Powrót

Będą tańsze telewizory QD-OLED! Technologia przyszłości w dobrej cenie w Twoim salonie?

W tym roku technologia QD-OLED wejdzie do naszych salonów pod postacią pierwszych telewizorów z takimi matrycami. Jak to zwykle bywa w przypadku nowości będących jednocześnie krokiem naprzód, pierwsze modele od Samsunga i Sony nie będą należeć do tanich. Wszystko jednak wskazuje, że na rynku szybko pojawią się nowe przekątne, których obecność powinna przyczynić się do szybkiego spadku cen z pierwotnie ustalonych poziomów. Samsung Display już planuje masową produkcję paneli 49 i 77 cali!

Telewizory QD-OLED szybko potanieją? Na horyzoncie matryce 49 i 77 cali od Samsung Display!

Samsung Display – dywizja koreańskiego giganta odpowiedzialna za produkcję ekranów m.in. do telewizorów – rozpocznie masową produkcję kolejnych przekątnych matryc Quantum Dot OLED w 2023 roku. To wieść, która powinna ucieszyć zwolenników innowacji, ponieważ – jak sami mogliśmy się już przekonać – te łączące kropkę kwantową z organicznymi diodami wyświetlacze naprawdę robią różnicę. Dzięki wprowadzeniu nowych rozmiarów, proces adaptacji telewizorów QD-OLED na rynku powinien przebiegać szybciej, a to z kolei z pewnością doprowadzi do topnienia ich cen.

Obecnie Samsung Display produkuje na wielką skalę warianty 55- i 65-calowe tych ekranów. W ciągu najbliższych tygodni zobaczymy je w sklepach w postaci pierwszych konsumenckich modeli QD-OLED: Samsunga S95B oraz Sony A95K. Innych modeli i wariantów w tym roku już prawdopodobnie nie będzie, za to za rok producenci mają dostać możliwość wprowadzenia kolejnych przekątnych – 49 i 77 cali. Wszystko dzięki technologii MMG (Multi-Model Glass), którą w produkcji zastosuje Samsung. Umożliwia ona wycinanie większej liczby ekranów z jednego substratu, pozwalając jednocześnie na oferowanie konsumentom nietypowych rozmiarów.

Samsung QD-OLED S95B; fot. Samsung

Te wieści potwierdzają, że notowane są postępy w procesie redukcji kosztów produkcji paneli QD-OLED, co daje sporą nadzieję na szybki spadek wartości telewizorów z takimi panelami. Już z resztą w momencie debiutu pierwszych modeli nie powinno być aż tak źle – potwierdzono, że debiutancki QD-OLED A95K od Sony będzie na start kosztował w 55 calach około 3000 euro, co w przeliczeniu (na dzień 28.04.2022) daje okolice 14 tysięcy złotych. To rzecz jasna niebagatelna kwota, ale wystarczy spojrzeć na wartość wprowadzanych przez niektórych producentów telewizorów modeli Micro LED – to technologia, która również jest postrzegania jako przełomowa, a jednak pozostanie poza zasięgiem portfela statystycznego nabywcy jeszcze przez długie lata.

Co z modelami QD-OLED od innych producentów? Póki co wiadomo tylko o Samsungu i Sony, ale na fali rosnącej popularności nowej technologii zapewne pojawią się kolejne propozycje. Serwis Flatpanels donosi, że wprowadzenie własnego modelu na matrycy od Samsung Display rozważało TCL, a Panasonic bacznie przygląda się tym matrycom.

Sony QD-OLED A95K; fot. Sony

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1650962609


Telewizory – przeczytaj więcej:

(4762)