Powrót

Test najnowszych Laser TV od Hisense. Co to jest? Jak działają? Potężne kino domowe do 130″ w Twoim salonie!

Telewizory laserowe marki Hisense to urządzenia jedyne w swoim rodzaju. Połączenie projektora wyposażonego w laserowe źródło światła i rozbudowany system Smart TV z wielkim, zaawansowanym ekranem projekcyjnym generuje kilka cech, których próżno szukać w tradycyjnych telewizorach. Przy okazji debiutu najnowszej generacji Hisense Laser TV na 2023 rok przyglądamy się szczegółowo nowościom, ujawniając dane z naszych redakcyjnych pomiarów! Co trzeba wiedzieć o Laser TV? Czy warto sięgnąć po takie rozwiązanie?

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti SpectraVal 1511 HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Pomiary w redakcji HDTVPolska za pomocą spektrometru Jeti Specbos 1211 i kolorymetru Klein K10A

Telewizory laserowe Hisense Laser TV – wielkie kino domowe w Twoim salonie

Czym tak naprawdę jest Laser TV? Co wyróżnia to nietypowe rozwiązanie? Hisense Laser TV to połączenie projektora o rozdzielczości 4K z funkcjami telewizora Smart TV, zaprojektowane specjalnie dla salonu. Zawarty w zestawie ekran o przekątnej 120 cali wykonany w technologii ALR jest całkowicie antyrefleksyjny, co eliminuje odblaski świetlne. Dzięki temu można cieszyć się wielkim, szczegółowym obrazem bez względu na warunki oświetleniowe w pomieszczeniu.

fot. Hisense

Firma Hisense jest pierwszym producentem, który wprowadził do Polski produkty tego typu. Oto kluczowe cechy Laser TV, które wyróżniają to rozwiązanie:

Hisense Laser TV – laserowe źródło światła zapewniające wysoką jasność i długą żywotność

Wykorzystanie laserowego źródła światła zapewnia przede wszystkim wysoką jasność produkowanego obrazu. W zależności od wybranego modelu otrzymujemy urządzenie emitujące do aż 3000 lumenów, co gwarantuje wysoki komfort oglądania niezależnie od wybranych treści i warunków panujących w pomieszczeniu. Oczywiście najlepszym środowiskiem do oglądania filmów, seriali lub sportu albo grania w gry jest wyciemnione pomieszczenia, ale Laser TV zapewnia też klarowny, wyraźny obraz w jasnym salonie.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest niezwykle długa żywotność, która cechuje laserowe źródło światła. Wynosi ona – zależnie od modelu – od przeszło 25 000 godzin do nawet ponad 30 000 godzin. Ponadto laser zapewnia niskie zużycie energii w porównaniu do tradycyjnego telewizora o podobnych rozmiarach. Dzięki telewizorowi laserowemu marki Hisense możemy więc cieszyć się ulubionymi programami przez wiele lat, codziennie, bez obaw o wypalenie czy odblaski świetlne.

Hisense Laser TV – eliminujący odbicia ekran ALR o wielkim rozmiarze do 120 cali

W zestawie z Laser TV znajduje się specjalny ekran ALR, który zapewnia wyjątkowe korzyści. Dlaczego warto skorzystać z tej technologii? Konstrukcja tego ekranu powoduje, że światło emitowane przez projektor znajdujący się bezpośrednio pod ekranem jest odbijane w kierunku widza. Jednocześnie światło boczne i górne nie wpływa negatywnie na jakość obrazu. Dzięki zastosowaniu projekcji krótkiego rzutu z laserowym źródłem światła oraz dedykowanemu ekranowi, możemy cieszyć się wysoką jakością obrazu nawet podczas oglądania telewizji w ciągu dnia, bez konieczności zasłaniania okien. To również doskonałe rozwiązanie dla naszego zdrowia oczu w porównaniu do tradycyjnego telewizora.

Ekran ALR dołączany do projektora Hisense L9H podczas testów HDTVPolska

Wybór Laser TV to gwarancja uzyskania potężnego obrazu. Zależnie od modelu, możemy uzyskać przekątną 100, 120, a nawet 130 cali! W obecnych warunkach rynkowych próżno szukać telewizorów, które oferują aż tak wielkie rozmiary – szczytem w tej kategorii produktowej jest w tym momencie 98 cali, za które trzeba jednak zapłacić wyraźnie więcej w zestawieniu z Laser TV.

