Powrót

Technologia MiniLED rzeczywiście zmienia wiele. Testowaliśmy Samsung Neo QLED QN95A. Doskonała czerń i wysoki HDR! Pierwsze wrażenia

W tym roku firma Samsung robi kolejny krok naprzód w stronę rozwoju telewizorów QLED. Na szeroką skalę wprowadza do swoich ekranów z kropką kwantową podświetlenie nowej generacji jakim niewątpliwie jest technologia MiniLED. Do naszej redakcji przyjechał nie dawno flagowy przedstawiciel tego rozwiązania w wersji 4K Ultra HD. Ponad nim znajdują się jeszcze lepsze pod tym względem modele 8K jednak na początek chcieliśmy zająć się czymś co nadal nie jest tanie jednak z pewnością będzie w zasięgu finansowym dużo większej ilości naszych czytelników. Poniżej przeczytacie pierwsze wrażenia po spędzeniu z nowym modelem kilku długich redakcyjnych dni. Jakie są nasze odczucia? Jak wypadł telewizor w pomiarach jakości obrazu? Czy w końcu dokonał się skok w jakości czerni i kontrastu, który miał być zapewniony przez MiniLED? Na te pytania już teraz postaram się odpowiedzieć razem z Maćkiem Koprem, który przygotował telewizor pod względem ustawień obrazu i pomiarów a następnie razem oglądaliśmy QN95A i to w konfrontacji nie tylko z telewizorami LCD ale również OLED “oko w oko”.

Czytelniku, jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211 oraz Jeti Spectraval 1511
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Pomiary w redakcji HDTVPolska za pomocą spektrometru Jeti Specbos 1211 i kolorymetru Klein K10A

Testowaliśmy Samsung Neo QLED QN95A MiniLED. Czy zrobił na nas wrażenie?

Do redakcji przyjechała 65 calowa wersja flagowego modelu 4K Ultra HD o nazwie QN95A. Od razu mogę zaznaczyć, że kolejnym telewizorem w testach będzie już ten najbardziej popularny ze względu na stosunek ceny do jakości czyli QN91A. Jednak bardzo chcieliśmy zobaczyć najpierw na co stać tak naprawdę technologię MiniLED w wykonaniu Samsunga w wersji maksymalnej na telewizorze 4K.

Samsung Neo QLED QN95A 4K UltraHD 65 cali

Według koreańskiego producenta Samsung Neo QLED to telewizor kompletny, który zaprasza widzów do odkrywania nowych doświadczeń na różnych płaszczyznach – od filmów i rozrywki, przez gry aż po pracę w domu. Trudno się tutaj nie zgodzić z producentem. W cenie 10 999 zł za 65 cali oczekujemy dokładnie takiego zakupu. Telewizora do wszystkiego: codziennej telewizji, filmów, sportu oraz gier. Samsung we flagowym modelu 4K Ultra HD połączył to co najlepsze, czyli technologie Quantum Dot i Quantum MiniLED, uzyskując tym samym nowy poziom jasności i czerni w porównaniu do swoich modeli z poprzednich lat. Można to jednak ocenić dokładnie tylko wtedy gdy po pierwsze zmierzy się parametry obrazu a po drugie zestawi ten telewizor z topowym telewizorem OLED. Mieliśmy tą przyjemność, ponieważ pozostał nam jeden z poprzedniego testu.

To idealny zestaw do oceny czerni i kontrastu – tak ważnego elementu w filmach oglądanych po zmroku. Wracając do cech telewizorów Neo QLED o których wspomina producent to oddam tutaj głos ponownie jemu:

Telewizor posiada cztery porty HDMI 2.1 (sprawdziliśmy!)

Bardzo lubimy czytać te marketingowe opisy jednak dzięki powyższemu już wiecie, jakich modeli i funkcji możecie spodziewać w trakcie decyzji dotyczących zakupu tych telewizorów. Przejdźmy zatem od razu do tzw. “mięsa” natomiast w pełnym teście skupimy się na najróżniejszych funkcjach o których przeczytaliście powyżej w tym na graniu!

