Powrót

Pierwszy telewizor OLED od Xiaomi! Mi TV Lux 65″ ma HDMI 2.1 i szerokie wsparcie dla HDR. Ile kosztuje?

Xiaomi coraz śmielej poczyna sobie w sektorze telewizorów. Bardzo popularny w Polsce producent elektroniki użytkowej ma już w ofercie telewizory 4K LCD, które zadebiutowały u nas w kwietniu. Teraz Chińczycy prezentują swój pierwszy telewizor 4K OLED i to taki na na nasze czasy – z portami HDMI 2.1 oraz wsparciem dla wielu standardów HDR! 

Pierwszy telewizor OLED od Xiaomi. Co o nim wiemy?

65-calowy model Mi TV Lux posiada matrycę wykonaną w technologii OLED, co jest nowością w ofercie producenta. Przedstawiciele Xiaomi zapewniają, że jej zastosowanie umożliwiło osiągnięcie bardzo precyzyjnego obrazu, idealnej czerni i realistycznych, 10-bitowych kolorów.

Mi TV Lux może okazać się bardzo kuszącą propozycją dla graczy planujących zakup jednej z konsol nowej generacji. Obecność portów HDMI 2.1 (nie jest pewne, ile dokładnie ich dostanie nowość od Xiaomi) ma pozwolić na granie w 4K z płynnością 120 fps, ale to nie wszystko. Producent poinformował, że standard pozwoli też na obsługę technologii VRR (Variable Refresh Rate) w zakresie 40-120Hz oraz ALLM (Auto Low Latency Mode). OLED od Xiaomi otrzymał też wsparcie dla ulepszonego zwrotnego kanału audio eARC.

Xiaomi OLED Mi TV Lux

Chińczycy chwalą się, że procesor MPU9650 znajdujący się w sercu Mi TV Lux korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji, które odpowiadają za analizę obrazu i podnoszenie jakości oglądanych materiałów. Ponadto bardzo ważną informacją jest obecność w pierwszym w historii modelu OLED od Xiaomi szerokiego wsparcia dla HDR – Mi TV Lux ma obsłużyć HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG.

Wygląda też na to, że telewizor OLED Mi TV Lux świetnie poradzi sobie z dźwiękiem. Wbudowano w niego aż dziewięć głośników o łącznej mocy 65W, w tym dwa zamontowane u góry obudowy – te odpowiadać będą za obsługę technologii Dolby Atmos. Poza tym skorzystano też z subwoofera o mocy 20W.

System operacyjny na Mi TV Lux to przerobiona wersja mobilnego Androida, co jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w telewizorach pochodzących z Chin. Na tamtejszym rynku pierwszego OLEDa od Xiaomi można już kupować; kosztuje w przeliczeniu około 7340 złotych. To całkiem sporo jak na Xiaomi, ale pamiętajmy, że ten model jest naprawdę zaawansowanych technologicznie. Dla porównania, tegoroczny 65-calowy model OLED CX od LG, który cechuje podobna specyfikacja portu HDMI 2.1, wyceniono w Polsce na 10999 zł.

Xiaomi OLED Mi TV Lux

Xiaomi nie poinformowało jeszcze, czy i jeśli tak to kiedy Mi TV Lux trafi na zewnętrzne rynki. Chcielibyście zobaczyć takie telewizor w Polsce? Od kwietnia na naszym rynku są obecne modele 4K LCD chińskiego producenta.

Jakie nowe funkcje oferuje HDMI 2.1?

Port HDMI 2.1 pozwala spełnić wymogi przepustowości 4K (do 120 FPS) (ma być obsługiwane przez PlayStation 5 oraz Xbox Series X) i 8K (do 60 FPS), jak również obsługuje następujące funkcje:

Variable Refresh Rate:

Mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync).

VRR będzie obsługiwany przez Xbox Series X. Obecnie działa także na Xbox One X.

Quick Media Switching (QMS):

Natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)

Enhanced Audio Return Channel (eARC):

Usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.

Auto Low Latency Mode (ALLM)

Funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie.

Czy potrzebuję nowego kabla?

Generalnie tak ale tylko w przypadku gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że w przyszłości taki sygnał zostanie przesłany. Najzwyczajniej w świecie nie ma tego jak obecnie przetestować ani zmierzyć.

Wszystkie inne funkcje pochodzące od HDMI 2.1 czyli opisywany VRR, ALLM czy eARC mogą bez problemu działać na kablu HDMI 2.0 z pomarańczowym certyfikatem “forum HDMI”.

Przeczytaj więcej na temat kabla HDMI 2.0 z funkcjami HDMI 2.1:

Źródła: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1594109045, własne


Więcej na temat telewizorów:

(20102)