Konsumenckie telewizory QD-OLED wchodzą na rynek! Pojawiła się pierwsza miarodajna analiza najnowszego modelu S95B od Samsunga, który wyposażono w matrycę łączącą kropkę kwantową z organicznymi diodami. Jakie wnioski z niej płyną? Czy to będzie przełom, na jaki się zanosi?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Będą tańsze telewizory QD-OLED! Technologia przyszłości w dobrej cenie w Twoim salonie?
Telewizor Samsung QD-OLED S95B – pierwsza fachowa analiza i test innowacyjnego modelu 2022!
Cały świat wyczekuje teraz na szczegółowe testy najnowszych telewizorów z matrycami QD-OLED od Sony i Samsunga. My już mieliśmy pierwszą styczność z modelem A95K japońskiej marki, a na dogłębne pomiary tego odbiornika oraz S95B od Samsunga zaprosimy w najbliższych tygodniach maja i czerwca. Ten drugi produkt wziął już natomiast na warsztat nasz dobry znajomy Vincent Teoh z HDTV Test. Znany z szerokiej wiedzy i skrupulatności ekspert pozyskał S95B na własną rękę w USA i przeprowadził pierwsze ważne pomiary. Jakie wnioski? Przyglądamy się im poniżej.
Wnioski Vincenta Teoh z pierwsze analizy telewizora Samsung QD-OLED S95B na 2022 rok:
- Jednolitość obrazu jest lepsza, niż w jakimkolwiek telewizorze z matrycą WOLED (testowanym przez Vincenta). Jak widać na materiale, który załączamy na końcu tego wpisu, na ekranie Samsunga S95B nie występują żadne niepożądane artefakty, kiedy wyświetli się na nim białą lub czarną planszę. Nie ma zjawiska tzw. “bandingu” ani odbarwień – nawet spoglądając pod kątem. Na filmie eksperta można zobaczyć wymowne porównanie z modelem LG G2 (również na 2022) rok:
- Jasność i bogactwo kolorów wręcz uderzają w oczy, ale zdaniem Vincenta… to delikatna sztuczka. Początkowo ekspert przyznał, że matryca QD-OLED ma tę przewagę na WOLED RGB, że pozwala utrzymać wierną reprodukcję kolorów nawet przy bardzo wysokiej jasności. To efekt, który rzucił nam się w oczy podczas pierwszej analizy modelu QD-OLED A95K od Sony. Następnie jednak Vincent zestawił fragmenty kilku filmów HDR włączonych na S95B z referencyjnym monitorem studyjnym i odkrył pewne odchyły od norm. Wykonując pomiar na materiale w Filmmaker Mode w 10-procentowym oknie nie stwierdził żadnych nieprawidłowości względem standardu jasności dla tego trybu, jednak manipulując powierzchnią badanego obszaru ekranu stwierdził podbicie jasności przez algorytmy obrazu. Jako przykład takiego zjawiska podał m.in. poniższą scenę z filmu “Pewnego dnia w Hollywood”, która w zestawieniu z referencyjnym monitorem prezentuje się znacznie jaśniej, niż powinna. Dalej ekspert stwierdza, że dla większości odbiorców takie a nie inne ustawy telewizora będą dużą zaletą, co z resztą widać po licznych przychylnych opiniach płynących z całego świata. Niuans tkwi w trzymaniu się rynkowych standardów dla poszczególnych trybów obrazu, co ma znaczenie dla najbardziej zaawansowanych użytkowników i kalibratorów.
Cały materiał, w którym Vincent omawia powyższe kwestie w szczegółach, można obejrzeć poniżej. Zaznaczmy przy tym po raz kolejny, że analizowany model został przez niego zakupiony na własną rękę i sprowadzony do Anglii z USA. Bardzo często bywało już, że modele Samsunga z USA, znacznie różnią się jakością obrazu. Pełny, szczegółowy test i pomiary europejskiej wersji sklepowej Samsunga S95B opublikujemy na łamach HDTVPolska w maju / czerwcu.
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=rhto9MmiExE
Telewizory – przeczytaj więcej:
- Jaki telewizor do 3000 zł kupić TERAZ na 2022 rok? TOP 4 – najlepsze przetestowane modele 4K!
- Gigantyczna okazja na genialny TV OLED! Topowy model od LG teraz 2140 zł taniej – kto pierwszy ten lepszy!
- Wielkie promocje na telewizory Sony! Spora zniżka przy zakupie i super słuchawki z ANC gratis!
- Wielkie przekątne tanieją! TCL wprowadzi w Europie gigantyczny, 98-calowy telewizor 4K! Znamy cenę – Będzie w Polsce?
- Sharp pokazał najnowsze telewizory 4K premium z kropką kwantową i Android TV na 2022 rok! Jakie ceny?
(5474)