Powrót

Netflix oficjalnie startuje z treściami w 8K Ultra HD! Film Baraka już dostępny.

Zgodnie z zapowiedziami rynkowymi o których było głośno na ostatnich targach CES w Las Vegas, Netflix jako pierwsza platforma streamingowa na świecie, udostępniła komercyjną pozycję wykorzystującą rozdzielczość 8K dzięki najnowszemu kodekowi AV1.

6 lutego informowaliśmy Was o implementacji przez amerykańskiego giganta nowego kodeka AV1, stworzonego we współpracy z innymi gigantami przemysłu technologicznego. W pierwszej kolejności otrzymały go aplikacje mobilne jednak nie musieliśmy długo czekać na kolejny ruch w tym temacie skierowany w stronę telewizorów 8K, których na rynku mamy już całkiem sporo.

Jak powiedział szef Netflixa, Reed Hastings – Jesteśmy niezwykle dumni, że jako pierwsza poważna platforma wideo na świecie, wprowadzamy treści w najwyższej możliwej jakości obrazu jaka jest obecnie dostępna na rynku czyli 8K. Jak dodaje – Ilość pozycji w tym roku dostępnych w 8K będzie stale rozszerzana i powinna wynosić ponad 100 pozycji w tym najnowsze seriale, które od września 2020 będą kręcona z użyciem najnowszego sprzętu zdolnego do rejestracji tak dużych rozdzielczości.

Co to jest kodek Av1?

AV1 to darmowy kodek wideo dla streamingu w jakościach SD, HD, 4K, HDR i – w szczególności – 8K. Powstał z inicjatywy grupy Alliance for Open Media, w skład której oprócz wchodzą Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla i właśnie Netflix. Format AV1 ma poprawić jakość kompresji na telewizorach o 20% względem stosowanego do tej pory kodeka VP9. Oznacza to, że możliwe będzie obniżenie bitrate’u o jedną piątą bez zauważalnej straty na jakości strumieniowanego materiału wideo.

Co zobaczymy w rozdzielczości 8K?

Na ten moment dostępna jest tylko jedna pozycja – wielokrotnie nagradzany film Baraka. To dokumentalny film bez narracji z 1992 roku — po raz pierwszy od dwudziestu lat sfilmowany na taśmie 70mm, w formacie Todd-AO — i po raz pierwszy skanowany do rozdzielczości 8K. Wymowa filmu jest bardzo humanistyczna. Reżyserem Baraka, jak i wcześniej prezentowanego przez Nas Samsara jest amerykański filmowiec i dokumentalista Ron Fricke.

Tematem filmu, kontynuowanym później w sequelu Samsara, jest współczesna ludzka technologia, fenomeny natury, niezwykłe zjawiska przyrodnicze. Film realizowano w ponad dwudziestu czterech krajach, na sześciu kontynentach, przez ponad czternaście miesięcy. Warto dodać, że słowo “baraka” w wielu językach, oznacza “błogość”. Roger Ebert dołączył Baraka do swojej listy “najwspanialszych filmów świata”.

Jak zapowiada Netflix, w tym roku zobaczymy więcej pozycji 8K w tym takie seriale jak 3. sezon DARK czy 4. sezon „Stranger Things”. Ten pierwszy, powinien zadebiutować w 8K już pod koniec czerwca. Firma zastrzega sobie jednak, że część pozycji będzie skalowana z 4K do 8K jednak 70% materiału powinno być dostępna w natywnym 8K.

Jakie telewizory wspierają rozdzielczość 8K i kodek AV1?

Implementacja AV1 w telewizorach to już nie melodia przyszłości. Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć możliwości nowego formatu w kontekście materiałów 8K z HDR w aplikacji YouTube na telewizorach 8K Ultra HD Samsunga z 2020 roku. Nie jest to jeszcze możliwe globalnie, ale zapowiedziano wtedy, że nowy kodek zostanie wprowadzony do końca 2020 roku.

W redakcji testowaliśmy kilka telewizorów 8K osobiście w tym Samsung Q950R widoczny na poniższym zdjęciu w bagatela – 98 calach.

Samsung QLED Q950R 8K

Także modele LG na 2020 rok posiadające rozdzielczość 8K będą wspierały kodek AV1.

LG NanoCell SM9900 8K

Na potwierdzenia obsługi kodeka AV1 czekamy też w firmie Sony a dla przypomnienia nasz test giganta 8K dostępny pod tym adresem: Telewizor z przyszłości: Sony ZG9 8K HDR | TEST |

Sony LCD ZG9 8K

Czy na telewizorze 4K  Ultra HD zobaczę lepszą jakość dzięki materiałowi w 8K?

Jak się okazuje, warto też włączyć materiał 8K na telewizorze 4K Ultra HD. Z naszych redakcyjnych testów wynika, że jakość jest lepsza niż ten sam film odpalony w 4K z platformy Netflix.

Ile to będzie kosztować?

Na ten moment, dostęp do 8K jest darmowy dla posiadaczy najwyższe pakietu 4K Ultra HD jednak wszystko wskazuje, że w czerwcu powstanie nowy plan taryfowy dla treści w 8K. Jakie ceny się spodziewamy? Zapewne w okolicach 70zł za miesiąc użytkowania Netflixa w 8K. Czy to dużo? Czas pokaże oraz to czy klienci rzeczywiście będą zainteresowani dostępem do tego typu treści oraz co ważniejsze: czy będą posiadać odpowiedni telewizor zdolny wyświetlić tak wysoką jakość obrazu.

Źródło: Prima Aprilis (1.04.2020)


Więcej o formacie AV1 w telewizorach:

(6233)