1 listopada zadebiutowała usługa Apple TV+. Miałem już ją okazję wstępnie przetestować, zarówno na komputerze, jak i telewizorze Samsung QLED. Tutaj znajdziecie bardzo obszerne informacje na temat wszystkiego, związanego z platformą. Omawiam cenę, dostępność na urządzeniach, interfejs, ofertę, a także 4K oraz HDR, odpowiadając na wiele ważnych pytań.
Słowem wstępu
Apple to najnowszy gracz na tłocznym już rynku VOD, który niebawem przywita zresztą nowych konkurentów w postaci Disney (Disney+), AT&T / WarnerMedia (HBO Max) oraz NBCUniversal (Peacock).
Według raportu z The Financial Times, gigant z Cupertino ma wydać na zawartość oryginalną 6 miliardów dolarów. Do seriali Apple zaangażowało wiele znanych nazwisk, jak Jennifer Aniston, Reese Witherspoon i Steve’a Carella (“The Morning Show“), Jasona Momoę (“See“) czy też Stevena Spielberga (nadchodząca antologia “Amazing Stories“).
Apple TV+ pomimo późnego startu wspierane jest przez firmę z ogromnym kapitałem i z dużym zasięgiem. Zdaniem Eddy’ego Cue, dyrektora ds. oprogramowania sieciowego i usług, platformę Apple ma charakteryzować nie ilość, lecz jakość. Ponadto Apple ma ambicje rywalizowania z Netflixem o Oscary. W tym celu mogą pomóc inwestycje takie, jak umowa z cenioną, niezależną wytwórnią A24 (“Hereditary”, “Ex Machina”, Lady Bird”, “Moonlight”).
Wielką zaletą serwisu jest jego dostępność w ponad 100 krajach jednocześnie. Wadą może być natomiast… również dostępność, ale w innym sensie. Liczba urządzeń, na którym możemy skorzystać z Apple TV+ jest nieco bardziej ograniczona niż np. Netflix.
Czym się różni Apple TV od Apple TV+?
Apple TV to po prostu aplikacja umożliwiająca dostęp do biblioteki filmów i seriali kupowanych w formie pay-per-view (a’la carte), czyli każdy tytuł musimy zakupić pojedynczo.
Apple TV+ natomiast jest usługą VOD z autorskimi produkcjami Apple (filmy, seriale, programy) zintegrowaną z interfejsem aplikacji Apple TV.
Mam nadzieję, że to wyjaśnienie rozwiewa wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Apple TV+ – informacje na temat usługi
Apple TV+ – cena / Apple ID
Usługa Apple TV+ kosztuje 24,99 złotych miesięcznie. Do korzystania z niej wymagane jest Apple ID. W zależności od posiadanego urządzenia, proces ten nieco różni się od siebie.
- ZOBACZ TAKŻE: Apple TV+ wkrótce zyska 100 milionów abonentów?
Jak założyć Apple ID?
iPhone / iPad / iPod touch
Apple ID jest niezbędne do korzystania z aplikacji ze sklepu App Store na urządzeniach: iPhone, iPad i iPod touch. Jeśli więc posiadacie któreś z nich, to przy pierwszym ekranie byliście o Apple ID zapytani, bądź je utworzyliście. Jeśli jednak wybraliście opcję pominięcia tego kroku, to Apple ID należy utworzyć przez wejście w App Store i wybranie opcji Utwórz nowy Apple ID.
Komputery Mac
Apple ID wymagane jest do sklepu iTunes i do usługi iCloud. Jeśli z nich korzystacie, to znaczy, że już takowy identyfikator posiadacie.
W przeciwnym wypadku wystarczy wejść do sklepu App Store, następnie wybrać opcję zalogowania się, a dalej kliknąć opcję Utwórz Apple ID.
Komputery z Windows
Tutaj metody są dwie: albo skorzystanie z aplikacji iTunes (dostępnej albo z serwisu Apple, bądź ze sklepu Microsoft na Windows 10) i utworzenie Apple ID stamtąd, bądź wykonanie tej czynności przez stronę internetową Apple.
Smart TV
Obecnie aplikacja Apple TV dostępna jest jedynie na wybranych telewizorach marki Samsung (zobacz link poniżej, aby sprawdzić, czy Twój model ją posiada). Jest ona domyślnie preinstalowana i nie da się jej odinstalować. Jeśli jednak jakimś trafem nie znajduje się ona na ekranie głównym Twojego telewizora, trzeba wejść do sklepu z aplikacjami i ją przypiąć.