Hisense Laser TV – szeroka gama kolorów

Telewizory Laserowe marki Hisense zapewniają bogactwo kolorów, co znajduje potwierdzenie w pokryciu szerokiej przestrzeni barw BT.2020. Nasze pomiary publikujemy poniżej, w opisach modeli L9H oraz L5H.

Hisense Laser TV – spektakularne seanse filmowe dzięki Dolby Vision i Atmos

Wszystkie oferowane przez Hisense w 2023 roku telewizory laserowe oferują wsparcie dla formatu dźwięku Dolby Atmos. Na dodatek modele L9H i L5H jako pierwsze Laser TV obsługują Dolby Vision.

Dolby Vision jest zaawansowanym formatem HDR, który czerpie inspirację z technologii stosowanej w kinach. Jego celem jest zwiększenie różnicy między jasnymi a ciemnymi scenami, aby widz mógł dostrzec większą ilość szczegółów w filmach. Dzięki niemu kolory są bardziej realistyczne, kontrast jest lepiej wyeksponowany, a detale są wyraźniejsze niż w poprzednich generacjach obrazu.

W przypadku tego typu produktów co Laser TV implementacja Dolby Vision nie jest wcale oczywistością i zadaniem łatwym do wykonania. W jaki sposób Hisense przygotował ekrany dołączane do L9H i L5H na Dolby Vision? Wyjaśniamy:

Projektor został wyposażony  we wsparcie dla Dolby Vision, co dla wielu osób może wydawać się niecodzienne. Projektory nie posiadają przecież, z natury, wsparcia dla tej technologii. Produkt Hisense’a trzeba rozpatrywać jednak nieco inaczej. Nie jest to sam projektor, przy zakupie którego to użytkownik decyduje na jaki ekran (jaka wielkość i tkanina) trafi obraz. W tym drugim przypadku faktycznie implementacja Dolby nie może mieć miejsca, gdyż nie da się przewidzieć jaka będzie maksymalna luminancja na docelowym ekranie. W Hisense ekran jest dołączony do urządzenia, więc producent może zmierzyć konkretną wartość i zaimplementować ją w procesorze Dolby, który ma za zadanie dokonywać tone-mappingu.

Z uwagi na to, że jaskrawość obrazu jest niewysoka, to technologia Dolby okazuje się zbawienna dla obrazu. Przypomnijmy, że największy efekt wnosi ona na wyświetlaczach o niskiej jasności (przy czym przez niską jasność uznajemy mniej niż 350 nitów, co i tak jest znacznie powyżej możliwości Hisense). Gdy podamy materiał w tym formacie możemy oczekiwać dużej ilości detali w bielach, co jest postępem w stosunku do SDR, jednak oczywiście brakuje wyraźnego efektu wow z uwagi na mocno ograniczoną jasność.

Na dodatek komplet nowych modeli zapewnia dostęp do wyjątkowego trybu obrazu FILMMAKER MODE. Dba on o to, by wyświetlane na ekranie filmy odzwierciedlały wizję reżyserów zrodzoną w kreatywnym procesie w profesjonalnym studio.

Hisense Laser TV L9H podczas testów HDTVPolska

Hisense Laser TV – rozbudowany, szybki i intuicyjny system multimedialny VIDAA

Telewizory laserowe Hisense są wyposażone w najświeższą, szóstą wersję platformy Smart TV VIDAA. To innowacyjny i niezwykle szybki system operacyjny opracowany przez firmę Hisense i stosowany w milionach telewizorów na globalną skalę. Dzięki niemu można korzystać z szerokiej gamy aplikacji. VIDAA cechuje łatwość obsługi oraz mnogość możliwości dostosowania interfejsu do potrzeb każdego członka rodziny.

W opisywanym poniżej modelu L5H występuje system multimedialny VIDAA, a w PX1-PRO – Android TV.

Hisense Laser TV – sport? Gaming? Są na to w pełni gotowe

Telewizory laserowe Hisense to bardzo dobra propozycja dla graczy. Gaming na potężnym ekranie to marzenie wielu, a te urządzenia to umożliwiają! Mało tego – posiadają funkcje, które ułatwiają współprace z konsolami, takie jak ALLM, czyli automatyczny tryb gry. Laser TV przechodzi w niego, kiedy wykryje podłączone urządzenie. Wszystkie nowe modele posiadają dodatkowo porty HDMI w standardzie 2.1.

