Powrót

Czy TVN24 może zniknąć z polskiej telewizji? KRRiT nadal nie wydała zgody na przedłużenie koncesji

TVN Grupa Discovery może mieć poważny problem z koncesją na nadawanie kanału TVN24. Główna stacja informacyjna nadawcy wciąż nie przeszła pozytywnej weryfikacji ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli nie doszłoby do tego do 26 września 2021 roku, kanał mógłby nawet zniknąć z polskiej telewizji!

Polska telewizja bez TVN24? Koncesja wciąż bez przedłużenia przez KRRiT 

To scenariusz, który wydaje się zupełnie nieprawdopodobny, a jednak może się ziścić. TVN Grupa Discovery złożyła wniosek o przedłużenie koncesji dla jednego ze swoich najważniejszych kanałów niemal rok temu. Tymczasem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która odpowiada za jego analizę i ewentualną akceptację, wciąż nie podjęła w sprawie TVN24 żadnej decyzji.

Koncesja tego kanału wygasa 26 września bieżącego roku. Portal Wirtualnemedia.pl znalazł się w posiadaniu informacji, jakoby ostatnio TVN uzupełniło swój wniosek, a dokumenty były aktualnie analizowane w KRRiT. Jeżeli do końca września regulator nie wyda pozytywnej decyzji, nadawca może być zmuszony do ubiegania się o koncesję w innych krajach Unii Europejskiej. Tylko w ten sposób mógłby nadawać ten kanał na terenie Polski.

Jeden z rozmówców cytowanego portalu, Jan Dworak (który był w przeszłości przewodniczącym KRRiT) nie rozumie, dlaczego procedura trwa tak długo i doszukuje się w tej sytuacji podtekstu politycznego. Jednocześnie zaznacza, że z trudnej sytuacji jest dla TVN wyjście:

 „TVN Grupa Discovery nie pozostanie jednak bez wyjścia – w razie braku zgody może ubiegać się o koncesję na przykład w Czechach. – Do czasu Brexitu najczęściej nadawcy międzynarodowi poza Warszawą – działający również w Polsce – ubiegali się o koncesję w Wielkiej Brytanii (Ofcom), także w Pradze i Sztokholmie. Najczęściej to tam zgłaszano się po koncesje, które obowiązywały na terenie całej Europy” – stwierdził Dworak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Z kolei inny ekspert w temacie – radca prawny Wojciech Szymczak z Kancelarii Prawnej Media – zaznacza, że w ustawie o radiofonii i telewizji nie ma wzmianki o terminie, w którym KRRiT musi przetworzyć wniosek o koncesję na nadawanie. Przypomina przy tym, że poprzednim razem, w 2011 roku, urząd przyznał TVN24 koncesję zaledwie 4 miesiące po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

fot. TVN Grupa Discovery

Tymczasem kwestia ewentualnego ubiegania się o koncesję poza granicami Polski nie jest w oczach radcy sprawą oczywistą – jego zdaniem nadawca niekoniecznie ma do tego prawo:

 „Jakkolwiek koncesje uzyskane w innych państwach członkowskich UE są uznawane na terytorium całej UE, o tyle TVN S.A. raczej nie może starać się o taką zagraniczną koncesję. Zgodnie z dyrektywą audiowizualną, tylko jedno państwo członkowskie posiada jurysdykcję względem danego nadawcy. Skoro zatem obecnie jest to Polska, to bez zmiany przez nadawcę państwa siedziby oraz miejsca podejmowania decyzji redakcyjnych, najprawdopodobniej w grę będzie wchodzić wyłącznie polska koncesja” – powiedział portalowi Wirtualnemedia Szymczak.

Zdaniem eksperta istnieje w takim wypadku możliwość dalszego nadawania, jednak wyłącznie po uprzednim przeniesieniu redakcji do innego kraju i zatrudnienie tam większości pracowników stacji. W wypadku braku zgody ze strony KRRiT, do czego według słów Szymczaka nie ma podstaw, TVN mógłby słusznie ubiegać się o odszkodowanie ze strony Skarbu Państwa.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvn24-bez-koncesji-krrit


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(16936)