Powrót

Samsung KS8000 SUHD TEST Ultra HD Premium

Słowem wstępu

Tegoroczną listę testów telewizorów Samsung otwieramy modelem SUHD KS8000 w 55 calach z certyfikatem Ultra HD Premium. Firma przed Euro 2016 ruszyła pełną parą z promocją swoich najnowszych telewizorów!

 

Linia KS8000 i KS9000 (zakrzywiony) to najwyższe na ten moment modele telewizorów Samsung dostępne w sprzedaży. W tym roku możemy spodziewać się jeszcze następcy najwyższego modelu JS9500 jednak na ten moment data premiery nie jest znana. Wróćmy zatem do naszego głównego tematu jakim jest testowany telewizor. Pewnie wielu potencjalnych kupujących ucieszy fakt, że firma wróciła z prostymi modelami ekranów w klasie premium dając nam wybór między klasycznym rozwiązaniem a krzywizną. Patrząc na głosy dochodzące z forum to zdecydowanie dobre posunięcie. Telewizor ten jak przystało na wysoki model w pełni wspiera format Ultra HD i na nim m.in będę chciał się mocno skupić w poniższym teście.

 

Wygląd

 
Model KS8000 to telewizor z prostą wersją matrycy. Dla fanów krzywizny firma przygotowała alternatywę w postaci modelu KS9000. Na pierwszy rzut oka telewizor robi ogromne wrażenie pod względem wykonania. Dlaczego? Posiada on bowiem bardzo smukły ekran, który dodatkowo jest wyposażony w ultra wąską ramkę oraz bardzo ciekawy materiał jakim pokryte są plecy ekranu. Materiały użyte do budowy ekranu nie budzą żadnych zastrzeżeń. Podobnie jak spasowanie elementów. Telewizor będzie pięknie się prezentował w nowoczesnych wnętrzach.
 
Firma na 2016 rok wymyśliła bardzo ciekawą podstawę. Jej złożenie nie należy do skomplikowanych i dość szybko poradzimy sobie z tematem. Wykonana jest z aluminium. Moje wątpliwości budzi jedynie głębokość telewizora razem z podstawą, która wynosi aż 38cm. To dużo. Weźcie to pod uwagę jeżeli posiadacie płytką szafkę pod telewizor. Całość możecie ocenić na powyższych i poniższych zdjęciach.
 
 

Szerokość podstawy to 86cm a głębokość 38cm (55 cali)

 

Ekran otacza bardzo wąska ramka o grubości 9mm. Telewizor jest też bardzo smukły. Prawie cały tył to 10mm grubości. Na samym dole grubość wynosi tylko 30mm.

Powyżej rozstaw śrub – 400 x 400 mm

 

W tym przypadku polecamy np. uchwyt obrotowy firmy Vogel’s. Telewizor testowaliśmy z modelem W53080

 

Wyposażenie i Złącza

SUHD KS8000 posiada listwę one connect w wersji mini, która wyposażona jest w cztery porty HDMI 2.0a (4K 60/50p z technologią HDCP 2.2), dwa USB, cyfrowe wyjście audio w standardzie Toslink oraz złącza antenowe. Pozostałe gniazda takie jak LAN czy CI+ umieszczone zostały klasycznie na tylnym panelu telewizora. Telewizor posiada wbudowane tunery telewizji naziemnej, kablowej oraz satelitarnej (podwójne). Możemy skorzystać z wejścia na moduł dostępu CI+ (1.3).

 

W komplecie z telewizorem otrzymujemy całkowicie nowego pilota. Trudno powiedzieć czy dobrym posunięciem było zrezygnowanie z dodawania klasycznego pilota posiadającego chociażby klawiaturę numeryczną. Rynek zweryfikuje. Sam pilot jest bardzo dobrze wykonany i trzymając go czujemy się, że mamy w ręku coś z poziomu premium. Klawisze chodzą cicho i nie wydają żadnych nieprzyjemnych dźwięków. Interesujące rozwiązanie zastosowano w przypadku przycisków odpowiedzialnych za zmianę kanałów oraz regulację głośności. Aby je aktywować należy przeciągnąć palcem do góry lub do dołu po klawiszu. Do pilota możemy wydawać polecenia dzięki wbudowanemu mikrofonowi. Szkoda, że w tym roku zrezygnowano z żyroskopu. Nie zobaczymy więc na ekranie wskaźnika. Przy chociażby nawigowaniu po menu czy też wpisywaniu tekstu było to bardzo pomocne.

