Prezentacja prasowa Sony Professional 2015
Jesteśmy właśnie po oficjalnym prasowym pokazie firmy Sony Professional. W tym roku firma przygotowała pokaz a właściwie dwie jego części wyraźnie podzielone na projektory skierowane do profesjonalnych prezentacji w szkołach, na uniwersytetach czy w innych dużych salach wykładowych jak również zaawansowanych projektorów 4K oraz Full HD do kina domowego o których już w tym roku mogliście przeczytać na naszym portalu. Uczestnicy mogli także zobaczyć w akcji działanie kamery PTZ – Sony SRG-300SE.
Premiera prasowa najnowszych projektorów do kina domowego 4K
Najnowsze projektory kina domowego 4K oraz Full HD firmy Sony opisywaliśmy już dla Was kilka razy w tym roku. Co ważne już je testujemy a efekty zobaczycie w naszym dziale testy w najbliższych tygodniach (na początek model Full HD HW65 oraz model 4K VW520). Dla przypomnienia firma zaprezentowała nowości z gamy dostępnej w 2015 roku czyli model Full HD – Sony VPL-HW65ES jak również modele 4K – VPL-VW320ES oraz VPL-VW520ES. Zapraszamy do tego tematu na pełną relację z pokazu.
Prezentacja najnowszych projektorów laserowych Sony 3LCD 2015
Kolejną częścią prezentacji był pokaz najnowszych projektorów z laserowym źródłem światła przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Modele Sony 3LCD – VPL-FHZ60 i VPL-FHZ65 to kolejna ewolucja w temacie lasera zapoczątkowana rok temu. Firma cały czas usprawnia urządzenia i proponuje kolejne korzyści dla firm lub osób, które zdecydują się na korzystanie w swoich salach z tych właśnie produktów. Informacje o urządzeniach znajdziecie na stronie producenta.
Dwa spośród nowych projektorów (VPL-FHZ65 i VPL-FHZ60) to modele 3LCD z laserowym źródłem światła Z-PhosphorTM. Dołączają one do pierwszego na świecie projektora laserowego 3LCD VPL-FHZ55, który ma jasność 4000 lumenów i jest często wybierany do mniejszych pomieszczeń, oraz do modelu VPL-FHZ700L o jasności 7000 lumenów, przeznaczonego do większych obiektów w edukacji, biznesie, administracji publicznej i muzealnictwie.
W ofercie Sony pojawią się również funkcjonalne i zapewniające wysoką jakość obrazu modele VPL-FH65 i VPL-FH60 z tradycyjną lampą.
Nowe projektory mają rozdzielczość WUXGA (1920 x 1200), a dzięki technologii paneli BrightEra® odznaczają się żywą, naturalną kolorystyką wyświetlanego obrazu. Ich jasność wynosi 6000 lumenów (VPL-FHZ65, VPL-FH65) lub 5000 lumenów (VPL-FHZ60, VPL-FH60).
Dla zapewnienia jeszcze wyższej jakości obrazu wszystkie modele są wyposażone w firmowe technologie zapożyczone z zaawansowanych projektorów do kina domowego: „Reality Creation” i „Contrast Enhancer”. Pierwsza z nich to specjalny algorytm, który przetwarza wszystkie sygnały wejściowe w celu poprawy szczegółowości, wyrazistości i ostrości obrazu oraz zwiększenia jego rozdzielczości. Technologia Contrast Enhancer automatycznie steruje kontrastem, tak aby zapewnić optymalne warunki oglądania i najlepszą widoczność detali. Oba te rozwiązania przyczyniają się do poprawy doznań wizualnych niezależnie od miejsca instalacji projektorów.
Z myślą o klientach, dla których duże znaczenie ma wierna reprodukcja kolorów, nowe projektory są wyposażone w funkcje regulacji przestrzeni barw i korekcji koloru. Pierwsza z tych funkcji pozwala na wybór trzech wstępnie zaprogramowanych ustawień przestrzeni barw, jak również na indywidualne korygowanie składowej czerwonej, zielonej i niebieskiej. Korekcja koloru służy natomiast do precyzyjnej regulacji odcienia, jaskrawości i nasycenia sześciu zakresów koloru.
