Powrót

Czym różnią się telewizory LG OLED 2017 względem modeli 2016?

Od kilku lat firma LG sukcesywnie wdraża kolejne generacje telewizorów OLED na światowy rynek. Są one coraz bardziej udoskonalane. Można śmiało powiedzieć, że 2017 rok to aktualny szczyt możliwości tego co koreański producent jest w stanie zaoferować z matrycami i telewizorami OLED. Widać też ogromny progres względem modeli z dawnych lat. Jak jednak sprawa wygląda względem 2016 roku? W końcu już zeszłoroczne modele uznaliśmy za niemal perfekcyjne. Jak się okazuje nadal są zapasy na poprawę różnych drobnych szczegółów wpływających pozytywnie na odbiór obrazu oraz poprawiające odczucia płynące z obsługi telewizora. Skupmy się więc na najważniejszych poprawkach jakie pojawiły się w tym roku. Przypominam też o naszych fachowych testach najnowszych serii B7 (test), C7 (test) oraz E7 (test) jak i zapowiedzi niesamowitego ekranu o nowatorskim designie „Picture-on-Wall” W7 (test).

1. Sprawność OLED w mocno oświetlonych pomieszczeniach

Bardzo duży postęp dokonał się w kwestii tego jak sprawuje się telewizor w nasłonecznionym pomieszczeniu. Mocno popracowano nad utrzymywaniem wysokich parametrów luminancji w zależności od sceny. Jasność telewizora OLED uwarunkowana jest stopniem wypełnienia matrycy. Biel na całym ekranie jest ciemniejsza, niż np. mały biały prostokąt na środku ekranu. Jest to więc nieco bardziej złożone zagadnienie niż w przypadku telewizorów LCD, które bez względu na to co jest na ekranie, oferują taką samą jasność. Modele 2017 potrafią utrzymać swą maksymalną jasność, nawet przy wypełnieniu ekranu bielą równym 70%! To ogromny postęp względem 25% z ubiegłego roku. Choć w wielu scenach różnicy może nie być, tak w niektórych np. model C7 może wypaść dużo lepiej niż C6. Przykład poniżej:

2. Wierniejsze oddanie barw

Funkcje kalibracyjne w modelach 2017 zostały poprawione względem ubiegłorocznych telewizorów. Dodano kilkadziesiąt nowych suwaków kalibracyjnych (dla profesjonalnej kalibracji sprzętowej), pozwalających kontrolować bezpośrednio charakterystykę jasności (gammę). Dodatkowo poprawiła się znacząco liniowość matrycy, czyli przewidywalność oddania kolorów nad którymi nie ma bezpośredniej kontroli. O tym drugim opowiadał Wiesław Kowalczyk podczas premiery, tłumacząc, że wewnętrzny procesor telewizora operuje teraz na “gęstszych” tablicach 3D LUT (173), podczas gdy ubiegłoroczne cechowały się precyzją 93. Może nie wydaje się to w pierwszej chwili istotne, ale po wnikliwej analizie scen, które były trudne dla wyświetlaczy OLED LG (posiadającymi ciemne, średnio nasycone barwy). Okazało się, że model 2017 oddaje poprawniej ciemne sceny, niż 2016. Po pierwsze ciemne odcienie skóry nie zbaczają tak mocno w rejon różu, po drugie nie ma nadmiernego przesycania ciemnych kolorów, co od wielu lat dało się zauważyć w modelach OLED Ultra HD marki LG. Wysterowanie ciemnych barw nie jest jeszcze idealne w 100%, ale widać wyraźny krok w tę stronę. Bardzo to cieszy!

Kalibracja OLED wymaga specjalistycznych urządzeń, takich jak spektrometr JETI Specbos.

3. Jednolity tryb “Gra” po oflagowaniu złącza jako “PC”.

O tym, że telewizory LG OLED nadają się rewelacyjnie do grania wiemy już od dawna. Input lag jest tak niski, że żadna istota ludzka nie jest w stanie go odczuć!

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD HDMI jako PC 21 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR tryb “Gra” 21 ms
[PC] 4K @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) HDMI jako PC 21 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR HDMI jako PC 21 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR tryb “Gra” 21 ms
[FILM] 4K + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek tryb “Kino” 85-90 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) po oflagowaniu wejścia jako PC.

Mało kto wie jednak, że w modelach 2017 wystarczy oflagować złącze HDMI jako PC, by uzyskać równie niski input lag co w trybie gra. Ma to dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze uzyskujemy reprodukcję chromy 4:4:4, bardzo ważnej przy podłączaniu komputera PC. Po drugie możemy nadal korzystać z trybu ISF-Ekspert! Nie musimy zatem robić osobnej kalibracji dla trybu gra, która nie wyszłaby tak dobrze jak na trybie eksperckim, ze względu na ograniczone możliwości konfiguracji.

4. Sygnał 120Hz w rozdzielczości 1920×1080 z PC

Po podłączeniu komputera do telewizora LG OLED 2017, została rozpoznana także obsługa sygnału 120Hz w rozdzielczości 1920×1080. Po wybraniu jej, obraz był tak ostry jak po włączeniu upłynniacza (TruMotion), a jednocześnie miał równie krótki input lag co bez niego. To chyba wymarzona konfiguracja dla graczy pecetowych!

5. Lepsza powłoka matrycy, niwelująca różową poświatę

Zapewne wielu z Was może być zdziwionych tym podpunktem, nie mając nawet świadomości, że taki subtelny problem istniał. Tak jednak było w modelach 2016 i wcześniejszych. Gdy na matrycę padało światło otoczenia, to odbity obraz miał różowo-czerwony odcień, widoczny głównie spod kąta:

Nowe modele z 2017 roku pozbawione są tego problemu. Oznacza to, że światło odbite jest bezbarwne i lepiej stłumione.

6. Nowy system – WebOS 3.5

Od kilku lat firma LG rozwija swoją koncepcję systemu operacyjnego, zwanego WebOS. Jest to jedna z naszych ulubionych platform, która dzięki zamkniętej budowie działa bardzo stabilnie (na pewno bardziej niż Android), a możliwości które oferuje są bardzo duże. Na 2017 rok zmiany są raczej niewielkie, niemniej ciekawe. Najbardziej wyraźną z nich jest dodanie możliwości parowania przyciska numerycznego (od 0 do 9) z aplikacją. Dzięki temu możemy uzyskać szybki dostęp do najczęściej używanych programów. Oglądasz dużo aplikacji Player? Teraz jest możliwość wywołania tej, lub dowolnej innej aplikacji np. za pomocą klawisza „1”. Dodana została także funkcja „Moja treść” (po lewej stronie ekranu):

Dzięki niej możemy przeglądać zawartość sparowanych z telewizorem smartfonów. Wystarczy, że zainstalujemy odpowiednią aplikację (iOS, Android), a telewizor będzie miał przez cały czas dostęp do naszych zdjęć i filmów. Będziemy mogli usiąść więc ze znajomymi i oglądać pliki multimedialne bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni. No może nie do końca bez wyciągania, bo każde żądanie dostępu musi być autoryzowane przez użytkownika. Więcej o zmianach w systemie w dedykowanym temacie:

https://hdtvpolska.com/co-nowego-w-webos-w-wersji-3-5-w-telewizorach-lg-na-2017-rok/

(9313)