Powrót

Amazon Polska to niewypał? Serwis Bezosa bez szans z Allegro i Aliexpress. Czy to koniec?

Amazon wszedł do Polski w marcu bieżącego roku i wciąż nie zdołał rzucić rękawicy największym konkurentom na naszym rynku. Zasięg potężnego międzynarodowego serwisu sprzedażowego utrzymuje się na naszym rynku w granicach 10%. Dlaczego tak się dzieje i czy twór Jeffa Bezosa zagrozi jeszcze Allegro i Aliexpress?

Amazon: Polska nieprzyjaznym rynkiem na start. Będzie lepiej, czy to koniec marzeń o szczycie?

Po debiucie Amazona w Polsce niemal wszyscy zainteresowani tematem spodziewali się bardzo dużo. Gigant sprzedażowy miał wedle wielu prognoz szybko uporać się z największą konkurencją i wprowadzić nowe standardy na naszym rynku. Mijają trzy miesiące, a portal Jeffa Bezosa nadal poczyna sobie w naszym kraju bardzo nieśmiało.

Pojawiły się już pierwsze dane podsumowujące polski debiut Amazona – szału zdecydowanie nie ma! Wedle danych dostarczonych przez Mediapanel, marzec serwis zamknął z 2,91 mln użytkowników. W szerszym ujęciu przełożyło się to na zaledwie 9,96% zasięgu w polskim Internecie. Wśród ogółu portali e-commerce w Polsce, nie dało to Amazonowi miejsca nawet w pierwszej dziesiątce:

fot. Wirtualne Media

Skąd tak słaby wynik na start, skoro tego serwisu wyczekiwano w Polsce z ogromną niecierpliwością? Na początku na pewno nie pomogły spore kłopoty techniczne, zawodziło też tłumaczenie na nasz język. Nie imponowała do tego (i wciąż nie imponuje) oferta – serwis nie proponuje u nas wszystkich jej elementów, więc nie jest ona pełna i kompleksowa. Czego brakuje? Poza konkurencyjnymi cenami, o których w przypadku części kategorii produktowych nie ma dziś mowy oraz promocjami, których zarządzający platformą wciąż nam skąpią, chodzi też o brak cennych narzędzi dla sprzedających. W Polsce nie funkcjonują oferty sponsorowane oraz system reklam Amazon DSP.

Co będzie dalej? Czy niemrawy start oznacza, że wkrótce szefostwo Amazona postanowi odpuścić sobie Polskę? Niekoniecznie. Jeden z ekspertów zauważył w rozmowie z portalem Wirtualne Media, że początkowa strategia giganta w Polsce nie różni się specjalnie od tej przyjętej w Holandii czy Szwecji:

 „W Holandii w przeciągu 3 miesięcy zdobył pozycję lidera dla 2000 produktów obserwując rynek i dynamicznie dobierając ich ceny, co spowodowało napływ ruchu do serwisu z popularnych porównywarek cenowych. Tym samym, dla tych produktów, wyprzedził największego konkurenta bol.com.” – skomentował dla wspomnianego portalu Łukasz Sztuczyński, lead Shop+ z agencji Mindshare.

Co dalej z rozwojem Amazona w Polsce?

Niewykluczone zatem, że Amazon będzie powoli budował swoją pozycję, a efekty zobaczymy już w raportach dotyczących kwietnia i maja. Zakładając, że oddział odpowiedzialny za Polskę bacznie monitoruje rynek i reaguje na zachodzące na nim zjawiska, możemy mieć do czynienia z bardzo powolnym, ale ostatecznie skutecznym atakiem na szczyt.

Kupujecie na polskim Amazonie? Co uważacie o jego ofercie? Jak porównacie ją z największymi serwisami sprzedażowymi w Polsce?

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-sprzedawac-na-amazon-poradnik


Przeczytaj więcej:

(3322)