Wszystko wskazuje na to, że już w tym roku podczas wrześniowych targów IFA w Berlinie zobaczymy powrót japońskich producentów do technologii SED TV, która kilka lat temu próbowała przebić się jako następca / konkurencja dla LCD. Jak wiemy stało się póki co inaczej i to OLED konkuruje z LCD a nie SED. Kto stoi za ponownym wprowadzeniem SED TV na rynek?
- PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy nowy panel OLED evo to rewolucja? Recenzja telewizora LG OLED G1 od HDTVTest oraz nasze pomiary dają odpowiedź na to pytanie!
O co chodzi w SED? Dlaczego jest lepsza od QLED i OLED?
Technologia Surface Emission Display (SED), to konkurencyjne rozwiązanie względem ekranów OLED, opracowywane wspólnie przez Sony oraz SE Technologies (prawie 40% udziały w firmie ma Sony). W 2021 roku ma zadebiutować na rynku pierwszy odbiornik – 65″ telewizor SED póki co ograniczony do 4K, co oznaczałoby w praktyce, że alternatywa wyprzedzi w tym względzie mocno wspieraną technologię OLED przez japońskiego producenta. Trudno wszakże zaliczyć do debiutu technologii, jej demonstrator (to chyba właściwe określenie) czyli model 11 calowy SED marki… Sony, który miał premierę wiele lat temu. Technologia SED ma znacząco poprawić parametry płaskich ekranów (głównie względem LCD ale i OLED) w dwóch zakresach – trwałości oraz płynności ruchu. Całość opiera się na fluoroscencyjnym materiale, na którego oddziałują elektrony – przypomina to działanie tradycyjnego kineskopu. Lepsza ma być także czerń (od LCD), taki ekran nie musi być niczym podświetlany. Sony demonstrowało w 2017 roku 19 calowy prototyp, który wyświetlał 240fps w GT Sport. Oby zapowiedzi się zrealizowały, na rynku zrobi się ciekawiej (na razie wygląda na to, że dominować będzie niepodzielnie LCD i OLED.
Niestety bliższych informacji na temat dokładnej daty premiery rynkowej, nie mówiąc już o nawet hipotetycznej cenie brak. Czekamy na ruch Sony a może i innych japońskich producentów? Zapraszamy do dyskusji na forum w dziale SED TV!
Źródło: Prima aprilis 2021
Przeczytaj więcej na temat produktów firmy LG:
- Jakość telewizora premium a nawet high-end w cenie średniaka. Testujemy ULED Hisense 65U8QF – 1400 nitów HDR w 120Hz
- Sony OLED A90J – przedsprzedaż flagowca z Google TV w kolejnym sklepie! Gratisy w postaci drogich słuchawek i Spotify Premium! Gdzie?
- Telewizory Samsung jako pierwsze z obsługą Wi-Fi 6E! Co to oznacza dla posiadaczy nowych modeli Neo QLED?
- LG zapowiada sprzedaż telewizorów OLED, QNED MiniLED i NanoCell na 2021. Kiedy w sklepach?
- Nadchodzi nowy tani Xiaomi Mi Box S 4K! Przystawka pojawiła się na pierwszych zdjęciach – jest nowy pilot
(30326)