Powrót

Sony VPL-VW270ES | TEST | Najtańszy natywny projektor 4K@60Hz Ultra HD z HDR

Słowem wstępu

Podczas niedawnych testów Sony VPL-VW570ES udało się nam skonfrontować z nim także model VPL-VW270ES. To pozwoliło wykonać bardzo skrupulatny test porównawczy i znaleźć odpowiedź na pytanie czy warto dopłacać do modelu wyższego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że seria projektorów Sony w 2018 roku została uproszczona i nie znajdziemy już modelu z “3” w nazwie. To dobrze, bo w serii 2017 była ona prawie identyczna z serią “5”.

Dla osób, które nie miały jeszcze styczności z najnowszymi projektorami Sony, dedykuję poniższy reportaż z targów IFA 2018 w którym omówiłem wszystkie nowe serie projektorów japońskiego producenta.

Wygląd

Jedyną różnicą zewnętrzną, jaką zaobserwowałem w stosunku do modelu wyższego to brak złotego pierścienia wokół obiektywu. W VW270ES jest on czarny. Sam projektor zaś można nabyć w kolorze czarnym lub białym. W stosunku do modeli starszych (np. VW260ES) jest on nieco wyższy. To przez nową płytę główną, która jest bardziej wydajna i zajmuje trochę więcej miejsca. Patrząc na urządzenie od razu widzimy, że mamy do czynienia z produktem z wysokiej półki. Jest on dosyć duży i ciężki, a centralnie osadzona soczewka o pokaźnej średnicy wzbudza podziw. Jedyne do czego można by się przyczepić to brak automatycznej zasłony obiektywu, która chroniła by go przed kurzem. Tego producent niestety nigdy nie oferował.

 

Różnice pomiędzy VW270ES a VW570ES

Projektory VW270ES oraz VW570S są do siebie podobne, ponieważ wykorzystują tą samą obudowę i obiektyw. Różnice sprowadzają się do innej lampy, oraz funkcji zaszytych w elektronice projektora i poniżej omówię każdą z nich osobno. Mogą mieć one oczywiście pokaźny wpływ na jakość obrazu, czy w ogóle możliwość zainstalowania projektora:

1. Funkcja pamięci położenia soczewki

Pomimo tego, że VW270ES posiada w pełni zmotoryzowany zespół optyczny i ustawień dokonujemy z pilotem to nie ma możliwości zapamiętywania więcej niż jednego ustawienia tych położeń. W VW570ES możemy zapisać wiele pozycji i wybierać je z menu. To umożliwia zapisanie położenia obrazu pod różne formaty filmu, gdy używamy ekranu o proporcji innej niż 16:9 (np. 2,35:1). Jeśli stosujemy standardowy ekran to braku tej funkcji nie odczujemy.

2. Brak dynamicznej przysłony

Projektory Sony od dawna słyną z bardzo skutecznego działania tzw. dynamicznej przysłony, czyli systemu automatycznej regulacji jasności projektora, w oparciu o jasność sceny filmowej. Odpowiednio zaprojektowany system jest w stanie w ten sposób podnieść postrzegany kontrast. Jeśli na ekranie przeważa czerń, to projektor przyciemnia się, by nie było widać jej świecenia. Najlepiej pokazują to zdjęcia:

Sony VW270ES bez dynamicznej przysłonySony VW570ES z dynamiczną przysłoną

Takiej funkcji niestety nie uświadczymy w modelu VW270ES co jest istotną stratą w przypadku seansów z dużą ilością czerni. Oczywiście wciąż pozostaje nam do dyspozycji wysoki kontrast natywny projektora!

3. Brak płynnej regulacji mocy świetlnej projektora

Brak automatycznego systemu przysłony wiąże się także z brakiem manualnej kontroli nad nią. W związku z tym nie możemy płynnie sterować jasnością projektora. Pozostaje tylko możliwość wprowadzenia lampy w tryb wysoki lub niski. Może być to utrudnieniem w uzyskaniu odpowiednio niskiej jasności projektora, do seansów treści Full HD, czy 4K SDR. Przy takiej, klasycznej treści, powinniśmy osiągnąć na ekranie około 48 nitów jasności. Gdy nie będziemy mieć kontroli nad przysłoną obiektywu możemy mieć nawet 2, czy 2,5 raza więcej, a taki seans może być zbyt jasny i męczący. Szczególnie zwrócić na to uwagę powinny osoby planujące niewielki ekran (poniżej 110-120″). Przy treści Ultra HD z HDR oczywiście różnicy nie będzie, ponieważ tu jasności nigdy zbyt wiele i projektor zawsze wchodzi w tryb 100% możliwości.

4. Nieznacznie słabsza lampa

Według danych katalogowych VW270ES wykorzystuje lampę o mocy 225W podczas gdy model wyższy 280W. Różnica w jasności pomiędzy projektorami była mierzalna. VW270ES pozwolił uzyskać na naszym redakcyjnym ekranie (tkanina biała, 99″) około 140 nitów jasności, co stanowi wartość ok. 12% niższą niż VW570ES (ok. 160 nitów). Nie jest to oczywiście duża różnica, jednak da się ją zauważyć konfrontując oba urządzenia.

