Powrót

Testujemy kinowy Panasonic OLED GZ950 / GZ960. Pierwsze wrażenia!

Kilka dni temu, do naszej redakcji trafił najnowszy model telewizora Panasonic OLED GZ950. W hierarchii modelowej jest usytuowany najniżej gdyż przed nim znajduje się OLED o symbolu GZ1500 oraz flagowy GZ2000. Najniżej nie oznacza jednak, że będzie to coś przypominającego klasę średnią. Wszystkie telewizory OLED od Panasonica na ten rok można bowiem zaliczyć do segmentu premium. Jakie są nasze pierwsze wrażenia?

Zobaczmy najpierw co przygotował Panasonic dla fanów kinowych doznań na ekranie swojego nowego telewizora?

Cechy charakterystyczne telewizorów Panasonic OLED TV na 2019 rok to:

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0


Otwieramy!

Z racji tego, że Panasonic OLED GZ950 jest podstawowym modelem w ofercie, jego design nie powala na kolana. Jest to raczej schludny minimalizm. Ekran jest oczywiście bardzo smukły, jak każdy OLED. Podstawa ma klasyczny kształt, a jej dużą zaletą jest to, że zmieści się nawet na bardzo wąskim meblu.

W zestawie z Panasonic OLED GZ950 dostaniemy pilot, identyczny z tym, dołączanym do FZ800 w roku ubiegłym. Nie jest on niestety wykonany aluminium lecz z tworzywa. Swoją drogą całkiem nieźle imitującego ten materiał. Oczywiście w dotyku już czuć różnicę. Funkcjonalność kontrolera jest na dobrym poziomie, choć wygląda on całkowicie klasycznie i trochę nudno.

Pierwsze wrażenia

Po pierwszym odpaleniu Panasonic OLED GZ950 wita nas dobrze znane menu chociaż jest ono nieco odświeżone względem modeli zeszłorocznych. Są to jednak subtelne zmiany, widoczne głównie w menu ustawień. Telewizor oparty jest o dość prosty ale za to szybki system multimedialny umożliwiający nam dostęp do najważniejszych funkcji i aplikacji telewizora wprost z ikon widocznych w dolnej części ekranu.

Z lewej strony mamy rozwinięcie pomysłu menu głównego i możemy je przesuwać naciskając na pilocie góra – dół. Zobaczymy tutaj np. polecane filmy z YouTube.

Na pokładzie systemu znajdziemy dostęp do najpopularniejszych aplikacji, takich jak player, Netflix czy YouTube.

Menu ustawień jest bardzo rozbudowane, szczególnie jeżeli chodzi o opcje odpowiedzialne za obraz. Ale do tego japońska firma zdążyła nas już przyzwyczaić. Jest to raj dla fanów wszelkich zmian obrazu i fachowej kalibracji.

Widać więc, że nie zmieniło się za wiele względem zeszłego roku ale nadal jest to poziom akceptowalny chociaż do koreańskiej konkurencji czy chociażby do Android TV brakuje naprawdę wiele pod względem dostępnych opcji. Jednak jeżeli ktoś korzysta głównie z najpopularniejszych serwisów wideo oraz chce obejrzeć na ekranie telewizora zdjęcia to nic więcej do szczęścia nie będzie mu potrzebne.

Jakość obrazu

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Jednak nie systemem multimedialnym błyszczą telewizory OLED Panasonica co roku. Firma od kilku lat skupia się na jak najwyższej jakości obrazu. Nie inaczej jest i będzie w przypadku tegorocznych modeli, które jak wszystko wskazuje po naszych pierwszych testach znowu przejmą pałeczkę lidera pod względem reprodukcji kinowego obrazu i to nawet po wyjęciu z pudła na trybach fabrycznych. Chociaż aż trudno uwierzyć by ktoś kto zakupi tej klasy telewizor nie poddał go ostatniemu szlifowi z ręki profesjonalnych kalibratorów.

Jak przystało na OLED mamy tutaj oczywiście idealną czerń i kontrast. Także kolory po fachowej kalibracji są na poziomie perfekcji. Lepiej się już nie da. Zobaczcie sami:

Profesjonalna kalibracja Panasonic OLED GZ950

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,5 maksymalna 0,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,5 maksymalna 1,4
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,8

Najlepszym trybem fabrycznym w tym roku w Panasonic OLED GZ950 okazuje się tryb “Prawdziwe Kino” i to on jest najbliższy wizji reżysera.

Telewizor jako jeden z nielicznych na rynku wspiera zarówno HDR10 jak również oba formaty premium: Dolby Vision oraz HDR10+. Średnia wartość HDR dla modelu GZ950 wyniosła po naszych pomiarach około 665 nitów. Jest to na tyle dużo by efekt był doskonale widoczny w filmach czy grach.


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Dużym ukłonem w stronę graczy, jest tegoroczna implementacja funkcji ALLM, dzięki czemu telewizor automatycznie uruchamia tryb z niskim opóźnieniem, gdy tylko włączamy grę i automatycznie go wyłącza, gdy z niej wychodzimy. Wystarczy, że uruchomimy funkcję w odpowiednim do tego menu:

Oczywiście możemy też ręcznie aktywować ustawienie “gra”, ale wymaga to przedzierania się przez gąszcz ustawień, tak jak w ubiegłych latach.

Można również skorzystać z dedykowanego trybu obrazu: Gra, który spełnia dokładnie taką samą funkcję. Plusem powyższego ustawienia jest jednak to, że nie zmieniamy parametrów związanych z reprodukcją obrazu, a więc nadal możemy korzystać z np. kalibracji kolorów w danym trybie obrazu.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “ALLM” 21 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “ALLM” 21 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Pure Direct 4K” 22 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “ALLM” 22 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “ALLM” 22 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Prawdziwe Kino” 123 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie Pure Direct 4K

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było bardzo niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć.

Gdzie zakupić telewizor?


ZOBACZ TAKŻE: więcej o telewizorach OLED Panasonic na 2019


 

 

 

 

TX-55GZ960E

Dostępność
Sklep Cena (w PLN)
Media Expert 7999

TX-65GZ960E

Dostępność
Sklep Cena (w PLN)
Media Expert 12 999


ZOBACZ TAKŻE: Panasonic Polska prezentuje nowy poziom serwisowania


(35130)