Nie tak dawno testowaliśmy dla Was bardzo długie kable światłowodowe firmy FIBBR zgodne z HDMI 2.0a, które bez problemu radziły sobie z nawet najbardziej wymagającym sygnałem Ultra HD. Tym razem do redakcji przyszedł kabel DisplayPort o długości 15 metrów, w najwyższej specyfikacji, czyli obsługujący transmisję 32,4Gb/s. Warto tutaj przypomnieć, że wersje Display Port np. 1.3, czy 1.4 nie tyczą się rodzajów kabli, tylko rodzajów złączy. Od przewodu zależy zaś, czy będzie w stanie przenieść rozdzielczości wymagające najszerszego pasma, takie jak 8K 30Hz lub 4K w 120Hz w całkowicie bezstratnym formacie RGB 8 bitów (typowy sygnał z PC) lub 8K 60Hz z HDR / 4K 144Hz z HDR przy użyciu wizualnie bezstratnej kompresji obrazu (tzw. DSC). Przyjrzyjmy się zatem czy wszystko przebiegło poprawnie a długość nie wpłynęła na przesyłanie obrazu.
Aby sprawdzić jak działa kabel w maksymalnym obciążeniu danych musieliśmy do redakcji sprowadzić odpowiedni sprzęt, który temu podoła. Póki co z dostępem do monitorów 8K nie jest za łatwo (po prostu ich nie ma) a telewizory, które są już dostępne nie posiadają portu DP więc poprosiliśmy firmę ASUS aby przysłała nam zestaw, który dopiero co miał swoją premierę a równie dobrze sprawdzi się w testach naszego kabla. Monitor ROG Swift PG27U jest bowiem pierwszym tego typu produktem, który potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K przy 120Hz w RGB, a co za tym idzie użyć bardzo dużej przepływności danych dla których obecny standard HDMI to już za mało – HDMI w wersji 2.0a oferuje praktycznie połowę tych możliwości (maks. 18Gb/s, co pozwala na 4K 60Hz). Sytuacja zmieni się dopiero, gdy pojawią się pierwsze urządzenia z HDMI 2.1. Źródłem sygnału DisplayPort 1.4 stała się karta graficzna z najnowszej serii, czyli RTX (wspiera pełną specyfikację tego złącza).
Mogłoby wydawać się trochę nielogicznym, że rynek wypełniony jest kablami DisplayPort, służącymi do transmisji obrazu, które w praktyce nie radzą sobie z tym zadaniem. Tu jednak pojawiają się schody – “nie poradzić sobie” ma wiele wymiarów. Po pierwsze raczej nigdy nie będzie tak, że kabel nie będzie mógł przesłać całkowicie niczego. Różne formaty obrazu wymagają jednak różnej przepływności danych i wobec tego stawiają różne wyzwania kablom.
Krótki kabel – mały kłopot długi kabel – duży kłopot
Kable Display Port sprawiają z reguły mniej problemów niż kable HDMI, ponieważ są rzadziej “podrabiane” tj. wykonywane z niskiej jakości substratów. Niemniej, przesłanie wysokiej rozdzielczości na dużą odległość może wiązać się z problemem mocno zniekształconego obrazu, czy nawet całkowitego braku wizji. Pytanie jaki kabel DisplayPort kupić staje się więc dosyć ważne, jeśli zamierzamy transmitować sygnał o rozdzielczości 8K, czy 4K 120Hz na dużą odległość (powyżej 7 – 8 metrów). Z odsieczą przychodzą światłowodowe kable DisplayPort, które potrafią przesłać sygnał 8K czy 4K 144Hz z HDR na znacznie dłuższą odległość bez żadnych problemów!
Wersja DisplayPort | 1.0-1.1a | 1.2-1.2a | 1.3 | 1.4 |
---|---|---|---|---|
Maksymalna przepływność złącza | 10.80 | 21.60 | 32.40 | 32.40 |
Czy kabel DisplayPort ma wpływ na jakość obrazu?
Jakość przewodu, czy to optycznego, czy miedzianego, nie ma prawa wywierać wpływu na jakość obrazu, który trafia na nasz ekran. Dużo bardziej szczegółowo omówiłem to zagadnienie w temacie dotyczącym kabla HDMI, który swoim działaniem przypomina w pewien sposób Display Port: Wpływ kabla HDMI na jakość obrazu | Jednoznaczne wyjaśnienie. Możemy więc wsadzić między bajki zapewniania producentów o wyższym kontraście, czy lepszych kolorach jeśli dopłacimy do droższego kabelka. Jakość przewodu ma jednak ogromny wpływ na długość, na jaką możemy przesłać sygnał w konkretnej specyfikacji. Używając tego samego przewodu, znacznie dalej będziemy mogli przesłać obraz Full HD, podczas gdy 4K 144Hz HDR będzie mogło już nie chcieć działać. Jeszcze gorzej będzie przy najbardziej wymagających formatach jak 8K 60Hz, a powiedzmy sobie szczerze, nie jest to już żadna egzotyka chociaż na 8K jeszcze chwilę poczekamy ale tylko chwilę 😉 . Tak nowoczesny monitor jak wspomniany ASUS ROG Swift PG27UQ, wymaga użycia właśnie takiego sygnału, jeśli chcemy uzyskać maksymalną jakość obrazu.
