Powrót

Test słuchawek Panasonic RP-HTX80B z technologią Bluetooth®

Podczas kilku ostatnich zagranicznych podróży, miałem możliwość słuchania najnowszych, bezprzewodowych słuchawek firmy Panasonic – RP-HTX80B. Ich największą cechą charakterystyczną jest jednak to w jakim klimacie są utrzymane – to czyste retro które na pewno wyróżni ich posiadacza w tłumie w dobie plastikowych, opływowych futurystycznych kształtów słuchawek innych producentów. Ponadczasowy design oraz dostępność w czterech kolorach: czarny, czerwony, szary oraz brązowy idealnie wpasuje się w trendy i indywidualny styl życia.

PLUSY

Rozwiązania techniczne i obsługa

Prezentowane słuchawki oferują połączenie po Bluetooth w wersji 4.1. Nie mamy w nich możliwości połączenia kablowego gdy bateria zostanie wyczerpana. Obsługiwane profile to A2DP, AVRCP, HSP, HFP a kodek to SBC. Niestety RP-HTX80B nie obsługuje aptX  ani AAC co oznacza nieco gorszy dźwięk – ale czy tak jest naprawdę sprawdzimy w teście odsłuchowym za chwilę. Deklarowany zasięg producenta to 10 metrów. W testowanym egzemplarzu można było znacznie dalej odejść od telefonu zanim pojawiła się przerwa w odtwarzanym dźwięku co oznacza dużo lepszy rezultat niż u konkurencji w dużo droższych słuchawkach. Łączenie się naszego urządzenia z HTX80B to prosta i przyjemna sprawa, nawet przy braku NFC. Wszystkie przyciski umieszczone są na prawej słuchawce. Bez problemu wyczuwamy je pod palcem co zapewnia stabilne działanie i sterowanie podstawowymi funkcjami (włączenie i wyłączenie, parowanie, odbieranie połączeń, głośność, start, pauza, poprzedni  lub następny utwór). Model RP-HTX80B pomimo swojego stylu retro daje możliwość  sterowania głosowego  zapewniając dostęp do innowacyjnych technologii audio, które zapewniają łatwość użytkowania i komfort na co dzień. Zintegrowany mikrofon umożliwia obsługę telefonu bez użycia rąk za pomocą sterowania głosowego. Jeśli przycisk odtwarzania zostanie naciśnięty przez dwie sekundy podczas pracy, odpowiedni asystent głosowy (np. Siri na iPhone) może zostać aktywowany na telefonie. W ten sposób można zażądać podstawowych informacji lub sterować prostymi funkcjami aplikacji. Mikrofon oczywiście można także wykorzystać  do rozmów telefonicznych w trybie głośnomówiącym. Na prawej słuchawce mamy port mikro usb do ładowania słuchawek. Wykorzystać w tym celu możemy nawet kabel od naszego telefonu.  Bateria posiada znakomite osiągi.  Do pełnego naładowanie słuchawek potrzebujemy w zależności od warunków 2,5-3,5 godziny co zapewnia nam około 24 godzinny czas odtwarzania. Dzięki funkcji szybkiego ładowania już w 15 minut akumulatory zapewniają około 150 minut słuchania

PLUSY

MINUSY

Wykonanie i komfort noszenia

Materiały użyte do budowy słuchawek są bardzo dobrej jakości. Muszle wykonane są z matowego plastiku z metalowymi wstawkami z logiem producenta. Poduszeczki natomiast wykonano ze skóry syntetycznej która jest przyjemna dla ucha a w ich designie uwzględniono kształt uszu i odstęp pomiędzy słuchawkami a uchem co zapewnia komfortowe dopasowanie słuchawek do uszu. Słuchawki HTX80 oprócz ich retro designu wyróżniają się lekko zaokrągloną konstrukcją pałąka która zmniejsza poziom nacisku eliminując efekt bolących uszu przy bardzo długim słuchaniu. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne. Słuchawki pasują idealnie dzięki ich kształtowi, rozmiarowi i kątowi pałąka, a nacisk regulatorów drutu znajduje złoty środek pomiędzy mocny i pewnym trzymaniem się na głowie, a jednocześnie jest on na tyle delikatny że po chwili zapominamy o ich obecności. Na plus zasługuje mimo niepozornego wyglądu dobre odizolowanie od dźwięków z zewnątrz. Słuchawki są bardzo lekkie. Ważą jedynie 190g. Całość zapewnia wysoki komfort noszenia i dopasowania mimo tego,  że projekt jest retro to komfort jest jego cechą wiodącą. Jest to prosta i lekka konstrukcja z doskonałą izolacja od dźwięków z zewnątrz, mimo że nie posiada specjalistycznych systemów do redukcji szumów.

