Kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w sporym wydarzeniu związanym z rynkiem PC. Po latach oczekiwań, na polskim rynku pojawią się monitory komputerowe zdolne pracować w tak wyśrubowanych warunkach jak rozdzielczość 4K połączona z HDR, szeroką paletą barw oraz 144Hz z G-SYNC! Tak tak, w końcu doczekaliśmy się tego, na co czekali najbardziej wymagający fani grania w najwyższej jakości! Czegoś co jest obecnie nieosiągalne na telewizorach, które znajdują się w sprzedaży i które cały czas dla Was testujemy, także pod kątem grania.
Także dotychczasowe monitory 4K HDR, które dla Was testowaliśmy, pracowały maksymalnie w 60Hz. Były także dość podstawowe pod względem uzyskiwanych efektów Ultra HD. Podczas premiery pokazano sprzęty z całkowicie inne półki, które dopiero teraz zrobiły ogromną różnicę względem monitorów bez pełnego wsparcia Ultra HD. Różnica była także w cenie 😉 ale o tym na koniec.
Dla przypomnienia kilka słów od firmy NVIDIA: w 2013 roku firma NVIDIA zrewolucjonizowała wyświetlanie obrazu na monitorach, prezentując technikę G-SYNC, która umożliwiła synchronizację częstotliwości odświeżania monitora z generowanym przez kartę graficzną obrazem, eliminując w ten sposób problem rozrywania się obrazu, minimalizując zacinanie się i opóźnienie wyświetlanych treści, a także zwiększając częstotliwość odświeżania i jakość obrazu. Ta pozornie oczywista, jednak wcześniej nieosiągalna innowacja umożliwiła graczom superpłynną rozgrywkę we wszystkich częstotliwościach odświeżania monitorów – od 0 Hz do ich maksymalnych wartości, takich jak 60, 100, 120, 200 i 240 Hz. Rozpoczęło to również nową erę rozwoju monitorów dla graczy. Dzięki wysokiej jakości zaawansowanym wyświetlaczom, których możliwości i jakość obrazu stale rosną, gracze komputerowi mogą cieszyć się najnowszymi grami w wysokich rozdzielczościach przy ultrawysokich częstotliwościach odświeżania, bez negatywnie wpływających na wrażenia zakłóceń.
Podczas szczegółowej prezentacji, firma NVIDIA zapowiedziała rozpoczęcie kolejnej rewolucji, wprowadzając na polski rynek pierwsze na świecie monitory High Dynamic Range (HDR) z matrycami 4K G-SYNC o częstotliwości odświeżania 144 Hz. Monitory G-SYNC HDR oferują wyższą jasność zapewniającą żywe efekty wizualne z mocnymi, nasyconymi kolorami, wysoki kontrast zapewniający bogatsze i bardziej naturalne ciemne sceny, a także szeroką gamę kolorów zbliżoną do standardu kinowego DCI-P3. Dzięki tym i innym ulepszeniom gry komputerowe wyglądają bardziej realistycznie niż kiedykolwiek wcześniej, urzekając kolorami oraz doskonałym kontrastem i jasnością obrazu.
Dzięki 384 indywidualnie sterowanym strefom LED, podświetlany jest wyłącznie ten obszar, który tego wymaga, umożliwiając na monitorach G-SYNC HDR jednoczesne wyświetlanie jasnych i wyraźnych kolorów oraz głębokich czerni – podobnie jak w przypadku najlepszych wyświetlaczy LCD FALD. Monitory o mniejszej liczbie stref podświetlenia, wyposażone w strefy podświetlenia umieszczone w krawędziach ekranu lub oparte tylko na jednej strefie podświetlenia, nie pozwalają osiągać takiego kontrastu i jakości obrazu, co monitory 4K G-SYNC HDR.
