Premiera nowych telewizorów OLED i LCD od LG zbliża się wielkimi krokami. Pod koniec pierwszej połowy tego roku możemy spodziewać się sporej jej części na półkach sklepowych w Polsce. Czy będzie to rok telewizorów OLED? LG na pewno tak twierdzi a w jej ofercie znajdziemy około 20% telewizorów pracujących właśnie w technologii organicznej. Przypomnijmy sobie, na co czekamy i czego możemy spodziewać się na rynku?
Nowości techniczne
Patrząc ogólnie na całe portfolio możemy spodziewać się kilku nowinek technologicznych chociaż aby poznać ich dokładne działanie i zalety (bądź wady) będziemy musieli sprawdzić to osobiście w naszej redakcji. Bez pomiarów się nie obędzie. Jednak pewne sprawy są przewidywalne. Pierwsze to oczywiście wprowadzenie rozdzielczości 8K do wybranych telewizorów z linii OLED TV oraz LCD NanoCell TV. W tym roku będzie to jedna z kluczowych nowości w najdroższych i najwyższych liniach produktowych gdzie 8K będzie nieodzownym elementem wyposażenia ekranu. Czy tego potrzebuje rynek? Oczywiście, że tak gdyż bez wprowadzania coraz wyższej rozdzielczości nadal tkwilibyśmy w erze Full HD. Jest to motor napędowy rynku i na pewno za kilka lat będzie to taki sam standard jak obecnie rozdzielczość 4K. A czy da się to w jakiś sposób wykorzystać w tym roku w domu? Łatwo nie będzie ale pojawiły się już pierwsze zapowiedzi serwisów streamingowych 8K (np. Rakuten TV), YouTube oferuje wiele materiałów w 8K, startują pierwsze kanały satelitarne 8K (np. RAI 8K) a najbardziej zasobni w gotówkę mogą także grać w gry na PC w rozdzielczości 8K.
Kolejna nowość w przypadku telewizorów to wprowadzenie drugiej generacji procesora α9 Gen 2. Oprócz znaczącego wpływu na jakość obrazu będzie także odpowiedzialny za jeszcze dokładniejszą obsługę sztucznej inteligencji ThinQ AI. Procesor będzie o ponad 35% szybszy od swojego odpowiednika pierwszej generacji w telewizorach z 2018 roku. Jedną z najważniejszych nowości ma być obsługa HFR czyli super płynnego obrazu 4K w 120 klatkach na sekundę. Będzie to możliwe ze źródeł zewnętrznych gdyż tegoroczne telewizory (nie tylko 8K ale i 4K) mają być wyposażone w najnowszy port HDMI 2.1 (pełne 48 Gbps)(eARC). Może to być bardzo przydatne na przyszłość w przypadku realizacji sportowych w HFR czy chęci grania w rozdzielczości 4K w 120fps. LG wspiera także najpopularniejsze formaty HDR w tym Dolby Vision. W tym roku możemy spodziewać się jasności większej o 10% czyli na poziomie około 900 nitów w OLED TV. Procesor ma także posiadać funkcje poprawy obrazu jak łagodna gradacja czy dynamiczne mapowanie tonów. Ponadto, flagowe telewizory LG będą wyposażone w system Dolby Atmos odtwarzający niezwykle realistyczne efekty dźwiękowe, które wzbogacą rozrywkę. Telewizory będą też wspierać DTS:X.
Entuzjaści gier docenią natomiast kompatybilność ze zmienną częstotliwością odświeżania (VRR) oraz tryb ALLM automatycznie zmniejszający opóźnienie sygnału i ułatwiający uzyskanie wyraźnego obrazu, bez drżenia i rozrywania.
Jak wiemy, firma LG wprowadziła w 2018 jako jedyna na rynku swój własny pomysł na wirtualnego asystenta po polsku czekając aż najpopularniejsi asystenci jak Google Asystent będą dostępni w języku polskim. Tego ostatniego być może doczekamy się w tym roku ale jeżeli tak się nie stanie to nadal będziemy mogli wydawać do telewizora dość złożone polecenia w języku polskim. Dzięki asystentowi głosowemu użytkownicy mogą wygodniej zarządzać codziennymi zadaniami, wyszukiwać informacje oraz sterować kompatybilnym, inteligentnym sprzętem AGD. Z pomocą Asystenta Google można np. zamówić pizzę – nie sięgając po telefon ani nie przerywając oglądania filmu lub audycji telewizyjnej. Możliwości interakcji jest jednak ogromna ilość i naprawdę nie mogę doczekać się aż w końcu Polska dostanie asystenta od google w telewizorach w naszym rodzimym języku.
Tegoroczne telewizory zyskają też wsparcie dla produktów marki Apple. Pojawi się więc wbudowany AirPlay2, który umożliwi przesyłanie z telefonu różnych rzeczy na ekran telewizora.
Telewizory OLED
Tegoroczna linia telewizorów OLED składać się będzie z takich serii jak: R9, Z9, W9, E9, C9 i B9.