Hisense Laser TV – łatwość instalacji

To bardzo istotna cecha Laser TV, bo z pozoru może się wydawać, że proces montażu takiego sprzętu jest bardzo skomplikowany. Nic bardziej mylnego! Każdy kto nabędzie to urządzenie wraz z ekranem ALR w zaledwie około jednej godziny zainstaluje cały zestaw w swoim salonie.

Operację instalacji Hisense Laser TV dobrze obrazuje nasz materiał. W tym przypadku skorzystaliśmy z pomocy specjalistów:


Hisense Laser TV L9H – 100 i 120 cali

Hisense Laser TV L9H korzysta z trzech laserów RGB jednocześnie, co prowadzi do uzyskania obrazu o jeszcze lepszej reprodukcji barw, bardziej intensywnych kolorach i jednolitej jasności. Dzięki szerszej gamie kolorów, ulepszonemu procesorowi i ekranowi antyodblaskowemu, obraz jest wiernie oddany temu, co faktycznie widzi ludzkie oko.

Dostępność modelu:
Laser TV Hisense 100L9H 100″
Laser TV Hisense 100L9H 120″ 24 999 zł
Hisense Laser TV L9H

Dołączany w zestawie wielki ekran projekcyjny – do wyboru w wariantach 100″ i 120″ – oferuje nie tylko potężny obraz w rozdzielczości 4K, ale też opisywaną już wyżej technologię ALR, która odbija światło zewnętrzne rzucane na płótno. 3 lasery RGB, z których korzysta model L9H, generują jasność na poziomie 3000 lumenów. Zapewniają też nasycone kolory, pokrywając – wedle pomiarów HDTVPolska – 99% przestrzeni barw DCI P3 i 97% BT.2020.

Laserowe źródło światła w Laser TV L9H cechuje się bardzo dobrą żywotnością – w tym przypadku na poziomie aż 25 000 godzin. To tyle, co… 27 lat oglądania treści codziennie przez 2,5 godziny!

Hisense Laser TV L9H

Dla pasjonatów sportu, a zwłaszcza piłki nożnej, kluczową cechą jest obsługa technologii 120Hz. W przypadku Laser TV L9H, istotną funkcją poprawiającą płynność ruchu jest MEMC. Dzięki niej szybko poruszające się obrazy są wyświetlane płynnie i wyraźnie, co sprawia, że Laser TV doskonale sprawdza się podczas oglądania piłki nożnej i innych dynamicznych wydarzeń sportowych. Aby dostosować płynność obrazu w filmach lub sporcie, możemy skorzystać z fabrycznych ustawień w menu obrazu lub wykorzystać opcję niestandardową, gdzie za pomocą suwaków można zredukować efekt szarpania i rozmycia. Pamiętajmy, że pierwszy suwak odpowiada za redukcję tzw. “Juddera” w filmach, na przykład z Blu-ray, a drugi suwak za rozmycie w przypadku sportu lub codziennego oglądania telewizji.

Kinomanom w modelu L9H Hisense oddaje do użytku słynny tryb obrazu FILMMAKER MODE. Dba on o to, by oglądane filmy były wyświetlane w taki sposób, w jaki widzieli je ich twórcy na profesjonalnych monitorach studyjnych.

Hisense Laser TV L9H

Laserowy telewizor Hisense L9H, podobnie pozostałe model, jest też w pełni zgodny z aktualnym standardem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 / HEVC.

Ponadto L9H oferuje wsparcie dla różnych wyższych rozdzielczości wideo oraz częstotliwości odświeżania, co sprawia, że jest prawdziwym hubem dla miłośników gier (HDMI 2.1) i filmów. Dodatkowo, dzięki technologii HDMI ARC, istnieje możliwość podłączenia wybranego urządzenia audio, co pozwala cieszyć się bezstratnym dźwiękiem. L9H wyposażono też w złącze USB 3.0.

Dostępność modelu:
Laser TV Hisense 100L9H 100″
Laser TV Hisense 100L9H 120″ 24 999 zł


Hisense Laser TV L5H

L5H to model nawiązujący bezpośrednio do “wyższego” L9H i w istocie oba urządzenia dzieli niewiele. Podstawowa różnica leży w laserowym źródle światła – L5H korzysta z jednego lasera zamiast trzech, jak ma to miejsce w modelu L9H. Również tu mamy do czynienia z wariantami z dołączanym ekranem o przekątnej 100 lub 120 cali.