- ZOBACZ TAKŻE: Które Samsung Smart TV mają Apple TV? Oto pełna lista
Jeśli planujecie utworzyć konto Apple ID z poziomu telewizora, będziecie skierowani na stronę internetową z aktywacją, na której należy wpisać wygenerowany na telewizorze kod, a później postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami. Ewentualnie proces ten można także dokończyć za pomocą urządzenia mobilnego skanując kod QR. Jeśli akurat posiadacie smartfona bądź tablet z Androidem, skaner (aplikacja Lens) jest zintegrowany z Asystentem Google.
Apple TV+ – czy jest darmowy okres próbny?
Tak, w usłudze jest dostępny okres próbny i trwa on tydzień. Skorzystanie z niego wymaga ustawienia opcji płatności. Jeśli stwierdzicie, że jednak Apple TV+ nie jest dla was, bądź wolicie poczekać na dalszy rozwój platformy, możecie zrezygnować, nie ponosząc opłat. Należy się jednak upewnić, że anulujecie subskrypcję przed upływem siedmiu dni od jej aktywowania.
Apple TV+ – na czym oglądać
iPhone / iPad / iPod touch:
Na aplikacji Apple TV, która jest preinstalowana na iOS 12.3 / iPadOS 13 i póżniejszych.
Komputery Mac:
Tu wyjścia są dwa, albo za pomocą aplikacji Apple TV, preinstalowanej od macOS Catalina (10.14.5) i późniejszych wersji, bądź używając przeglądarki Safari, Chrome lub Firefox.
Komputery Windows:
Na komputerach z systemem Windows wystarczy przeglądarka Chrome, albo aplikacja iTunes ze strony Apple bądź sklepu Microsoft Store.
Przystawka Apple TV
Aplikacja Apple TV HD / Apple TV 4K, preinstalowana na tvOS 12.3 i późniejszych, a także Apple TV trzeciej generacji z najnowszym oprogramowaniem.
Smartfony i tablety Android:
Na tych urządzeniach możemy na przeglądarce Google Chrome wejść na stronę usługi, ale przy próbie odtworzenia jakiegokolwiek z seriali wita nas czarny ekran, pomimo pojawienia się odtwarzacza.
Smart TV
W momencie publikacji jedyne telewizory na rynku europejskim, które obsługą aplikację Apple TV to Smart TV firmy Samsung. Konkretniej rzecz biorąc – wybrane modele marki Samsung z roku 2018 i 2019. Przy najnowszej aktualizacji systemu Tizen, aplikacja Apple TV powinna być preinstalowana. Wyżej opisywałem, co należy zrobić, jeśli nie znajdziecie jej na ekranie głównym.
W niedalekiej przyszłości aplikację mają również otrzymać telewizory LG OLED (webOS) oraz Sony (Android TV) z 2019 roku, które obsługują zarazem protokół Apple AirPlay 2. Firma z Cupertino nie ma na razie planów udostępnienia Apple TV na większej liczbie urządzeń z Android TV.
Pozostałe urządzenia
Z Apple TV skorzystać także na telewizorach Vizio i urządzeniach Roku oraz Amazon Fire TV. Żadnego z tych urządzeń nie można zakupić w oficjalnej polskiej dystrybucji, ale tę ostatnią przystawkę można z łatwością sprowadzić ze sklepu Amazon.
Apple TV+ – czy jest tryb offline?
Tak – z opcji pobierania można jednak skorzystać tylko na urządzeniach z iOS i iPadOS.
Apple TV+ – funkcjonalność i oferta
Apple TV+ – nawigacja w menu
Miałem okazję sprawdzić, jak działa Apple TV+ na telewizorze Samsung QLED oraz komputerze z Windows 10 i przeglądarką Chrome. Próbowałem również oglądać treści z Apple TV+ na smartfonie z Androidem (podpowiadam: to nie działa).
Samsung Smart TV
Apple TV+ jest dostępne z poziomu aplikacji Apple TV, która jest preinstalowana na kompatybilnych modelach.