LG OLED R9 (dostępny w 65″)
Największa nowość tego roku. Pierwszy na świecie rolowany telewizor wejdzie do polskiej sprzedaży. Dostępny będzie w 65 calach. Telewizor będzie mógł działać w trzech trybach. Pierwszy z nich, Full View, to całkowicie rozwinięty ekran niczym w standardowym odbiorniku OLED. Przy Line View natomiast ekran zachowuje swoją szerokość ale jego pozioma część jest do pewnego stopnia zwinięta, co może przydać się do odtwarzania muzyki bądź wizualizacji. Co ciekawe w trzecim trybie Zero View, czyli przy całkowitym zwinięciu nadal możemy na przykład słuchać piosenek. R9 będzie wyposażony w procesor α9 Gen 2. Średnia jasność ekranu powinna wynieść około 800-900 nitów. Na pokładzie znajdzie się najnowsza wersja systemu webOS 4.5. LG 65R9 wyposażony został w 4.2-kanałowe głośniki Dolby Atmos o mocy 100 W. Naturalnie znajdziemy tutaj port HDMI 2.1 a telewizor zapewni odtwarzanie treści 4K120. Żywotność konstrukcji obliczona jest na 50 000 zwinięć i rozwinięć.
Cena nie jest jeszcze znana ale można spodziewać się dość sporej kwoty.W końcu to totalna nowość. Telewizor trafi do sprzedaży w drugiej połowie tego roku.
LG OLED Z9 (dostępny w 88″)
Flagowy 88 calowy telewizor OLED z obsługą rozdzielczości 8K. Wielki, naszpikowany najnowszą technologią. 33 miliony pikseli na ekranie przy wsparciu procesora α9 Gen 2. Port HDMI 2.1 będzie tutaj niezbędny aby móc w przyszłości wprowadzić źródła 8K np. w postaci kompatybilnych odtwarzaczy płyt 8K. Cena tego giganta może być niezwykle zaporowa jednak długo czekaliśmy aż firma wprowadzi na rynek konsumencki telewizor OLED powyżej 77 cali. Być może jest to krok do znacznego obniżenia kosztów właśnie takich rozmiarów jak 77 cali.
LG OLED W9 (dostępny w 65″ i 77″)
3 generacja telewizora tapety czyli tzw. Wallpaper TV. 3 rok (W7, W8) i nadal telewizor, który swoim designem zaskakuje wszystkich, którzy zobaczą go po raz pierwszy na ścianie. Zapewne potrwa to jeszcze kilka ładnych lat gdyż zastosowanie tego telewizora jest niezwykle interesujące i użytkowe. Ekran został wyposażony w jednostkę zewnętrzną, która skrywa w sobie najnowszy procesor α9 Gen 2. Posiada ona też wsparcie systemu Dolby Atmos i jest jednocześnie sporej wielkości soundbarem. Sam ekran to zaledwie kilka milimetrów grubości (3,85 mm!).
LG OLED E9 (dostępny w 55″ i 65″)
Seria od zawsze stawiała na wyszukany design. Podobnie jest tym razem. Wyższą sumę płacimy głównie za możliwość wyróżnienia się czyli wygląd gdyż różnic względem modelu C9 nie będzie dużo i sprowadzą się właśnie do prezentacji w salonie i wyposażeniu. Za obraz odpowiadać będzie najnowszy procesor α9 Gen 2. Zobaczcie niżej jak to będzie wyglądać:
LG OLED C9 (dostępny w 55″, 65″ oraz 77″)
Podobnie jak model C8 będzie to najlepszy stosunek ceny do oferowanej jakości. W tym modelu zastosowano już procesor obrazu najnowszej generacji czyli α9 Gen 2. Znajdziemy w nim port HDMI 2.1 wspierający 4K w 120 klatkach na sekundę. Telewizor będzie posiadał też wbudowany dźwięk 2.2 wspierający Dolby Atmos oraz DTS.
LG OLED B9 (dostępny w 55″ i 65″)
Do tej pory był to hit sprzedażowy ze względu na swoją niską cenę zachowując magię obrazu OLED nawet tego z najdroższych modeli dostępnych na rynku. Seria B od zawsze posiadała niższą wersję procesora i tym razem będzie podobnie. Znajdziemy tutaj procesor drugiej generacji α7 gen2. Telewizor będzie wyposażony w port HDMI 2.1.
Telewizory LCD NanoCell
NanoCell SM99 (d0stępny w 75″)
Pierwszy w ofercie koreańskiego producenta telewizor LCD obsługujący rozdzielczość 8K czyli 33 milionów pikseli na ekranie. Wyposażony w port HDMI 2.1 z pełną przepustowością 48 Gbps. Na pokładzie procesor obrazu α9 Gen 2 wspierający m.in format Dolby Vision czy HFR. Telewizor posiada podświetlenie direct LED oraz pełne pokrycie szerokiej palety barw.
NanoCell SM9X (dostępny w 86″, 75″, 65″, 55″, 49″)
Nie jest jeszcze pewne jakie dokładnie modele będą dostępne na rynku polskim z serii SM9X więc musimy poczekać do wiosennej premiery. Telewizory te jednak będą obsługiwały rozdzielczość 4K. Na pokładzie znajdzie się najnowszy procesor obrazu α7 gen2 wspierający HDMI 2.1 (eARC). Seria posiada podświetlenie direct LED oraz pełne pokrycie szerokiej palety barw. Dostaniemy też wsparcie dla AirPlay 2.
NanoCell SM8X (dostępny w 86″, 75″, 65″, 55″, 49″)
Podobnie jak wyżej, nie jest jeszcze pewne jakie dokładnie modele będą dostępne na rynku polskim z serii SM8X. Na pokładzie znajdzie się procesor obrazu α7 gen2. Seria posiada m.in pełne pokrycie szerokiej palety barw. Dostaniemy też wsparcie dla AirPlay 2.
(19269)