Widzowie Telewizji Polskiej będą mogli oglądać mecze na Euro 2020 zrealizowane w najwyższej jakości obrazu w technologii 4K. To efekt umowy jaką nawiązała Telewizja Polska oraz Emitel na rozszerzenie emisji testowych w naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC. Dzięki najnowszemu standardowi nowy kanał obejmie zasięgiem około 90% populacji kraju. Kiedy możemy spodziewać się startu TVP 4K?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Turniej Roland Garros obejrzymy w Eurosport 4K w Ultra HD już po raz czwarty! W jaki sposób odebrać ten kanał w Polsce?
Gdzie oglądać Euro 2020 za darmo w TVP 4K? Kiedy start kanału?
Po raz pierwszy w historii polscy kibice piłki nożnej obejrzą mecze na imprezie rangi Euro 2020 w przekazie zrealizowanym przy wykorzystaniu technologii 4K w nowym kanale Telewizji Polskiej. TVP 4K to nowoczesny, najwyższej jakości przekaz telewizyjny, który zostanie uruchomiony tuż przed Euro 2020. Czas trwania imprezy planowany jest od 11 czerwca do 11 lipca. Na kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw, a wykorzystanie technologii HDR (High Dynamic Range) oraz dźwięku obiektowego Dolby Atmos sprawi, że oglądanie tych transmisji będzie dla posiadających odbiorniki 4K Ultra HD obsługujące standard DVB-T2/HEVC ogromną przyjemnością i wykorzystaniem ich maksymalnych możliwości. Jak wypowiadają się na temat nowego kanału i standardu przedstawiciele TVP oraz Emitel?
– Przygotowanie widzów do nadchodzącej zmiany standardu nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej to zadanie jeszcze ważniejsze niż sama techniczna wymiana technologii. Rozszerzenie testów nowej technologii na teren całego kraju pozwoli odbiorcom już teraz sprawdzić, czy posiadają odbiorniki przystosowane do obioru nowego sygnału. Chcemy także pokazać pełnię możliwości nowego standardu. W ramach testów widzowie NTC, po raz pierwszy, bezpłatnie, będą mieli okazję obejrzeć transmisje meczów Euro 2020 na specjalnie przygotowanym kanale TVP 4K, co stawia Telewizję Polską w czołówce nadawców, udostępniających szerokiej widowni obraz w jakości UHD/4K. – mówi Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji TVP.
– Telewizja naziemna jest od wielu lat najpopularniejszą platformą odbioru sygnału telewizyjnego w Polsce. W 2022 roku nastąpi migracja do nowego standardu nadawania – DVB-T2/HEVC. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy naziemnej telewizji zyskają nową, lepszą jakość obrazu i dźwięku, a nadawcy otrzymają możliwość rozwijania swojej oferty. Cieszę się, że możemy wspólnie z Telewizją Polską realizować to przedsięwzięcie i zaprezentować widzom zalety nowego standardu nadawania. Jestem przekonany, że transmisja Euro2020 w jakości 4K spotka się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony widzów TVP – powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.
Jak to może finalnie wyglądać? Czy TVP uda się dostarczyć rzeczywistą rozdzielczość 4K do naszych domów? Zobaczcie nasz film, w którym sprawdzaliśmy i analizowaliśmy jak nadawcy – TVP i CANAL+ – radzili sobie z transmisjami w 4K podczas mundialu w Rosji:
Polska przechodzi na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC
Telewizja Polska oraz Emitel zawarły umowę na rozszerzenie emisji testowych w naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC. Tym samym, zasięg testowego nadawania jest sukcesywnie zwiększany – z dotychczasowych 5 do docelowych 49 lokalizacji. Od 1 maja br. testy obejmą swoim pełnym zasięgiem około 90% populacji kraju. Udostępnione dotychczas, w ramach emisji testowych, programy TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka będzie można oglądać do końca czerwca 2022 roku, kiedy to planowane jest wyłączenie obecnie obowiązującego standardu DVB-T i uruchomienie DVB-T2/HEVC.
Należy przypomnieć, że nowy standard nadawania NTC DVB-T2/HEVC będzie obowiązywał od 1 lipca 2022 w całej Polsce. Korzyści płynące z tej zmiany to przede wszystkim możliwość zwiększenia liczby kanałów w ofercie naziemnej i nadawania ich w jakości HD, możliwość nadawania programów UHD/4K, większa odporność na zakłócenia, lepsza jakość dźwięku oraz szereg usług dodatkowych z wykorzystaniem standardu telewizji hybrydowej (HbbTV).
Wspólne testy mają na celu przygotowanie do nadchodzącej zmiany sposobu nadawania, zarówno nadawcy, jak i widzów. Aby odbierać sygnał telewizji naziemnej w nowej technologii, widzowie muszą upewnić się, że posiadany telewizor ma odpowiednie parametry i obsługuje nowy standard, a jeśli nie, będą mieli czas, aby komfortowo zaplanować zakup nowego telewizora lub dodatkowego dekodera -tunera.
W nowym standardzie DVB-T2/HEVC testuje już TVN w jakości HD
Od 26 stycznia TVN oraz firma Emitel prowadzą testy nadawania w standardzie DVB-T2/HEVC. W ramach testów, za darmo udostępniono odbiorcom pięć kanałów w jakości HD: TVN, TVN7, TTV, Metro i TVN Fabuła. Testowa emisja obejmuje cztery miasta: Warszawę,Bydgoszcz, Katowice oraz Łódź. Odbiorcy cyfrowej telewizji naziemnej mają więc okazję oglądać wymienione wyżej kanały w HD. Dodatkowo kanał TVN Fabuła był wcześniej dostępny wyłącznie w ofertach sieci kablowych i na platformach satelitarnych.
Źródło: Emitel
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Dwa nowe kanały 4K dołączają do kolejnej telewizji: Ultra TV 4K i Filmax 4K. Gdzie możemy je oglądać i od kiedy?
- Pierwszy prywatny nadawca z premierowym ogólnopolskim kanałem w HD na MUX-1 już nadaje w telewizji naziemnej. Co tam zobaczymy?
- Liga Mistrzów: gdzie oglądać półfinał w telewizji i online, w tym w 4K? To najważniejsze mecze, zostały już tylko cztery zespoły!
- Gdzie w polskiej telewizji można oglądać kanał 4K FunBox UHD? Znajdziemy tam masę ciekawych, tematycznych treści!
- W jakiej telewizji możemy oglądać kanał Eleven Sports w 4K? Formuła 1, ligi piłkarskie i inne wydarzenia w najwyższej rozdzielczości!
- Telewizja Vectra – jest nowy kanał w jakości HD! Działa od najniższego pakietu, a ponadto jest kilka stacji w 4K – jakie?
- Polsat włącza trzy nowe kanały! Są już na liście Cyfrowego Polsatu, ale jeszcze nie działają. Jakie to stacje?
- Nowy tajemniczy kanał na transponderze Cyfrowego Polsatu. Czym może być “test vn”?
(8618)