Powrót

W najbliższych latach telewizory QLED będą się sprzedawać dwa razy lepiej niż OLED. Jakie płyną z tego wnioski?

Opublikowany niedawno raport firmy Omdia analizujący przyszłość rynku telewizorów to kopalnia ciekawych danych. Możemy z niego między innymi wyczytać, że do 2025 roku utrzyma się trend widoczny już dziś: na każdy sprzedany telewizor OLED przypadną dwa modele LCD QLED. Liczba rozprowadzonych modeli wzrośnie ponad dwukrotnie.

Prognoza: na jeden sprzedany telewizor OLED przypadną dwa modele QLED

Raporty firmy Omdia dotyczące przyszłości są zazwyczaj bardzo precyzyjne i bardzo często pokrywają się później z rzeczywistą sytuacją na rynku. W obszernej prognozie dotyczącej telewizorów znalazły się dane, które wskazują na kontynuację trendu widocznego już w 2019 roku – dwukrotnie wyższą sprzedaż modeli w technologii QLED w stosunku do OLEDów.

Trzeba tu oczywiście pamiętać, że stosowanie technologii diod kwantowych jest znacznie tańsze niż samoemisyjnych diod organicznych. Telewizory QLED wytwarza się mniejszym kosztem i rynkowo są warte sporo mniej od TV OLED, które dla wielu osób zafascynowanych kinem domowym, zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku oglądania filmów (perfekcyjna czerń i kontrast tak ważna w materiałach wideo). Dodać też warto, że QLED to bardzo ogólne pojęcie a telewizory tak oznaczone mogą oferować albo podstawowe parametry obrazu (są stosunkowo tanie) albo bardzo zaawansowane (drogie, na poziomie nawet OLED). Jak widać nie jest to tak proste w ocenie jak w przypadku ekranu OLED, który generalnie traktowany jest zawsze jako premium. Jeszcze w 2018 roku QLEDów sprzedawało się globalnie nieco mniej, a potem już dwukrotnie więcej. Dalszego powiększania przewagi jednak się nie przewiduje, a w 2025 roku całkowita sprzedaż modeli QLED ma sięgnąć 20 milionów sztuk, w stosunku do 10,8 miliona OLED TV.

Prawdziwą eksplozję popularności prognozuje się za to w przypadku telewizorów MiniLED (o tym pisaliśmy niedawno), które w tym roku po raz pierwszy zawitają na rynku w znacznie większym gronie niż dotychczas. Do 2025 roku roku ich sprzedaż może być aż pięciokrotnie wyższa niż OLEDów, a to też nie bez znaczenia dla ważności technologii QLED. Ta przecież znajduje swoje zastosowanie także w MiniLEDach (jak w przypadku telewizorów Samsung Neo QLED MiniLED czy LG QNED MiniLED).

Porównując dane z powyższej tabelki, widać zdecydowaną dominację TV MiniLED i stabilizację (choć przy tendencji wzrostowej) w przypadku OLED i QLED.

Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-33121/marche-tv-2020-2025-2-tv-qled-vendus-pour-1-tv-oled.html

Zdjęcie tytułowe: t3.com


Przeczytaj więcej na temat telewizorów

(21380)