— Nasza strategia sprzedaży produktów opartych na technologii laserowej i lampowej jest bardzo prosta — mówi Robert Meakin, menedżer ds. marketing projektorów B2B w Sony Professional Europe. — Oferujemy naszym partnerom i klientom urządzenia z obu grup, pozwalając im na wybór modelu najlepiej dostosowanego do potrzeb. Wprowadzenie czterech nowych modeli stanowi kontynuację tej strategii i umożliwia naszym klientom uzyskanie nieosiągalnej dotychczas jakości obrazu.
— Dzięki opracowanemu przez Sony systemowi lasera Z-Phosphor nowe projektory są źródłem silniejszych przeżyć wizualnych — dodaje Meakin. — Bez względu na to, czy klient wybierze zalety projekcji laserowej, czy bardziej ekonomiczne rozwiązanie oparte na lampach, uzyska najwyższą jakość obrazu.
Nowe modele laserowe łączą wszystkie zalety tej technologii z nowo zaprojektowaną obudową. Laserowe źródło światła eliminuje czekanie na rozgrzanie i wystygnięcie lampy, ograniczony zakres kątów instalacji projektora oraz trudności z równoczesnym uzyskaniem wysokiej jasności i wysokiej rozdzielczości.
Dzięki funkcji szybkiego włączania/wyłączania lampa osiąga odpowiednią jasność w ciągu zaledwie 7 sekund od włączenia. Dostępny jest ponadto tryb szybkiego ponownego uruchomienia. Dzięki niemu użytkownik może wyłączyć projektor, a następnie w wybranym przez siebie czasie — 10 lub 30 minut — ponownie go włączyć w ciągu zaledwie 1 sekundy. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy między zajęciami lub spotkaniami organizowane są przerwy.
Laserowe źródło światła może pracować bez konserwacji nawet przez 20 000 godzin. Jego połączenie z szeregiem energooszczędnych funkcji sprawia, że nakłady na sprzęt i eksploatację w całym okresie użytkowania okazują się znacznie niższe niż w przypadku konwencjonalnych projektorów lampowych.
Użytkownicy projektorów laserowych mogą skorzystać z trybu stałej jasności, który zapewnia niezmienną jasność źródła światła w całym oczekiwanym okresie eksploatacji, przy około 25% mniejszej wydajności świecenia.
Wszystkie cztery modele są wyposażone w łącze HDBaseTTM. Pozwala ono przesyłać jednym kablem o długości do 100 metrów wszystkie sygnały: wideo, audio, sterujące i IP. Ułatwia tym samym łączenie urządzeń i zmniejsza całkowity koszt systemu.
Nowością jest zintegrowana osłona złączy, która umożliwia poprowadzenie przewodów w taki sposób, że są one niewidoczne z boku. Zintegrowana osłona eliminuje zewnętrzne pokrywy kabli, które zwiększają rozmiary instalacji.
Projektory są ponadto wyposażone w elektryczny system zmiany osi obiektywu w szerokim zakresie (Lens Shift). Umożliwia on instalację sprzętu w trudnych warunkach: wysoko nad ekranem albo obok biegnącej po suficie instalacji ogrzewania, wentylacji bądź klimatyzacji.
Nowe modele można wykorzystywać z różnymi opcjonalnymi obiektywami, przeznaczonymi do niestandardowych instalacji. Ich oferta obejmuje model o współczynniku projekcji 0,65:1, służący do wyświetlania do z małej odległości, jak również model o współczynniku do 4,84:1 umożliwiający instalację z dala od ekranu. Wymianę obiektywów przyspiesza i upraszcza bagnetowy system mocowania.
Harmonogram wprowadzania nowych projektorów w Europie przedstawia się następująco:
• VPL-FHZ65, 6000 lm, WUXGA, laser — sierpień 2015 r.
• VPL-FHZ60, 5000 lm, WUXGA, laser — wrzesień 2015 r.
• VPL-FH65, 6000 lm, WUXGA, lampa — listopad 2015 r.
• VPL-FH60, 5000 lm, WUXGA, lampa — październik 2015 r.
Unikalna instalacjaz wykorzystaniem kamery PTZ – Sony SRG-300SE – Sushi Life!
Zaprezentowanie działania takich kamer jak te z profesjonalnej serii SRG może i jest proste ale zrobić to w ciekawy i oryginalny sposób to już spore wyzwanie
Przy okazji firma Sony ogłosiła wprowadzenie na rynek kamery SRG-120DU. Należy ona do wspomnianej już serii SRG, którą tworzą zdalnie sterowane kamery PTZ (Pan-Tilt-Zoom) o wysokiej rozdzielczości, takie jak SRG-300SE, SRG-120DH i SRG-300H. Model SRG-120DU jako pierwszy w tej serii jest wyposażony w łącze USB 3.0 i zgodny ze standardem urządzeń wideo UVC.
