10 wattowy głośnik. Oczywiście granie w dynamiczne gry czy oglądanie filmów z takim audio nie będzie zbyt porywające dla naszego ucha, ale do szybkiej rozgrywki w “polowych warunkach” myślę, że może być użyteczny. Zdecydowanie przyda się też na wszelkiej maści prezentacjach, lub wyjazdach, jeśli potraktujemy TW5650 jak projektor przenośny.

Podsumowanie i ocena

Epson EH-TW5650 to bardzo dobry wybór do podstawowej klasy kina domowego. Projektor jest niedrogi, a oferuje prawie wszystko czego mógłby chcieć widz na początku swojej przygody z wielkim ekranem. Począwszy od wiernego oddania barw oraz nie najgorszej czerni, przez 120Hz przetwornik obrazu, który na pewno ucieszy fanów oglądania sportu i skończywszy na bardzo niskim poziomie input lag’a dla graczy. Sprzęt jest urządzeniem uniwersalnym, który sprawdzi się bardzo dobrze zarówno podczas oglądania filmów, sportu jak również graniu w najnowsze gry. Wrażenia z oglądania obrazu na ekranie o przekątnej 100 cali albo i większej są doprawdy niezapomniane. Żaden telewizor nie odda tego uczucia. Cieszy także dodanie funkcji multimedialnych, które zazwyczaj w projektorach nie są stosowane. Oglądanie zdjęć czy filmów wprost ze smartfona? Dlaczego nie. Tutaj można to zrobić. Firma wspiera również cały czas technologię 3D, która moim zdaniem największy sens ma właśnie w projektorach i dużych przekątnych obrazu. Filmy na Blu-ray 3D cały czas się pojawiają. Oczywiście projektor nie posiada wszystkiego, bo jest to oczywiste w tej półce cenowej. Brakuje mu chociażby większego zakresu przesunięcia soczewki, by lepiej ustalić położenie obrazu. To, oraz kilka innych usprawnień zyskamy dopłacając do modelu TW6700.

Plusy:

Minusy:

Cena: Epson TW5650 około 3 950 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Epson


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(34265)