Powrót

Przełom w technologii OLED? Naukowcy opracowali wysoce wydajne niebieskie diody hiperfluorescencyjne! Wyjaśniamy co to oznacza

Japońcy naukowcy z uniwersytetu w Kyushin poinformowali, że opracowali nowy system diod OLED pozwalający osiągnąć perfekcyjny poziom niebieskiego światła. Od lat produkcja niebieskiego światła jest kwestią problematyczną w kontekście tej technologii. Czy hiperfluorescencyjne diody wkrótce zastąpią te wykorzystywane w telewizorach obecnie i przyczynią się do wzrostu jakości obrazu?

Niebieskie diody OLED wkraczają na nowy poziom?

Korzystając z nowej kombinacji cząsteczek emitera, naukowcy z Japonii zademonstrowali obiecujące, nowatorskie podejście do sprawy produkcji koloru niebieskiego w wyświetlaczach OLED, korzystających z organicznych diod elektroluminescencyjnych. Badacze osiągnęli niebieskie źródło światła odpowiadające znakomitym parametrom czerwonym i zielonym.

Dzieląc procesy konwersji i emisji energii między dwie cząsteczki, Japończycy uzyskali nowe moduły, które pozwalają na emisję nieskazitelnie czystego niebieskiego światła z wysoką wydajnością, utrzymując przy tym stabilną jasność przez stosunkowo długi czas. Do tej pory osiągnięcie tych dwóch rzeczy jednocześnie było nieosiągalne.

Ten wykres jest wysoce skomplikowany, ale wyraźnie widać przewagę nowego systemu fluorescencyjnych niebieskich diod OLED nad standardowym rozwiązaniem obecnym dziś w telewizorach

W przeciwieństwie do technologii LCD, która wykorzystuje ciekłe kryształy do ​​selektywnego blokowania emisji z przefiltrowanego podświetlenia pokrywającego na raz wiele pikseli, oddzielne emitujące światło czerwone, zielone i niebieskie piksele wyświetlacza OLED można całkowicie wygaszać i aktywować indywidualnie, tworząc głębszą czerń i zmniejszając zużycie energii.

Naukowcy odpowiedzialni za innowację podkreślają, że jest to wciąż rozwiązanie niepraktyczne pod kątem użytku np. w telewizorach. Zakładają, że wkrótce to się zmieni, choć najpierw konieczna jest seria kolejnych eksperymentów i ścisła kontrola warunków produkcji. Ma to wszystko doprowadzić do uzyskania wydajnego i czystego niebieskiego koloru. Jeśli ten proces się powiedzie, w niedalekiej przyszłości telewizory OLED mogą zyskać kolejny atut i podnieść poziom obrazu na jeszcze wyższy poziom.

Źródła: https://www.oled-info.com/kyushu-university-researchers-developed-promising-new-two-unit-stacked-tandem, https://www.kyushu-u.ac.jp/en/researches/view/194


Więcej na temat telewizorów:

(9511)