 

Menu telewizora

 

Testy syntetyczne

Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 55″
Typ matrycy LCD z podświetleniem Quantum Dots typ. VA
Odświeżanie matrycy: 120Hz
Kontrast natywny (bez wygaszania): 3600:1
Kontrast w filmach: średni: 12 800:1 max: 56 000:1 min: 3 700:1
Maksymalna jasność po kalibracji 520cd/m2 (pełny ekran), 1600 cd/m2 (HDR, skrawek ekranu, tylko przez 3 sekundy)
Odbicia od ekranu: średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji średnia dE: 0,9 maks. dE: 3,7
Rozdzielczość ruchomego obrazu
Input Lag 21ms w trybie Gra
Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4) tak, 2160p60 w trybie “PC” z włączonym HDMI UHD Color
Poprawna obsługa klatkaży 24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAK
Obsługa 10 bitowego koloru Tak

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

 

Samsung KS8000 to pierwszy telewizor Samsunga z lineup’u 2016, który trafia na mój warsztat. Jest to wyświetlacz z rodziny “premium” – SUHD, o czym świadczą litery “KS” w nazwie. Standardowe modele posiadają oznaczenie “KU”. Różnice pomiędzy serią SUHD i zwykłą sprowadzają się głównie do jakości obrazu w Ultra HD. Telewizory SUHD posiadają po pierwsze kwantowe kropki, które w tym roku są promowane pod właśnie taką nazwą. Zrezygnowano z określenia “nanokryształy”, co jest w moim odczuciu sensownym posunięciem. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Drugą rzeczą jest certyfikat Ultra HD Premium, od UHD Alliance. Gwarantuje on możliwość odwzorowania większej części spektrum barw z filmów Ultra HD Blu-ray. Filmy te mogą przenosić bardziej nasycone kolory niż widzieliśmy do tej pory w filmach HD. Drugą sprawą jest gwarancja dobrego efektu HDR. Certyfikat zapewnia, że telewizor jest zdolny wygenerować przynajmniej 1 000cd/m2 jasności, by dobrze oddać jasne efekty przenoszone przez obraz o szerokim zakresie dynamiki. Ponownie tego typu materiały znajdują się przede wszystkim na płytach UHD Blu-ray, aczkolwiek można je spotkać także w streamingu, na przykład Netflix’a.
 
Budowa matrycy nie różni się od tej, którą można było spotkać w ubiegłorocznych modelach SUHD – serii “JS”. Pomiary spektroradiometryczne potwierdzają też, że modyfikacji nie uległy kropki kwantowe, użyte jako element filtrujący światło podświetlenia matrycy, tak by możliwe było uzyskanie szerszej palety barw. Jedynie kształt ekranu uległ zmianie – KS8000 jest wyprostowany, co mnie osobiście bardzo cieszy
 

 

 

Zalecane ustawienia

Menu obraz w systemie Tizen przeszło gruntowną renowację w tym roku i jestem wielkim jej fanem. Znacznie uproszczono sterowanie podstawowymi cechami i dano do nich prosty dostęp. Mówię tu na przykład o trybie “Gra”. Zobaczmy jak wygląda zakładka główna:

 

Główne menu ustawień telewizora

 

Znajdziemy tutaj standardowy dostęp do trybów obrazu, a zaraz poniżej, specjalne tryby wyświetlania. 

 

Zakładka specjalne tryby wyświetlania

 

W miejscu tym łatwo włączymy Tryb gry, który zmniejsza input lag i przydaje się do grania na konsoli. Umieszczono tutaj też Tryb Sport, którego nie powinniśmy w żadnym przypadku włączać jeżeli chcemy oglądać naturalny obraz. Powtórzę raz jeszcze dla nowych osób – transmisje sportowe wykorzystują dokładnie te same normy wizyjne co filmy, seriale i inna treść. Nie ma zatem żadnego uzasadnienia stosowanie specjalnego trybu do sportu, który podbija kolory, kontrast i ostrość, czyli w ogólnym ujęciu wypacza wierny przekaz obrazu. Chyba, że preferujemy sztuczny obraz. Zdaje sobie sprawę, że niektórym może się coś takiego podobać, zwłaszcza w tym szczególnym nastroju towarzyszącym oglądaniu meczy

 

Wróćmy jednak do tego co interesuje nas najbardziej – wierne oddanie obrazu, oglądanie w takiej postaci w jakiej widział reżyser na swoim monitorze studyjnym. Zbliży nas do tego tryb “Film”. Jest to tak zwany najlepszy tryb fabryczny, który będę dalej oceniał i kalibrował, by uzyskać jeszcze lepsze barwy. Po wejściu w tryb “Film” należy dokonać kilku zmian, ponieważ domyślnie mogą być włączone funkcje działające na niekorzyść obrazu. Zacznijmy od proporcji:

 

Poprawne proporcje obrazu – po włączeniu funkcji Dopasuj do ekr.

