W Europie trwają już lub są w fazie planowania testy kolejnego przełomowego formatu nadawania: DVB-I. Co to takiego? Standard ten pozwala na naturalne koegzystowanie różnych systemów dystrybucji sygnału wideo. Na jednej liście mogą więc istnieć źródła takie jak telewizja naziemna, kablowa, satelitarna, HbbTV oraz streaming. To byłby dopiero przełom! Kiedy możemy się spodziewać wprowadzenia DVB-I w Polsce?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Gala High League 5 – kiedy i jak oglądać? Karta walk, PPV i stream
Czym jest nowy standard DVB-I? Telewizja naziemna, kablowa, satelitarna i streaming na jednej liście
DVB-I najprościej określić hubem, czy też platformą łączącą i agregującą przeróżne źródła sygnału wideo. W odróżnieniu od wprowadzonego niedawno w Polsce DVB-T2, pozwala na jednoczesne oferowanie widzom w ramach jednej listy kanałów nie tylko ze źródeł naziemnych (w tym hybrydowych, czyli HbbTV), ale też kablowych i satelitarnych, a nawet VoD. W ramach jednego EPG można więc umieszczać na przykład kanały naziemne, a obok nich satelitarne, uzupełniając je na przykład o strumieniowane z poziomu aplikacji VoD treści. Brzmi to jak prawdziwy przełom, który mógłby kompletnie zmienić sposób, w jaki odbieramy różnego rodzaju treści
W Europie trwają już bądź też niebawem rozpoczną się testy standardu DVB-I. Trzy miesiące temu rozpoczęły się one w Niemczech, gdzie jeszcze do wiosny 2023 roku nadawcy tacy jak ARD, ZDF czy WDR oraz firma Sony będą kompleksowo sprawdzać możliwości formatu. Za kilka miesięcy eksperymenty mają się też rozpocząć we Włoszech. Tam firma Mediaset próbnie uruchomi w DVB-I kanały Canale 5, Italia 1 oraz Rete 4 i 20. Wedle informacji podanych przez włoski koncern, przesył sygnału w DVB-I jest o 3 sekundy szybszy w zestawieniu z telewizją naziemną nadawaną w upowszechniony już sposób. Jeszcze wolniejszy od DVB-I jest streaming.
Co z Polską? Czy i kiedy możemy się spodziewać wejścia u nas standardu DVB-I? Dopiero co mieliśmy do czynienia z przejściem na DVB-T2, a w telewizji naziemnej nadal ogólnopolski multipleks MUX-3 nadaje w przestarzałym formacie DVB-T. Transformacja wiązała się z wielką akcją wymiany dekoderów i bez wątpienia tak samo musiałoby się stać przy wprowadzaniu DVB-I. Minie więc z pewnością wiele lat, zanim usłyszymy o nim szerzej w Polsce. Globalnie mówi się o czwartej dekadzie XXI wieku.
Serwis Wirtualnemedia.pl zapytał o DVB-I Urząd Komunikacji Elektronicznej. Póki co żaden działający w kraju nadawca nie poprosił o zgodę na testy nowego standardu. Polsat przekazał ustami swojej rzeczniczki Olgi Zomer, że przygląda się DVB-I. Niewykluczone zatem, że za kilka lat ruszą oficjalnie testy DVB-I w Polsce.
Jak działa DVB-I w praktyce? Demo tego rozwiązania można zobaczyć w poniższym materiale:
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-dvb-i-dvb-t2-hbbtv-nowy-standard-naziemna-telewizja-cyfrowa
Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:
- Nagle odkodowano 10 super kanałów TV! Wszystkie można odbierać za darmo w Polsce – jak?
- Viaplay pojawiło się na dekoderach CANAL+! Który kanał? Jak uzyskać dostęp?
- Prawie 200 kanałów za darmo na Twoim TV? Wiadomo, czy hitowa usługa trafi do Polski!
- 21 kanałów za darmo – wielkie zimowe okno otwarte w TV od Netii! Co odkodowano?
- 5 kanałów TVP na początku list wszystkich operatorów TV?! To będzie szok dla widza
(791)