Powrót

Sony XF85 (KD-85XF8596) 85″ | MINI TEST | Gigantyczny i przystępny cenowo

Nie tak dawno testowaliśmy dla Was bardzo ciekawy i dość przystępny cenowo model od firmy Sony na 2018 roku. Była to linia XF85. Można ją nabyć w niezwykle szerokim wachlarzu rozmiarów. Od 43″ do aż 85 cali! W teście redakcyjnym gościł rozmiar 55″ jednak pojawiło się sporo pytań o model 85″. Dlaczego? Wszystko ze względu na dość znaczny spadek cen w tym roku na ekrany o gigantycznych rozmiarach. Udało nam się na krótko spotkać z tym modelem w Centrum Sony w Warszawie i ocenić najważniejsze elementy wpływające na jakość obrazu. Jak zatem sprawuje się ten gigant w akcji?

Osoby zainteresowane tego typu rozmiarami często obawiają się o wygląd, grubość czy ciężar samego ekranu. Tutaj mogą być oni zaskoczeni gdyż XF85 w 85″ jest niezwykle smukły i… lekki. Jego waga to zaledwie 44kg bez podstawy. Jest bardzo starannie wykonany a z powieszeniem na ścianie nie powinno być żadnych problemów. Jednak 2 osoby mogą być niezbędne do złapania ekranu ze względu na 214,8 cm przekątnej ;-).

Telewizor można zobaczyć na własne oczy w prawie każdym Centrum Sony m.in w Warszawie

Pierwszy tego typu telewizor w ofercie Sony z 2012 roku czyli model FWD-84X9005 ważył bagatela 80 kg!!! Coś niesamowitego jak tego typu rzeczy zmieniają się wraz z biegiem czasu. Pamiętam jak pierwsi na świecie, 3.10.2012 testowaliśmy ten model w warszawskiej Arkadii w Centrum Sony. Ależ to było wydarzenie zobaczyć TAK WIELKI ekran na własne oczy. Dzisiejszy bohater ma jeszcze o jeden cal więcej a jakością obrazu bije go na głowę pod KAŻDYM względem.

Pierwszy w ofercie tak wielki ekran od Sony czyli pamiętne 84″ Sony 84X9005 za bagatela 140 000 zł!

Jakość obrazu

W odróżnieniu od niższych modeli, 85″ ekran to matryca VA o maksymalnej częstotliwości odświeżania wynoszącej 120Hz. Daje to od razu potencjał do bardzo przyzwoitego poziomu kontrastu i dobrej czerni. Jeżeli przy niej jesteśmy to telewizor nie posiada w tej cenie strefowego podświetlenia ale ogólnie kontrast kształtuje się na poziomie 4200:1. Daje to niezłe poczucie głębi w przypadku oglądania filmów podczas wieczornych seansów. Minusem matrycy VA to oczywiście słabsze kąty a przy tak wielkim ekranie ma to akurat znaczenie bo siedząc blisko od razu je łapiemy.

Pod względem odzwierciedlenie efektów Ultra HD jest bardzo dobrze. Telewizor posiada średnią jasność HDR na poziomie prawie 600 cd/m2. To na tyle dużo by bardzo znacząco odczuć nową jakość np. podczas oglądania filmów na Ultra HD Blu-ray czy oglądania telewizji na Canal+ 4K Ultra HD. Dodatkowo pokrycie szerokiej palety barw to 95% DCI (PFS LED – „TRILUMINOS”). Telewizor wspiera wszystkie najpopularniejsze formaty HDR jak: HDR10 czy HLG. Warto też zaznaczyć, że telewizor ten bardzo dobrze nadaje się do oglądania w dzień. Wszystko ze względu na wysoką jasność SDR kształtującą się na poziomie 540 cd/m2.

