Powrót

Saphi | TEST | Prosty i intuicyjny system w TV Philips

Często pytacie się o telewizor, który będzie posiadał sprawny i nieprzesadnie rozbudowany system multimedialny. Najbardziej zależy Wam na podstawowych i najpopularniejszych aplikacjach jak Netflix czy Player. Telewizor z takim systemem ma też często trafić w ręce osób starszych czy takich, które są mniej obeznane z codzienną elektroniką i najzwyczajniej w świecie nie jest im potrzebny przesadnie rozbudowany telewizor. Cel jest jeden: ma być łatwo i intuicyjnie a przy tym tanio. Na tapetę wziąłem więc jeden z bardzo przystępnych cenowo telewizorów Philipsa, który wyposażony jest w system o nazwie Saphi. Czy to jest właśnie odpowiedź na Wasze poszukiwania?

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

TV Philips z Saphi

Obecnie na rynku znajduje się kilka telewizorów Philipsa z systemem Saphi z serii 5000 i 6000. Wszystkie wyższe modele wyposażone są już w Androida. Telewizor, który wziąłem na testy systemu, to tani 32 calowy model z serii 32PFS5803. Jego cena wynosi 1099 zł. Nie wydaje się to wygórowaną kwotą, zważywszy co dostajemy w zamian. Modele, które posiadają na pokładzie system Saphi to:

Po włączeniu telewizora i naciśnięciu dedykowanego klawisza na pilocie, naszym oczom ukazuje się schludne i łatwe w zrozumieniu menu. Jest ono stworzone w formie głównej belki w której znajdują się kwadratowe kafelki będące np. aplikacjami czy innymi elementami systemu. Nieco wyżej, w formie paska tekstowego, mamy też dostęp do ustawień czy wyszukiwarki.

Wstępna konfiguracja telewizora na Saphi oraz przeglądanie menu jest bardzo proste. Nie jest to jednak demon prędkości więc nie spodziewajcie się, że wszystko będzie chodzić jak rakieta. Na szczęście nie ma tu za wiele do roboty. Wszystko co potrzebne jest bezpośrednio pod ręką a raczej pod klawiszami pilota. I to jest najważniejsze. Osoby nie wprawione w takich tematach na pewno nie pogubią się i bez problemu będą mogły korzystać z dobrodziejstw oglądania codziennej telewizji.


Oglądanie telewizji

Menu telewizji jest proste ale ładne. Kanały posiadają logotypy a opisy do poszczególnych programów są dobrze widoczne. Z poziomu EPG czyli elektronicznego przewodnika po programach możemy od razu ustawić nagrywanie. W tym celu należy podłączyć do telewizora pamięć masową o pojemności co najmniej 4 GB. Zostanie ona sformatowana w systemach plików widocznych tylko na tv a my będziemy mogli korzystać z nagrywania oraz zatrzymywania obrazu na żywo. Możemy też ustawić przypomnienie na dany program. Telewizor przypomni nam stosownym komunikatem o nadchodzącym wydarzeniu.

Dostępne aplikacje

Na systemie Saphi mamy kilka znanych polskich aplikacji. Dostępny jest Netflix, player, Ipla, CDA.PL czy YouTube. W razie chęci wyszukania dodatkowych aplikacji należy udać się do sklepu z aplikacjami i je doinstalować. Ja tak zrobiłem w przypadku CDA czy Amazon Prime. Dodatkowo aby pojawił się Player należy wejść w ikonę Smart TV dostępną na głównej belce. Pierwsze wrażenie może być bowiem mylne, że playera nie ma w ofercie.

Obsługa multimediów przez USB

Saphi całkiem nieźle radzi sobie też z obsługą multimediów przez USB. Chodzi oczywiście o odczytywanie treści wideo, muzyki oraz zdjęć.

Wideo

Po podłączeniu dysku USB, telewizor był w stanie przeczytać wszystkie pliki wideo do Full HD włącznie. Tak samo z kopiami naszych filmów na Blu-ray. Pod pliki m2ts można też podkładać napisy a telewizor jest odczyta. Trzeba trochę pokombinować z formatowaniem gdyż nie zawsze są wyświetlane poprawnie polskie znaki. W filmach działał dźwięk Dolby oraz DTS.

Zdjęcia

Zdjęcia nawet w ogromnych rozdzielczościach (4K) wgrywają się dość szybko. Tak samo jak tworzenie miniatur. Przeglądanie można uznać za komfortowe.

Muzyka

Saphi odtwarza większość plików muzycznych w tym oczywiście MP3 oraz FLAC.

Inne funkcje dodatkowe

Z ciekawszych funkcji systemu Saphi można jeszcze wymienić współpracę z Miracast.

System posiada też prostą przeglądarkę internetową, która działa ale nie jest ona zbyt szybka. Jednak jeżeli zajdzie taka potrzeba to zawsze możemy sprawdzić coś w sieci nie mając pod ręką komputera czy telefonu:

Podsumowanie

Jeżeli poszukujcie telewizora z prostym i intuicyjnym systemem multimedialnym, który przy okazji nie zrujnuje waszego budżetu domowego to mogę polecić Wam telewizory Philipsa oparte na platformie Saphi. Całość nawigacji, oparta jest na dużych i czytelnych ikonach, którymi zarządzamy właściwie jednym przyciskiem. Jest to idealne rozwiązanie dla osób niebędących specjalnie maniakami technologii a chcących korzystać z telewizora w łatwy sposób przy okazji oglądając swoje ulubione filmy czy seriale np. w serwisie Netflix czy YouTube. Takie osoby będą też mogły przejrzeć filmy czy zdjęcia z wakacji za pomocą wbudowanych portów USB. Także konfiguracja startowa telewizora po wyjęciu z pudła jest szybka i prosta.

 

(69340)