Po wielu miesiącach oczekiwania, 7 sierpnia wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej Ligi Mistrzów. Po odwołanym Euro 2020, jest to chyba najbardziej oczekiwana impreza związana z tym sportem w tym bardzo nietypowym roku. Przez wielu fanów, może być też postrzegana jako turniej piłkarski gdyż wszystkie zaległe mecze odbędą się w bardzo krótkim czasie w Lizbonie a wielki finał zaplanowany jest na 23 sierpnia. Jest to też bardzo dobry moment by przyjrzeć się najnowszym telewizorom OLED, które w tym roku zaskoczyły nas nowym podejściem do tematu odwzorowania dynamicznego i szybkiego ruchu z którym mamy do czynienia właśnie w przypadku oglądania piłki nożnej.
- Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia.
Odwzorowanie ruchu – przełom w panelach OLED od LG Display
Wydawałoby się, że obecnie produkowane panele OLED przez firmę LG Display nie zaskoczą nas już niczym a obecne parametry i możliwości ekranów są już na tyle poznane przez producentów telewizorów, że jedyne co może się wydarzyć to pomysł na nowy panel. Firma dostarcza przecież swoje najnowocześniejsze matryce aż dla 19 producentów telewizorów w tym oczywiście dla LG Electronics jak również m.in dla Sony, Panasonic, Philips, Bang & Olufsen, Toshiba, Sharp, Vizio, Huawei, Xiaomi, Grundig, Hisense i Skyworth. Lista klientów LG Display, która właśnie się powiększyła, jest więc imponująca.
Okazuje się jednak, że o ile w kwestii np. odwzorowania kolorów czy jasności HDR powiedziano już właściwie wszystko, o tyle pod względem oddania ruchu na ekranie telewizora można było zrobić więcej (mimo odświeżania 120Hz) i tak właśnie się stało za sprawą nowatorskiego podejścia w kwestii elektroniki sterującej matrycą. Możemy to zobaczyć na początek w najnowszych telewizorach marki LG na 2020 rok. Nie tak dawno testowaliśmy dla Was najnowszą serię CX i to właśnie ona zaskoczyła nas bardzo pozytywnie gdy oglądaliśmy na niej mecze czy inne dynamiczne wydarzenia.
Telewizory OLED zawsze miały odświeżanie 120Hz. Czy to wystarczy?
Ponieważ telewizory OLED zawsze należały i należą do półki premium, 120Hz odświeżanie obrazu wydawało się oczywiste. Jak to wyglądało np. w przypadku modelu LG C8 czyli telewizora z 2018 roku?
Do dyspozycji mieliśmy oczywiście dwa suwaki odpowiedzialne za poprawę płynności ruchu. Pierwszy z nich – De-Judder – decydował o stopniu ingerencji w materiał 24 klatkowy (filmy). Za jego pomocą mogliśmy dokładnie wyregulować poprawę płynności tak, by ograniczyć charakterystyczne „kinowe” szarpanie, które wynika z tego, że 24 klatki nie wystarczają by odwzorować zjawisko ruchu płynnie. Dzięki temu każdy mógł ustawić tzw. złoty środek, który poprawiał płynność zachowując charakter filmu, czyli nie powodując efektu opery mydlanej. Drugi suwak – De-Blur- odpowiadał za ostrość ruchu przy materiałach 50/60 klatkowych (tzw. materiałach wideo), czyli na przykład transmisjach sportowych i innych tego typu, gdzie ruch jest płynny, ale bez „poprawiaczy” ma tendencję do smużenia (tak, w OLED’zie również występuje smużenie, co widać na poniższych zdjęciach).
Gdyby wyłączyć całkowicie upłynniacz (Tru Motion) w modelu C8 to obraz zawsze by lekko smużył. Widać tutaj jak wiele można stracić blokując tylko jedną funkcję. Wraz z zastosowaniem tego ważnego systemu, sytuacja wyglądała znacznie lepiej i obraz nawet przy szybkich ruchach był ostry. Może nie tak idealnie ostry jak w najlepszych telewizorach LCD, ale na tyle, by oglądać wszystkie mecze z przyjemnością i nie tracić najważniejszego sprzed oczu. To właśnie tutaj pozostało jeszcze pole do poprawy o którym piszemy w tym artykule. Natomiast regulacja płynności w filmach działała właściwie perfekcyjnie – każdy mógł odnaleźć dla siebie złoty środek. W przypadku odwzorowania ruchu sytuacja nie uległa w zasadzie zmianie od samego początku istnienia telewizorów OLED. Aż do 2020 roku.
Warto przypomnieć też, jak wyglądała ilość rozmycia przy treściach HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak LG C8! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:
Telewizory z panelami OLED na 2020 rok
Rok 2020 przyniósł zapowiadany kilka miesięcy temu przełom w temacie odwzorowania ruchu na najnowszych ekranach OLED. Mogliśmy to już naocznie ocenić podczas testu telewizora LG OLED CX, który publikowaliśmy kilka tygodni temu. O co dokładnie chodzi?
Częstotliwość odświeżania matrycy LG OLED CX wynosi 120Hz i jest to oczywista sprawa o której wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Potencjał ten wykorzystać można przy użyciu funkcji TruMotion, która interpoluje klatki materiału źródłowego. Posiada ona świetną regulację w postaci dwóch suwaków. Każdy z nich podzielony jest na 10 stopni. Zasada działania tych suwaków nie zmieniła się względem tego o czym już pisaliśmy. Dla przypomnienia:
Pierwszy suwak decyduje o stopniu ingerencji w materiał 24 klatkowy (filmy). Za jego pomocą możemy wyregulować poprawę płynności tak, by ograniczyć charakterystyczne „kinowe” szarpanie, które wynika z tego, że 24 klatki nie wystarczają by odwzorować zjawisko ruchu płynnie. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć złoty środek, który poprawi płynność zachowując charakter filmu, czyli nie spowoduje efektu opery mydlanej (kojarzycie serial Moda na sukces? O takie efekt tutaj chodzi).