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

120Hz matryca gwarantuje nam doskonały ruch podczas oglądania sportu! W tym elemencie Sony ma dopracowane produkty na bardzo wysokim poziomie. Najrozsądniejszym ustawieniem dostępnym w menu regulacji Motionflow wydaje się być “Standardowy”. Nie powoduje on zauważalnego spadku jasności, natomiast ostrość ruchu wzrasta znacząco i telewizor radzi sobie w sporcie bardzo dobrze. Ruch w filmach jest także mocno poprawiony, ale nie jest jeszcze mocno teatralny, jak to zwykło się mówić. No chyba, że wejdziemy w tryb Płynny. Jeszcze większa ostrość ruchu możliwa jest do uzyskania w trybie “wyraźny”, ale wiąże się to ze spadkiem jasności i rozdwojeniem konturów w górnej części matrycy telewizora.

Generalnie w końcu mamy na rynku telewizor, który mimo wielkiego rozmiaru i stosunkowo niewysokiej ceny, trzyma poziom dobrej jakości obrazu. Dobrze, że w końcu doczekaliśmy czasów, że wielki nie znaczy pusty w środku ;-).

Granie na konsoli i PC

Dzięki Androidowi 7.0 (choć jest to także prawda dla systemu w wersji 6.0) możemy podać dowolny sygnał, także Ultra HD z HDR, bezpośrednio w trybie gra. Dzięki temu opóźnienie sygnału jest bardzo krótkie.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD tryb “Gra” 39 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR tryb “Gra” 39 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) tryb “Gra” 23 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR tryb “Gra” 23 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR tryb “Gra” 23 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek tryb “Kino Pro” 90 ms

Wartości input lag są rewelacyjne i absolutnie nie odczuwalne, o ile gramy w rozdzielczości 4K a teraz to właściwie standard czyli takie konsole jak PS4 Pro czy Xbox One X/S. Opóźnienia na poziomie 23ms nie jest w stanie wyczuć żaden byt ludzki, nawet zawodnicy. Nieco gorzej sprawa się ma jeśli gramy w 1080p. Wartość 39ms będzie wciąż akceptowalna dla 95% graczy, jednak Ci najbardziej uważni, preferujący gry FPS mogą czuć niewielki dyskomfort. Na szczęście w obecnej chwili gra się już przeważnie w 4K. Wartości laga nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku.

Granie na takim gigancie to niezapomniane wrażenia. Jest to już efekt podobny do tego jakbyśmy grali na projektorze. Jednak tutaj możemy mieć tak samo dobrą jakość w dzień jak i w nocy.

Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie “Grafika”

Ogromną zaletą telewizora, którą z pewnością docenią gracze jest fakt, że input lag nie wzrasta wcale po podaniu sygnału z HDR. Nie znalazłem także różnicy pomiędzy trybami “Gra”, “Grafika”, oraz “Zdjęcie”. Do gier lub współpracy z PC możemy użyć dowolnego z nich. Przy wszystkich tych ustawieniach uzyskujemy reprodukcję chromy 4:4:4, dzięki czemu drobne kolorowe elementy (np. czcionki) podane z komputera PC są idealnie wyraźne. Przy konsolach nie ma to znaczenia, ponieważ one zawsze mają zmniejszoną rozdzielczość barw i małe barwne detale są lekko rozmyte na krawędziach. Przy ustawieniu “Grafika” i “Gra” mamy także możliwość użycia upłynniacza, który działa inaczej niż w trybie film. Dodaje on migotanie podświetlenia, dzięki czemu obraz jest wyraźniejszy w ruchu, aczkolwiek kontury ulegają podwojeniu. W każdym razie jest wyraźniej i można rozważyć stosowanie. Z upłynniaczem w jednym z dwóch trybów lag wzrasta zaledwie o 4 ms. Aktywna jest także (i niewpływająca na opóźnienie) część funkcji reality creation, oraz system lokalnego wygaszania.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

System i Smart TV

Sony XF85 debiutuje z systemem Android w wersji 7.0. De facto interfejs użytkownika nie różni się specjalnie od tego, który prezentowaliśmy w 2015 roku a ogólne zasady działania są podobne. Posłużę się więc filmem nagranym swego czasu w redakcji:

Z nowości i udoskonaleń, jakie wniosło najnowsze oprogramowanie (w stosunku do poprzedniej wersji 6.0), warto na pewno wspomnieć:

Możliwość podpięcia bezprzewodowego głośnika do telewizora.