Różnica w jasności pomiędzy projektorami VW270ES i VW570ES nie jest duża, jednak zauważalna (ok. 12%).

5. Brak funkcji auto-kalibracji kolorów

Funkcja auto-kalibracji reguluje odcień bieli i kolorów podstawowych za pośrednictwem wbudowanego w projektor kolorymetru. Rezultaty takiego procesu opisałem dokładnie w teście VW570ES. Czy jest za czym tęsknić? W zasadzie zależy jak na to spojrzymy. Projektory Sony są przyzwoicie wyregulowane już w fabrycznym trybie – Reference. Oczywiście jest mimo tego pole wyraźnej poprawy, ale za pomocą zewnętrznej, profesjonalnej kalibracji. Autokalibracja wykonuje bowiem tylko część procedur i to z umiarkowaną dokładnością (ze względu na niedokładność odczytu i brak informacji o otoczeniu). Możliwości profesjonalnej kalibracji są zaś identyczne w obu projektorach.

6. Brak ustawień Motionflow: Impuls i Kombinacja

Sześć ustawień funkcji Motionflow w VW570ES

Motionflow to autorski system poprawy płynności i ostrości ruchu obrazu z projektora. W modelu wyższym (VW570ES) posiada on pięć ustawień. W VW270ES usunięto dwa z nich, o nazwie “Impuls”, oraz “Kombinacja”. Ustawienia te wpływają głównie na materiał 50/60Hz. Kombinacja powoduje, że co druga klatka obrazu po interpolacji jest przygaszona. Jest to zatem forma systemu BFI (black frame insertion). Dzięki niej nie zyskujemy dodatkowej płynności, ale ostrość obrazu w ruchu wzrasta, choć bardzo nieznacznie. W trybie Impuls i migotanie i spadek jasności są jeszcze większe. Z uwagi na te problemy, oba ustawienia są w zasadzie tylko ciekawostką.

Ustawienia telewizora Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Motionflow: Wyłączony Smużenie:

znaczne

Maksymalna jasność:

100%

Powielenie krawędzi:

umiarkowane

Poprawa płynności filmów:

brak

Motionflow: Płynne niskie /wysokie Smużenie:

małe

Maksymalna jasność: 

100%

Powielenie krawędzi:

nieznaczne

Poprawa płynności filmów:

umiarkowana (niska) / bardzo silna (wysokie)

Motionflow: Kombinacja Smużenie:

małe

Maksymalna jasność: 

80%

Powielenie krawędzi:

nieznaczne

Poprawa płynności filmów:

brak

 
Motionflow: Impuls Smużenie:

znaczne

Maksymalna jasność: 

80%

Powielenie krawędzi:

średnie

Poprawa płynności filmów:

brak

 

Ponadto, jak widzimy w powyższej tabeli, zysk z ustawienia “Kombinacja” właściwie zerowy. Można więc kompletnie pominąć ten potencjalny brak w modelu VW270ES.

Podobieństwa VW270ES i VW570ES

W zasadzie poza sześcioma powyższymi cechami, projektory są fundamentalnie takie same. Nie ma więc sensu powielać treści i jeśli ktoś ma chęć zgłębić zalety i wady najnowszych projektorów Sony, a także dowiedzieć się więcej o fantastycznej technologii SXRD to zapraszam do poniższego artykułu:

Lektura uzupełniająca: Test Sony VPL-VW570ES

Podsumowanie

Zarówno w przypadku Sony VW570ES jak i VW270ES liczyć możemy na bardzo wysokiej jakości obraz, natomiast waga opisanych różnic pomiędzy projektorami jest bardzo indywidualna. Jeśli planujemy duży ekran – 120 – 130″ (lub jeśli projektor będzie maksymalnie oddalony) i jeśli proporcja projekcji będzie wynosić 16:9. To głównych różnic, w postaci braku pamięci położenia soczewki, czy braku możliwości regulacji natężenia światła nie odczujemy wcale. Inaczej będzie jeśli ktoś zechce zastosować ekran “scope” o formacie zbliżonym do 2,35:1. Wtedy zakup modelu wyższego stanie się wręcz konieczny. Punktu 5 i 6, tj. auto-kalibracji, czy wybrakowanego systemu Motionflow nie liczę wcale, bo nie są to realne braki. Pominięte tryby “Impuls”, czy “Kombinacja” nie wnoszą niczego nowego, a auto-kalibracja jest tylko substytutem profesjonalnej kalibracji, którą w VW270ES można bez problemu wykonać. Lampa słabsza o 12%, oraz brak funkcji dynamicznej przysłony są jednak realną różnicą w stosunku do VW570ES, ale czy są one warte dopłaty aż 11 000zł? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie sam.

Plusy:

Minusy:

Cena referencyjna: Sony VPL-VW270ES 20 860 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(13569)