 

Aby krawędzie obrazu nie były przycięte musimy skierować się do zakładki “Rozmiar obrazu” i włączyć funkcję “Dopasuj do ekr.”. Następnie:

 

Obraz -> Ustawienia Eksperckie -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłączony

 

Funkcja czysty obraz cyfrowy jest wyjątkowo paskudnym dopalaczem, który rozmywa detale obrazu. Trzeba się go jak najszybciej pozbyć. To tyle ze wstępnych konfiguracji możliwych do przeprowadzenia przez użytkownika przed profesjonalną kalibracją. Nadmienię jeszcze tylko, że do zmiany jasności obrazu nie używamy oczywiście ani suwaka kontrast, ani jasność, tylko:

 

Obraz -> Ustawienia Eksperckie -> Podświetlenie

 

Reprodukcja Obrazu – SD/Full HD

Fabrycznie

Średnia deltaE barw standardowych 3,6 maksymalna 6,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,0 maksymalna 6,7
Średnia deltaE palety szarości 4,8 maksymalna 7,1
 
Sytuacja z odwzorowaniem barw w fabrycznym ustawieniu “Film” jest dosyć typowa dla telewizorów Samsung’a. Generalnie nie ma tu większych niedoskonałości, poza klasycznymi rzeczami wynikającymi z rozrzutu fabrycznego. Po pierwsze balans bieli ma tendencję do ocieplania obrazu i kierowania go w stronę żółci. Po drugie gamma jest za niska, co powoduje spłycenie kontrastowości obrazu i lekkie zmniejszenie nasycenia. Tego typu charakterystyka jasności nadałaby się do oglądania w dzień, jednak w warunkach kinowych zdecydowanie wolelibyśmy uzyskać gammę 2.35, zgodną z monitorami studyjnymi. Dałoby to lepszą głębię i plastykę obrazu. Lekką sepię, powstałą na skutek ocieplonej bieli można usunąć wybierając ustawienie

 

Obraz -> Ustawienia Eksperckie -> Tonacja kolorów -> Ciepły 1

 

Zamiast domyślnego fabrycznie ustawienia “Ciepły 2”. Spowoduje to jednak nadmierną dominantę tonów zimnych, ale z punktu widzenia większości użytkowników na pewno przekłamanie w tą stronę będzie korzystniejsze wizualnie. Więcej problemów nie stwierdzam z obrazem, w szczególności nie ma żadnych dużych mankamentów na przykład ginących w czerniach detali, przekontrastowań obrazu, czy mocnych przesyceń.

 

Po kalibracji

Średnia deltaE barw standardowych 1,7 maksymalna 3,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 3,7
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,7
 

Również zgodnie z przewidywaniami, kalibracja potrafiła rozwiązać 90% z opisanych powyżej niedoskonałości. Odcień bieli i gammę udało się ustawić dosłownie “w punkt” dzięki czemu odcień obrazu zneutralizował się całkowicie, a także wzrosła jego głębia i plastyka. Jedynie w rejestrach mocniej nasyconych barw pozostały lekkie odchyły od normy, jednak ich stopień (maks. dE=3,7) nie jest czymś istotnym. Tego typu przekłamanie można wypatrzyć jeśli zna się dobrze materiał, ale w oczach większości widzów pewnie umknie. Można zatem powiedzieć, że w kwestii oddania kolorów po kalibracji TV jest dopracowany. Wystarczy z resztą spojrzeć na galerię przekłamań by zobaczyć, że obraz pokalibracyjny prawie wcale nie odbiega od referencyjnego.

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji TV 

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb “Standard”
  • Najlepszy fabryczny
  • Obraz Skalibrowany
  • Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

 

Co to jest galeria przekłamań i dlaczego nie są to zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym? Wygenerowanie jej polega na zmierzeniu od kilkuset do kilku-tysięcy próbek barw, a następnie naniesienie przekłamań na wycięty kadr filmu. Technika ta wykorzystuje transformacje barw oparte o tablice 3D LUT i wykonywana jest oprogramowaniem Lightspace CMS. To co widać w powyższej galerii to nie byle jakie zdjęcia. To najwierniejsze na świecie odwzorowanie przekłamań kolorów w telewizorze.

 

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Przy całkowicie fabrycznych ustawieniach trybu „Film” da się zauważyć działanie filtru “redukcja szumów”, co wpływa niekorzystnie na obraz. Wystarczy jednak wyłączyć tę funkcje, jak opisałem we wstępie, oraz ustawić suwak ostrości na 0 by wyeliminować zbędną obróbkę sygnału zaburzającą jego odwzorowanie. Przy takiej konfiguracji telewizor ani nie wyostrza ani nie zmiękcza obrazu źródłowego. Ostrość można oczywiście ustawić też wedle własnego gustu. Absolutnie nie nakłaniam by każdy używał ustawienia “0”.