Kamera SRG-120DU wyróżnia się wyjątkową łatwością nawiązywania profesjonalnej komunikacji wizualnej w środowisku komputerowym. Można ją bezpośrednio podłączać do urządzeń klasy UCC (Unified Communications, Collaboration) oraz sprzętu do strumieniowej transmisji multimediów. Urządzenie doskonale sprawdza się w małych i średnich pomieszczeniach. Ma szeroki kąt widzenia (71°), system automatycznego ustawiania ostrości, zoom optyczny 12x oraz 12-krotny zoom cyfrowy. Zwarta, lekka konstrukcja typu „wszystko w jednym” ułatwia instalację w różnych miejscach, a srebrna obudowa sprawia przyjemne wrażenie wizualne.
Kamera SRG-120DU daje pogląd na przyszłe, niedrogie rozwiązania przeznaczone do rejestracji materiału wideo o wysokiej jakości z użyciem standardowego sprzętu komputerowego. Dzięki łączu USB 3.0 firmy i uczelnie zyskują możliwość nagrywania i transmitowania na żywo obrazu o studyjnej jakości w tempie do 60 klatek na sekundę — bez korzystania ze specjalistycznych urządzeń przechwytujących.
— Uniwersalność nowej kamery SRG-120DU pozwoli różnym podmiotom wykorzystywać rozwiązania wideokonferencyjne o wysokiej jakości do usprawnienia wewnętrznej współpracy — mówi Alessandro Marcello, menedżer produktów i rozwiązań do komunikacji wizualnej w Sony Europe. — Dzięki wejściu USB 3.0 kamerę można z łatwością podłączyć do komputera i praktycznie w każdym miejscu stworzyć warunki do profesjonalnej współpracy wizualnej.
Choć kamera SRG-120DU jest równie łatwa w użyciu jak kamery internetowe powszechnego użytku, przewyższa je jakością obrazu. Model SRG-120DU pozwala na szybką transmisję sygnału wideo bez kompresji, a tym samym na uzyskanie obrazu Full HD o wysokiej jakości. Dzięki najnowszym osiągnięciom w technologii przetwarzania obrazu stale dostosuje się do różnych, nawet najtrudniejszych warunków oświetlenia. Jego wyposażenie obejmuje czuły przetwornik Sony Exmor™ CMOS typu 1/2,8″ oraz najnowszą technologię View-DR™. Ta ostatnia zapewnia niezwykle szeroki zakres dynamiki, a w połączeniu z technologią Sony Wide-D kompensuje światło w tle lub inne trudne warunki oświetlenia. Do zmniejszenia poziomu szumów i uzyskania wyraźnego obrazu przy słabym oświetleniu przyczynia się technologia XDNR. Kamera pozwala też szybko i cicho regulować obrót, przechylenie i przybliżenie. Głośność silnika nie przekracza 35 dB, dzięki czemu urządzenie idealnie nadaje się do użytku w szpitalach, pomieszczeniach dydaktycznych, salach konferencyjnych i innych miejscach, w których niedopuszczalny jest zwiększony poziom hałasu.
Do nastawania obrotu, przechylenia i przybliżenia wykorzystywany jest protokół VISCA i złącze RS-232C (szeregowe) lub RJ-45 (IP). Umożliwia to zarówno sterowanie lokalne, jak i zdalne. Zgodność z pilotem IP Sony RM-IP10 oznacza możliwość wygodnego regulowania obrotu, przechylenia oraz przybliżenia przy użyciu optycznego, trzykierunkowego joysticka. 16 programowalnych ustawień pozwala operatorowi zmieniać położenie kamery jednym kliknięciem, bez ponownego komponowania ujęcia. W rezultacie zamiast nieprzyjemnych dla oka, skokowych zmian obrazu uzyskuje się płynne przejścia. Oprogramowanie komputerowe do sterowania produktami z serii SRG umożliwia osiągnięcie doskonałych efektów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom, a profesjonalistom zapewnia dostęp do pełnego zestawu funkcji, takich jak ekspozycja, balans bieli czy wzmocnienie.
Kamera SRG-120DU będzie dostępna w Europie we wrześniu 2015 r.
(26)