Serwis VOD jest zintegrowany z interfejsem Apple TV, a więc nie jest dodany jako jedna z głównych zakładek nawigacyjnych na górze ekranu, czyli: Obejrzyj teraz, Filmy, Szukaj, Ustawienia. Może to troszeczkę wprowadzać w zakłopotanie.
Treści z Apple TV+ są promowane u góry w zakładce Obejrzyj teraz, ale przemieszane z zawartością licencjonowaną (także widoczne w “Co warto obejrzeć“). Jeśli zejdziemy niżej, nowe seriale Apple TV+ są promowane na ogromnych kartach poniżej sekcji “Co warto obejrzeć” i można do nich w ten sposób przejść. Natomiast jeszcze niżej znajduje się dział promujący, reklamujący i informujący o nowej platformie Apple, a dopiero pod nim można przejść do podserwisu dedykowanego Apple TV+. Dopiero wtedy można poruszać się w obrębie oryginalnych produkcji Apple. Nie jest to rozwiązanie idealne (delikatnie mówiąc).
Moim zdaniem Apple TV+ powinno być dostępne jako jedna z głównych zakładek u góry ekranu. Podejrzewam, że firma mogła zrobić to celowo ze względu na to, że nie ma jeszcze dużej liczby produkcji. Sama nawigacja nie odbiega w żaden sposób od aplikacji Apple TV na telewizorach Samsung i działa bez zarzutu. Występują jednak czasami błędy przy wznawianiu odtwarzania, gdy nie zostajemy za każdym razem przekierowani do momentu, w którym skończyliśmy oglądać. Funkcjonalność typu pomijanie intra lub przeskakiwanie do następnego odcinka także nie jest dostępna.
Przeglądarka Chrome
Na przeglądarce Chrome mamy do czynienia z innym interfejsem. Jesteśmy bowiem odgrodzeni od reszty aplikacji Apple TV i widzimy jedynie zawartość Apple TV+. Ma to tak naprawdę wiele plusów, bowiem nawigacja jest prostsza i ukierunkowana wyłącznie na serialowe produkcje Apple.
W chwili obecnej zawartość biblioteki Apple TV+ przewijamy pionowo, a każdy z seriali wyróżniony jest dużą kartą z tytułem, zdjęciem, sloganem reklamowym oraz opcją rozpoczęcia serialu / kontynuacji lub przejścia do dedykowanej mu strony.
Interfejs jest minimalistyczny, ale funkcjonalny i stylowy. Możemy zmieniać głośność, język ścieżki dźwiękowej, jak również napisy. Przy odtwarzaniu jest także opcja przeskoku o 10 sekund do przodu i do tyłu, jak również włączenie trybu pełnoekranowego. Jakość obrazu i bitrate jest bez zarzutu.
Apple TV+ – biblioteka
Usługa zadebiutowała z ośmioma tytułami. Najbardziej eksponowaną pozycją jest “The Morning Show“, serial z Jennifer Aniston, Reese Witherspoon i Steve’em Carellem. Opowiada on o kulisach, wyzwaniach i dramatach towarzyszących pracy związanej z programem telewizji śniadaniowej. Oprócz tego w Apple TV+ mamy także cztery inne seriale aktorskie, “See” z Jasonem Momoą, “Dickinson“, “For All Mankind” oraz dokument “Królowa słoni“. Ten ostatni miał już wcześniej premierę kinową na festiwalu Sundance – dopiero teraz jest jednak dostępny na VOD.
Apple przygotowało także dwa tytuły przeznaczone są dla widzów młodszych: animowane “Snoopy w kosmosie” i “Helpsters“, a także jeden dla młodzieży, aktorski “Autor-widmo“.
Jeśli chodzi o przyjęcie seriali Apple wśród krytyków, to w zasadzie dwa wysokobudżetowe widowiska, jak “The Morning Show” i “See” zyskały oceny poniżej lub nieco powyżej przeciętnej. Za wyróżniające się uznano natomiast seriale “For All Mankind” (74% przychylnych opinii) “Dickinson” (72%). Już wcześniej natomiast doceniono film dokumentalny “Królowa słoni” (93% – Rotten Tomatoes).
Jeśli chodzi o udostępnianie odcinków seriali – większość z nich zadebiutowała z 3-4 odcinkami, a następne mają być wprowadzane co tydzień.