Kontrast i czerń w Samsung Neo QLED QN95A powala

Samsung Neo QLED QN95A wykorzystuje matrycę VA z powłoką poszerzającą kąty. Ta konstrukcja jest nam znana m.in. z tego, że nie zapewnia najwyższego kontrastu natywnego. To jednak nie powinno nikogo przejmować ponieważ telewizor dysponuje bardzo zaawansowanym podświetleniem – MiniLED z 731 strefami wygaszania, co skutecznie przełamuje ograniczenia samej matrycy telewizora. To właśnie tego elementu brakowało do tej pory u większości producentów telewizorów LCD. Głównie ze względu na koszty produkcji, które jak widać musiały nie co zmaleć w ostatnich latach i to właśnie 2021 rok jest tym, który otwiera erę dużej ilości modeli LCD z tego typu podświetleniem.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 87 500:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 84 500:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Wyniki pomiarów w naszej redakcji są wręcz rewelacyjne! Samsung QN95A to zdecydowanie jeden z najlepszych telewizorów LCD w całej historii w kategorii kontrastu i czerni jaki mieliśmy okazję testować i widzieć na własne oczy. W zdecydowanej większości scen różnica pomiędzy QN95A, a telewizorem OLED (jak wiadomo idealnym pod tym względem) jest bardzo mała. Czerń jest smolista, ale co też ważne, nie ma tendencji do pochłaniania ciemnych detali (w końcu!). W wymagających scenach, np. z filmu “Grawitacja” występował efekt mocniejszego przygaszenia narożników, ale nie w takiej skali by coś umykało widzowi. To dobrze świadczy o telewizorze. Jak mam być szczery to ja (Gmeru) siedząc na wprost obu telewizorów nie widziałem właściwie żadnej różnicy w czerni. Oczywiście rozpoznałbym, który to telewizor OLED jednak różnica między produktami z poprzednich lat a nowym QLED Samsunga jest powalająca.

W temacie czerni, a konkretniej, algorytmu lokalnego wygaszania można by zarzucić tylko kilka pomniejszych negatywnych efektów. Najważniejszy z nich to pompowanie światła ponad miarę – niektóre elementy telewizor wyświetlał z jaskrawością ponad 700 nitów, podczas gdy jego poziom jaskrawości ustawiony był (teoretycznie) na poziomie 600 nitów. To oznacza, że TV odbiega od intencji reżysera i trochę upiększa obraz po swojemu. Zdecydowanie nie chcielibyśmy widzieć takiego efektu w trybie Film, Filmmaker, czy też po kalibracji. W innych trybach obrazu nie byłoby to dziwne, bo one i tak nie są nastawione na poprawną reprodukcję materiału wideo.

OLED po lewej, QN95A po prawej – czerń podobna, jedynie elementy jaskrawe bardziej przygaszone na QN95A.

Drugim problemem było znaczne zmniejszanie jasności przedmiotów otoczonych czernią. W zasadzie nie można tutaj jednoznacznie skrytykować za to telewizora, bo zawsze algorytm lokalnego wygaszania powoduje takie efekty. Warto jednak zwrócić uwagę, że smolistość i perfekcja czerni obarczona jest kosztem niedoskonałej bieli.

Oba problemy można wyeliminować praktycznie do zera ustawiając ustawienie lokalne wygaszanie na pozycję “Niska”. To jednak powoduje znaczne pogorszenie kontrastu i zabiera to co najlepsze w telewizorze. Skoro już wiemy, że firma bardzo mocno popracowała nad czernią i kontrastem to jak przy tym wypada HDR czyli największa zaleta telewizorów LCD? Otóż ponownie mogę to napisać: rewelacyjnie.

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 1 340 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 550 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 880 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 1 280 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1 515 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekty HDR na Samsungu QN95A są świetne – tak samo jak wyniki kontrastu z poprzedniego rozdziału. Widać, że w telewizorze drzemie duża moc podświetlenia, która nie ujawnia się tylko w scenie nocnej. Zapewne po to by nie pogarszać czerni i faktycznie wygląda to dobrze. Średni efekt powyżej 1000 nitów, który zmierzyliśmy i możecie wyliczyć sobie sami z powyższej tabeli robi piorunujące wrażenie i naprawdę pokazuje różnice w stosunku do innych wysokiej klasy wyświetlaczy, np. OLED’ów.

Ile zapłacimy za takie przyjemności?

Jak już wspomniałem na początku model Qn95A to flagowiec z linii telewizorów obsługujących rozdzielczość 4K Ultra HD. Nie będzie on też bardzo szeroko dystrybuowany w sklepach w przeciwieństwie do modelu QN91A, który powinien prezentować zbliżony poziom jednak będzie skromniej wyposażony. Pełen test Samsunga QN95A przeczytacie na naszym portalu w maju a tym czasem zostawiamy Was samych z przemyśleniami na temat odwiecznej rywalizacji dwóch technologii: OLED i QLED ;-), którą MiniLED jak widać powyżej, znowu mocno podgrzał.

Telewizor dostępny jest obecnie tylko w sklepach RTV Euro AGD:

Dostępność modelu w przedsprzedaży
Telewizor 4K SAMSUNG Neo QLED QN95A 65″ 10 999 zł

Więcej na temat telewizorów i promocji:

(13487)