 

Obraz nie posiadał jakichkolwiek zaburzeń ze strony systemów “uwypuklających”.
 
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
 
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z .
 

Kontrast i Czerń

Matryca KS8000 oferuje natywny kontrast na poziomie 3600:1, uzyskany po kalibracji. W ustawieniach fabrycznych jest około 10% niższy. Telewizor, jak na porządny model przystało, posiada jednak tak zwaną funkcję wygaszania strefowego, która przygasza podświetlenie wybranych skrawków ekranu. Jako, że KS8000 posiada diody rozmieszczone na jednej, lub dwóch poziomych krawędziach, strefy mają kształt pasów rozciągających się od góry do dołu ekranu. Jest ich około 10.

 

Regulacja funkcji wygaszania strefowego znajduje się w menu “ustawienia eksperckie”. Kolorem pomarańczowym został zaznaczony tak zwany wybór redakcji, czyli tryb działania jej, który moim zdaniem daje najlepsze rezultaty. 

 

Funkcja lokalnego wygaszania znajduje się w Menu -> Obraz -> Ustawienia eksperckie. Zalecam tryb “Wysoko”.

 

Zalecam używać go nabywcom telewizora, oraz brać pod uwagę wartości zmierzone w kolumnie dotyczącej tego trybu (została ona zaakcentowana innym kolorem).

 

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)

Opis sceny Wynik pomiaru
wygaszanie: WYŁ wygaszanie: NISK. wygaszanie: WYSOKO
Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 3 400:1 11 700:1 56 000:1
Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania 3 600:1 3 900:1 4 000:1
Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora 3 900:1 3 600:1 4 000:1
Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 4 100:1 4 900:1 4 600:1
Skrawek czerni w pobliżu (ale nie bezpośrednim) złożonego obiektu geometrycznego, przy niskim kontraście widać świecenie czerni 3 900:1 6 100:1 4 100:1
Ta sama scena jednak bliżej jasnego obiektu. Spadek kontrastu w tej scenie można interpretować jako efekt halo (łuna świetlna wokół obiektu) 3 400:1 3 800:1 3 700:1
 
Wyniki kontrastu w poszczególnych scenach jasno manifestują ich pionowy charakter. Jak widzicie, tam gdzie nic “nie przeszkadza” powyżej lub poniżej ciemnego obszaru, jest możliwość pogłębienia czerni, nawet bardzo mocnego (scena 1). W większości momentów jest z tym jednak kłopot, który najbardziej rzuca się w oczy na filmach z pasami. Zazwyczaj nie ma możliwości uczynić tych pasów ciemniejszymi, niż pozwala na to natywny poziom czerni, a czerń przy kontraście 3600:1 nie rzuca jakoś na kolana. Mając ciągle w pamięci telewizory OLED trudno się zachwycać smolistością czerni w testowanym Samsungu, jednak nie można powiedzieć, że jest to jego ewidentnie słaba strona. Znaczna większość telewizorów LCD obecnych na rynku i tak nie zaoferuje takiej czerni jak KS8000. Słowa uznania należą się także systemowi wygaszania za to, że jego działanie nie jest drażniące. Rzadko kiedy widać ewidentną dysproporcję jasności w poszczególnych miejscach ekranu.
 
Ważnym odnotowania jest też, że nawet przy wysokim trybie działania, system nie powodował gubienia szczegółów ani w czerniach, ani w bielach. Podsumowując, KS8000 nie oferuje może zapierającej dech w piersiach czerni, ale jest na tym polu poprawnym wyświetlaczem i o ile nie skonfrontujemy go z OLEDem to prawdopodobnie wyjdzie z potyczki zwycięską ręką.

 

Seans w dzień

Telewizor posiada satynową matrycę na której odbicia są nieznacznie rozmyte, a czerń słabnie tylko trochę. W ciągu dnia możemy więc liczyć na niezłą czerń i redukcję dokuczliwych odbić.

 

Maksymalna jasność ekranu wynosi 520cd/m2. To mocny wynik. Nawet w naświetlonym salonie telewizor powinien wyglądać atrakcyjnie, no chyba, że całe światło z dużych okien trafi bezpośrednio w jego ekran. 

 

Równomierność ekranu

Równomierność barwy – da się dostrzec lekką nierównomierność barw i spadek jasności w narożnikach

 

Jeśli chodzi o równomierność koloru, to była ona nie najgorsza, aczkolwiek w domenie jasności dało się dostrzec pewne mankamenty. Wyświetlając statyczne, jednolite obrazy, widać było przyciemnienie po bokach ekranu.