PLUSY

Konstrukcja i dźwięk

Konstrukcja słuchawek opiera się na  40 milimetrowych przetwornikach z magnesu neodymowego. Przepływ powietrza optymalizuje firmowe rozwiązanie w postaci filtru Acoustic Bass Control, który dostarcza czyste dynamiczne dźwięki basowe o wysokim zakresie. Słuchawki posiadają zrównoważone brzmienie które nie męczy przy długim słuchaniu. Nie mamy tu natarczywych wysokich tonów ani wylewającego się basu, który przesłania resztę pasma. Jakość dźwięku jest naprawdę bardzo dobra. Słuchawki radzą sobie nawet ze sporo droższymi konkurentami oferując lepszy dźwięk. W kryteriach typowo audiofilskich jakość dźwięku jest przyzwoita ale nic więcej. Słuchawki nie brzmią ostro i nieprzyjemnie ale nie brzmią subtelnie i delikatnie. Bas nie jest ani głęboki, ani szczególnie bogaty, a dźwięk nie jest zbyt duży, otwarty i szeroki. Nie ma subtelności i głębi dźwięku. Słuchawki te znakomicie sprawdzają się w muzyce która korzysta z instrumentów elektronicznych ale atrakcyjny dźwięk usłyszymy także od heavy metalu po muzykę klasyczną i jazz.

Moim zdaniem są to uniwersalne słuchawki do każdego rodzaju muzyki. Przy starych nagraniach lub słabo zrealizowanych zauważymy, że czasem trochę brakuje basu i harmonicznych, co sprawia, że dźwięk jest płaski i mało namacalny. Wspólną cechą dźwięku przy słuchaniu różnych gatunkach muzycznych jest to, że można go scharakteryzować jako szczegółowy, z wyraźną górą i basem, który pojawia się kiedy trzeba. Nie brzmią zbyt ciepło, ale nie brzmią też jasno i sterylnie a ich brzmienie jest mocne, z uniwersalnym dźwiękiem i kolorem tonalnym. Gdy nagrania są w miarę proste słuchawki brzmią klarownie i przejrzyście jednak gdy docieramy do skomplikowanych nagrań wyczuwamy że rozdzielczość słuchawek pogarsza się a dźwięk ulega spłaszczeniu. Bynajmniej nie jest to wada tych słuchawek. Do porównań w teście wykorzystano słuchawki innych producentów z technologią Bluetooth do 1500zł gdzie była podobna sytuacja,  jak w jednym aspekcie brzmieniowym dźwięk się podobał to po chwili coś innego  już w nim przeszkadzało. Panasonic  w wielu aspektach poradził sobie nawet lepiej niż dużo droższe słuchawki – nawet te z okolic 1000zł. W swojej klasie cenowej a nawet dużo wyższej te słuchawki można śmiało nazwać bestsellerem. Stosunek jakość do ceny jest rewelacyjny.

PLUSY

MINUSY

 

Parametry techniczne

Informacje ogólne Przetwornik (średnica w mm) 40 mm
Typ magnesu Neodymowy
Sterowanie / Mikrofon tak
Impedancja (Ω) 32 Ω
Czas odtwarzania na baterii Około 24 godziny
Czas ładowania (25°C) Około 3,5 godziny
Ciężar Około 190 g
Akcesoria standardowe Kabel USB do ładowania: 0.5 m
Technologia bezprzewodowa Bluetooth® Version 4.1
Obsługiwane profile A2DP, AVRCP, HSP, HFP
Kodek SBC
Zasięg działania Do 10 m

Podsumowanie i ocena

Pomimo dobrej reputacji firmy Panasonic, zwykle najlepsze słuchawki pochodzą od firm specjalizujących się tylko i wyłącznie w produkcji słuchawek. Nie posiadają one także logo firmowej audio marki Technics a mimo wszystko zaskakują na plus. Wyjątkowe słuchawki które udało się stworzyć w Panasonic pod nazwą RP-HTX80B mają atrakcyjny wygląd, wygodne dopasowanie na głowie, niewielką wagę, długi czas pracy akumulatora, skuteczne tłumienie hałasu z zewnątrz i zrównoważone nie męczące brzmienie. Sprawia to, że są one w swojej klasie najlepsze a cena jest dużo niższa niż u konkurencji za takie same właściwości. Bez większych problemów rozprawiają się ze znacznie droższą konkurencją lub niewiele jej ustępują. Śmiało można nazwać je bestsellerem. Jeżeli szukasz słuchawek Bluetooth® koniecznie sprawdź Panasonic RP-HTX80B!

Cena referencyjna: Słuchawki nauszne Panasonic RP-HTX80B 399zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Panasonic

(6764)