Premiera najnowszego, flagowego modelu telewizora firmy Panasonic już za nami. Jest nim OLED EZ1000, o którym już co nieco dowiedzieliście się na konferencji prasowej. My mieliśmy okazję przyjrzeć się mu bliżej kilka tygodni podczas wizyty w fabryce Panasonic w Czechach. Na początek nasze krótkie wrażenia a już na dniach kilka wywiadów wideo z inżynierami na temat nowego OLED TV od Panasonic.
Telewizor wykorzystuje nową matrycę OLED firmy LG. Inżynierowie zdradzili nam informację, że jest to specjalny panel, wyprodukowany na potrzeby Panasonic’a. Jego generację określono jako “3,5” (licząc generacje z segmentu ultra hd), mając na uwadze, że poprzednik (CZ950) wykorzystywał matrycę 2 generacji, a ubiegłoroczny (2016) lineup firmy LG posiada panele 3 generacji. Nowa matryca jest jaśniejsza od poprzedniej prawie dwukrotnie (mówiąc poprzednia mam na myśli matrycę modelu CZ950) i zapewnia znacznie lepsze pokrycie przestrzeni barw (99% DCI). Obie informacje mieliśmy okazję osobiście zweryfikować podczas prywatnego pokazu. Nie wiemy jeszcze tylko jak EZ1000 wypadnie w naszych procedurach testowych, np. w kontekście jasności HDR w scenach filmowych.
Na liście zmian i udoskonaleń jest także wsparcie dla technologii HLG, czyli HDR dostępnego drogą transmisyjną (telewizja naziemna, oraz satelitarna). Będzie ono dostępne także przez złącze HDMI. High-endowe wyświetlacze Panasonic’a zawsze były znakomicie przystosowane do kalibracji obrazu. W przypadku EZ1000 producent poszedł jednak jeszcze o krok dalej i zapewnił dostęp do wewnętrznych tablic 3D LUT telewizora. Oznacza to możliwość programowania przestrzeni barw w dowolny sposób, uzyskując nieszablonowe odwzorowanie kolorów. Funkcja ta byłaby idealna dla dopieszczenia reprodukcji barw do granic możliwości, jednak znając Panasonic’a będzie to możliwe bez stosowania tak zaawansowanych procedur kalibracji. Dostęp do tablic 3D LUT może jednak okazać się pożądany, jeśli wyświetlacz miałby zostać użyty na planie filmowym lub w studio postprodukcyjnym. Często przydatne są różne konwersje przestrzeni barw, np. bezpośrednio z kamery do Rec 709, lub Rec 2020. Teraz możliwe będzie użycie do tego konsumenckiego wyświetlacza, który ma szansę być tak dobrym, że sprawdzi się nawet w przemyśle profesjonalnym! Inżynierowie obiecali także, że są świadomi jak ważny jest obecnie krótki input lag, we współpracy z konsolami ultra hd z hdr. Nie mieliśmy w prawdzie szans zmierzyć wartości input lag w EZ1000 będąc w fabryce, jednak na tym polu ma także nastąpić spora poprawa. Więcej o kwestiach gamingu na telewizorze w dedykowanym temacie: INPUT LAG co to jest? Baza Input Lag. Chroma 4:4:4 – komu potrzebna?
Ewolucja objęła także interfejs telewizora, oraz pilot. Pojawił się na nim przycisk, który możemy przypisać do dowolnej aplikacji. Gdy np. używamy regularnie przeglądarki internetowej to możemy uzyskać do niej bezpośredni dostęp. Na ekranie głównym aplikacji zyskaliśmy także funkcjonalność “folder”. Jest to kontener, w którym możemy agregować najbardziej potrzebne aplikacje, lub skróty (np. do wejść w telewizorze). Panasonic posłuchał także gorących próśb o zmianę interfejsu przeglądarki plików. Teraz w łatwy sposób możemy przeglądać foldery, lub skorzystać z podglądu miniatur. Dostępne są także funkcje sortowania i filtrowania plików.
Czekamy z wielką niecierpliwością aż telewizor przyjedzie na testy do naszej redakcji.
(8471)