 

 

Przy normalnym oglądaniu filmów ta kwestia jasności raczej nieczęsto rzucała się w oczy, no ale skłamałbym jakbym napisał, że jej nie widziałem wcale. Wszak dysproporcja dochodziła do 38%, ale wiecie – czepialska ze mnie bestia

 

 

Ultra HD – kompatybilność

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

“UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek”

Samsung KS8000 zapewnia wszystko w temacie kompatybilności z Ultra HD, czego użytkownik mógłby zapragnąć. No, może poza wsparciem dla Dolby Vision, którego przyszłość jest jeszcze nieznana i ciężko określić co użytkownik potencjalnie traci wybierając ekran bez certyfikacji ze strony Dolby. W każdym razie treść Ultra HD ze wszystkimi walorami (HDR, szeroka paleta barw) możemy podać zarówno przez HDMI, jak i z Internetu, tunerów wbudowanych, czy nośników pamięci masowej. Oczywiście w związku z tym posiada certyfikat Ultra HD Premium.

 

Certyfikat Ultra HD Premium TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD TAK
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – wszystkie złącza

 

Obsługa HDR i szerokiej palety barw

 

Telewizor, jak już wspomniałem we wstępie, wykonany został w oparciu o technologię Quantum Dots, która znakomicie poszerza paletę barw i umożliwia wyświetlenie nowych, bardziej nasyconych odcieni koloru niż te, które oglądaliśmy do tej pory w filmach Full HD. Sprawdźmy zatem gdzie sięgają “wierzchołki” barw w odniesieniu do limitów nowego standardu – Rec 2020

 

DCI P3 Rec 2020
Pokrycie palety: 96% Pokrycie palety: 76%

 

Jak widać, gamut kolorów jest dosyć rozległy, zatem ten element potrzebny certyfikacji od UHD Alliance jest spełniony. KS8000 jest w stanie pokazać nowe, bardziej nasycone barwy, które występują w filmach Ultra HD. W prawdzie nie ma tu różnicy w stosunku do ubiegłorocznych modeli (bo i w końcu nie zmieniono typu kwantowych kropek), ale z takimi wynikami jest nadal jest to ścisła czołówka rynku.

 

Jeśli chodzi o HDR, to rozpocząłem tym razem od pomiaru. Pomiar maksymalnej jasności, jaką zdolny jest generować telewizor przyjęło się wykonywać na tak zwanej planszy L20. Takiego tworu używa też konsorcjum UHD Alliance, które przyznaje certyfikaty. Zobaczmy jak wygląda taka plansza:

 

Plansza L20, użyta do pomiaru jasności telewizora w trybie HDR.

 

Pewnym problemem tego typu badania jest to, że ocenia tylko i wyłącznie możliwości telewizora przy małej ilości bieli na ekranie. Oznacza to, że dwa telewizory certyfikowane jako 1 000cd/m2, mogą zachowywać się całkowicie inaczej, gdy ekran będzie wypełniony mieszaną treścią. Z drugiej jednak strony, najjaśniejsze efekty HDR uzyskiwać powinniśmy waśnie na małych skrawkach ekranu. Samsung KS8000 uzyskał w takim teście aż 1 600cd/m2. 

Jak się jednak okazało, pierwsze problemy wystąpiły już po chwili. Tak wysoka jasność była dostępna po pierwsze nie od razu – telewizor potrzebował kilka sekund, by “rozpędzić się”, a następnie był ją w stanie utrzymać tylko przez 2 – 3 sekundy. Po upływie tych paru chwil jasność drastycznie spadała, by ustabilizować się na poziomie 520cd/m2. Co więcej, najwyższy wynik możliwy był tylko przy włączonej na maksimum funkcji wygaszania strefowego (o której więcej w akapicie o czerni). Wtedy telewizor był w stanie “ukraść” odpowiednio dużo światła z pozostałych fragmentów matrycy. Przy średnim trybie wygaszania, lub całkowitym jego braku, jasność osiągała maksymalnie te 520cd/m2. 

 

Test Ultra HD Blu-ray Samsung UBD-K8500 znajdziecie tutaj

 

Jak się zatem odnieść do takiej sytuacji? Szczerze mówiąc nie miałem pojęcia na etapie pomiarów, bo KS8000 wydawał się mieć dosyć spore (w porównaniu do zachwycących początkowo 1600cd/m2) i dziwne (czasowe) ograniczenia związane z HDR’em. Włączyłem zatem film z Ultra HD Blu-ray Samsunga K8500 i zacząłem się przyglądać.