Dostępność modelu:
Laser TV Hisense 100L5H 100″
Laser TV Hisense 100L5H 120″
Hisense Laser TV L5H

Hisense Laser TV L5H cechuje jasność na poziomie 2700 lumenów i pokrycie przestrzeni barw DCI-P3 na poziomie 90% oraz BT.2020 na poziomie 70%. Na pokładzie znalazł się specjalny tryb gry, a sprzęt wyposażono w 2 porty HDMI 2.1 i 40-watowe głośniki.


Hisense Laser Cinema PX1-PRO

PX1-PRO to nieco innego typu pomysł ze strony Hisense. Ten model nie jest sprzedawany w zestawie z ekranem, ale projektor ultrakrótkiego rzutu jest w stanie wyświetlić obraz 4K o przekątnej wynoszącej aż 130 cali! Urządzenie można przy tym ulokować zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od ściany. Po stronie użytkownika pozostaje decyzja, czy inwestować dodatkowo w ekran, czy też po prostu wyświetlać obraz na ścianie.

Dostępność modelu:
Hisense Laser Cinema PX1-PRO 130″ 10 599 zł
Hisense Laser Cinema PX1-PRO

Hisense Laser Cinema PX1-PRO wykorzystuje technologię Hisense X-Fusion. Gwarantuje ona żywotność na poziomie 25 tysięcy godzin, co odpowiada ponad 27 lat rozrywki w postaci filmów, gier i transmisji sportowych. Dzięki wysokiej jasności sięgającej 2200 lumenów, obraz wyświetlany przez projektor będzie czysty i nasycony, niezależnie od warunków oświetleniowych, czy to w dzień czy wieczorem.

Wiele projektorów wymaga ręcznego dostosowywania obrazu do ekranu, ale z najnowszym Hisense Laser Cinema PX1-PRO nie trzeba się tym martwić. Po uruchomieniu projektora, wszystkie ustawienia automatycznie dostosowują się do ekranu.

Model ten pracuje na systemie Android, dzięki czemu zapewnia dostęp do tysięcy aplikacji.

Hisense Laser Cinema PX1-PRO

Dzięki technologii dźwięku Dolby Atmos można zanurzyć się w doskonałej jakości dźwięku. Hisense zapewnia rozwiązania audio, które umożliwiają przesył dźwięku w dwóch kierunkach dzięki portom HDMI z eARC. Łatwo można podłączyć projektor do zaawansowanych systemów audio.

Hisense Laser Cinema PX1-PRO skutecznie ogranicza emisję światła niebieskiego. Dzięki temu nasze oczy mniej się męczą podczas długich seansów filmowych.

Dostępność modelu:
Hisense Laser Cinema PX1-PRO 130″ 10 599 zł


Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?

Początki marki Hisense sięgają 1969 roku, kiedy to w Qingdao rozpoczęto produkcję odbiorników radiowych. W 1996 firma rozszerzyła swoje portfolio o klimatyzatory, a rok później rozpoczęła produkcję telewizorów. W 2002 do oferty włączono chłodziarko-zamrażarki. W 2008 roku Hisense stał się międzynarodowym producentem po przejęciu firmy Kelon. Było to pierwsze duże przejęcie w branży AGD. W 2019 roku Hisense obchodziła 50. rocznicę istnienia firmy.

 

W listopadzie 2020 miesięczny dochód Hisense International Co., Ltd pobił rekord 700 milionów dolarów, ustanawiając historyczny kamień milowy w historii tego przedsiębiorstwa.

Od ponad 50 lat, Hisense angażuje się w rozwój innowacji w dziedzinie elektroniki użytkowej. Obecnie jest najchętniej wybieraną marką telewizorów w Chinach, Australii i RPA oraz drugim producentem chłodziarko-zamrażarek w Chinach. Zatrudnia ponad 80 000 osób w 54 firmach i ma 12 ośrodków B+R na całym świecie. Wszystko po to, aby oferować produkty wysokiej jakości, nowoczesne i przystępne cenowo, które poprawiają jakość życia klientów.

Hisense na IFA 2023 w Berlinie

Źródła: Hisense, własne (wszystkie testy i pomiary w redakcji HDTVPolska), Media Expert


Produkty Hisense – przeczytaj więcej:

(23618)