Drugi suwak odpowiada za ostrość ruchu przy materiałach 50/60 klatkowych (tzw. materiałach wideo), czyli na przykład transmisjach sportowych i innych tego typu, gdzie ruch jest płynny, ale bez „poprawiaczy” ma tendencję do smużenia.
Najnowszy tryb OLED Motion Pro w telewizorach marki LG
Największą nowością w tym roku jest jednak funkcja “OLED Motion Pro”! Jest to pierwsza implementacja modulowanej pracy matrycy, która ma szansę mieć praktyczne zastosowanie.W ten sposób firma LG reklamuje najnowszą funkcję na swojej stronie internetowej:
O co dokładnie chodzi? Generalnie o zmniejszenie czasu przestoju każdej klatki w miejscu. Można to uzyskać poprzez powielenie ilości klatek (np. z 60 do 120Hz), ale to OLEDy mają przecież od zawsze. W tym roku pojawiła się dodatkowa opcja wygaszania każdej ze 120 klatek na ułamek czasu tak by oko się “zresetowało” i nie widziało stojącego w miejscu obrazu. Sprawdźmy w naszym teście ruchu UFO, jakie będą rezultaty.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.Jak widzimy na powyższych zdjęciach, LG OLED CX bez użycia upłynniacza lekko smuży. W zasadzie podobnie do każdego telewizora bez użycia wspomagającej funkcji, ale jednak nieco mniej niż telewizory LCD. Po użyciu funkcji TruMotion sytuacja wygląda znacznie lepiej i obraz nawet przy szybkich ruchach jest ostry. Z dodatkowym wsparciem OLED Motion Pro, telewizor od LG może śmiało konkurować z najlepszymi telewizorami kiedykolwiek stworzonymi pod względem odwzorowania ruchu! Jest to właściwie krok milowy w rozwoju ekranów OLED i ogromny przełom! Brawo. Fani dynamicznych sportów jak chociażby piłka nożna, będą usatysfakcjonowani. Ma to ogromne znacznie szczególnie przy dużych przekątnych gdzie dodatkowo zasiadamy blisko ekranu. Tam smużenie czy nieostry obraz rzuca się w oczy najbardziej.
Regulacja płynności w filmach działa także perfekcyjnie ale to było do przewidzenia – każdy znajdzie tu dla siebie złoty środek. W przypadku odwzorowania ruchu sytuacja nie uległa w zasadzie zmianie od samego początku istnienia telewizorów OLED. Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak LG OLED CX! Różnica ponownie nie jest miażdżąca, ale istotna:
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Co jeszcze w temacie ruchu mają do zaoferowania telewizory OLED na 2020 rok?
Warto na koniec przypomnieć, że oprócz poprawy płynności ruchu, firma LG zaimplementowała także wszystkie najważniejsze opcje niezbędne dla graczy. Telewizory wyposażone są w port HDMI 2.1 a co za tym idzie bez problemu obsługują wszystkie funkcje związane z tematem VRR. Variable Refresh Rate to mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest NVIDIA G-Sync lub AMD FreeSync. VRR będzie stosowany przez Xbox Series X i być może PS5. Obecnie działa także na Xbox One X (do 60Hz).
Obsługiwany zakres częstotliwości odświeżania dla AMD FreeSync Premium w telewizorach LG 2020 wynosi 40-120 Hz. Poniżej tego zakresu do akcji wchodzi mechanizm LFC (Low Framerate Compensation – aktywuje się on, jeśli klatkaż spadnie poniżej standardowego przedziału FreeSyncu).
Telewizory LG 2020 4K, obsługują sygnały do 4K 120 Hz. Trzeba jednak zaznaczyć, że szczegóły dotyczące obsługi VRR przez HDMI 2.1 pozostają na ten moment niejasne, ponieważ nie ma póki co na rynku urządzeń zdolnych to sprawdzić (np. nowych konsol PS5 i Xbox Series X, które zadebiutują późną jesienią lub kart graficznych w PC z HDMI 2.1). Wierzymy więc producentowi na słowo a niedługo będziemy mogli na pewno ten temat sprawdzić.
Jakiego sprzętu potrzebuję do obsługi NVIDIA G-Sync?
Jeśli chodzi o obecnie sprzedawane karty graficzne, to z tą technologią są zgodne: karty NVIDIA GeForce z serii 1600 oraz RTX 2000. Jeśli chodzi o GPU z poprzednich architektur NVIDII, to także skorzystamy z G-Sync dysponując serią 1000, Titan X, Xp i V, a także na wybranych układach z serii 6, 7 i 9.
Więcej na temat telewizorów LG OLED:
- LG wprowadza wsparcie dla FreeSync Premium do telewizorów OLED 2020. Oferują teraz najszerszy zakres technologii VRR
- LG OLED CX | TEST | Przełom w telewizorach OLED związany z odwzorowaniem ruchu – prawie jak realne 200Hz!
- LG Display: coraz większy popyt na panele OLED dla TV i smartfonów
- LG uważa format HDR10+ za zbyteczny. Dlaczego?
- LG opracowało telewizor 8K NanoCell w wersji Mini-LED
(7456)