Powrót

Dolby Atmos: odbyły się pierwsze w historii koncerty w tym formacie

Dolby Atmos ma szansę wejść szerzej do świata muzyki. Niedawno odbyła się gala rozdania nagród American Music Awards, gdzie wykorzystano system nagłośnienia Atmos. Po kinach i nośnikach Blu-ray, firma Dolby chce, aby format ten upowszechnił się także i w muzyce.

Tak, jak technologia wyświetlania obrazu ewoluuje w kinach, identyczny proces ma miejsce na koncertach. W trakcie niedawnej ceremonii American Music Awards (AMA), która odbyła się 24 listopada 2019 wykorzystano system nagłośnienia Dolby Atmos.

Mieszczący się w Los Angeles został specjalnie do tego celu przystosowany. Aby uraczyć publiczność immersyjnym dźwiękiem obiektowym, zastosowano 250 zestawów głośników oraz 17 liniowych systemów głośnikowych JBL. Zaplanowanie rozkładu systemu audio zajęło sześć tygodnie, a instalacja kolejny tydzień. Jest to historyczny moment dla muzycznego świata – po raz pierwszy wykorzystano Dolby Atmos na branżowej ceremonii. W jej trakcie wystąpili między innymi Post Malone z “Circles” (którego siłą rzeczy musicie kojarzyć, choćby z “Sunflower” ze “Spider-Man: Uniwersum”), Dua Lipa z utworem “Don’t Star Now” i Lizzo, która wykonała piosenkę “Jerome”.

Dolby chce upowszechnić Dolby Atmos w świecie muzyki

Format Dolby Atmos został wprowadzony do kin w roku 2012, a pierwszym filmem, który go wykorzystywał była animacja Pixara “Merida Waleczna“. Od tamtej pory jest bardzo powszechnie stosowany w filmach kinowych i na nośnikach domowych. Obok innego formatu dźwięku obiektowego DTS: X (który mamy w IMAX), jest to najpopularniejszy format audio na płytach 4K Ultra HD Blu-ray.

Po tylu latach i dobrze ugruntowanej pozycji Atmos w kinach oraz rynku Blu-ray, Dolby najwyraźniej uznało, że pora wprowadzić go także do muzycznego świata. – Nasze dziedzictwo wywodzi się od muzyki i nadal chcemy je kontynuować wprowadzając nowe sposoby jej doznawania – powiedział Todd Pendleton, wiceprezes Dolby Laboratories. Firma kontaktuje się w chwili obecnej z artystami, wytwórniami, platformami streamingowymi oraz producentami sprzętu, aby upowszechnić Dolby Atmos.

Warto przy okazji na marginesie wspomnieć, że Universal Music Group i Warner Music Group już wcześniej zapowiedziały, że zremiksują część swojego katalogu w Atmos. W ten sposób można już słuchać muzyki za pomocą Amazon Music HD. Niedawno firma Amazon wydała Echo Studio – pierwszy inteligentny głośnik, który obsługuje format Atmos.

Oprócz tego niedawno firma Sony ogłosiła alternatywę w postaci 360 Reality Audio, autorskiego formatu dźwięku obiektowego specjalnie stworzonego do muzyki.

Miejmy nadzieję, że zarówno Dolby, jak i Sony uda się przekonać branżę do swoich formatów. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że w przypadku Atmos w muzyce ważne jest, aby tworzyć ją specyficznie pod ten format. Dlatego tutaj wsparcie przemysłu muzycznego jest niezbędne.

R.E.M. “Automatic for the People” – pierwszy album w Dolby Atmos

Moim zdaniem to dobrze, że Dolby sięgnęło po popularnych artystów, jak Post Malone czy Dua Lipa, aby pokazać moc i potencjał systemu Atmos. Natomiast ja osobiście czułbym się kupiony, gdyby do tego celu wykorzystano kogoś pokroju Radiohead. Miejmy nadzieję, że Atmos upowszechni się także i w muzycznym światku i niezależnie od potencjału komercyjnego wykonawców.

Źródło: The Hollywood Reporter

Więcej na temat Dolby Atmos, 360 Reality Audio i muzyki:

(3131)