 

 

W różnych ujęciach na filmach Ultra HD Blu-ray, dało się poczuć smak HDR’a. Światła były dosyć jasne, jednak… czegoś tu brakowało. Całkowicie subiektywnie powiem, że nie zbierałem szczęki z podłogi tak, jak w przypadku innego wyświetlacza, który nie miał ani ograniczeń czasowych, ani “rozmiarowych” w trybie HDR. Wziąłem zatem kolorymetr do ręki, by utwierdzić się w przekonaniu, że to co widzę jest słuszne. Postanowiłem odnaleźć miejsce w filmie, gdzie punktowy skok jasności powinien być największy. Takie miejsce znalazłem w “Smerfach 2”:

 

 

Świeczki w tej scenie, dawały stosunkowo niewielki obszar, na którym wygenerowana miała zostać maksymalna jasność. Na KS8000 wyniosła ona 650cd/m2. W rzeczy samej nie jest to zbyt wysoki wynik! Ponadto po zapauzowaniu filmu jasność ta spadała… właśnie do 520cd/m2! Działo się więc dokładnie to samo, co widziałem na planszy testowej. Telewizor narzucał sztuczne ograniczenie czasowe wyświetlania wysokiej jasności.

 

Nie jestem w stanie do końca obiektywnie ocenić o ile faktycznie obcięte są możliwości HDR w KS8000, ponieważ jak widać są one silnie uzależnione od sceny. Szykuję jednak procedurę testową, która będzie bardzo użyteczna w takich przypadkach. Jak widać, wchodzimy w ciężkie zagadnienia porównywalne do sztucznych marketingowych herców, czy kontrastu lokalnego, kilka lat temu. Czy testowany telewizor nie zasługuje moim zdaniem na certyfikat Ultra HD premium? Nie, moim zdaniem certyfikat otrzymał uczciwie, jednak sama procedura testowa ustalona do przyznania tych laurów jest bardzo prymitywna i widać jasno w tym przypadku, że nie oddaje całej prawdy.

 

KS8000 nie powalił mnie na kolana HDR’em tak jak dostępne na rynku inne LCD bez takich przypadłości mających stabilne 1200cd/m2, mimo, że jego potencjał początkowo na to nastrajał. Nie znaczy jednak, że sobie z tym radził źle. Był po prostu poniżej oczekiwań, aczkolwiek wciąż wyraźnie lepszy, od sąsiadującego z nim wyświetlacza o możliwościach ok. 360cd/m2. Po prostu jego możliwości są znacznie niższe niż zmierzone początkowo 1600cd/m2.

 

Reprodukcja obrazu UHD (Rec 2020 i HDR)

Sztuczne pompowanie i ograniczanie jasności uniemożliwiło także dokonania pomiarów, które mogłyby powiedzieć na ile poprawnie oddana jest szeroka paleta barw w Ultra HD. Udało się jednak zmapować próbki barw, by ocenić je w kwestii nasycenia i odcienia (wykluczając jasność z tego równania).

 

Oddanie barw w trybie Rec2020/ST2084.

 

Patrząc na grafy można ocenić, że nie ma żadnych większych niuansów w kwestii wierności barw, poza tym, że KS8000 fabrycznie faworyzuje trochę kolory błękitne (ochładza obraz). Da się jednak zauważyć, że została zrobiona dość dobra robota w tamacie mapowania barw mieszczących się w możliwościach ekranu. TV oczywiście nie pokrywa całej palety Rec2020, ale te kolory, które jest w stanie oddać, leżą blisko swoich referencyjnych pozycji. Ewentualnie można by przyczepić się do odcieni morskiego (cyan).

 

Obserwacje zdawały się potwierdzać wyciągnięte z pomiarów wnioski. Odcienie skóry wyglądały naturalnie. “Soczystość” obrazu także była odpowiednia. Nic nie było ani nadmiernie przesycone, ani wyprane. Było po prostu naturalne!

 

Odwzorowanie ruchu

Matryca flagowego Samsunga pracuje ze 120Hz odświeżaniem. Użytek z dodatkowych klatek obrazu (bo do telewizora można podać maksymalnie 60, na więcej nie pozwala złącze HDMI) robi funkcja “Auto Motion Plus”. Menu konfiguracji nie różni się od tego co obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach (24p i 25p), drugi zaś za ostrość przy treściach wideo (50i/p i 60i/p). Jest też opcja “Wyraźny ruch (LED)” którą opiszę później.
 
Menu regulacji, funkcji “Auto Motion Plus”, odpowiedzialnej za odwzorowanie ruchu.
 
Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego. Zarówno współpraca z materiałem filmowym (24 i 25 fps), oraz video (50 i 60 fps) działa doskonale. 10 stopniowa podziałka jest idealnie wyważona, oznacza to, że z każdym kliknięciem, płynność lub ostrość obrazu poprawia się dokładnie o taką samą wartość i możemy łatwo znaleźć złoty środek (na ile poprawioną płynność filmów tolerujemy i na ile cenimy sobie ostrość ruchu względem ewentualnych artefaktów). Samych artefaktów jest z resztą niewiele nawet przy maksymalnych wartościach ustawień. Osobiście preferuję ustawienie 10/5 jeśli chcemy uzyskać ostry obraz w ruchu i polepszyć płynność filmów, ale bez powodowania efektu teatru. Zachęcam jednak każdego do samodzielnych poszukiwań optymalnego wariantu.
 
Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
“Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”

 

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
TruMotion: Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

520cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

De-Judder: dowolnie

De-Blur: 10

Smużenie:

duże

 

 

Maksymalna jasność:

520cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja suwakiem “De-Blur”

De-Judder: dowolnie

De-Blur: 10

Smużenie:

małe

 

 

Maksymalna jasność:

120cd/m2 (przy obniżeniu podświetlenia dla lepszej ostrości)

Powielenie krawędzi:

lekki ghosting

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja suwakiem “De-Blur”

 

Po zaaplikowaniu wyżej wymienionych ustawień smużenie znacząco maleje, aczkolwiek cały czas da się je zauważyć przy niektórych, bardziej dynamicznych, scenach. To jednak dopiero ułamek tego co oferuje nam testowany telewizor. Diody podświetlające jego matrycę są z nią w pełni zsynchronizowane. Oznacza to, że jeśli więc włączymy obraz z telewizji – 50i to zostanie on wyświetlony jako 100 fps i dokładnie 100 razy na sekundę migać będzie podświetlenie telewizora by wygasić się w czasie odświeżania się matrycy i zapalić znów gdy obraz będzie już gotowy do wyświetlenia. Podobnie gdy dostarczymy sygnał 24p lub 60p to matryca wraz z diodami przejdzie w tryb pracy 120Hz. Tego typu funkcjonalność nazywa się fachowo strobing backlight (migoczące podświetlenie) i jest formą technologii scanning backlight. Podsumowując zatem: im bardziej zmniejszymy podświetlenie tym lepsze odwzorowanie ruchu uzyskamy. Przy niskich wartościach, adekwatnych na noc (ok. 4) ostrość jest tak dobra, że telewizor mógłby stawać w szranki z najlepszymi telewizorami Sony, które od dawna słynęły z niezrównanej ostrości ruchu!
 
Opcja “Wyraźny ruch (LED)” wymusza natomiast migotanie podświetlenia bez względu na ustawienie głównego suwaka “Podświetlenie”. W praktyce zatem jest dzielnikiem podświetlenia ekranu i przyciemnia obraz. Nie widzę zatem sensu jej włączać. Jeśli chcemy mieć bardziej wyraźny obraz to obniżmy główny suwak podświetlenia, zamiast dzielić go funkcją ukrytą głęboko w menu. Osobiście uważam, że po poprawnej konfiguracji każdy będzie zachwycony tym jak płynny i ostry obraz uzyskuje model KS8000.
 

Kąty widzenia

Kąty widzenia są dosyć typowe dla matryc VA, czyli krótko mówiąc słabe. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza obraz.

 

 

Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”

 

Samsung KS8000 jest wyśmienitym ekranem do użytku z konsolą przy sygnale Full HD. Jego input lag to zaledwie 21 msec!

Input Lag jest bardzo niski, każdy będzie usatysfakcjonowany!

 

By aktywować tryb Gra musimy udać się do zakładki specjalnych trybów obrazu:

 

Tu włączamy tryb gra.

 

W trybie tym oczywiście nie można użyć upłynniacza, ponieważ podnosi on znacząco Input lag. Jak więc rozmycie obrazu w takim ustawieniu? Rzekłbym, że standardowe:

 

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Tryb “Gra”, sygnał 2160p60 (z komputera) Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

520cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

  

 

Reprodukcja chrominancji w pełnej rozdzielczości (4:4:4 / RGB) jest bezproblemowa i tak naprawdę nie musimy włączać jakiejkolwiek funkcji, poza HDMI UHD Color, by ją uzyskać. Telewizor automatycznie przechodzi w tryb PC po wykryciu sygnału 3840x2160p60 z próbkowaniem 4:4:4 lub RGB. Kolorowe czcionki będą wtedy wyraźne.

 

Chroma 4:4:4 z włączonym HDMI UHD Color.

