Powrót

Aktywne matryce Mini-LED mają przynieść przełom dla telewizorów LCD

W najbliższym czasie spodziewamy się pierwszych telewizorów LCD, które będą posiadały aktywne matryce z podświetleniem Mini-LED. Dzięki najnowszej wersji tej technologii powinniśmy uzyskać obraz o znacznie lepszej jakości i ma być to przełom dla matryc LCD.

O Mini-LED słów kilka

Technologia Mini-LED zaczęła się rozpowszechniać od 2017, kiedy to została wprowadzona w drugiej połowie tamtego roku. Jest to alternatywa dla podświetlenia tylnego w telewizorach LCD, oferując ogromną liczbę indywidualnych stref (trzydziestokrotnie większą), a tym samym bardziej precyzyjne podświetlenie / wygaszanie lokalne. Oczywiście jest także rozwiązanie FALD, wielostrefowe wygaszanie lokalne, ale jest ono dostępne tylko w telewizorach LCD z najwyższej półki, podczas gdy Mini-LED mógłby pojawić się w modelach także nieco od nich tańszych.

Według najnowszego raportu TrendForce (a konkretniej podlegającej tej firmie WitsView) po dwuletnim okresie dojrzewania technologii Mini-LED, najnowszym trendem technologicznym z nią związaną będą aktywne matryce z Mini-LED. Do tej pory mieliśmy bowiem do czynienia z panelami pasywnymi.

Nadchodzą aktywne matryce Mini-LED

Być może niedawne ogłoszenie firmy TCL, która miała zaprezentować telewizory Mini-LED nowej generacji jest zarazem powiązana z przejściem na aktywne matryce. Dzięki ulepszeniu technologii Mini-LED koszty produkcji paneli 65-calowych zmalały o 5-10% w odniesieniu do 2018. Czynnik ten może wpłynąć na większe upowszechnienie się telewizorów Mini-LED.

Aktywne matryce Mini-LED: co zyskamy?

Dzięki aktywnym matrycom z Mini-LED zdaniem WitsView uzyskamy obraz o lepszej jakości, który zdaniem firmy analitycznej pod wieloma względami będzie nawet mógł rywalizować z OLED-ami. Największe korzyści, jakie uzyskają konsumenci to lepszy poziom kontrastu, szersze kąty widzenia, a także mniejszy input lag. Od strony producentów, zmaleją koszty produkcji. Nic więc dziwnego, że już takie firmy, jak Innolux (znamy z paneli LCD dla Panasonica), AUO (dostarcza LCD dla Sony), BOE, czy CSOT ogłosiły, że pracują nad aktywnymi matrycami.

Źródło: CTimes, Rapidtvnews

Więcej na temat telewizorów Mini-LED:

(6094)