Ostania z funkcji jest tym na co kilka osób na pewno czekało. Teraz bez problemu możemy podłączyć słuchawki bezprzewodowe bluetooth do telewizora!

Android daje zdecydowanie największe możliwości jeśli chodzi o funkcjonalność. Pozwala rozbudowywać telewizor o nowe aplikacje i dodatki. Ze swojej strony sprawdziłem kilka ciekawych pozycji oprogramowania, dostępnych od razu po uruchomieniu, na przykład Google Cast i Screen Mirroring. Działa bezproblemowo: Wbudowany odtwarzacz plików ma atrakcyjny i ergonomiczny interfejs, czyta pliki Ultra HD z HDR. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by doinstalować sobie inny odtwarzacz, np. popularny MX Player, czy KODI.

Interfejs, po wciśnięciu przycisku “Home”, inteligentnie agreguje źródła obrazu, splatając wejścia fizyczne w telewizorze z rekomendacjami z wbudowanych tunerów, oraz aplikacjami internetowymi.

System Android występuje w najnowszej, dostępnej obecnie wersji 7.0. Interfejs użytkownika renderowany jest w rozdzielczości rozdzielczości Full HD (1920×1080). Całość działa dosyć płynnie, chociaż w porównaniu do innych systemów operacyjnych jak chociażby Tizen, czy WebOS jest raczej trochę wolniejsza. Platforma sprzętowa wygląda na identyczną co w telewizorach z 2017 roku.

Podczas oglądania telewizji z wbudowanych tunerów, interfejs użytkownika (np. EPG) dostarcza dużo informacji i jest schludnie zaprojektowane. Nakładka włącza się błyskawicznie, a obraz i dźwięk nie znika z ekranu podczas wchodzenia w EPG. Dodano także szybki dostęp do dodatkowych informacji, gdy wejdziemy w szczegóły konkretnej audycji. Jest możliwość sprawdzenia obsady, czy wyświetlenia powiązanych treści na innych kanałach:

Podsumowanie i ocena

Sony XF85 w gigantycznej, 85 calowej wersji to niezwykle udana konstrukcja, która ma szansę zawalczyć w segmencie wielkich ekranów na które zaczyna robić się spory popyt. Telewizor jest dostępny w przyzwoitej cenie 19 999zł w promocji z wysokiej klasy soundbarem HTXF9000 w Centrum Sony. Dzięki 120Hz matrycy VA dostarcza niezłej jakości kontrast zapewniając dobrą czerń w przypadku seansów wieczornych. Oglądanie sportu na tak wielkim ekranie uprzyjemni doskonała płynność obrazu. Czy muszę mówić jak ogląda się obecnie Mundial w Ultra HD na tak wielki ekranie? Coś niesamowitego! Fan najwyższej jakości obrazu może liczyć na sprawnie działający efekt HDR, ponieważ telewizor posiada maks. jasność wyższą niż 500 nitów. Do tego jego wysoka jasność SDR pozwala na zastosowanie w nasłonecznionych pomieszczeniach. Jest też oczywiście szeroka paleta barw, a to już daje dobrze namacalne korzyści z seansu w Ultra HD. XF85 jest także dobrym wyborem dla graczy – ze względu na niski input lag przy sygnale 4K HDR. Alternatywą dla tego telewizora jest mniejszy 82 calowy Samsung NU8002. Czy któryś z nich jest faworytem? Na tą chwilę nie odpowiem na to pytanie gdyż ten drugi dopiero trafi do naszych testów. Trzeba jednak przyznać, że pod względem wielkości/jakości Sony nie ma sobie równych w tym segmencie rynku.

PLUSY

MINUSY

Cena referencyjna: 85″ XF8596: 19 999 zł (dostępny w Centrum Sony w promocji z soundbarem HTXF9000 o wartości 2199zł!)

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(30307)