 

W trybie HDMI UHD Color i podłączonym komputerze. Opóźnienie wyniosło 39ms. Pomiar został wykonany taką samą metodą jak w przypadku monitora dla graczy - BenQ XL2730Z. W jego teście znajduje się dokładny opis procedury. Jest to zarazem najniższy lag przy UHD jaki zanotowałem do tej pory

Klatka nr. N

Klatka nr. N+39[msec]

 

System Tizen

W tym roku firma Samsung postanowiła dość znaczenie odświeżyć system Tizen. W tym momencie trudno powiedzieć, że telewizor posiada funkcję dodatkową w postaci Smart TV. Tizen jest jednym organizmem w pełni zintegrowanym ze wszystkimi funkcjami telewizora. Główny element to dolna belka ze wszystkimi aplikacjami i opcjami. Dokładnie zobaczycie to na poniższym filmie. Zwróćcie uwagę, że nawet nie musimy specjalnie wchodzić w konkretną aplikację np. Player. Wystarczy najechać na ikonę i od razu w kolejnym rzędzie pojawią się dostępne seriale. To jest właśnie ta pełna integracja z menu o której wspomniałem parę zdań wcześniej.

 

 

System działa bardzo szybko i jest w pełni zintegrowany z telewizorem.

 

Na telewizorze możemy zainstalować wiele różnych aplikacji. Wybór jest ogromny.

 

Ekranem można sterować za pomocą różnych kontrolerów i urządzeń (także mysz i klawiatura). Jedną z ciekawszych aplikacji jest GameFly. Test tej usługi znajdziecie tutaj.

 

Doskonale sprawuje się przeglądarka www, która wspiera także HTML5.

 

Aplikacja Smart View pozwala na szybkie połączenie telewizora z naszym smartfonem. Możemy z niego przesyłać natychmiast zdjęcia, muzykę czy video.

 

Jest jeszcze jeden sposób na wykonanie opisanych czynności: Quick Connect (Szybkie Połączenie). Nasze urządzenie mobilne musi jednak wspierać taką funkcjonalność (np. Samsung Galaxy S7). Telewizor automatycznie wykryje urządzenie przez BT a my od razu bez żadnego wcześniejszego parowania będziemy mogli wysyłać na ekran telewizora np. zdjęcia czy muzykę. To jest zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie i takie właśnie rekomendujemy jeżeli posiadacie odpowiedniego smartfona.

 

 

Multimedia USB, DLNA

Samsung od zawsze pozwalał na odczytywanie właściwie wszystkich rodzajów plików po złączu USB. Nie inaczej jest w przypadku modeli tegorocznych. Tizen bardzo sprawnie radzi sobie zarówno z plikami video (także HEVC 4K HDR) jak również pokazami slajdów ze zdjęć oraz plikami muzycznymi (czyta m.in FLAC). Telewizor widzi także serwery domowe i pozwala z nich odczytywać pliki (DLNA).

 

Jakość dźwięku

Telewizor posiada niezłej jakości dźwięk a moc głośników wbudowanych w ekran wynosi w sumie 60 W. Jeżeli chcemy mieć lepszy dźwięk to zdecydowanie polecam użycie dedykowanego Soundbara od Samsunga.

 

Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-S

KS8000 posiada wbudowane tunery telewizji naziemnej, kablowej oraz satelitarnej. Możemy skorzystać z wejścia na moduł dostępu CI+ (1.3). Menu oparte jest oczywiście o system Tizen – działa szybko i wygląda bardzo ładnie. Do telewizora możemy podłączyć zewnętrzny dysk twardy i nagrywać audycje lecące w telewizji. Na ekranie zobaczyliśmy kanały satelitarne w 4K HEVC. Nie było żadnych problemów z obrazem oraz dźwiękiem. Na telewizorze działa także bez problemu funkcjonalność związana z HbbTV.

 


Podsumowanie i ocena

KS8000, czyli najnowszy telewizor Samsunga z serii premium – SUHD chwali się przede wszystkim świetnym odwzorowaniem ruchu tak ważnym chociażby przy transmisjach sportowych jak również współpracą z konsolą czy komputerem. W tych aspektach wyprzedza znacznie swoją konkurencję. Jeśli chodzi o kontrast i czerń, czy oddanie kolorów to jest z tym też bardzo dobrze, aczkolwiek nie rekordowo. Wsparcie dla Ultra HD jest dobre. Mamy zarówno poszerzoną paletę kolorów jak i HDR, jednak ten drugi nie budzi aż tak dużego podziwu jak powinien w przypadku KS8000 i tej półki cenowej. Telewizor posiada certyfikat Ultra HD Premium. Dopełnieniem zalet jest szybki i rozbudowany system Tizen, który oferuje bardzo dobre wsparcie dla multimediów. Na koniec przypominamy też o promocji Samsunga przy zakupie nowego telewizora. (testował Gmeru Maciej Koper)

PLUSY

 
MINUSY

Cena: Samsung UE55KS8000 około 8 299 zł (specjalna promocja przy zakupie telewizora dostępna tutaj)
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung

 

 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

                                                                                  Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.                                                                                  

(7867)