Poniżej znajduje się pełna premierowa oferta seriali wraz ze współczynnikiem pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes (stan na 02.11.19):
Apple TV+ – produkcje oryginalne | |
tytuł | Rotten Tomatoes (pozytywne recenzje) |
Autor-widmo | Brak danych |
Dickinson | 72% |
For All Mankind | 74% |
Helpsters | Brak danych |
Królowa słoni | 93% |
See | 39% |
The Morning Show | 60% |
Następne w kolejce są seriale “Servant” (28 listopada) oraz “Truth be Told” (6 grudnia) i film “Hala” (wkrótce).
Apple TV+ – czy znajdziemy język polski?
Z polskich napisów skorzystamy w każdej produkcji na Apple TV+. Jeśli zaś chodzi o polski dubbing czy lektora, to na ten pierwszy możemy jedynie liczyć w “Helpsters”. Zobaczymy, jak tutaj sytuacja będzie się z czasem rozwijać…
Apple TV+ – 4K, HDR / Dolby Vision, Dolby Atmos
- ZOBACZ TAKŻE: Apple: komputery Mac z obsługą 4K HDR i Dolby Atmos
Apple TV+ oferuje treści w 4K z Dolby Vision i Dolby Atmos. W tym momencie wszystkie produkcje oryginalne Apple oferują (i mają oferować) 4K i Dolby Vision. Większość z nich także posiada miks audio Dolby Atmos – jedyne pozycje, które go nie mają to tytuły dla dzieci i młodzieży. Warto też tutaj podkreślić, że to rzadkość, aby tytuły dla młodszych widzów były dostępne w 4K i Dolby Vision, porównując z innymi serwisami VOD.
Apple TV+ – jakie urządzenia obsłużą Dolby Vision?
Dolby Vision jest dostępny na smartfonach od iPhone 8 wzwyż, a także 10,5- i 11-calowych iPad Pro oraz 12,9-calowym iPad Pro trzeciej generacji. Te dwa ostatnie urządzenia również są w stanie przekazać obraz z DV po podłączeniu do telewizora (pod warunkiem, że ten go obsługuje). Oprócz tego z tego formatu HDR skorzystamy także na Apple TV 4K (i kompatybilnym modelu telewizora), jak również komputerach Mac z ekranami 4K z 2018 roku lub nowszymi. Laptopy MacBook z 2018 i nowsze obsługują także Dolby Atmos.
Zawartość z Dolby Vision można także strumieniować za pomocą protokołu Apple AirPlay 2 na obsługiwane modele telewizorów, w tym między innymi tegoroczne LG OLED.
- ZOBACZ TAKŻE: AirPlay 2 w LG TV 2019 | TEST | Co nowego w webOS?
Apple TV+ – ile osób w rodzinie może korzystać?
Z usługi może korzystać do sześciu osób w jednym gospodarstwie domowym (wymagana jest chmura rodzinna). Co więcej, każdy z domowników może korzystać z osobnego urządzenia, a więc sześć osób może jednocześnie oglądać filmy i seriale.
Apple TV+ – czy warto subskrybować?
- ZOBACZ TAKŻE: Apple TV+: wszystkie produkcje Apple z 4K Dolby Vision!
Cena 24,99 złotych nie jest szczególnie wygórowana, ale w tym momencie na platformie Apple znajdziemy jedynie 8 produkcji. Bardzo trudno przewidzieć, w jakim kierunku usługa się rozwinie. Apple co prawda daje konsumentom bardzo dobry powód, by przy Apple TV+ pozostać. Kupując nowe urządzenia tej marki (po 10 września 2019), jak: iPhone, iPada, iPoda touch, przystawki Apple TV 4K lub Apple TV HD albo komputery Mac – możemy liczyć na darmową roczną subskrypcję. Osobiście uważam, że warto sprawdzić okres próbny, ale w przypadku posiadania innych abonamentów nie polecałbym zostawać z Apple TV+, chyba że macie wspomniany wyżej darmowy rok. Warto jednak się platformie Apple przyglądać i zobaczyć, jak szybko i prężnie się rozwinie.
Możecie również u nas przeczytać:
- Apple TV+: znamy cenę i start nowego VOD!
- Apple: adapter USB-C HDMI 2.0 z 4K Dolby Vision
- Netflix usunął wsparcie AirPlay dla Apple TV
- Jakiego łącza potrzeba do oglądania VOD w 4K (player, Netflix)?
(11254)