Powrót

Rząd zaprogramuje Ci pilot od telewizora! Tak ma wyglądać obowiązkowa lista kanałów

To już niemal pewne – będzie nowy porządek w telewizji kablowej i satelitarnej. Rząd RP przyjął ustawowe zmiany, które spowodują gruntowną przebudowę czołówek list kanałów u operatorów. Zasada “must carry, must offer” ma zostać poszerzona o nawet kilkadziesiąt stacji, a na szczytach list mają zostać ulokowane wyłącznie stacje TVP. Co będą obowiązkowo oglądać widzowie płatnych sieci cyfrowych?

Telewizja kablowa i satelitarna – same kanały TVP obowiązkowo na szczytach list kanałów

Ustawa o radiofonii i telewizji w najbliższym czasie może zmienić swoją treść. Polski rząd przyjął w Sejmie zmiany w przepisach prawa o komunikacji elektronicznej, które – jeśli wejdą w życie – potężnie przemeblują listy kanałów u operatorów telewizji kablowej i satelitarnej. Konkretnie chodzi o poszerzenie założeń forsowanej od lat przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji zasady “must carry, must offer”. Wedle jej założeń, dane kanały operatorzy płatnej telewizji muszą oferować abonentom bez dodatkowych opłat, a z kolei ich nadawcy są zobowiązani do nieodpłatnego ich dostarczania tymże operatorom.

Nadchodzą bardzo istotne zmiany w telewizji

Obecnie ramy zasady “must carry, must offer” obejmują kanały TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, z listy znikną wszystkie kanały komercyjne, a dodane zostaną dwa kanały TVP: TVP Info i TVP Kultura. Na dodatek pięć pierwszych pozycji na listach kanałów operatorów TV kablowej i satelitarnej zajmą właśnie te stacje, a więc wyłącznie pozycje telewizji publicznej. Wielu ekspertów i komentatorów odbiera to jako bezpośrednie wzmocnienie pozycji TVP kontrolowanych przez rząd. O kolejnych “obowiązkowych” kanałach ma zadecydować KRRiT – takich pozycji może być nawet kilkadziesiąt, ale wśród nich również będą się mogły znaleźć kolejne pozycje TVP.

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, odbiorcy płatnej telewizji w czołówce list kanałów zobaczą tylko pozycje TVP

Osobną sprawą i potencjalnym problemem dla operatorów satelitarnych będzie konieczność oferowania TVP3. Obecnie funkcjonuje 16 lokalnych wersji tego kanału, a w przypadku uaktywnienia omawianej nowelizacji, sieci satelitarne zostaną zmuszone do włączenia abonentom kompletu regionalnych stacji – nie istnieje możliwość dystrybucji z satelity konkretnej wersji TVP3 dla danego miasta czy regionu. Jak podała Wirtualna Polska, miesięczny koszt utrzymania na satelicie jednego kanału to granice 250-300 tysięcy złotych, co wygeneruje gigantyczne koszty dla takich operatorów jak CANAL+ i Polsat Box.

Źródła: https://wiadomosci.wp.pl/tvp-przejmuje-piloty-czyli-media-rzadowe-i-dlugo-nic-rzad-programuje-polakom-liste-kanalow-telewizyjnych-6839997049309728a, https://www.money.pl/gospodarka/chca-na-nowo-zaprogramowac-piloty-polakow-ta-zmiana-moze-podniesc-pozycje-kanalow-tvp-kosztem-komercyjnych-stacji-6840208812702272a.html


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(812)