Trzech naukowców otrzymało niedawno nagrodę Nobla za odkrycie i syntezę kropek kwantowych. Są one szeroko wykorzystywane między innymi w telewizorach – chyba każdy słyszał marketingowe pojęcie QLED. Skąd się ono jednak wzięło i co dokładnie oznacza? Dlaczego równie głośno nie jest o innowacyjnych technologiach QDOG, QDCC czy QDEL? Jaka będzie przyszłość obrazu w telewizorach opartych o kwantowe kropki? O tym w najnowszym filmie opowiada Maciej Koper.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaki TV będzie najlepszy za około 10 tysięcy złotych? Nie ma korzystniejszych modeli!
Co to jest QDOG, QDCC i QDEL i dlaczego słyszymy tylko o QLED? Telewizory oparte o kropki kwantowe i ich przyszłość
Kiedy powstał pierwszy wyświetlacz z matrycą wykorzystującą kwantowe kropki? Jeśli odpowiedziałeś, że było to 10 lat temu, wraz z premierą Sony W905, to chapeau bas! Dokładnie w 2013 roku technologia ta wkroczyła po raz pierwszy do telewizorów – wtedy jeszcze pod autorską nazwą Triluminos należącą do japońskiego producenta. Nazwę QLED wymyślono dopiero trzy, cztery lata później i korzystali z niej przede wszystkim Samsung, TCL i Hisense.
Nie da się ukryć, że pod tą nazwą marketingowcy starają się nam wbić do głów same superlatywy. Jeśli więc drogi widzu zdarzyło Ci się usłyszeć, że QLED to konkurencja dla OLED, że QLED to lepsza czerń i kontrast, albo że QLED to najlepsze kolory w telewizorach LCD to spokojnie… zaraz powiem Ci jak jest naprawdę. Zapraszam na seans:
Przeczytaj więcej:
- Wybraliśmy najlepsze telewizory do 7500 zł! Jaki model będzie TOP w tym budżecie?
- Kupujemy telewizor do 5000 złotych! Najlepsze modele cena/jakość na rynku
- Jaki wybrać telewizor do 2500 złotych? Te modele mają najlepszy stosunek cena / jakość na rynku!
- Najlepszy telewizor 2023 roku WYBRANY! Ten model pobił całą konkurencję
- Jak uzyskać najlepszy HDR w grach? Kluczowa funkcja HGiG! Konfiguracja na TV i konsoli
(2836)