NVIDIA zastosowała także w monitorach technikę Quantum Dot Enhancement Film (QDEF). Użyta po raz pierwszy w zaawansowanych telewizorach HDR, folia QDEF pokryta jest nano-punktami, które emitują światło o specyficznym kolorze, w zależności od rozmiaru “punktu”. Pozwala to uzyskać całe spektrum jasnych, nasyconych i żywych kolorów – od głębokiej zieleni i czerwieni, po intensywny błękit. W rezultacie otrzymujemy o 25% większą przestrzeń kolorów w porównaniu do tradycyjnego sRGB – bliską standardu DCI-P3 wykorzystywanego w najlepszych kinach cyfrowych.
Zaprojektowane i wykonane z myślą o graczach, nowe monitory G-SYNC HDR 4K 144Hz zapowiadają się na idealne uzupełnienie gamingowych zestawów dla entuzjastów. Będzie to doskonałe połączenie technik NVIDIA G-SYNC i HDR, które zapewnią najwyższą jakość rozgrywki, jak również wysoki kontrast, głębokie i nasycone kolory oraz dużą jasność.
Wrażenia z prezentacji
Na miejscu zobaczyłem też jak to wszystko prezentuje się w praniu gdyż np. 1000 nitów brzmi bardzo groźnie i trochę trudno mi uwierzyć byśmy aż tyle mogli zobaczyć podczas zabawy w naszych średnich wyliczeniach tego parametru. Ale kto wie. Jak monitory znajdą się już w naszej redakcji bardzo dokładnie to sprawdzimy. Na oko wyglądało to baaaaardzo dobrze i byłem pod wrażeniem tego co zobaczyłem. Pan z NVIDIA prezentował na żywo bezpośrednie porównania monitorów SDR z HDR. Użyto do tego dwóch tytułów, które idealnie się sprawdziły: Final Fantasy XV oraz Destiny 2. Oczywiście jak już doskonale wiecie, zdjęcia nie oddadzą tego co można było zobaczyć na żywo. Jednak rzeczywiście między SDR a HDR była przepaść. Dodatkowo bardzo ciekawie prezentowało się pełne podświetlenie LED (384 strefy). Pod kątem dało się odczuć efekt halo wokół liter ale.. na wprost czerń była bardzo głęboka. Różnica była też ogromna w wyświetlanych barwach. Co szeroki gamut to szeroki. Aby ocenić samą rozdzielczość trzeba przed tak małym monitorem siedzieć z nosem w ekranie. Zaś Hz to już kwestia dłuższego pogrania ale wiadomo, że 144Hz zrobi robotę! Dla fanów najwyższej jakości obrazu połączonego z ogromnym komfortem jest to póki co jedyne rozwiązanie na rynku. Jednak trzeba przyznać, że bardzo kosztowne. Przykładowo za 27″ monitor ASUS trzeba obecnie zapłacić 10 999zł. W tej cenie można nabyć telewizor 55″ (np. LCD QLED Q9 FALD), który będzie miał takie same parametry oprócz “magicznych” 144Hz G-SYNC (ale ma FreeSync). Jednak to właśnie ta ostatnia cecha robi tą DUŻĄ różnicę! Wybór jak zawsze należy do użytkownika – na czym mu najbardziej zależy. Jeżeli mają to być najlepsze parametry to innego wyjścia nie ma gdyż żaden telewizor aż takiej płynności nam nie dostarczy.
Oczywiście wąskim gardłem był do tej pory port HDMI jednak aby to wszystko ruszyły musimy użyć portu Display Port 1.4. W przyszłości zapewne to samo uzyskamy przez nowe HDMI 2.1. Myślę, że ta sytuacja powoduje (m.in), że tak późno pojawia się w świecie PC taka funkcjonalność jak 144Hz w 4K z HDR i G-SYNC.
Monitory G-SYNC HDR są już w ofercie partnerów NVIDIA, firm ACER i ASUS. Poniżej możecie zobaczyć jakie to modele. Ich ceny kształtują się w okolicach 10 999 zł (ASUS).
(1724)