Powrót

Bariera 900 nitów HDR w OLED złamana przez Panasonic GZ2000

HDR to jeden z najważniejszych jak nie najważniejszy element technologii Ultra HD w skład której wchodzi rozdzielczość 4K/8K, szeroka paleta barw (WCG) oraz wspomniany HDR. To ten ostatni decyduje najbardziej o tym jak bardzo realistyczny obraz zobaczymy na ekranie telewizora. Firma Panasonic od początku zapowiedzi nowych OLED na ten rok odgrażała się, że flagowy model GZ2000 będzie czymś lepszym od wszystkich OLED jakie do tej pory widzieliśmy. I to nie tylko od japońskiego producenta. Telewizor będzie tzw. tuningowany co brzmi może zabawnie ale okazuje się, że to słowo dość dobrze pasuje do tego co finalnie otrzymaliśmy w produkcie dostępnym w sklepach.


W naszej redakcji najnowszy GZ2000 jest już od kilku tygodni. Badamy go bardzo szczegółowo gdyż nie jest on taki sam jak niższe modele z linii GZ. Wiedzę na jego temat mamy już pełną a test przeczytacie na naszym portalu już na dniach. Jednak na ten moment chcemy podzielić się jedną istotną cechą zasługującą na osobny wpis. Firma obiecała m.in, że GZ2000 będzie posiadał bardzo wysoki poziom HDR jak na technologię OLED. Czy ten zabieg się udał? Okazuje się, że tak.

W celu pomiarów jasności HDR, używamy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 680 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 925 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 875 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 880 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 940 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sami czekamy na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Jak widać po naszym teście wyniki są naprawdę dobre a obraz na nowym GZ2000 robi ogromne wrażenie. Szczególnie, że średnie 840 nitów ze wszystkich scen możemy oglądać na tle perfekcyjnej czerni i kontrastu jaką dostarcza telewizor OLED.W tym roku żaden OLED nie dostarcza tak wysokich jasności chociaż firma LG jest bardzo blisko. Zobaczymy co zaprezentuje Philips z nowymi OLED, które zostaną pokazane na IFA 2019. W zeszłym roku to właśnie ekrany Philipsa posiadały najwyższy średni HDR uzyskany w technologii OLED. Jednak teraz prawdopodobnie to co osiągnął GZ2000 jest szczytem matryc OLED, które są na rynku od paru lat a na kolejny przełom będziemy musieli poczekać wraz z wymyśleniem czegoś nowego w temacie OLED. Jeżeli chodzi o telewizory LCD to w tym roku póki co wyższe lub porównywalne wartości HDR osiągnął flagowy 8K Sony ZG9 (średnio 2100 nitów!!!!!!), flagowy 4K QLED Samsung Q90R (średnio 850 nitów) oraz prawdopodobnie flagowy 8K QLED Samsung Q950R, którego jeszcze nie testowaliśmy. Panasonic GZ2000 zawitał więc do elitarnego grona najwyższych wartości HDR na rynku bez względu na technologię w jakiej wykonany jest telewizor.


(9349)