Design PS5, akcesoria do konsoli i mnóstwo zmierzających na platformę nowej generacji gier – wczorajsza konferencja Sony “The Future of Gaming” nie zawiodła oczekiwań, a wręcz je przerosła. Japończycy ujawnili naprawdę sporo. Przyglądamy się zapowiedziom najciekawszych ogłoszonych gier i stawiamy kluczowe pytanie: czy wykorzystają w pełni możliwości telewizorów 4K i 8K Ultra HD obecnych dostępnie w sprzedaży oraz tych, które zakupiliśmy w ostatnich latach?
Nowy do Spider-Man, Gran Turismo, Resident Evil i wiele więcej – znamy gry na PS5
Ujawnienie długo skrywanego w tajemnicy wyglądu PS5 nieco przyćmiło szereg gier, które ogłoszono podczas konferencji. Na konsolę nowej generacji od Sony zmierzają kontynuacje kilku kultowych tytułów. Zobaczyliśmy m.in nowego Spider-Man’a, siódme Gran Turismo, osadzone w przerażającej wiosce Resident Evil, kolejnego Hitmana i wiele nowych, intrygujących tytułów. Przyjrzyjmy się najciekawszym zwiastunom:
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Gran Turismo 7
Resident Evil Village
Hitman III
Horizon Forbidden West
NBA 2K21
Godfall
Returnal
DEATHLOOP
Gry na PS5 będą wyglądać świetnie na telewizorach 4K i 8K – także dzięki HDMI 2.1
Wszystkie nowości powstają z myślą o konsolach dziewiątej generacji i widać jak na dłoni, że rozpoczyna się właśnie nowa era jakości grafiki w grach. Produkcje na PS5 (oraz Xboxa Series X) skorzystają z potęgi nowych konsol i szeregu technologii takich jak chociażby wprowadzający nowy model oświetlenia ray tracing.
Graficzne fajerwerki w nowych tytułach dadzą spore pole do popisu high-endowym telewizorom 4K i 8K wyposażonym w porty HDMI 2.1. Wedle zapewnień Sony, wyjściową jakością gier działających na PS5 będzie 4K w 60 fps (kolejne części Gran Turismo mogą, wedle zapewnień producenta, osiągać płynność na poziomie nawet 240 fps!), a sama konsola zaoferuje wsparcie dla funkcji związanych z nowym standardem HDMI. Do tego oczywiście tak bardzo ważny HDR oraz WCG czyli szeroka paleta barw, która wyciśnie z tytułów dużo bardziej nasycone barwy jak np. kolor czerwony. Na konsole pojawią się też tytuły, które mogą ruszyć w Full HD ale w 120 fps co też będzie ciekawym doznaniem np. Dirt 5. Tylko wybrane telewizory potrafią to obsłużyć więc warto się wcześniej upewnić bo i ten tryb będzie przydatny.
- PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tani telewizor premium – czy to możliwe? Wybieramy i testujemy 3 najlepsze modele w przystępnej cenie
Co daje nam HDMI 2.1?
Port HDMI 2.1 pozwala spełnić wymogi przepustowości 4K (do 120 FPS) (ma być obsługiwane przez PlayStation 5 oraz Xbox Series X) i 8K (do 60 FPS), jak również obsługuje następujące funkcje:
- Variable Refresh Rate: mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync). VRR będzie obsługiwany przez Xbox Series X oraz być może przez PS5. Obecnie działa także na Xbox One X.
- Quick Media Switching (QMS): natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)
- Enhanced Audio Return Channel (eARC): usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.
- Auto Low Latency Mode (ALLM): funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI.
W 2020 roku jeden lub więcej portów HDMI 2.1 w swoich telewizorach zaoferują m.im Samsung, LG, Sony i Vizio.
Które telewizory posiadają port HDMI 2.1?
Wszystkie posiadające rozdzielczość 8K. W nich możemy być pewni, że port HDMI 2.1 będzie obecny. Jednak w telewizorach 4K Ultra HD takowy port dopiero zaczyna się pojawiać. Mają go telewizory LG z roku 2019 i 2020. Firma Sony zapowiedziała, że w części nowych modeli 4K LCD zastosuje pełne 2.1, a dokładnie w nowym HX90. I tylko w nim. Telewizory Samsung będą posiadać port HDMI 2.1 od modelu Q70T. Reszta firm będzie korzystać z HDMI 2.0, ale część funkcji ze specyfikacji 2.1 pojawi się i tutaj. Jednak nie wchodzą w grę wyższe rozdzielczości z dużym klatkażem.
Lista modeli telewizorów Sony z HDMI 2.1:
Czy potrzebuję nowego kabla do portu HDMI 2.1?
Generalnie tak, ale tylko w przypadku gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz czy 4K w 240Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K HDMI 2.1, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że w przyszłości taki sygnał zostanie przesłany. Najzwyczajniej w świecie nie ma tego jak obecnie przetestować ani zmierzyć.
Źródło: konferencja Sony, własne
Więcej na temat konsol i gier:
- The Last of Us Part II | RECENZJA | Czy to najwybitniejsza historia w dziejach? Ta gra powala na kolana na telewizorze OLED
- Desperados 3 | RECENZJA | Bardzo dziki zachód
- Znamy oficjalny futurystyczny wygląd PlayStation 5! Sony zaskoczyło dwiema wersjami nowej konsoli!
- Amazon ujawnił cenę PlayStation 5? Wyciekły dwie wersje konsoli i mnóstwo nieogłoszonych gier!
- Gram w The Last of Us Part II na Philips OLED z Ambilight i zbieram szczękę z podłogi. Pierwsze wrażenia z gry!
(4450)