Naukowcy z wydziału fizyki na Uniwersytecie Lehigh opracowali nowe rozwiązanie polegające na zmianie kolorów emitowanych przez diody LED w ekranach typu LCD.
Badacze z Uniwersytetu Lehigh znaleźli sposób na manipulację kolorami, jakie emitują diody LED. Udało się im to poprzez metodę domieszkowania (czyli wprowadzanie obcych jonów / atomów do sieci krystalicznej) oraz zmiany w sposobie doprowadzania ładunków elektrycznych LED-ów.
Naukowcom dodając domieszkę europu (rzadki metal) udało się osiągnąć wszystkie podstawowe barwy (czerwony, zielony, niebieski) z pojedynczej struktury LED. Oprócz tego badacze byli w stanie zmodyfikować intensywność światła emitowanego przez diody.
Ich odkrycie może doprowadzić do tego, że producenci tworzyliby panele złożone z jednakowych diod LED, ale z możliwością modulowania ich barw podstawowych. Mogłoby się to również przyczynić do większego zagęszczenia pikseli.
Jest to niewątpliwie ciekawy przełom technologiczny w sensie naukowym. Jednak nie wiadomo jak bardzo producenci paneli byliby skłonni do zainwestowania swojego czasu i środków by przetestować tego typu metodę produkcji.
ZOBACZ TAKŻE: Lenovo wyda laptopa OLED. LG zapewni składany ekran
Źródło: HDTVtest
(1619)