Powrót

Disney kasuje swoje kanały. W Polsce może zniknąć aż osiem! Czy już wiadomo które?

Disney zapowiedział, że jeszcze w tym roku skasuje łącznie 100 kanałów wchodzących w skład swojego portfolio na całym świecie. Niemal pewne jest, że znikną także stacje nadające w Polsce. Która spośród ośmiu obecnych w naszym kraju pozycji może zakończyć nadawanie? Czy polscy operatorzy satelitarni i kablowi wiedzą już coś o zmianach?

Disney zamknie 100 kanałów. Które mogą zniknąć z oferty w Polsce?

O sprawie pisaliśmy po raz pierwszy kilka dni temu. Echem po świecie telewizji poniosła się wieść, że Disney planuje jeszcze mocniej skupić swoją ofertę wokół streamingu. Ma to być tożsame z zakończeniem działalności aż 100 nadających na różnych rynkach kanałów. Większość programów z ich ramówki ma wedle założeń trafić do serwisu Disney+.

W pierwszej kolejności podano, że nadawać przestaną stacje na obszarze Azji Południowo-Wschodniej i Hongkongu. Przestanie tam funkcjonować 18 kanałów, w tym m.in.: Fox, FX, Disney Channel, Disney Junior, Nat Geo People, Fox Crime, Fox Life, Fox Sports, Star Sports i Fox Movies. Co z innymi rynkami, w tym Polską?

W naszym kraju na portfolio Disney’a składa się obecnie osiem kanałów:

Disney zerka coraz mocniej w kierunku streamingu

Prawdopodobnie w wyniku zmian przynajmniej jeden lub więcej z nich jeszcze w tym roku zniknie z Polski. Czy już cokolwiek wiadomo? Portal Wirtualne Media przepytał na tę okoliczność przedstawicieli CANAL+ i Cyfrowego Polsatu, a także sieci kablowe Vectra. Wszyscy zainteresowani poinformowali, że nie otrzymali póki co żadnej informacji w tym temacie od Disney’a.

Proces wygaszania wskazanych przez zarząd amerykańskiego giganta kanałów będzie się zapewne mocno różnił zależnie od rynku i obowiązujących na nim praw i umów. Źródło podaje jako przykład, że w Polsce – a konkretnie w ofertach Cyfrowego Polsatu i CANAL+ – niektóre kanały Disney’a są istotnymi, a nawet gwarantowanymi pozycjami w płatnych ofertach proponowanych klientom. W związku z tym nagłe zaprzestanie nadawania jednego lub większej liczby kanałów mogłoby doprowadzić do konfliktu na linii nadawca-operator.

Jeżeli Disney rzeczywiście postanowi o zakończeniu działalności jednego z wymienionych na powyższej liście kanałów, to zapewne dowiemy się o tym w trakcie maksymalnie kilku najbliższych miesięcy.

Disney+: kiedy Polska i jaka cena?

Globalna ekspansja Disney+ postępuje. W listopadzie ubiegłego roku serwis wystartował w kilkudziesięciu krajach Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej, a w marcu 2021 pojawił się w Singapurze. Poza tym na ten rok oficjalnie planowane jest uruchomienie platformy w Korei Południowej, Hong Kongu i “Europie Wschodniej”. No właśnie – czyli w teorii także w Polsce, prawda? Niestety tego nie wiemy na pewno, bo w kwestii naszego kraju Amerykanie konsekwentnie – nie wiedzieć czemu – milczą. Jakiś czas temu temat pojawił się w kontekście Słowacji i Czech, ale to jeszcze niczego nie gwarantuje.

Wiosną 2020 roku przez moment zrobiło się głośno o “pomyłce” Disney’a, kiedy to przez moment Polska była widoczna jako jeden z krajów, w których usługa miała ruszyć latem. Szybko jednak z tej rozpiski zniknęła, a włodarze streamingowego giganta nie uraczyli nas komentarzem na ten temat. Od tej pory w temacie panuje zastanawiająca cisza, choć jak zwykle warto odnotować, że strona tytułowa Disney+ wyświetla się w naszym języku. O ostateczne wejście usługi do Polski nie powinniśmy się zatem martwić – denerwuje jednak ciągłe odsuwanie tego wydarzenia w czasie.

Biorąc pod uwagę w jak wielu regionach i krajach świata działa Disney+, jest wręcz absurdem, że polscy użytkownicy nie mogą z niego wciąż skorzystać, ratując się nierzadko dostępnem przez VPN. Spójrzcie tylko na tę mapkę – widniejemy na niej jako mała wysepka na mapie Europy (na czerwono kraje, w których oficjalnie zaplanowany jest już start D+):

Na niebiesko – kraje z dostępem do Disney+; na żółto – kraje z dostępem przez pośredników; na czerwono – kraje z planowanym wejściem usługi; na szaro – kraje bez oficjalnych planów wprowadzenia D+; fot. Wikipedia

Ile możemy zapłacić za Disney+, kiedy już pojawi się w Polsce? Ten serwis wciąż nie jest tak drogi jak HBO Max, które w tym roku zastąpi u nas HBO GO. Należy się raczej spodziewać, że będzie to na tle innych gigantów całkiem przystępna propozycja, kosztująca miesięcznie w okolicach maksymalnie 35-40 złotych. To oczywiście nie jest przesadnie niska kwota, ale trzeba brać pod uwagę bogatą ofertę serwisu. Niedawno wzbogacił się on o potężną dawkę produkcji platformy Star.

 

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kanaly-disney-channel-fox-national-geographic-channel-moga-zniknac-z-polskiego-rynku-platformy-cyfrowe-i-sieci-kablowe-moga-miec-problem


Przeczytaj więcej na temat VOD i streamingu: 

(4352)