Przewaga kabla światłowodowego
Problematycznym elementem konstrukcyjnym, zwykłego kabla DP, jest natura prądu płynącego jego miedzianymi żyłami, która stosunkowo łatwo ulega zakłóceniu, oraz innym niepożądanym zjawiskom uniemożliwiającym odczyt danych binarnych. Szczególnie nasila się to przy większych odległościach, oraz wyższych częstotliwościach zegara taktującego (a w DP 1.3 – 1.4 może on wynosić nawet 810MHz). W kablu o konstrukcji światłowodowej, taki jak testowany FIBBR, problematyczne przewody miedziane zastąpiono światłowodem, zaś modulator sygnału umieszczono we wtyczkach. Co najlepsze są one zasilane wyłącznie z gniazda DisplayPort! Historia zna już światłowodowe kable od wielu lat, jednak wymagały one zawsze zewnętrznego zasilania, co było uciążliwe. FIBBR podłączamy natomiast jak zwykły kabel! Oczywiście posiada on też kilka elektrycznych żył, potrzebnych do realizowania m.in. takich jak wykrywanie połączenia hot-plug, jednak długość tych żył nie stanowi akurat żadnego problemu. Dlatego kabel możemy nabyć w długości nawet 50 metrów.
Do naszej redakcji trafił akurat kabel o długości 15 metrów, jednak jego test można śmiało zastosować do pozostałych długości. W przypadku światłowodu głównym wyzwaniem jest stworzenie odpowiednio dobrych modulatorów sygnału, a te są takie same w całej rodzinie przewodów. Kabel jest kierunkowy, więc musi być podłączony w “odpowiednią stronę”. Na wtyczkach umieszczono odpowiednie napisy: źródło (SOURCE) oraz wyświetlacz (DISPLAY).
Działanie, jakość obrazu
Akapit o działaniu można by zamknąć w zasadzie w dwóch słowach – jest bezproblemowe. Bez względu na podany format sygnału i związane z nim wymagania techniczne, synchronizacja urządzeń następowała błyskawicznie, a transmisja była stabilna. Przetestowane zostały nawet najbardziej wymagające formaty na czele z nieskompresowanym 4K 120Hz RGB, co z punktu widzenia wymagań stawianych kablowi jest odpowiednikiem formatu 8K 30Hz. Bez problemu działał także 4K 144Hz 10 bitów (HDR) z podpróbkowaniem barw 4:2:2.
Wygląda więc na to, że FIBBR jest sprawdzonym kablem do wymagających formatów. Chciałbym tutaj przypomnieć, że nie ma czegoś takiego jak wersja kabla. Oznaczenia typu 1.4, czy 1.2 dotyczą złącza, zaś możliwości kabla są zazwyczaj bliżej nieokreślone. Tutaj w istocie można by posłużyć się logiką, że im droższy kabel tym lepszy, ale próżno szukać gwarancji, że dany kabel zadziała przy najbardziej wymaganych formatach dostępnych w specyfikacji Display Port 1.4. Nabywając FIBBR możemy być o to spokojni.
Wytrzymałość kabla
W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na budowę samego przewodu. Producent zastosował tutaj swoją własną technologię o nazwie BendRobust
Podsumowanie
Era 8K właśnie wkracza na salony a pierwsze telewizory są już dostępne w sklepach. W świecie PC, 8K nie jest jeszcze dostępne ale aby wykorzystać takie technologie jak nieskompresowane 4K 120Hz czy 4K 144Hz z HDR (DSC) z pomocą przychodzi DP 1.4, który w swojej specyfikacji posiada obsługę tak wysokich parametrów obrazu (a nawet wspomnianych wyższych po zastosowaniu kompresji). Jak wiecie już, po przeczytaniu artykułu, jakość obrazu (kolory, ostrość, czy kontrast) nie mogą ulec zmianie przez kiepski przewód DisplayPort, jednak obraz może zwyczajnie nie przejść i wtedy na ekranie nie zobaczymy niczego. Uzyskanie transmisji na długości ponad 7 – 8 metrów jest prawie niemożliwe przez kabel miedziany, bez względu na to jak drogi by on nie był. Remedium na to jest kabel światłowodowy taki jak np. FIBBR, który bez problemu radzi sobie z dużo większymi odległościami (do 50 metrów). Sprawdził się jak trzeba ze wszystkimi urządzeniami, które mieliśmy na miejscu (w tym kluczowy najnowszy monitor ASUS ROG Swift PG27U). Przesył był bezproblemowy, a czas negocjacji połączenia najniższy z możliwych.Względem konkurencyjnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na takie wyróżniki jak zastosowanie technologii BendRobust
Cena: Kabel DisplayPort 1.4 FIBBR od 600 zł (1,5m) do 3 200 zł (50m) (cennik do pobrania tutaj)
Sprzęt do testów dostarczyła firma AudioColor https://sklep.audiocolor.pl/
Strona producenta: http://www.fibbr.pl/
(4222)