Powrót

Planujesz zakup przystawki Chromecast z Google TV? Sprawdź wsparcie dla 4K HDR i Dolby Atmos w serwisach streamingowych!

Nowa przystawka Google Chromecast jest już dostępna w sklepach od kilku miesięcy. Największym wyróżnikiem aktualnej wersji urządzenia jest obecność sytemu Google TV – następcy Android TV. Zanim zdecydujemy się na zakup tej przystawki, warto sprawdzić w jakim zakresie obsługuje najpopularniejsze serwisy streamingowe.

Chromecast z Google TV – wsparcie dla 4K, HDR i Dolby Atmos w aplikacjach

Tym aspektem zajął się w swojej recenzji nowej przystawki Google Rasmus Larsen z FlatpanelsHD. Chromecast 4.0 był pierwszym urządzeniem dostępnym na rynku z pełnym systemem Google TV. Dopiero teraz w sklepach (także w Polsce) pojawił się pierwszy telewizor z tym oprogramowaniem – Sony 4K OLED A90J. W dalszej części roku zobaczymy kolejne odbiorniki Japończyków z Google TV, a ponadto wyposażone w niego będą tegoroczne telewizory TCL.

Jeżeli jednak nie szykujemy się do zakupu telewizora z najświeższym systemem giganta z Mountain View, a chcielibyśmy już teraz doświadczyć Google TV, musimy sięgnąć po nowego Chromecasta. Przed sięgnięciem po przystawkę warto na pewno sprawdzić obsługę 4K, HDR i Dolby Atmos, jaką oferuje to nowe urządzenie w poszczególnych serwisach streamingowych.

Larsen wziął w teście pod lupę cztery serwisy: Netflix, Apple TV+, YouTube i Disney+. Ten ostatni jest obecnie z naszego punktu widzenia najmniej istotny, jednak spodziewamy się wkrótce jego startu w Polsce. Zerknijmy:

Jak widać, korzystając z nowego Google Chromecast otrzymamy szerokie wsparcie dla 4K i HDR w najpopularniejszych serwisach. – nie zostaniemy tu w tyle w zestawieniu z poprzednią wersją przystawki czy konkurencyjnymi urządzeniami. Recenzent zaznacza jednak, że z jakiegoś powodu na nowym Chromecast nie ma wsparcia dla Dolby Vision w Disney+; materiały są dostępne w HDR10. Ponadto można się było spodziewać, że w YouTube nowa przystawka Google będzie przetwarzać treści za pomocą kodeka AV1 – tymczasem tak nie jest, ponieważ urządzenie opiera się na kodowaniu VP9-2. To dosyć kontrowersyjna kwestia, biorąc pod uwagę głębokie zaangażowanie Google w nowy, wydajniejszy format.

Chromecast z Google TV posiada funkcję dopasowującą sygnał do źródła, stąd odtwarzając kontent w SDR, faktycznie taki obejrzymy – analogicznie w przypadku HDR10 i Dolby Vision. Trzeba jednak pamiętać, że w tej kwestii wszystko zależy od wsparcia dla poszczególnych formatów oferowanego przez nasz telewizor. Przystawka nie posiada natomiast technologii dopasowującej ilość klatek w obrazie do źródła, zatem oglądane materiały będą automatycznie konwertowane do 50 fps lub 60 fps. To z kolei prowadzi do powstawania niepożądanego efektu “judder”. Znając częstotliwość źródłową danego materiału można oczywiście manualnie ustawić sygnał 24 fps, jednak i to nie gwarantuje pozbycia się problemu. Chromecast korzysta bowiem z interpolacji klatek, odtwarzając tak naprawdę treści w 23,976 fps, tymczasem coraz więcej materiałów powstaje w pełnych 24 klatkach. Oznacza to, że w ich przypadku co 41 sekund utracimy jedną klatkę w obrazie.

Warto pamiętać o tych wszystkich kwestiach przed podjęciem decyzji o zakupie. Google Chromecast z systemem Google TV możemy już nabyć w Polsce. Przystawka jest dostępna w sieci RTV Euro AGD:

Dostępność produktu
Google Chromecast 4.0 z Google TV (biały) 349 zł
Google Chromecast 4.0 z Google TV

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1617965369


Przeczytaj więcej na temat VOD i streamingu: 

(7250)