YouTube ogłosił, że od teraz możliwe jest odtwarzanie materiałów dostępnych w serwisie w rozdzielczości 8K na telewizorach z Android TV. Niezbędny jest do tego jednak kodek AV1 i aktualna wersja systemu. Czy jakikolwiek telewizor 8K wspiera zatem obecnie odtwarzanie w takiej jakości?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Szukasz taniego telewizora do PS5 i Xbox Series X z HDMI 2.1? Ogromne promocje na serię QLED Q70T Samsunga poniżej 3000 zł
Youtube w 8K dotarł na telewizory z Android TV – na jakich modelach jest to możliwe?
W maju informowaliśmy o tym, że Google umożliwiło odtwarzanie treści w 8K w serwisie YouTube na telewizorach Samsung i LG z matrycami o tej rozdzielczości. Wtedy chodziło o producentów z własnymi systemami operacyjnymi, które otrzymały wsparcie dla kodeka AV1, poprawiającego znacznie jakość streamingu w wysokich rozdzielczościach.
Teraz natomiast wsparcie otrzymują inne telewizory 8K, które mają na pokładzie system Android TV. Wymogów jest jednak sporo, przez co póki co próżno szukać kompatybilnych modeli. Oto cechy, które musi posiadać telewizor, by użytkownik mógł oglądać treści w YouTube w 8K:
- matryca o rozdzielczości 8K;
- system Android TV w wersji 10 lub nowszej;
- wsparcie w obrębie Android TV dla kodeka AV1 (z dekodowaniem 8K);
- aplikacja YouTube w wersji 2.12.08 lub nowszej
Kłopot zatem rzecz jasna w tym, że aktualnie żaden dostępny w Polsce czy Europie telewizor 8K nie spełnia jednego kluczowego kryterium: nie posiada najbardziej aktualnej wersji Android TV, czyli 10. Ta wersja miała się szybko pojawić chociażby na pokładzie modelu X915 od TCL, jednak jak dotąd telewizor wciąż “chodzi” na wersji oznaczonej cyferką 9.
Całkiem możliwe, że odtwarzania treści w YouTube w 8K na telewizorach z Android TV doczekamy się dopiero wraz z nadejściem przyszłorocznych modeli od Sony, TCL czy Philipsa – propozycji 8K holenderskiego producenta szczególnie mocno nie możemy się doczekać.
Czym jest kodek AV1, bez którego nie byłoby tych zmian?
AV1 to darmowy kodek wideo dla streamingu w jakościach SD, HD, 4K, HDR i – w szczególności – 8K. Powstał z inicjatywy grupy Alliance for Open Media, w skład której oprócz wchodzą Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla i Netflix. Obecnie wspiera go w telewizorach np. firma Samsung. Na nich można bez problemu już teraz oglądać materiały na You Tube w rozdzielczości 8K.
Wykorzystać najnowszą technologię kompresji wideo – AV1 – w celu ulepszenia usług transmisji strumieniowej swoich mediów, bardzo mocno chce też Netflix. Wraz z Intelem kontynuuje wspólne wysiłki nad rozwojem wysokowydajnego enkodera typu open-source (SVT-AV1), zoptymalizowanego na procesorach drugiej generacji Intel Xeon Scalable, który zapewnia znaczącą poprawę jakości i wydajności.
Przeczytaj więcej:
- Firma TCL wprowadza najnowszy soundbar TS8111 z systemem Dolby Atmos bez dodatkowych głośników w cenie poniżej 900 zł!
- Samsung zamiast telewizora QD-OLED pokaże w 2021 roku monitor? Telewizor nowej generacji jako pierwsze może zaprezentować Sony!
- Najtańszy tak gigantyczny 85 calowy TV QLED z HDMI 2.1 (4K120Hz)! Już dziś w mega promocji z konsolą Xbox Series. Gdzie kupimy?
- Odpowiedz na jedno pytanie i wygraj Panasonic OLED HZ2000 – jedyny TV w tym roku z referencją w naszym teście i kinową jakością obrazu!
- Czy potrzebujemy przezroczystych telewizorów? Xiaomi i Panasonic uważają, że tak. Czy mają szansę przebić się na rynku?
(1788)